Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Што да читам?

  Share
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by PantomimoS on Чет 06 Ное 2008, 20:44

  светот на софија... love -јустејн гордер
  avatar
  MLs
  Сеирџија
  Сеирџија

  Female Мислења : 2739
  Местолокација : Impact Area 68 cords. [1:27:5]
  Зачленет на : 2008-10-18

  Re: Што да читам?

  Пишување by MLs on Чет 06 Ное 2008, 22:15

  Од Осака до Дижонска... no comment.... stvarno treba da se prochita...

  Изгубен... love
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Meri on Пет 07 Ное 2008, 00:55

  Зоја - Паскал Гилевски
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Сашо комшијана on Пет 07 Ное 2008, 00:57

  Шпиц - Бранко Геровски
  avatar
  Beauty in black

  Female Мислења : 36
  Местолокација : deep in my soul
  Зачленет на : 2008-10-27

  Re: Што да читам?

  Пишување by Beauty in black on Пет 07 Ное 2008, 23:22

  Бесмртност - Милан Кундера, Игра со стаклени монистра - Хесе, Разговор со Спиноза- Гоце Смилевски
  avatar
  Stella

  Female Мислења : 153
  Зачленет на : 2008-11-07

  Re: Што да читам?

  Пишување by Stella on Саб 08 Ное 2008, 20:21

  Пак се вратив на „Алхемичарот“, јасно зошто... ја препорачувам „Светот на Софија“ за тие што уживаат во големи книги, после „Јади, моли се, уживај“ на Елизабет Гилберт за која мислев дека се чисти глупости а многу, многу пријатно ме изненади, уживав во книгата... и секако сите од Трејси Шевалие, ептен ми се допаѓаат нејзините книги :dada:

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Што да читам?

  Пишување by Шмугле on Саб 15 Ное 2008, 21:27

  Малечката Фадета - Жорж Санд
  Прекрасна е love

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by Morholt on Саб 15 Ное 2008, 21:40

  Шмугле напиша:Малечката Фадета - Жорж Санд
  Прекрасна е love
  ами убајни, ич не ми се сфиѓат

  ****

  прочитајте ја „Пиреј“ - Крсте M. Андреевски

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by Nikolovski on Саб 15 Ное 2008, 22:15

  Karan напиша:занчит препорака од мене !
  кој е во можност - секаква....
  да ја прочитат од „Така зборуваше Заратустра“ и да се сфатит книгава
  многу ни фалит таков дух :hmmm:
  Да да, се слагам, добра е книгава, посебно то декла ни е потребен таков дух
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by Dirge on Саб 15 Ное 2008, 22:28

  Шмугле напиша:Малечката Фадета - Жорж Санд
  Прекрасна е love
  уууу ен чини бе :mad:
  Би ги препорачала расказите на Алан По.Таква морбидност баш да те здрма до коска.Интересно типче
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Phoenix on Саб 15 Ное 2008, 22:38

  Џек Лондон - Повикот на Дивината

  Критичарот Максвел Гајсмар го нарекол Повикот на дивината „прекрасна прозна поема“, уредникот Френклин Вокер изјавил дека тој „припаѓа на иста полица со Волден и Хаклбери Фин“, а романсиерот Е.Л. Доктороу го нарекол „зајадлива алегорија ... негово ремек дело“.

  ова е дело за сите оние читатели кои сакаат полесно нешто за читање . исполнето со сликовитост и цел филм дур се чита. за момент ке бидете во снег до колена и ке се дружите само со северски кучиња .

  јас одамна ја читав но сеуште ја памтам . убава книга
  avatar
  AHA-g-nocii

  Male Мислења : 202
  Местолокација : Cite du Piramides
  Зачленет на : 2008-11-09

  Re: Што да читам?

  Пишување by AHA-g-nocii on Нед 16 Ное 2008, 17:27

  Данило Хармс,
  а понатака:
  Lord of the Flies
  Буковски
  Стрипови...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што да читам?

  Пишување by prozaque on Чет 27 Ное 2008, 20:32

  за циниците:

  Ѓаволовиот речник на зборови од Емброуз Бирс


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by danna*shoe on Чет 27 Ное 2008, 20:48

  сликата на доријан греј не се секавам на авторот.. ама убава книга
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што да читам?

  Пишување by prozaque on Чет 27 Ное 2008, 21:03

  Вештица од Венко Андоновски...книга што ми остана во сеќавање...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by Morholt on Саб 13 Дек 2008, 13:12

  За сите љубители на романи со историски факти ја препорачувам
  Друидот од Синдидун - Владислав Бајац
  богат со историски настани, друидска мудрост и античка филозофија
  avatar
  Владимир

  Male Мислења : 1280
  Местолокација : довезенце
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Што да читам?

  Пишување by Владимир on Сре 18 Фед 2009, 18:48

  еве јас ќе ви ја препорачам книгата на еден мој сограѓанин која претставува кратка расправа за Бог, религиите и заблудите кои тие ги предизвикуваат.
  Насловот на книгата е "Светско Чудо" и е достапна во пдф формат на следниов линк:
  http://on.net.mk/WBStorage/Files/ivan%20iscelitel%20-%20svetsko%20cudo.pdf

  има 16 страни и нема да ви одземе многу време, а по нејзиното читање ќе се чувствувата како сосема друг човек.

  Едноставно, вакви работи прават да сум горд што сум кумановец!
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Што да читам?

  Пишување by Bright on Пон 23 Фед 2009, 22:21

  Шангај Бејби.

  Брачеда ми ми ја препорача.. има интересна приказна за љубовта и страста..

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Што да читам?

  Пишување by Шмугле on Саб 28 Фед 2009, 15:00

  ретко нешто толку да ме воодушеви.
  ме воодушеви колку реално се претставени животите на македонците за време на турското ропство
  Видое подгорец - Земјата на солзите.
  прекрасен роман за Алекса Поројски и неговата чета.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by balAlajkA on Пон 09 Мар 2009, 15:17

  "Небеска Тимјанова" од Петре М. Андреевски, прекрасен роман за една храбра жена, мајка, борец, револуционер на секое поле. Андреевски буквално црта слики пред вашите очи, на моменти можиш да помирисаш барут...

  Cinnamon*

  Female Мислења : 2194
  Зачленет на : 2009-03-09

  Re: Што да читам?

  Пишување by Cinnamon* on Пон 09 Мар 2009, 21:01

  Лолита- Набоков.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Пон 09 Мар 2009, 21:03

  balAlajkA напиша:"Небеска Тимјанова" од Петре М. Андреевски, прекрасен роман за една храбра жена, мајка, борец, револуционер на секое поле. Андреевски буквално црта слики пред вашите очи, на моменти можиш да помирисаш барут...

  Или да намирисаш женска менструација додека опишува Андреевски како војувала оваа храбра жена баш коа и има дојдено :(((
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Што да читам?

  Пишување by Phoenix on Пон 09 Мар 2009, 21:08

  сериозен си ?

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Пон 09 Мар 2009, 21:10

  Зошто да не сум...? Да да.. книгата е за Втора светска војна..како една жена може да си помине во војна... дека смртта не е баш најлошото нешто... има гадни слики...барем за мене...

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Што да читам?

  Пишување by Рокси on Пон 09 Мар 2009, 21:11

  UrizenIX напиша:Или да намирисаш женска менструација додека опишува Андреевски како војувала оваа храбра жена баш коа и има дојдено :(((

  То се викат женска природа, и не е гадно туку е нормално

  се извинувам за офтопик :mad:

  Sponsored content

  Re: Што да читам?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:11