Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Наша поезија

  Share
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Наша поезија

  Пишување by Phoenix on Пет 03 Jул 2009, 17:16

  ме немаше извесно време бидејки имав црни мисли .. и не сакав да ги претворам во поезија.. сакав да почекам

  чекав вистински момент кога ке се појави светлина и дојде

  еве една песна која ја напишав пред 12 минути .. 12 за сите зодијак знаци .. и сите месеци ..

  достојна за мене!

  како феникс се издигнав пак
  за да го загризам твојот врат
  вампирски танцувања во нокта
  осекам како ми расте мокта

  но дали јас барам голема мок
  или пак само победнички скок
  победа , која ме повикува
  да твојот глас ме довикува

  прекриена во миризливи коси
  се прашувам кој во срце те носи
  но зошто се прашувам , тоа сум јас
  и накај тебе покажува мојот компас

  во моите мисли постојано си ти
  убави сме со вкрстени погледи
  вкрстени животни патеки
  но те молам без заклетви

  нека биде се спонтано , нежно
  ако треба ке чекам и утро снежно
  ке танцувам со виулиците
  ке ги галам мразулците

  ништо нема да скршам најмалку тебе
  но морам да те имам крај себе
  да лежам на твоите гради
  да пееме љубовни балади

  и на крај пак се прашувам
  дали и овој пат се залажувам
  или пак вистински се овие чувства
  изгубени во шума густа

  но ја пронајдоа патека кон светлинта
  сега се останува на Вистината!
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Наша поезија

  Пишување by Alive on Пет 03 Jул 2009, 19:17

  Setting free

  Like the waves of the lake,
  and like the stones on the bottom of the sea.
  I can't stand this anymore,
  I should give up and just go on.

  I see your confussion inside your eyes,
  I feel my angry tears in my long cries.
  Cuzz baby I just want to below your eyes,
  to be your tear, to face with your fears.

  But I still go it alone, so alone, without any selfcontrol,
  I'll just go it alone, and let my self to be,
  I'll ask you for my last wish not to follow,
  I'll close me eyes and set you free.
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Наша поезија

  Пишување by Клеа on Пет 03 Jул 2009, 23:13

  INCUBUS

  Семе неплодно осеменето од неплодност,
  го пиеш живите,не разбудени од сон ги будиш
  со црни пранги души им стегаш,да од ѓаволи не побегнат,
  заробени, силувани на сенки им се предава.
  Сон во јаве се претвара а сеуште спијат,
  очи отворени, сенки магливи гледаат,
  немоќен крик во сонот, грло немо не испушта писок,
  о,ти душо окована,ти сону јаловен,кој демон те излажа.
  Проколнати ли сме,во црка носенили сме,
  света вода,тамјан мирисен по тело прскани ли сме,
  крстот наопаку ли бил штом црни сенки во сон не гонат
  дали света книга отворија штом црни сенки живот ни пијат.
  Не заспивај млада девојко, сонот сенки ќе го гонат
  ќе те силуваат,не плодно семе во утроба ќе носиш
  со црнила ќе те венчаат ,не родено дете во сон сонуваш
  име по црнило ќе му дадат име крваво ќе му слават.
  Очите болат,со сон се борат,и ете ги кон тебе јават
  сенки замаглени на црнило јаваат, во сон доаѓаат
  животен сок исцицат,душа пепел црна ја сторат
  не,не заспивај вечерва душо моја,еве го слушам тропот нивен.

  Даница Петровска „09„
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Наша поезија

  Пишување by Клеа on Саб 04 Jул 2009, 15:41

  како феникс се издигнав пак
  за да го загризам твојот врат
  вампирски танцувања во нокта
  осекам како ми расте мокта

  А Дорс...полниот месец кога ќе биде,ќе знам дека ќе играш по нејзиниот врат...да,со нејзината љубов и ти расте моќта...
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Наша поезија

  Пишување by Phoenix on Саб 04 Jул 2009, 23:24

  Рудникот на Љубовта


  темно е длабоко и влажно
  навидум премногу тажно
  ладни води, пијавици студ
  лавиринт кој те врти во круг

  испомешани патишта бунат
  можат да те доведат до заблуда
  и со раскрварени нозе , потклекната
  продолжи да ја следиш патеката

  На влезот пишува Срекно!!
  а богатството е на самото дно
  измегу има чудни нешта
  но не ја губи надежта

  имај на ум само една мисла
  дека ке пиеш вода бистра
  слушај го оној што ти збори
  продолжи, продолжи, продолжи!

  мораш да бидеш упорна,девојко
  ако сакаш да пронајдеш злато
  во рудникот на вистината
  зграпчи ја светлината

  чекори цврсто во темните одаи
  а на крајот животот ке ти го подари
  она што ти го чекаш одсекогаш
  богатството од рудникот на љубовта!

