Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Македонски текстови/лирики

  Share
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Temptation on Пон 22 Јун 2009, 19:06

  Ристо Самарџиев - Бела

  Еј, моме, еј девојче
  севдо прва, росно кокиче,
  кој сокак поминуваш,
  кој конак ноќва минуваш.

  Дал' помниш, дал' ме сонуваш
  Дал' име мое спомнуваш
  Ил' љубиш и се даруваш
  за име нит' за пари прашуваш, еј...

  Бела трага, бела прашина
  бела зима, бела белина.
  Бел ат пред порта помина,
  ти на него, либе замина.

  Јас по тебе факам у света,
  лето осмо, зима девета.
  Девет песни, бел мој галебе,
  пратив абер, либе, по тебе јас.

  Дојди си, дојди ми
  подај рака и не зборувај
  гушни ме и само одболувај.
  Дојди си, дојди ми
  подај рака и не зборувај
  гушни ме и само ти одсонувај.

  Пат долг, бели темници,
  очи бели, бели зеници,
  луге грешни, случки погрешни,
  еден свет за многу вистини.

  Многу песни, малку причини,
  море народ, саде тишини
  срце чука, очи копнеат,
  да те видат, да те донесат, еј...

  Бела чума ич не остава,
  ниту моли, ниту простува,
  Еј моме, еј девојче
  севдо прва, росно кокиче.

  Еден лек само лекува
  тој што силно, силно верува,
  тргни и полетај без страв,
  All you need is love...
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Вто 23 Јун 2009, 15:26

  Дом
  (Мизар-Свјат дримс, 1991)


  И секој чекор
  е долг сон
  и секој чекор
  е еден здив
  опушти се

  И секој чекор
  е твој дом
  и секој чекор
  е долг пат
  поздрави го

  (Вртев/Чаповски)

  шОуба песМа
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Чет 25 Јун 2009, 10:50

  Мизар Стој!
  (Мизар, 1988)

  Слушај го гневот
  јас губам
  од уста тече пена
  Остани чист
  Дигни рака за вековен пораз
  признај
  тоа си ти
  во уши ми звони
  Редот е голем
  ме газат
  Тој нема лице
  ТОЈ НЕМА ЛИЦЕ
  се дерат со очи на пораз
  страв
  еден крик во грло ме гуши
  го губам здивот
  ПРИЗНАЈ!

  како што рече еден форумџиски колега, песнава треба да биде химна на Македонија! секоја чест
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 26 Јун 2009, 15:12

  „Ти си проблем“ - Студени нозе

  На тебе налетувам кога не сум бањат
  Или со испиени сто џин-тоници
  Ради тебе запаѓам во некои чудни стања
  Мамурлук, депресии и несоници.

  Цел еден век чим те видам моментално болен легнувам
  И нема лек ќе те следам а ти стално ќе ме избегнуваш.

  Ти си проблем што сакам да го имам
  Ти си дрога што сакам да ја примам
  Ти си тајна што смртно ме занима
  Ти си грев што на душа го зимам.

  Џабе шише мастика или гајба пиво
  Што ќе ми да добијам на лото седмица
  Кога си к'о настинка - те влечам пола живот
  А ти од дневен ред ме одбиваш к'о на седница.

  Цел еден век чим те видам моментално болен легнувам
  И нема лек ќе те следам а ти стално ќе ме избегнуваш.

  Ти си проблем што сакам да го имам
  Ти си дрога што сакам да ја примам
  Ти си тајна што смртно ме занима
  Ти си грев што на душа го зимам.


  rock and roll
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 26 Јун 2009, 16:16

  Karan напиша:Архангел - Нож
  На барање од Балалајка.

  сполај ти, реков да ја слушниш и прочиташ... текстот го има, исто како и на Ивс и ви се архивирани...проверувајте :naokolu:
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Пет 26 Јун 2009, 16:22

  Калиопи - Месечина

  Сама ноќва патувам
  И никој не ме запира
  Јас немам кого да го будам
  Освен сонот на мојва перница
  Како ѕвезди осамени
  Испратени негде на пат
  И никој од нас
  Никој неможе да ги види
  Како птици бескрилни
  Носени со ветрови без глас
  Јас би се вратила
  Само да ти кажам

  Само си ти месечина
  Од ова небо што ме покрива
  Само ти и никој друг
  Не ме прати во далечина
  За еден здив
  За еден сон
  За мене малку е потребно
  Плачеме во себе
  А јас не можам
  Без тебе
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 16:59

  Архангел - Дно

  Очи бистри, очи паметни,
  дали е ова свет кој ве радува.
  Немам зборови да ви опишам,
  што чувствувам.

