Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Што да читам?

  Share
  avatar
  Џассс
  кафе-гледачица
  кафе-гледачица

  Female Мислења : 462
  Зачленет на : 2008-11-11

  Re: Што да читам?

  Пишување by Џассс on Сре 25 Мар 2009, 12:28

  ќе може препорака за некоја книгичка?
  да биде за некоја гоoooлема љубов :*(): :*():
  any suggestions?
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by balAlajkA on Сре 25 Мар 2009, 14:09

  Евгениј Онегин од Пушкин, ако имаш нерви за роман во поезија, и тажен крај
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Што да читам?

  Пишување by Meri on Сре 25 Мар 2009, 20:59

  balAlajkA напиша:Евгениј Онегин од Пушкин, ако имаш нерви за роман во поезија, и тажен крај
  ако ве мрзи да ја читате јас че ви ја раскажам
  посебно крајот го владеам
  треба да ја препрочитам, ама овај пат до крај и со повеќе внимане
  avatar
  Ѕвезда
  Круг
  Круг

  Мислења : 144
  Местолокација : Универзум
  Зачленет на : 2009-03-29

  Re: Што да читам?

  Пишување by Ѕвезда on Пет 03 Апр 2009, 21:40

  Од Јунг-Психологија и Алхемија-односно повторно ја читам,некако е тешкичка за разбирање ако се нема предзнаење.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Што да читам?

  Пишување by SQUIER13 on Вто 14 Апр 2009, 12:28

  ПРИЛЕПСКИТЕ ТАБИЕТИ 1-БЛАЖЕ АЛЕКСОСКИ
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Што да читам?

  Пишување by Гостин on Вто 14 Апр 2009, 12:32

  Демонот и госпоѓица Прим - Пауло Коелјо.. и сите негови романи ме воодушевиле.. ако ја имат некој охриѓанец Единаесет минути нека кажит зш нигде не можам да ја најдам
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Што да читам?

  Пишување by Ane Rockerka on Пон 27 Апр 2009, 08:08

  Чиста Анархија од Вуди Ален...
  avatar
  Morquesa Demona

  Female Мислења : 36
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2008-09-25

  Re: Што да читам?

  Пишување by Morquesa Demona on Пон 27 Апр 2009, 10:01

  Замоци на гревот-Алесандро Барико
  Гордост и предрасуди - Џејн Остен
  Мадам Бовари-Густав Флоберт
  Љубов во времето на колера - Габриел Гарсија Маркез
  avatar
  MLs
  Сеирџија
  Сеирџија

  Female Мислења : 2739
  Местолокација : Impact Area 68 cords. [1:27:5]
  Зачленет на : 2008-10-18

  Re: Што да читам?

  Пишување by MLs on Вто 28 Апр 2009, 22:32

  Се викам Хај Гудбај од Божин Павловски...
  интересна книга за животот на македонскиот амбасадор во изгубениот надворешен свет каде што сите го потценуваат...
  и антихеројот мечтае да стане херој...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 28 Апр 2009, 22:39

  Списание за духовни и културни вредности Премин!
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Што да читам?

  Пишување by Ane Rockerka on Чет 30 Апр 2009, 14:21

  zaptija stojkovski напиша:Списание за духовни и културни вредности Премин!

  леле....
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што да читам?

  Пишување by prozaque on Чет 30 Апр 2009, 15:00

  Вампирот Психопат - Јуриј Мемлеев

  (не е препорачана за луѓе во меланхонична и депресивна состојба)


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by balAlajkA on Пет 01 Мај 2009, 15:16

  Ја читам `Железниот светилник` и уште недочитана ја препорачувам :dada:
  avatar
  @n@

  Female Мислења : 165
  Местолокација : Д Дарк Сајд оф Д Мун
  Зачленет на : 2009-05-28

  Re: Што да читам?

  Пишување by @n@ on Чет 28 Мај 2009, 22:56

  Герооо коа ке ја прочиташ кај мене иде „Светот на Софија“ ок? xD

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Пет 29 Мај 2009, 00:43

  Мобилен- Стивен Кинг- закон книга... не е голема и знаете, хорорче чудно во некое чудно време со чудни настани;
  Кратил-Платон - за значењето на зборовите. Ме зачуди бидејќи има слични објаснувања како кај некои рабини кои живееле пред Платон;
  Психолигија и Алхемија-Јунг- обид да се доближи, или можеби објасни Алхемијата со денешната психологија. Голем залак за Јунг, кој иако силно ги заби забите во Проблемот, само го нагреба. Добра книга за оние кои се интересираат за Духовниот развој. Книгата не ја побива алхемијата, туку ја оправдува на новиот човек; Поделена е на два дела, во првиот дел се обработени соништата на Паули(кој го открива ласерот) како рефлексија на неговата потсвест(за која се замараа алхемичарите), а вториот дел е за алхемијата општо.За нејзините симболи, методи.. Но само воведен дел...Колку да свати човек дека алхемијата е била и е духовен процес...
  Магика без Солзи -А. Кроули- 80-сетина писма кои содржат одговори на најчести поставувани прашања на неиницирани луѓе, кои се интересираат за магика, за јога, за анѓели, демони, астрална проекција, системи на иницијација, сомнежи што ги јадат тие луѓе итн итн... Голема книга :hahasto:

  П.С. Можеби сум ги ставал книгите и порано, но ги препрочитував, и ај пак да ги ставам...
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by Dirge on Саб 30 Мај 2009, 12:16

  Пол Остер-Њујоршка триологија
  накратко од неговата страна за триологијата
  "Three stories on the nature of identity. In the first a detective writer is drawn into a curious and baffling
  investigation, in the second a man is set up in an apartment to spy on someone, and the third concerns
  the disappearance of a man whose childhood friend is left as his literary executor. "
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што да читам?

