Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Share

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Рокси on Сре 25 Мар 2009, 23:51

  Што мислите, дали општеството добро се справува со наркоманите?
  Зошто да и зошто не?
  Дали треба да се превземат поригорозни мерки во врска со дрогата и нејзиното користење меѓу популацијата?
  Како дејствуваат клиниките каде што се лекуваат зависниците од дрога (незнам како се викет)?

  prometej

  Male Мислења : 3004
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by prometej on Чет 26 Мар 2009, 00:06

  општеството се справуват со наркоманите ги приведвет ама џабе пак тие ко ќе излезет пак ќе почнат ако не на едно место ќе одет на друго место а во клиники и затвори побрзо мојш да најш дрога отколку на улица
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Bender on Чет 26 Мар 2009, 00:22

  Општеството многу тешко се справува со корисниците на наркотици дури и зема замав посебно кај помладата популација,иаку постојано има рации чабе е кој решил да се дрогира и ке продолжи а додека ретки се тие кои ке соберат храброст да одат на одвикнување.
  Незнам ни јас точно Рокси како се справуваат во клиниките ама знам нешто отприлика,во текот на рехабилитацијата пациентите добиваат по минимални количества затоа што доколку наеднаш им откажат ке има последици по пациентот и со тек на време и со јака воља ке се излекуваат.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Ивањушка on Чет 26 Мар 2009, 16:41

  паа општеството никако не се справува со нив,
  значи има центар за зависници, но погрешно ги третираат таму, мислам дека ги пуштаат и да шетаат, а и бегаат некои, така да за тоа време додека се надвор ќе се издрогираат пак и што од лечењето, ништо пропаднало во вода.
  треба нова установа дефинитивно и поголеми мерки да се превземат, и повеќе внимание да им се обрне на зависниците.

  знам еден случај каде што некое дете отприлика 16, 17 години дувало марихуана, и неговите заостанати и неинформирани рдители одма го однеле во центарот за зависници на лечење, мислејќи дека марихуаната е тешка дрога,а таму им даваат метадон на зависниците,
  така да и метадонот ствара зависност,
  и детево подоцна навистина станало зависник

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by UrizenIX on Пет 27 Мар 2009, 12:21

  Нормално дека општеството не може да се справи со наркомани. Дрвцето ќе го извиткаш или ќе го скршиш додека е младо. Или ајде малце поблаго, проблем се решава додека е мал. Секој проблем што станал голем и нерешлив бил некогаш мал и безначаен.

  Значи, 15 годишник (од оние страшните) ми доаѓа напушен и ми разглобува "божествени мисли" или ми забегува нешто, и јас, како дел од општеството, си вртам грб и чао. Или ќе треба да го скакнам од земја оти ќе ме извади од такт.

  Според вас тука општеството има за обврска да ги лечи тие луѓе?? Па никој не го терал да оди да забегува со супстанции. Зошто парите од државата да се даваат на неспособни и изгубени луѓеsto Кои по се изглеа не ни сакаат да бидат излечени. Всушност не е тоа болест. Тоа е само болна навика. Само 1% од нив несакајќи заглавиле и се тоа што се но имаат и волја да се справат со тоа. Но сепак сите почнаа да велат травата не е ништо. Дај на некому што ни цигара не запалил па да видиме дали е или не е нешто. И ако не е ништо посебно зошто трчат сепак по неа?

  Значи, општеството самото ги прави проблемите со тоа што им дава метадони и ги одржува во живот. Не бре брате затвори го, и остави го без сусптанции. Ќе имал грчеви?? Што не мислел на тоа додека забегувал со "другарите" и се фурал по Светотsto Лекот е тој. Ако го бидува наркоманот арно ако не...пак арно


  П.С. Ах да дојдам јас на власт... Има Македонија да има струја наредните 20 години без пари rock and roll
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Phoenix on Пет 27 Мар 2009, 16:10

  UrizenIX многу си суров во секој случај ..