  Не знаев како, да дојдам до тебе,
  се' има сега друго значење.
  Се' што помислив, се' што посакав,
  се' заборавив.

  Мислев ја љубам, а јас ја гризам,
  гризев до крв, до самото дно.
  И без да заплаче, низ нежен поглед,
  ми прости се'.

  Очи бистри, очи паметни,
  дали е ова свет кој ве радува.
  Немам зборови да ви опишам,
  што чувствувам.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 17:07

  Архангел - Uber Makedonische

  Изеди до трошка што небото дало,
  пополни ги сите резерви на сало.
  Пат во Европа, провинциска слава.
  Со смокнати гаќи и опинок во глава.

  Дремеж и досаден,
  посилни од дрога бејби,
  купен мир и тишина,
  пострашни од војна мејби (maybe).

  Ко' да не сум од овде,
  не јас никому не припаѓам.
  Стојам отстрана и посматрам
  и во ништо повеќе не верувам. (AУ!!!)

  Ѕид од празни зборови,
  меѓу нас и она што е суштина.
  Чекам истрел да те разбуди,
  чекам истрелот кој ќе пресуди.

  Zieg Heil!
  Uber Makedonische...

  Heil!
  Uber Makedonische...

  Zieg Heil!
  Uber Makedonische...

  HAHAHA...

  Дремеж и досаден,
  посилни од дрога бејби,
  купен мир и тишина,
  пострашни од војна мејби (maybe).

  Zieg Heil!
  Uber Makedonische...

  Heil!

  Uber Makedonische...

  Zieg Heil!

  Uber Makedonische...

  Heil!
  Zieg Heil!

  Heil!
  Zieg Heil!

  Heil!
  Zeig Heil!

  Heil!
  Zeig Heil, Heil, HEil, Heiiiil...
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 17:23

  Архангел - Крст

  Кобно време, Господи,
  пак сме сите распнати на крст.
  Лево лудост, десно зло, над тоа лага.
  Под се' то' бол.

  Збориш за правда, без чувство на срам,
  земам доза и не сакам да знам.
  Dolcevita, O.K.
  овде и сега, о нее.

  Измиј ја крвта со сопствена крв,
  во чие име, не знам во чие име.
  Воскресни, љубов воскресни,
  воскресни, воскресни, воскресни,
  пак сме сите распнати на крст во твое име.
  Во твое име.

  Реков Господ, а мислев љубов,
  мислев на закон над сите закони.
  Го понесов крстот, во име на лага,
  крстот ќе умрел.

  Повторно, кобно време, Господи,
  пак сме сите, распнати на крст.
  Лево срце, десно ум, над тоа никој.
  Под се то' јас.

  Измиј ја крвта со сопствена крв,
  во цвое име, во цвое име.
  Воскресни, љубов воскресни,
  воскресни, воскресни, воскресни,
  пак сме сите распнати на крст, во твое име.
  Во твое име, распнати на крст.

  Соло 1

  Во твое име, во твое име,
  распнати на крст.

  Соло 2

  Лево лудост, десно зло, над тоа лага, лага,
  под се' то' само бол.
  Лево срце, десно ум, над тоа никој, никој,
  под се' то' ти и јас.

  Соло 3
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 17:39

  Архангел - Heart-core
  Албум: Heart-core

  Јас немам ништо повеќе од себеси,
  само срце кое чука вистински,
  сосем доволно да те вознемири и уплаши.

  Ги знаеш добро оние,
  со скришна солза длабоко во срцето,
  со скришна злоба далеку зад погледот,
  болни од немоќ, болни од желба за одмазда.

  И по не знам, кој пат, се видов себеси,
  во тебе мртов, твојот бол знам,
  никогаш, да биде мој, мој, мој.