  Пишување by balAlajkA on Пон 01 Јун 2009, 15:40

  balAlajkA напиша:Ја читам `Железниот светилник` и уште недочитана ја препорачувам :dada:

  ја дочитав, и уште ја препорачувам, прво оти има убај податоци, второ оти успеал авторот да го прикаже Прилеп како друг град, ама од ликовите нема бегање.

  и како што му кажав на еден пријател непосредно по дочитувањето на книгата:
  "не ја мразам Султана, не ја обвинувам. и се восхитувам на Божана за трезвеноста и несебичноста. Лазар е само среќно копиле на кое му се наредија коцките, а немаше јајца да се бори ни за ни против себе. и Рафе...хм... типична жртва на талентот, хеоднизмот во човековите слабости и надежта дека чувствата кои не си мислел дека постојат можат да направат некаква факинг разлика кога ќе се појават".

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Вто 02 Јун 2009, 18:57

  Херој на Нашето Време-Михаил Ј. Лермонтов

  Ме мрзи да пишувам за ликот на Печорин, но 1% од луѓето да се како него, светот ќе цвета... Вака или онака...

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Вто 02 Јун 2009, 19:15

  Да прашам кој "паметен" мава минуси на оваа темаsto Поеќе глупости иам напишано на други теми кои вредат за минуси... За предлог за книга минус не се мава... Алоооо ц ц ц ц.. некој ме мразе мене... sega ke vidis
  avatar
  Daftie

  Female Мислења : 134
  Зачленет на : 2009-06-22

  Re: Што да читам?

  Пишување by Daftie on Сре 22 Jул 2009, 16:20

  Некој да препорача психолошко романче, упорно барам нешто налик на Негирање од Кит Аблоу.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Што да читам?

  Пишување by UrizenIX on Саб 25 Jул 2009, 10:13

  Антологија на Суфизмот- Ева де Витре Мејерович

  Собрани најразлични дела од Руми, ал Халаџ и други суфи мистици.
  Добра книга ако некој е заинтересиран за исламскиот мистицизам. Добра книга за да се разгледа исламот од друга гледна точка а не онаа преставена на телевизија.
  Ако не е заинтересиран читателот за исламскиот мистицизам, сепак книгата ќе му биди една совршена љубовна поезија пишувана од IX до XII век....
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што да читам?

  Пишување by prozaque on Саб 25 Jул 2009, 19:12

  Да ја анализираме живата уметност ако тоа е возможно (извештај за пелтечењето) - Пол Арден

  За сите оние кои се бават со уметност или едноставно се восхитени од неа, овој краток философски есеј ви нуди одговори на прашањата кои ве засегаат за модерната и тековна уметност од теоретска гледна точка..

  Чарлс Буковски - Љубов за 17 и пол долари

  Го препорачувам целосно творештвото на Буковски, ама пред се оваа книга поради што е една од ретките која е преведена и е во книжна верзија, наместо во пдф формат...Како и да е, генијалноста на Буковски на во оваа збирка раскази е што со сосем обичен и прост говор обработува ептен секојдневни теми до степен на возвишеност и восхит.Нешто како Coffee and Cigarettes филмот, само овојпат книга каде основни мотиви се жените,пиењето и насилството..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by Robby on Сре 29 Jул 2009, 16:33

  Луѓе ај предлог за некој љубовен роман.. Онака за релакс.. Благодарам..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Што да читам?

  Пишување by PantomimoS on Вто 01 Сеп 2009, 19:37

  Неодамна ја прочитав Вештица од Венко Андоновски...
  Книгата ме остави без зборови...Мислам дека едно од најдобрите парчиња литература што ги имам прочитано...Можеби и од оние кои сеуште ги немам..
  Дефинитвно вреди да се прочита...Неможам да ве упатам во книгата зашто не е толку проста за да може да се раскаже на кратко во 3 реда. :)
  avatar
  Cunt

  Female Мислења : 24
  Местолокација : In your arse.
  Зачленет на : 2009-10-10

  Re: Што да читам?

  Пишување by Cunt on Чет 15 Окт 2009, 21:10

  ,,Notes from the underground". Достоевски никогаш не бил позабавен. Целата негова смисла за хумор тука доаѓа до израз. И е дефинитивно најегзистенцијалистичкото нешто од него. Не сум сигурна, но мислам дека наш превод -нема. Малечко е (споредено со сите негови останати), па се наоѓа низ интернет. На Гутенберг, or smth.

  Sponsored content

  Re: Што да читам?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:08