Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Македонски текстови/лирики

  Share
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 26 Јун 2009, 19:37

  Доволно е за месецоф ја мисља... немаф шо да пишам и немаф идеја за песна да напишам... и во меѓувреме... флaд контрол енаблд хаха
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Саб 27 Јун 2009, 16:29

  Архангел - Архангел
  Албум: Архангел 1

  Нешто така празно,
  во него и во сите.
  Нешто толку мачно,
  споулавено и гние.

  Мислам или гледам,
  грч, на нема уста,
  овде не може да биде,
  сиот мој дуу уу уух. ( P.S. вака го пејт )

  Проаѓам низ тебе,
  и се е така тивко,
  мирно, идилично.
  Секогаш вон тебе, секогаш вон мене,
  ти не си логичен, логичен
  Архангеле ее еее е, логичен,
  Архангеле ее еее е, логичен

  Нешто така празно,
  во него и во сите.
  Нешто толку мачно,
  споулавено и гние.

  Светлото е жолто,
  јас сум облечен во црно.
  За мене се е тука,
  одведено до крај.

  Проаѓам низ тебе,
  и се е така тивко,
  мирно, идилично.
  Секогаш вон тебе, секогаш вон мене,
  ти не си логичен, логичен
  Архангеле ее еее е, логичен,
  Архангеле ее еее е, логичен

  Архнгеле, Архангеле,
  Архангеле,
  Архангеле е е...

  Архнгеле, Архангеле,
  Архангеле,
  Архангеле е е...

  Архнгеле, Архангеле,
  Архангеле,
  Архангеле е е...
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Саб 27 Јун 2009, 20:08

  Чапај и Венко - Магепсан Круг

  Ќе свратиш ли него пак вечерва,во посета
  На по уште една ситна,мала,тивка подла освета
  Ќе се појавиш од некаде,оддеднаш
  Ќе кажеш свративме онака,еве бегаме веднаш
  И ќе ме прострелаш со тој поглед уште еднаш
  Еј да ме промашиш,никако ниеднаш.

  И ќе заминете и јас ќе одлетам
  Како птица,како зрак
  А мислата за тебе
  Ќе тргне по мене,како лилјак во мрак.

  Ти простувам се,ама срцево не
  Не неможе,ние сме магепсан круг
  Кога сме еден крај друг
  Пронајди некој,
  Најдобро е на своја страна секој
  Магепсан круг ние сме ти кога сме еден крај друг.

  Од секогаш си знаела добро да одглумиш секоја сцена
  Мој си омилен лик во секоја наредна програма
  Иако животот е без цена,се има своја цена
  Јас сум подготвен да ја платам
  Зошто не си ти знам не си ти,она кај што сакам да се вратам.

  Знам ти си од оние болки што подолго траат
  А знам и дека луѓето неклои бељи сами си ги прават
  И покрај секоја твоја лага и покрај секоја твоја сцена
  Знам остануваш моја омилена погрешна процена.

  Ти простувам се,ама срцево не
  Не неможе,ние сме магепсан круг
  Кога сме еден крај друг
  Пронајди некој,
  Најдобро е на своја страна секој
  Магепсан круг ние сме ти кога сме еден крај друг.
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 00:57

  Мики Јовановски Џафер и Венко Серафимов - ЛАГА И ИЗМАМА

  Немој да ме гледаш така,
  Така луто така строго,
  Нејќам да те повредам ни тебе а ни никого,
  Оди си дома на топ те чекат тато мама,
  Овде надвор е друго, се ти е лага и измама,
  Лага и измама.

  Ова не е мое место а не е мое време,
  Да чујам жагор,смеа после ова невреме,
  Нејќам да ти сложам збор што крие изговор,
  Немам ни прашања,а камо ли одговор,
  Ќе одам негде сам под друго име,
  Со првиот што ќе ми тргни и заборави ме.
  Еј тргни заборави ме.

  Немој да ме гледаш така,
  Така луто така строго,
  Нејќам да те повредам ни тебе а ни никого,
  Оди си дома на топ те чекат тато мама,
  Овде надвор е друго, се ти е лага и измама,
  Лага и измама.
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 01:01

  ЗИЈАН - ДЕЦА БЕВМЕ

  Деца бевме малечки,деца безгрижни,
  Слатко од смокви цел,прсти да излижеш,
  Допир еден случаен,уште паметам,
  Скинат џемпер и солзи две,
  Што ќе рече мајка ми.

  Празник беше некој еј,
  Луѓе пијани,зурла и тапан грмеа,
  Кога замина,
  Поглед еден низ прозор,срце искина,
  Биди добар и остани и гајле не бери.

  Сеуште ние сме,
  Како деца палави,
  Скриени далеку од туѓи погледи,
  Сеуште ти си ми тајна скриена,
  Кога сме далеку како морски брегови.


  Последната промена е направена од Крвопиец на Нед 28 Јун 2009, 02:05. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 01:21

  Брејк - Во Бестрага

  Сите приказни,исти се
  Тажни ко оваа
  Само ти си ми во мислите
  Кога е празна душава.

  Сите погледи,исти се
  Тешки и опасни
  Тие очи не се за тебе
  Само кој да им објани.

  И само,помисли на тоа
  Што се можеме
  Можеби е доцна,а може не
  Дали крајот вака мириса
  Ние двајцата сме за
  Во бестрага.

  Сите филмови,исти се
  Долги,развлечени
  Сите стихови во песните
  Веќе се негде кажани.

  И скоро сите краеви,исти се
  Тивки,расплакани
  Велам секој крај е почеток
  Но не сакам фрази досадни.