  Години на љубов ил' смрт, љубов ил' смрт.
  Години на љубов ил' смрт, љубов ил' смрт.

  Без љубов, знам, ќе те проголта,
  овој град, без гордост и без срам.
  Ќе останеш без дела за вреднување.

  Ќе останеш, без моќ и магија,
  било што да промениш,
  пушташ солза, не знам што сокрива,
  дали немоќ, или желба за одмазда.

  И по не знам, кој пат, се видов себеси,
  во тебе мртов, твојот бол знам,
  никогаш, да биде мој, мој, мој.

  Години на љубов ил' смрт, љубов ил' смрт.
  Години на љубов ил' смрт, љубов ил' смрт.
  Години на љубов ил' смрт, љубов ил' смрт.


  Години на...
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 17:44

  Архангел - Сениште
  Албум: Архангел 2

  Под ова небо железно,
  ќе се престориш во сениште.
  Денот, и без то',
  ќе бидеш мртва без да дознаеш.

  Под ова небо железно,
  никогаш нема да се сретнеме,
  јас сум она што,
  никогаш нема да заспиеш.

  На само чекор одовде,
  чека божица, да ме одведе.
  Таа го знае патот до мене.

  Сениште, сега си само сениште.
  Сениште, сега си само сениште.

  Под ова небо железно,
  ќе се престориш во сениште.
  Денот, и без то',
  ќе бидеш мртва без да дознаеш.

  Под ова небо железно,
  никогаш нема да се сретнеме,
  јас сум она што,
  никогаш нема да заспиеш.

  На само чекор одовде,
  чека божица, да ме одведе.
  Таа го знае патот до мене.


  Сениште, сега си само сениште.

  Сениште, сега си само сениште.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 17:54

  Архангел - Луна
  Албум: Архангел 1

  Како си, кој е тој немир?
  Опиши го, ако можеш,
  доаѓа како магла.
  Нема страв, лице во лице.

  Мојот дом е така близу,
  Смири ме до полна штама.
  Разбуди се, мудра главо.
  Нема срам, лице во лице.

  Тишина.
  Зар не гледаш, туѓи лица.

  Силен зрак, од полна луна,
  доаѓа, пресекува,
  прв пат ноќ со девет сенки,
  одлепени од мојот мрак.

  Мојот дом е така близу,
  Смири ме до полна штама.
  Растури се, мудра главо.
  Нема страв, лице во лице.

  Тишина.
  Зар не гледаш, туѓи лица.

  Силен зрак, од полна луна,
  доаѓа, пресекува,
  прв пат ноќ со девет сенки,
  одлепени од мојот мрак.

  Силен зрак, од полна луна,
  доаѓа, пресекува,
  прв пат ноќ со девет сенки,
  одлепени од мојот мрак.


  Последната промена е направена од Alive на Пет 26 Јун 2009, 18:01. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:01

  Архангел - Милион долари
  Албум: Архангел 1

  Зар веруваш во мене,
  јас сум привид кој ги нуди,
  сите можни облици.

  И веќе одамна, тоа не сум јас,
  тоа е некој што ме глуми,
  и ужива во досада.

  Секој обид да ме љубиш,
  ќе ти се врати како казна,
  како горка измама.

  Јас сум човек кој, живее во страв,
  кој се плаши да те допре.
  Не знам дали остана,
  бар' малку љубов во мене,
  или се', исчезна во времето.

  Осамен и уморан,
  трагам, очајно, по моите милион долари.
  Единствен разлог да,
  продолжам да живеам,
  и нема начин да ме промениш,
  се' што можеш е да ме убиеш.

  Не мисли колку си љубела,
  и дека љубовта е се'
  што ти е потребно.
  Погледни, ќе видиш само еден,
  обичен смртник, без концепт за револуција.


  Секој обид да ме љубиш,
  ќе ти се врати како казна,
  како горка измама.

  Јас сум човек кој, живее во страв,
  кој се плаши да те допре.
  Не знам дали остана,
  бар' малку љубов во мене,
  или се', исчезна во времето.