  еве јас штомислам.. дрогата. постои многуууу одамна.. односно таа е една од работите кои опстанале со векови. и ниеден систем неможее да ја истреби . колку што е штетна толку е и корисна. не заборавајте дека се употребува во медицината. и дека ја практикувале уметниците .. на чии дела денес се восхитуваме. но да напоменам .сепак е порок . и сепак никој не смее да биде присилен да ја употреби.. секој оној што ја користи и е по негова воља. и мене не ми наштетува слободно нека си ужива.. и да кажам неколку збора во врска со постот над мене.. и марихуаната ке напоменам не спага во листата на зависнички дроги.. и е без послеици . доколку се употребува. јас ја конзумирав 5 години . последен пат 2 јан оваа година. значи еве веке 3 месецеи поминаа а не сум бил нималку во искушение да пробам ..

  инаку да знаете дека наркоманите се најзаштитени луге во државава.. односно можат да прават што сакаат да силуваат да ограбуваат продавници и нив законот не им може ништо бидејки имаат наркомански листи . тоес лекарско уверение дека не се како што треба.

  само тој дел би го сменил кога би можел. да одговараат пред законот исто како и секој човек ! зашто направиле злодело . свесно или несвесно.


  пс. за доброто на општеството . марихуаната мора да се легализира.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by UrizenIX on Пет 27 Мар 2009, 16:40

  Суровsto Сакаш да гледаш дечишта како не знаат што прават бидејќи им збучило во глава од супстанцииsto На 24 години ти некако се контролираш значи ама 15 годишникsto Дали размислува така или битно е да му биде убаво?
  А за дрогата, или сусптанциите кои ја исклучуваат свеста...да се користат но само кај свесен човек кој ја користи за нешто, што не е за да се забега во парк или во друштво за да "откачиме". Заради такво размислување и се забрани. Ја користат луѓе што не можат ни свесни да се контролираат не пак под дејство на супстанции...

  Општеството мора да биде не толку хумано. Премногу има луѓе што велат за другите колку и да се непотребни за општеството или му наштетуваат да велат дека и тие се луѓе. Ахам да...

  И не сум суров... само реален.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Нед 06 Мар 2011, 19:14

  Можеби државата се обидува да направи нешто за лекување на наркозависниците, но од друга страна многу, многу е битна самата желба на зависникот да се лекува. Ако некој не е спремен да се лекува, и 100 институции да има џабе е.
  Тој што е спремен да се лекува колку толку има услови за лекување, постојат добри невропсихијатри, еве баш читав излегол некој нов лек, меѓудругото за него се вели:

  Зависниците од дрога ќе може да се лекуваат со нов лек, кој деновиве ќе се најде во аптеките. Освен „метадон“, лекарите на зависниците ќе може да им пропишуваат и „бупренорфин“. Меѓутоа, во прво време, тој ќе може да се купи само со двоен рецепт од специјалист-психијатар. Министерството за здравство уште не одлучило дали овој лек ќе се најде на позитивната листа и на болните ќе им се дава бесплатно, како што сега се издава „метадонот“.

  Новиот лек е регистриран во Бирото за лекови, а деновиве ќе се формира и неговата цена, по што ќе може да се најде во аптеките. Во Хрватска и во Словенија, кои веќе ја користат современата терапија со „бупренорфин“, месечното лекување чини од 2.000 до 6.000 денари.

  - Многу е значајно тоа што добивме избор, а не мора да лекуваме само со „метадон“. Тој е добар лек, меѓутоа, околу 30 проценти од пациентите не даваат добар одговор на него. Тие, и откако ќе го примат, се депресивни, анксиозни или добиваат други ментални растројства - вели д-р Лилјана Игњатова, координатор на центрите за зависници во земјава.

  Психијатрите објаснуваат дека предноста на „бупренорфин“ во однос на „метадон“ е во тоа што наркозависниците не може да се предозираат со него и да престанат да дишат.

  - Новиот лек дава „побистра глава“, а оние што го земаат не мора да се под толку строг надзор. Во развиени земји го пропишуваат и семејни лекари. Пациентите обично на преглед доаѓаат на две недели, за разлика од сега кога добиваат неделна доза од „метадон“ - вели д-р Игњатова.

  Во земјите што го употребуваат новиот лек, тој им се дава и на оние што не се толку долго наркозависници.

