Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Нед 03 Апр 2011, 15:40

  UrizenIX, многу, многу арно кажано!

  Убава дијагноза постави.
  Сите тие, цела таа багра на наркоманијата е анти општество и анти систем. Ама кога ќе пукне лошото, од системот бараат помош, кој дотогаш не чинеше. И после не чини, оти не им помагал.

  Многу арно кажано, секоја чест. Јас немам што повеќе да додадам, се би било излишно.

  Освен тоа дека системот, каков и да е, пати и ќе пати од таквите, недијагностицирани души што не знаат што со себе.

  Секоја чест!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by UrizenIX on Нед 03 Апр 2011, 15:45

  Абе овој став ќе го сменам за 11 дена, верувај...
  Ова не ми е дијагноза... ова само муабет... размисли... недијагностицирани муабети се подобри отколку давање конечен одговор :)
  Ќе застане муабетот инаку :)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Нед 03 Апр 2011, 15:49

  Можеби. АМа што и да се случи, за 11 дена или години, какви да има нови размислувања и недијагностицирани муабето, работата е таква.

  Конзументите на наркотици се врло чудни луѓе.
  Токму тие се со паролата „долу!“.
  А сивата економија, големиот тумор на кое било општество се храни најмногу од нив.
  Сакале ова, сакале она. Законот им сметал. И целосна манџа, да не забегувам во недијагностицираниов муабет.

  Ама арно си го кажа, па не е битно али ке застане муабетот или не. Работите се такви какви што се.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by UrizenIX on Нед 03 Апр 2011, 15:55

  Види, клучниот збор е ЗАВИСНИЦИ, а не КОРИСНИЦИ!
  Економијата е меч со две острици! Сива или било која боја, треба добро маневрирање со економијата, за да не се испосечеш! Економијата е најниската уметност во уметноста на управувањето!
  Назад на темата:
  Корисници на наркотици (што и да се стави под оваа категорија од "стручни лица") ако ги прави подобри во она што го работат, на такви не им треба помош од никој и не бараат помош и не се бунтуваат против никој!
  Лошо е кога господарот станува роб без да биде свесен(тоа се неспособните имбецили)! Тие бараат ПРАВА, ЗАКОНИ, ПОМОШ!
  Самото барање од некој ПРАВО те прави РОБ!
  Е тоа се наркомани и зависници, чисти робови! А робовите се тепаат, не се лечат!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Phoenix on Чет 23 Фед 2012, 01:15  една слика многу зборови....
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Batty on Чет 23 Фед 2012, 11:37

  Многу е добро што ги израмнуваш работите. Ми се допаѓа тоа и е многу искрено.
  Тоа што значи?
  Дека лошото општество не' тера да се дрогираме. И тоа е една од работите зошто е лошо.
  Ама ние треба да се браниме од wошото општество со тоа што ќе си се дрогираме самите.

  Тоа е ептен голема слобода.
  „Не правам како што ќе ми кажеш! Истото ке си го правам сам!“  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Phoenix on Чет 23 Фед 2012, 17:13

  Немам никаков проблем да го сварам односот на државите кон хемиските дроги ама ми се гади од помислата дека марихуаната е така третирана..

  Што прават владите .. ни кажуваат заебете ја природата немој да јадете месо ! јадете вештачко месо од Соја.. така нешто му доаѓа

  Инаку општеството моментално лошо се справува .. бар со оние на хероин .. Заштитени се како пандите во азија.. комотно може да ми дојде некој наркоман во маркет да си земе шише бајантајн .. да му речам дечко тоа треба да се плати ,, да извади пиштол да ме упука и да не одговара..

  Тоа е еден проблем ..

  Вториот проблем е немање на институции .. ги пукаат во некои објекти од турско време како онаа болница за зависници во К Вода.. па им пружаат некои застарени терапии со метадон кој се почесто се препродава и злоупотребува,,

  Имам прв братучед зависник од хероин во идризово и вујкоми кој нема веќе ништо од животот има куќа со ништо во неа . скромна пензија и син во затвор.. му носи половина од својата пензија секој месец на синот за дрога .. зоштоооооо? зошто се дозволува во затворите да се продава дрога... наместо да се обидат да ги излечат...

  Како моѓе НТШ пред транс журка да тресат на врата и на сите да им проверуваат само по џебови а секој од нив во паричникот по 20 таблети .. па после малдите летаат на Пол ван дајк .. па типот ќе доаѓа и по 100 пати и им е интересен хо хо хо..

  Значи некој си прави пари .. за општеството да се справи со оваа група на луѓе прво владите мора да престанат да допуштаат свесно некој да ја има главната трговија во држават со дрога .. . туку да станат малку солидарни и да се обидат да помогнат

  А народот не смее да гледа на ови луѓе како да се болни од колера.. малку сочувство и емпатија..

  Sponsored content

  Re: Како општеството да се справи со зависниците на дрога?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:44