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Наша поезија

  Пишување by UrizenIX on Нед 05 Jул 2009, 16:04

  Морав да напишам и нешто вакво:

  Наслов: Поговорки за низ Живот(онака) за зезнтоста :)

  Зезнато е да си жив, да си дел од животот, да живееш...
  Зезнато е и да си буден, да си дел од Будниот Свет, да имаш инсомнија...
  Зезнато е да не си умоболен, да си надвор од нормалата...
  Зезнато е да не пазиш што и како и кога и кому и зошто нешто кажуваш...
  У глобала многу работи се зезнати...

  Но проклет нека биде живото кучешки без зезнатите работи...
  Проклет нека биде и животот кој го живеат ретардирани...
  Проклет нека биде животот кој како курва се нуди на сите без бирање...

  Сите се роден на овој свет... но не сите вредат да живеат во овој свет....
  Демократијата е слепа улица без улично осветлување...
  Интернетот дозволи секакви улични исфрустрирани идиоти да делат филозофија и знаење по него (слободно ако ви е волја додадете ме мене тука)

  Сонцето е само ѕвезда која вреди да умре...
  Сонцето е Ѕвезда за која вреди да се умри...
  Поздрав до Воините на Сонцето кои ја газат Земјата...
  "Погледнете Внатре не надвор- Една Ѕвезда е на Видикот"
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Наша поезија

  Пишување by Клеа on Пон 06 Jул 2009, 00:45

  П АТ Н А Т И Ш И Н А Т А

  О,зарем твои тајни раскажуваш
  за ехо кое одекнува од пештерата,
  дали го слушаш штом очи склопуваш
  штом вдишуваш прана на животот.
  Мојот пат ме ослепе
  неможам да ја видам темнината
  мисли собрани во кутивче,заклучени со катанец
  во мене ја имам тишината и светлината.
  ОМ,моето тело не го чувствувам
  лебдеам помеѓу просторот и времето
  светлосен бран очи склопувам
  се дели душата,луспа одфрлам.
  Јас смртничка се венчавам со љубовта
  космосот моето ехо го ослушна
  порака од скриени ѕвезди ми испраќа
  искушение,борба,злото исчезнува.
  Плач од ехо ме разбуди
  искушение мојата душа го почувствува
  светлосен бран љубов ми подари
  се вратив,мојот пат заврши.

  Даница Петровска „09
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by Dirge on Пон 06 Jул 2009, 03:24

  Јурајзен, ми се бендиса песнава зашто не е како и секоја друга поезија за бљувотините и патетиките на обичниот човек.
  Ма не е ни поезија.Реалноста како што ја гледаш ти и бла бла бла...
  Фино у секој случај.Различно.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Наша поезија

  Пишување by Alive on Пон 06 Jул 2009, 03:25

  I've made a mistake

  Every day, it's the same,
  from different angles dearranged,
  like loud voices in unplugged hole,
  and at the end there's nothing at all.

  Now I'm not what I used to be,
  I've decided to be a boss,
  of my life 'til depression goes away,
  my friend, I'd make it on my own way.

  And every day, it's not the same,
  that's the life, a complicated game.
  And after all I've done, it's failure at all,
  like bad painting on a forgotten wall.

  And every day, wouldn't be the same,
  that's the life, a game for a stupid fame.
  And now I know the end of this stupid game:
  "So I made a mistake, so what!?"


  Последната промена е направена од Alive на Пон 06 Jул 2009, 22:04. Мислењето е променето 2 пати.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by Dirge on Пон 06 Jул 2009, 03:38

  убоо песниче
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by balAlajkA on Пон 06 Jул 2009, 11:10

  Alive, ќе те биди за текстописец
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Наша поезија

  Пишување by Alive on Пон 06 Jул 2009, 12:04

  Благодарам Балалајка и Морбид...
  avatar
  Angus

  Male Мислења : 1298
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-03-12

  Re: Наша поезија

  Пишување by Angus on Пон 06 Jул 2009, 12:23

  Блажо секоја чест
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Наша поезија

  Пишување by Клеа on Пон 06 Jул 2009, 20:17

  Ахааа,што пропуштив јас...
  Аливе, ајде ти во секој случај пријави се за текстописец.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Наша поезија

  Пишување by Alive on Пон 06 Jул 2009, 20:25

  Клеа... срамежливо детенце сум јас.... полека со пофалбиве...
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by Dirge on Вто 07 Jул 2009, 00:00

  Песна за Дракула

  Точка.
  Каде се застанува.
  Ти почнуваш.

  Запирка,
  Каде сите земаат здив
  а ти умираш.