  - Ако се овозможи новата терапија, може да се намалат и листите на чекање. Сега во центрите има околу 1.100 зависници што се лекуваат, а 80 се на листа на чекање. Но таа листа не е реална зашто многумина, знаејќи дека се чека, не се пријавуваат. Доколку зависниците што се лекуваат со „бупренорфин“ постепено се префрлат кај матичните лекари, ќе се отворат места, а и нема толку да се гетоизираат пациентите во центрите - вели д-р Игњатова.

  Лекарите и невладиниот сектор апелираат да се прошират можностите за лекување на зависниците. Влатко Деков од невладината организација за здрав живот ХОПС вели дека новата терапија кај нас може да претставува револуција во лекувањето.

  - Лекот мора да се стави на позитивната листа зашто имаме многу пациенти што немаат каде да се лекуваат - вели Деков.


  извор: Нова Македонија
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Toecutter on Нед 06 Мар 2011, 19:32

  UrizenIX напиша:
  Суровsto Сакаш да гледаш дечишта како не знаат што прават бидејќи им збучило во глава од супстанцииsto На 24 години ти некако се контролираш значи ама 15 годишникsto Дали размислува така или битно е да му биде убаво?
  А за дрогата, или сусптанциите кои ја исклучуваат свеста...да се користат но само кај свесен човек кој ја користи за нешто, што не е за да се забега во парк или во друштво за да "откачиме". Заради такво размислување и се забрани. Ја користат луѓе што не можат ни свесни да се контролираат не пак под дејство на супстанции...

  Општеството мора да биде не толку хумано. Премногу има луѓе што велат за другите колку и да се непотребни за општеството или му наштетуваат да велат дека и тие се луѓе. Ахам да...

  И не сум суров... само реален.

  Сакаш да кажеш дека мудрите законодавци и чесните политичири во напад на емпатија ги прогласиле дрогите за илегални?
  Тоа ќе да е?

  Elevated blood sugar kills 3 million people world wide each year

  http://www.naturalnews.com/021037.html

  A study by U.S. and New Zealand scientists has shown that about 3 million heart-disease-, stroke- and diabetes-related deaths are caused by high blood sugar levels each year world wide; one health author notes that the only way to raise blood sugar is by consuming sugars and refined carbohydrates.

  Дрогата е пичким дим за шеќерот.

  Да се забрани шеќерот !!!
  Кажете му НЕ на белата смрт !
  Животот е мој филм !
  Закони и прописи !
  Полагање за дозвола за употреба на оваа високоризична и крајно опасна супстанца која убива 7 пати повеќе народ отколку огненото оружје годишно !

  Стоп за лажното чувство за задоволство, илузијата за слаткост која ја предизвикува шеќерот.
  Остри казни за оние кои ја трујат нашата младина со ова големо зло на современиот свет.

  Да се избориме за свет без шеќер, да им оставиме на нашите поколенија посветла иднина !

  NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOT..........

  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Kelso on Нед 06 Мар 2011, 23:25

  Уште да му беше гајле на општеството за наркоманите...
  Што има да се справува со наркомани, има полоши луѓе и појави од нив.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by prozaque on Нед 06 Мар 2011, 23:55

  Иако наркоманите на крај самите се справуваат со себе...сепак хорсашите и одрени корисници на тешки апери треба да бидам под надзор.

  Гледајте го филмчето шо го има остаено Роби на тема Дрога.Ете, според него во Швајцарија постојат одредени клиники во кои зависниците не добиваат терапија, но добиваат редуцирана количина од тоа што се навлечени.Најчесто се хорсаши.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Пон 07 Мар 2011, 00:45

  Gillan напиша:Уште да му беше гајле на општеството за наркоманите...
  Што има да се справува со наркомани, има полоши луѓе и појави од нив.

  Нема ...

  Brian напиша:Иако наркоманите на крај самите се справуваат со себе...сепак хорсашите и одрени корисници на тешки апери треба да бидам под надзор.

  Гледајте го филмчето шо го има остаено Роби на тема Дрога.Ете, според него во Швајцарија постојат одредени клиники во кои зависниците не добиваат терапија, но добиваат редуцирана количина од тоа што се навлечени.Најчесто се хорсаши.

