Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Што да читам?

  Share
  avatar
  NIghtmare_f
  мистериозна
  мистериозна

  Female Мислења : 849
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2009-10-29

  Re: Што да читам?

  Пишување by NIghtmare_f on Саб 31 Окт 2009, 23:53

  "Ќерката на чуварот на спомените" - Ким Едвардс дефинитивно најдобра книга што ја имам прочитано после книгите на Мир-Јам.Други добри книги : "Вероника реши да умре" и ''Захир" - Пауло Коелјо, ''Љубовница" - Ката Мисиркова-Руменова.Доста се сеа за сеа :)
  avatar
  Morticia Addams

  Female Мислења : 2170
  Зачленет на : 2009-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Morticia Addams on Пет 06 Ное 2009, 15:57

  AHA-g-nocii напиша:Данило Хармс,
  а понатака:
  Lord of the Flies
  Буковски
  Стрипови...

  И јас мислев да го препорачам Данил (без О на крајот) Хармс :)
  Гледам дека луѓето не се љубители многу на обемни книги, па Хармс е идеален за нив
  А и изразот и мислата му е кратка и неповторлива!
  avatar
  Morticia Addams

  Female Мислења : 2170
  Зачленет на : 2009-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Morticia Addams on Пет 06 Ное 2009, 16:16

  Џассс напиша:ќе може препорака за некоја книгичка?
  да биде за некоја гоoooлема љубов :*(): :*():
  any suggestions?

  Ако ти се читка книга со љубовна содржина, а да не е некоја безвезна и тривијална, ти препорачувам две:
  1. Херман Хесе “Гертруда“
  2. Теофил Готје “Милитона“

  Само напомена: книгите мислам дека ги нема кај нас уште преведоено на македонски, но ги има на српско-хрватски ако не ти е проблем :)
  avatar
  HristinaTheHellish

  Female Мислења : 127
  Местолокација : Kumanovo
  Зачленет на : 2009-06-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by HristinaTheHellish on Чет 26 Ное 2009, 19:54

  Karan напиша:
  Шмугле напиша:Малечката Фадета - Жорж Санд
  Прекрасна е love
  ами убајни, ич не ми се сфиѓат

  ****

  прочитајте ја „Пиреј“ - Крсте M. Андреевски


  Баш е убава Малечката Фадета...
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by Robby on Саб 13 Фед 2010, 09:35

  ^ Пиреј - мислиш на Петре М.Андреевски

  Добра е Пиреј, Андреевски е извонреден писател.. Секогаш знае преку добар опис и стил на раскажување да го привлече вниманието на читателот.

  Јас ја препорачувам и збирката песни „Дениција“ од Петре М.Андреевски.. Има прекрасни песни... Во поезијата и општо во Дениција има преубави описи, чувства, метафори...

  Неможам, а да не цитирам неколку стихови..

  извадок од песната „КОГА ЈА ЉУБЕВ ДЕНИЦИЈА“

  Кога ја љубев Дениција,
  како да калемев светлина на мракот,
  како да топев снегови фатени во движење,
  како да станував единствен сведок
  за бакнежот меѓу металот и громот„ ...
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Што да читам?

  Пишување by Гостин on Саб 13 Фед 2010, 10:40

  Ерика Јонг - Страв од летање
  ви ја препорачвам на сите, книга која се сметала за простачка и порнографска. Тетка Ерика си ја знаела работата, си имат напишано се дирекно,без срам.Првокласна,сочна и жестока проза, за еротиката,сексот,хомосексуалноста,бракот,односите и верноста..
  avatar
  Jas
  -кравче-
  -кравче-

  Female Мислења : 1368
  Зачленет на : 2009-10-03

  Re: Што да читам?

  Пишување by Jas on Вто 02 Мар 2010, 20:47

  нешто кратко, интересно, наше
  за тие што немаат многу време за читање...
  Двајца во Еден
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Phoenix on Вто 02 Мар 2010, 20:58

  супер е ..ја прочитав слика 1..

  но дали било потребно авторот да го престави дечкото како Пелтечи..некако ми ствара потешкотии во читањето.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Што да читам?