  Осамен и уморан,
  трагам, очајно, по моите милион долари.
  Единствен разлог да,
  продолжам да живеам,
  и нема начин да ме промениш,
  се' што можеш е да ме убиеш.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:06

  Ареа - Сите мои слики
  Албум: Врати на имагинација (не сум сигурен)

  Сите мои слики што ги чувам,
  што ги редам и подредувам.
  Само една не ми дава мир,
  од глава не излегува.

  Еден човек и една жена само,
  месец млад и блага светлина.
  Еден за друг знаат што им треба,
  и место нив ветрот зборува.

  Ѕвездо моја блеснуваш во мене,
  остави да ме најде тој во тебе.
  Ѕвездо моја блеснуваш, за мене,
  сеуште дише, дише тој во тебе.

  Сите мои слики што ги чувам,
  сите мои, сеќавања.
  Тажни океани пловат по нив,
  да не потонат, у не, не можат.

  Ѕвездо моја блеснуваш во мене,
  остави да ме најде тој во тебе.
  Ѕвездо моја блеснуваш, за мене,
  сеуште дише, дише тој во тебе.

  Ѕвездо моја, желбо моја,
  ѕвездо моја, само моја,
  ти си сила каква нема,
  ти си сила што ме тера.

  Божји глас да чујам,
  во себе што ме крева,
  вечна љубов јас да барам,
  вечна љубов со него да најдам.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:11

  Карбуратори - Сеќавања

  Се сеќавам на денот,
  кога ти, се појави пред мене.
  Денот кога ми ги затвори
  вратите на ова време.

  Ова ли е приказна за мене,
  и овој цвет што вене,
  но, знам дека во душата твоја,
  има место и за мене.

  Сега си веќе далеку,
  на твојата друга страна,
  а животот брзо лета,
  како црна клета врана.

  Можеби сеќавањата за тебе,
  ми се лоша страна.
  но знам дека и душата твоја
  е повторно на моја страна.

  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.

  Се сеќавам на денот,
  кога ти, се појави пред мене.
  Денот кога ми ги затвори
  вратите на ова време.

  Ова ли е приказна за мене,
  и овој цвет што вене,
  но, знам дека во душата твоја,
  има место и за мене.

  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.

  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.
  Сега сум сам со своите сеќавања.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:16

  Архангел - Wonderfull life
  Албум: Архангел 2

  I need a friend, ooh I need a friend,
  to make me happy, now standing on my own,
  look at me standing, here, on my own again,
  upstraight in the sunshine.

  Don't need to run, and hide,
  It's a wonderfull, wonderfull life.

  Излези, ќе видиш повторно,
  се е магично и неправедно.
  Гледаш ли девојка на небото,
  сончеви прамени, повторно сум сам.

  Во очи сонце, пламен во срцето,
  без тебе живот, оо, ооо

  Ова е, ова е,
  ова е чудесен, чудесен свет.
  Ова е, ова е,
  ова е чудесен, чудесен свет.

  Излези, ќе видиш повторно,
  се е магично и неправедно.
  Гледаш ли девојка на небото,
  сончеви прамени, повторно сум сам.

  Во очи сонце, пламен во срцето,
  без тебе живот, оо, ооо

  Ова е, ова е,
  ова е чудесен, чудесен свет.
  Ова е, ова е,
  ова е чудесен, чудесен свет.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:29

  Архангел - 1000 светла
  Албум: Архангел 1

  Илјада светла, на твојот прозорец.
  Илјада повици, дојди и потроши со нас.
  Дел од себе, дел од твојот оган.
  Дојди и биди еден од градските кловнови.

  Подобро да останам,
  зар воопшто познавам некој,
  во овој град,
  сем мојата, грда девојка!?

  Ако одам вечерва,
  тие ќе сторат се што треба,
  да ми биде досадно, знам
  залудно се трудам.

  Да бидам среќен,
  без љубов и без пари.
  Се' што останува е,
  да се насмеам.

  Подобро да заспијам со,
  некаква надеж дека,
  ќе дочекам бар едно утро,
  добро расположен.

  На сон ми доаѓаш, како светица,
  со вода во дланките,
  и ми велиш да се напијам,
  да го видам овој свет,
  за последен пат,
  да се помирам со се',
  и да оздравам.