  Секоја чест за тие што самите си се справуваат со себе си, а со тоа, ни прават добрина, со тоа што се бришат од лицето на земјата.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Нед 13 Мар 2011, 11:18

  Многу битен фактор што влијае врз желбата за одвикнување од дрогата се и родителите, роднините.. Обично наркоманите не се пожелни дома, честопати се оставени на улица и слично..

  Баш читав една книга од Др. по мед. Бошко Томовски за дрогата,и во делот „Клинички и лабараториски методи за докажување на дрогата“ има една интересна информација:


  Во клиниките за детоксификација најчесто за докажување на присуство на дрога се користи Налорфински Тест.
  Впрочем, на личноста за која се сомнева дека е зависна од дрога поткожно и се дава 3мгр НАЛОРФИН- полусинтетски дериват на морфинот.
  По 20 мин. од давањето на инјекцијата поткожно, кај личноста се појавуваат проширени зеници, забрзано дишење, зголемено потење и карактеристична наежена кожа, што се сигурни знаци за зависност од опијатите.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by prozaque on Нед 13 Мар 2011, 18:09

  Ами Роби..ако се аплицира налорфин и кај некој што не е зависник...нема да ги манифестира истите знаци?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Нед 13 Мар 2011, 19:02

  Brian напиша:Ами Роби..ако се аплицира налорфин и кај некој што не е зависник...нема да ги манифестира истите знаци?


  Хм.. Логично е да има контраиндикации, ама не знам. Мислиш и кај човекот што не е зависник ќе се појават проширени зеници ? Мислам дека би имало симптоми ама сепак нема да бидат толку изразени.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by prozaque on Нед 13 Мар 2011, 19:24

  Јас мислам дека колку повеќе некој има стекнато толеранција кон одредена дрога, толку помалце ќе бидат изразени симптомите.Поготово во случај кога се аплицира помалце потентна дрога од она шо испитаникот ја користи и веројатно во помала доза.

  Еве..накнадно прочитав..

  Штосот со налорфинот е антиген-антитело реакција.Налорфинот е антагонист, а не синергист на морфиумот и неговите деривати.Механизмот на реакцијата е исто како при одредување крвна група, само реакцијата се одвива ин-витро.

  П.П.С Да се дрогираш денес со морфин, е еквивалентно на слушање музика на грамофон.Иако некои од дериватите како кодеинот кој го има во сирупите за кашлица е достапен.За Сите.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Нед 13 Мар 2011, 21:13

  Да, сеа малце збунувачко дојде ова. Ај баш ќе пребарам некоја информација, ме заинтересира.

  Иначе морфинот спаѓа во таканаречениот опијатски тип на дроги заедно со опиум, хероин, кодеин, хептанон, петидин и др.

  Ги има во многу лекови, сирупи.. И да, како што кажа достапни се за сите.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Нед 13 Мар 2011, 22:22

  Најдобро е општеството да не се справува со природни грешки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Саб 02 Апр 2011, 01:49  Сепак, мислам дека на тие луѓе им е потребна помош (и повеќе од тоа). Само што.. прашањето е колку сме спремни да им помогнеме и дали секогаш на нив треба да гледаме со предрасуди и да им даваме критички тонови. Општеството за нив е една непожелна средина, ги мразат, ги плукаат, ги покажуваат со прст.
  Нафиксани шетат по улиците и ги плашат луѓето.. Такви мизарни слики секој од нас барем еднаш има видено.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Саб 02 Апр 2011, 15:18

  Ама Роби, зошто помош? Зошто да му помогнеш на човек кој нејќел да биде човек?
  На нив не треба да се гледа со сожалување, ами обратно, треба да се гледа како ГОЛЕМ тумор на човештвото.
  Не постојат предрасуди. Наркоманите треба да бидат изолирани. Тие што не се на вена, треба да бидат ПРИМОРАНИ да работат за беспари. Можеби ќе се избие џанкерското од нив кога ќе растовараат вреќи од камион од 5 до 17 часот.