  Пишување by Alhemius on Чет 04 Мар 2010, 12:42  Географски карти стари 11.000 години?
  Предисториски космодроми?
  Доаѓањето на Потопот,Сумерска Митологија.
  Зарем сите дамнешни сликари имале иста инспирација?
  Како се откривале планети без телескоп?
  Нуклеарни експлозии во предисторијата?...

  Интересна книга за секој што сака да чепка по „забранетото„ минато.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Чет 04 Мар 2010, 20:22

  "Загубениот рај" од Џон Милтон.
  Прекрасно дело во кое се споени на чуден начин старите антички мистерии ( митологии демек) и мистериите од библијата. Сите тие долги разговори, пишувани во стилот на антиката едноставно те маѓепсуваат. Се губиш во тие лавиринти на издигнување и потрага низ мрачните коридори и пространства на пеколот.
  Ќе помисли човек дека ова е некое ново откровение.

  П.С. Делото сега го има во издание на "Каприкорнус" од професорот Драги Михајловски, но е малку скапо. Вреди за парите, ако ги имате. Но може да се најде и за 300 ден претходни изданија од истиот преведувач.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Phoenix on Чет 04 Мар 2010, 20:26

  алхемиус ја имав таа книга но на Англиски ..дали има примерок на македонски ?
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Што да читам?

  Пишување by Alhemius on Чет 04 Мар 2010, 21:06

  Phoenix напиша:алхемиус ја имав таа книга но на Англиски ..дали има примерок на македонски ?
  A незнам дали ја има на МК.Јас ја имам на српски во ПДФ формат.Да ти ја пратам по мсн ако сакаш
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Што да читам?

  Пишување by Гостин on Сре 17 Мар 2010, 20:46

  За сите љубители на психологија и книги со факти
  Скот Пек- Патот по кој поретко се оди
  не знам дали некој ја имат предложено претходно, ама сеа ја прочитав и можам да кажам дека немат некоја мистика, се е јасно ама е многу интересна. Се работит за секојдневни проблеми, нивно соочување па потоа справување, ways to feel better.. Добри се докториве :)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Batty on Саб 26 Јун 2010, 22:59

  За тие со авантуристичко - револуционерни души

  „Дневникот на мотоциклистот“
  од
  Ернесто Гевара - Че


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Lina

  Female Мислења : 3
  Зачленет на : 2010-09-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Lina on Пон 13 Сеп 2010, 21:39

  убиство во Ориент експрес -Агата Кристи
  avatar
  Sunshine
  Brutal but effective
  Brutal but effective

  Female Мислења : 3502
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2009-08-03

  Re: Што да читам?

  Пишување by Sunshine on Вто 14 Сеп 2010, 20:46

  За сите обожаватели на Винсент Ван Гог
  Ервинг Стоун-Жед за животот
  avatar
  anna molly
  fallen.angel
  fallen.angel

  Female Мислења : 336
  Зачленет на : 2009-12-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by anna molly on Вто 14 Сеп 2010, 20:53

  Росхалде - Херман Хесе
  нешо за книгата

  Lost
  Парадајз
  Парадајз

  Male Мислења : 3694
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Што да читам?

  Пишување by Lost on Сре 19 Јан 2011, 23:29

  Ја чекам трилогијата на Стиг Ларсон - The Millenium...Купена е и треба до петок да ми пристигне од Скопје...„Девојката со змејска тетоважа“,„Девојката што си играше со оган“ и „Девојката што го турна осиното гнездо“...
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Што да читам?

  Пишување by KuroiKenshin on Нед 06 Фед 2011, 10:50

  Пливање во прашина
  Патешествија на лик во екс ју . Стилот е мање-више минималистички , а.к.а. Чарлс Буковски. Многу музички референци.
  Дефинитивно препорака за Priest , Brian и остали '70с ликови (ако не сте ја прочитале веќе :) ).
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Batty on Нед 06 Фед 2011, 11:47

  Секако, ќе ја имам во предвид. Иако, повеќе сум лајк '40с :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Што да читам?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:12