  Ако одам вечерва,
  тие ќе сторат се што треба,
  да ми биде досадно, знам
  залудно се трудам.

  Да бидам среќен,
  без љубов и без пари.
  Се' што останува е,
  да се насмеам.

  Подобро да заспијам со,
  некаква надеж дека,
  ќе дочекам бар едно утро,
  добро расположен.

  На сон ми доаѓаш, како светица,
  со вода во дланките,
  и ми велиш да се напијам,
  да го видам овој свет,
  за последен пат,
  да се помирам со се',
  и да оздравам.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:38

  Архангел - Владимир
  Албум: Heart-core

  Со страст, претворена во оган,
  го палам светиот бордел.
  Пред мене, ко' гола курва,
  стои збунет сиот свет.

  Ги гледам и го следам својот инстинкт,
  на гениј самоубиец.
  Мојот живот овде, ѕвезда пред колапс.
  Фрла последен зрак светлина.

  Во мене вселена,
  Мојот ум создава планети,
  срцево скршено сега е,
  комета која лета, која лета.

  Тоа сум јас.

  Красен и благословен од вечноста,
  ве оставам во прав и заборав,
  во гнилежот на сите ваши,
  ситни пакости, разорни глупости.

  Во мене вселена,
  Мојот ум создава планети,
  срцево скршено сега е,
  комета која лета, која лета.

  Тоа сум јас.

  Красен и благословен од вечноста,
  ве оставам во прав и заборав,
  во гнилежот на сите ваши,
  ситни пакости, разорни глупости.


  Јас своето на земја,
  не го живеев.
  Јас своето на земја,
  не го возљубив.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:48

  Ареа - Одведи ме
  Албум: Врати на имагинацијата

  Знам многу зборови,
  кои не ги кажав јас,
  знаев и патеки,
  кои водеа до нас.

  Во овој миг ти одведи ме,
  по оној ѕвезден пат,
  и само знаеш дека,
  вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Илјада години го слушам твојот глас,
  низ цел универзум барав за да можам да,
  да те допрам да те освојам,
  и да те одведам по оној пат на љубовта
  зошто вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Само ти и само јас,
  што веруваш во мене.
  Само ти и само јас,
  без правила и време.

  Само ти и само јас,
  одведи ме ооо, одведи ме.

  Знам многу зборови,
  кои не ги кажав јас,
  знаев и патеки,
  кои водеа до нас.

  Во овој миг ти одведи ме,
  по оној ѕвезден пат,
  по оној пат на љубовта,
  зошто вљубена сум јас.

  Одведи ме, одведи ме.

  Само ти и само јас,
  што веруваш во мене.
  Само ти и само јас,
  без правила и време.

  Само ти и само јас,
  одведи ме ооо, одведи ме.

  Одведи ме!!!

  Само ти и само јас,
  што веруваш во мене.
  Само ти и само јас,
  без правила и време.

  Само ти и само јас,
  одведи ме ооо, одведи ме.

  Одведи ме, ооо, одведи ме.
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Temptation on Пет 26 Јун 2009, 18:57

  1762
  ----
  Илјада и седимстотин
  шеесет и второ лето
  в’Охрида од Цариграда
  дошел Саваот
  еј, еј, еј, дошел Саваот

  Се претставил пред Арсења
  наша Патрика че снаго
  му рекол слово горко
  слово жалосно
  еј, еј, еј слово жалосно

  Царска волја е да тргнеш
  денеска за Цариграда
  на тебе од врли Грци
  голем поплак е
  еј, еј, еј голем поплак е

  Собрал Патрик свое стадо
  в црква свјати Климентова
  благослов им дал последен
  в’рце заплетил
  еј, еј, еј в’рце заплетил
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 18:58

  Карбуратори - Смртник

  Со празен поглед и празен збор,
  чудно ме гледа, секој твор.
  Зборува нежно, и мое и твое.
  пука, плаче, се смее и пее.

  Ироничен поглед на ликот твој,
  си го добила, не знам од кој.
  Ѓаволски очи влезе во нив,
  сакаш да ме уништиш со последен здив.

  Дојдов кај тебе со пиштол в рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.

  Дојдов кај тебе со пиштол в рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.