  Помошта не се состои во сожалување и негување.
  Ако веќе нема казни во вид на смрт за нив, тогаш ... малтретирање додека не излезе и последната џанкерска пот од телото нивно, за човештвото непотребно.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 02 Апр 2011, 15:52

  Eдинствениот начин да нема воопшто наркомани е да се стават во апсаана НАРКОДИЛЕРИТЕ.
  Од каде ќе набават дрога наркоманите ако наркодилерите се во апсаанаsto
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Сашо комшијана on Саб 02 Апр 2011, 16:12

  шојмат бре да се справуват општеството со наркосите? ними да им е убо, мене да не ми копет очи.. нели тој беше муабетот и со буљашите и двоцевкашите?
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Robby on Саб 02 Апр 2011, 19:01

  Недијагностициран напиша:Ама Роби, зошто помош? Зошто да му помогнеш на човек кој нејќел да биде човек?
  На нив не треба да се гледа со сожалување, ами обратно, треба да се гледа како ГОЛЕМ тумор на човештвото.
  Не постојат предрасуди. Наркоманите треба да бидат изолирани. Тие што не се на вена, треба да бидат ПРИМОРАНИ да работат за беспари. Можеби ќе се избие џанкерското од нив кога ќе растовараат вреќи од камион од 5 до 17 часот.

  Помошта не се состои во сожалување и негување.
  Ако веќе нема казни во вид на смрт за нив, тогаш ... малтретирање додека не излезе и последната џанкерска пот од телото нивно, за човештвото непотребно.


  Сепак мене лично ми е жал за таквите луѓе. Можеби имаат визија за втора шанса во животот, ама дрогата не им дозволува да се вратат на патот.

  Иначе кој би имал корист од џанкер?
  Според нивото на физичка/психичка издржливост тешко дека наркоман ќе постигне цел во некоја работа.

  А мачењето може и да ги предомисли ама исто толку се големи шансите и уште повеќе болката да ја покриваат со дрога.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by prozaque on Саб 02 Апр 2011, 19:27

  Spoiler: Не се дрогираат сите за да ја потиснат тагата.

  Мојот финален став е..дрога треба да има многу.Хероин и шприцеви за да можат деца од 3 години да се пукаат во вена дур играат криенка.Крај краева да му ебам мајката..да видиме како општеството можи да се носи со себе.Кои се добри родители, кои се курвите и курварите кои се шизофрениците и тон други девијации кои успешно се кријат позади недијагностицираноста и лицемерието.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by UrizenIX on Нед 03 Апр 2011, 15:34

  Која и да е причината за да се дрогираат, нивно право...
  Ако збркаат во дозата, и бараат помош, ќе размислиме да им помогнеме...
  Ако не бараат помош, а прават проблеми во општеството, има лек... има и те како лек :)
  Но тоа ако сакате да сте дел од општеството, системот...
  А тука читам гледам луѓе кои и те како го мразат општеството и системот!

  А да го бутниме општеството и секој да прави како му е Волја? Наркоманите ќе си бидат наркомани, дилерите ќе си бидат дилери, педерите ќе си бидат педери, бунтовници ќе бидат тоа што се (секогаш наоѓаат нешто или некој за да бидат против инаку се чуствуваат мртви)... секој ќе биде она за што е најдобар да биде!
  Нема да мора да се бркаат дипломи, магистратури, да се трошат мамини и татини пари за да се биде некој и нешто (успешен човек преку денешната призма на успех),да се троши време за глупости, да се трошат мамини и татини пари за да се биде наркоман...

  Што викате? Дали тогаш ќе треба да се помага на било кој? :)
  Тогаш кој ли ќе помага на сите тие страдни души кои посегнале по дрогата од X причини? Лелее кој ли ќе им помага на тие неспособни имбецили кои не си ја знаат границата!

  И денес премногу сите сакаат неглобализација, анархија, дека оној или овој на власт влече за нос друг... А сакаат општеството да им решава 99% од животните проблеми!

  Ајде да бутниме се, да видиме дали и тогаш сите ќе бидеме на исто рамниште... да видиме дали ќе се има потреба од помош, и дали ќе сме волни да помагаме на друг...

  Конечен одовор: На наркомани ако не побарале помош, не треба да им се помага!

  Sponsored content

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:35