  Точка.
  Каде се почнува.
  Ти запираш.


  Последната промена е направена од Morbid на Вто 07 Jул 2009, 02:31. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Наша поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Jул 2009, 01:27

  морб пак гатанки а :)
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by Dirge on Вто 07 Jул 2009, 01:31

  Зависи како ја гледаш.Ако мислиш дека е гатанка погоди што е.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Наша поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Jул 2009, 01:36

  семафор..
  :hmmm:
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Наша поезија

  Пишување by prozaque on Вто 07 Jул 2009, 04:28

  Pronvincial Verses..

  O sweet town of mine
  yоur decading facades were like an old wine
  deciving me for so long time

  I tried to enjoy this town's illusion
  sit back, and get drunk from that dillusion
  not bothering you with this pronvincial conclusion.

  Suddenly i have started to know
  that my apathy is starting to grow
  more than the hungy croak of a crow.

  People here are square
  gossiping here and there
  Its an orgy of dispair.

  This town is for sure trapped
  in his sofisticated and parfumed crap
  sucking me like a thirsty bat.

  When the love goes away
  All colors fade to grey
  Even in sunny May.

  Beneath this town's rust
  there is only blind lust
  emphasising his stinking crust!

  Fur Obitel
  07.07.2009


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Наша поезија

  Пишување by danna*shoe on Вто 07 Jул 2009, 04:55

  ej ej ej ejjj... прозраку шо е ова? лајк вери мач.. не сум добар критичар. само ке кажам дека ти уствари си личност кој ги сака работите комплетни, завршени до детал. човек кој не се фали а прави и докажува!

  еј браво. мене ми се свиѓа потполно и темата и начинот на кој е пишувана... и она стилската фигура.... три строфи тројна рима... врска неам... ама браво!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Наша поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Jул 2009, 05:02

  прозак. прво па машко а ? добра ти е песнава.. само толку од мене.. бидејки не обожавам да коментирам песни кои не се пишувани на мајчин јазик
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Наша поезија

  Пишување by balAlajkA on Вто 07 Jул 2009, 10:02

  проговори а?
  не издржа... не додржува во уметникот ништо скриено. кога човек се изразува преку уметност, таа кипи од секаде, од секоја пора, со секој здив. храбро и успешно поетско остварување. си внимавал на формата и изразот, како за прв пат, не е само излив на моментална инспирација, провокација. дури и испровоциран си перфекционист... damn! и додека сите воспеваат, ти кудиш, додека сите се во транс, ти си свесен, сите одат по течението, ти наспроти.
  како техничка целина, немам забелешки, формата е совршена, вокабуларот внимателно избран за да не се повторува, римата несекојдневна и неиссилена, композициски совршено. бидејќи јас знам зошто е напишана на англиски, нема да се фатам за тоа, да речиме дека тој детал го доживувам како дополнителен сарказам кон Битола-интернационале!

  prozaque напиша:Pronvincial Verses..

  People here are square
  gossiping here and there
  It`s an orgy of dispair.

  This town is for sure trapped
  in his its sofisticated and parfumed crap
  sucking me like a thirsty bat.

  When the love goes away
  All colors fade to grey love
  Even in sunny May.


  Beneath this town's rust
  there is only blind lust
  emphasising his stinking crust!

  Fur Obitel
  07.07.2009

  морав да потенцирам кои поетски слики ме фасцинираа. од строфа во строфа се подобруваш, се рафинираш... ах сарказам сарказам,,, вечен љубовник на психата...

  секоја чест
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Наша поезија

  Пишување by Alive on Вто 07 Jул 2009, 19:18

  Invicible man

  What the hell am I,
  what the hell i try,
  it's a failure, a failure,
  over my scratched skin.

  And every mistake I've made,
  and every word I've said,
  it's worthless, oh worthless,
  like my voice shouting out loud.

  And every time, there's a song I've made,
  I've made it for myslef, as a psyholoogical company,
  only not to feel alone, just not to be gone,
  gone with the sin I've never made it.

  And every moment just passed away,
  it's not excistable, it's just coverd with dust,
  dust over my wicked soul, hoping that something I can,
  and now I am this, the invincible man.

  What the hell am I,
  what the hell i try,
  I'm invincible man, invincible man,
  with lonely scar on my face.
  avatar
  Angus

  Male Мислења : 1298
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-03-12

  Re: Наша поезија

  Пишување by Angus on Сре 08 Jул 2009, 13:35

  Alive браво на поезијава, ова е нешто прекрасно, претпоставувам дека за тебе самиот ја имаш пишано, многу добри мисли, фрази, на некој начин си се опишал себеси и твоите сваќања на парче хартиа. Секоја чест
  и од мене еден крст

  Sponsored content

  Re: Наша поезија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:10