  Се облекуваат во црно твоите дома,
  нема причина да паднам во кома,
  од обичен смртник, станав психопат тежок,
  мојот лик стана модар и жежок.

  Ми ставија жиг, на чело сега,
  секој човек од мене бега,
  зборував мазно него проклет се реков,
  се убив и ме снема од веков.

  ^ мојт да е фтнат некој збор во строфава ама не го разбирам :P

  Дојдов кај тебе со пиштол во рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.

  Дојдов кај тебе со пиштол во рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.

  Соло

  Дојдов кај тебе со пиштол во рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.

  Дојдов кај тебе со пиштол во рака,
  и те прашав дали ме сакаш,
  ми рече не, без да размислам,
  знам, те убив и нема зошто да се каам.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 19:05

  Како сме го заборајле бе тоше...

  ===================================================

  Тоше Проески - Излажи ме

  Среде овој асфалт жежок,
  беше моја дива јагода.
  Зборот збогум збор е тежок,
  кога некој силно засакав.

  Се преправам, а знам, зошто,
  од мене за миг се откажа.

  Ноќва пијам црно вино,
  и од твојте очи поцрно.
  Не би сакал да те сонам,
  а те сонам уште почесто.

  Се претворив во твој шепот,
  од усни тешко ќе ме избркаш.

  Излажи ме уште еднаш,
  кажи дека не ми требаш,
  да не бидам твое минато.

  Заведи ме уште еднаш,
  кога веќе срце немаш,
  и каменот ми е потопол од него.

  Стојам сам на асфалт жежок,
  нема веќе диви јагоди.
  Зборот болка збор е тежок,
  потежок од сите навики.

  Те познавам по тој парфем,
  што толку често јас го мирисам.

  Излажи ме уште еднаш,
  кажи дека не ми требаш,
  да не бидам твое минато.

  Заведи ме уште еднаш,
  кога веќе срце немаш,
  и каменот ми е потопол од него.

  Дај бар излажи ме уште еднаш,
  кажи дека не ми требаш,
  да не бидам твое минато.

  Заведи ме уште еднаш,
  кога веќе срце немаш,
  и каменот ми е потопол од него.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 19:11

  Тоше Проески - Малечка
  Албум: По тебе (2005)

  Адреса не знам, ни број, каде си ти?
  А, јас сум сеуште твој, знаеш ли?
  Еј љубов, ме гризе малечка,
  вака заборавен, откачен, отфрлен,
  живеам од спомени.

  Срцата полни, а утрото ѕвони,
  со љубовен звук, еден за друг,
  и како празник, секој почнуваше ден.
  Бакнежи, прегратки, очи насмеани,
  помисли се, што имавме,
  премногу среќа, за да ни потрае.

  Минливо и потрошно, за тебе сум,
  остана во срцето, на крај на ум.
  Љубов, ме гори малечка,
  признавам виновен, од беде победен,
  живеам од спомени.

  Срцата полни, а утрото ѕвони,
  со љубовен звук, еден за друг,
  и како празник, секој почнуваше ден.
  Бакнежи, прегратки, очи насмеани,
  помисли се, што имавме,
  премногу среќа, за да ни потрае.

  Срцата полни, а утрото ѕвони,
  со љубовен звук, еден за друг,
  и како празник, секој почнуваше ден.
  Бакнежи, прегратки, очи насмеани,
  помисли се, што имавме,
  премногу среќа, за да ни потрае.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 19:16

  The Bloom - Бурна енергја (Охридски бенд - старо песниче...)

  Бурна енергија, протече низ мене,
  и велам се би дала, енергија си ти.
  Еј срце, запри се, душава ме напушти,
  и храборст немам јас, ме скрши енергија.

  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.
  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.

  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.
  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.

  Бурна енергија, протече низ мене,
  и велам се би дала, енергија си ти.
  Еј срце, запри се, душава ме напушти,
  и храборст немам јас, ме скрши енергија.

  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.
  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.

  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.
  Неотпорни напони, несогласени зборови,
  некои чудни спомени, енергија си ти.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Пет 26 Јун 2009, 19:32

  покроце де не е темава за еден ден

  Sponsored content

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон 19 Фед 2018, 10:38