  И само,помисли на тоа
  Што се можеме
  Можеби е доцна,а може не
  Дали крајот вака мириса
  Ние двајцата сме за
  Во бестрага.
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 01:45

  Игор Џамбазов - Мразам плејбек
  (Ова не е блуз)

  Некои луѓе најдоа начин
  Да ја убијат досадата
  Сфатија колку е лесно
  Денес да си ѕвезда на естрадата.

  Претходно имаат пеено само
  Во купатило во кадата
  И ви се колнам кај мене во маало
  Има подобри на клупите пред зградата.

  Со првиот плејбек,го дигаат носот
  И дел се од парадата
  Таман ќе помислиш заврши ова
  Продолжува опсадата.

  Штом ќе го снимат и вториот плејбек
  До небо им е брадата
  И ако ова продолжи вака
  Ќе штрајкувам со глад пред Владата.

  Мразам плејбек
  О мама мама мама
  Мразам плејбек
  Фалсификувана галама.

  Мразам плејбек,о мама мама мама
  Фалсификувана галама
  Како расипана салама
  Како чифтек
  Ова е 21-ви век
  И мразам плејбек.
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 02:16

  Игор Џамбазов & Ружица (Ареа) - Лектира

  (Ова не е блуз)

  Well shes walking through the clouds
  With a circus mind that's running round
  Butterflies and zebras and moonbeams and fairy tales
  That's all she ever thinks about
  Riding with the wind.

  Денес имам намера да и се обратам директно
  На нашата весела млада разиграна популација
  Специјално за вас следуваат неколку минути
  Ефтина бесплатна музичка едукација.

  Можете сето ова ако сакате да го протолкувате
  И како една најобична провокација
  Епа не сте далеку од вистината
  Јас сум таков,таков сум роден,провокатор по вокација.

  Значи музиката не почнува со техното
  Има нешто и пред тоа што треба да се респектира
  Кога рок ен ролот би се учел во средно
  Ова нешто сигурно би било лектира.

  Мене ме интересираше чисто информативно
  Вашето уво како ќе реагира
  На музика од господин господин Хендрикс
  Јас да јадам бурек,а Ружица од Ареа да интерпретира.

  Well shes walking through the clouds
  With a circus mind that's running round
  Butterflies and zebras and moonbeams and fairy tales
  That's all she ever thinks about
  Riding with the wind.

  Кога во студио за последен пат
  Ја пуштивме песнава што свири
  На својата тајна седница централниот одбор
  Реши за таа цел да се формира експертско жири.

  Во состав:Mите Тралала претставник од Авалон
  Јас Куру Харе,и еден непознат дечко со чудни манири
  И слушавме и слушавме,а јас станав и реков
  Ако ова не успее на сред плоштад правам харикири.

  Well shes walking through the clouds
  With a circus mind that's running round
  Butterflies and zebras and moonbeams and fairy tales
  That's all she ever thinks about
  Riding with the wind.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Нед 28 Јун 2009, 14:31

  Еве едно евергринче од моето рано детство... од омилените песни ми беше тогаш...

  ========================================================================

  Магија - Магија
  Албум: Магија (1999)

  Знам дека ти сакаш да си мооојаа.
  Знам дека ти сакаш да си мооојаа.
  Кога тогаш ти ќе бидеш мооојаа.
  Знам дека ти сакаш да си....
  Кога тогаш ти ќе бидеш...

  Не сум рудар злато јас да пронајдам.
  Не сум пилот крај тебе јас да долетам.
  За да те однесам некаде далеку,
  и дел од твојто срце јас да украдам

  Не сум сликар гола да те нацртам.
  Немам дозвола со кола да те повозам.
  Но можам за тебе песна да напишам
  и да те опеам вечерва.

  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знам само штом те погледнам.
  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знај само штом те погледнам.

  Знам дека ти сакаш да си...
  Кога тогаш ти ќе бидеш

  Не сум вино усни да ти навлажнам
  Не сум ниту мангуп тебе да те излажам.
  За да те однесам некаде далеку
  и дел од твојто срце јас да украдам.

  Не сум сликар гола да те нацртам.
  Немам дозвола со кола да те повозам.
  Но можам за тебе песна да напишам
  и да те опеам вечерва.

  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знам само штом те погледнам.
  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знај само штом те погледнам.

  Мооојаа...
  Знам дека ти сакаш да си... моооја...
  Кога тогаш ти ќе бидеш...

  Не сум рудар злато јас да пронајдам.
  Не сум пилот крај тебе јас да долетам.
  За да те однесам некаде далеку,
  и дел од твојто срце јас да украдам.

  Не сум сликар гола да те нацртам.
  Немам дозвола со кола да те повозам.
  Но можам за тебе песна да напишам
  и да те опеам вечерва.

  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знам само штом те погледнам.
  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знај само штом те погледнам.

  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знам само штом те погледнам.
  Ќе ми треба магија за да те освојам.
  Ти ќе бидеш моја знај само штом те погледнам.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Нед 28 Јун 2009, 16:26

  скраја и далеку
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Нед 28 Јун 2009, 16:32

  ^ахахахахахахах алал да ти е

  *****************************

  Студени Нозе - Како кучето мое


  Јас си имам куче во дуќанот ми лежи
  Тоа некје кучи од нив кожа му се ежи
  Покрај сите кучки стари кучишта кружат
  Со кученца фини тие нејкат да се дружат
  Мојто куче сака по дупки да се пика
  И кога ке се пикне ми доага да рикам
  Целиот се тресам и срцето ми тропа
  А тоа ни да чуе во дупката си копа
  Пред спиење ноке сака да се мази
  Не ме остава да спијам по колено ми лази....

  Како кучето мое нигде нема друго
  Поголемо од кифла а помало до Југо
  Обожава мачки и рипчиња мали
  На котки со шминка ко ќумбе се пали

  Што сорта е незнам можда птичар мие
  Ама голем мерак има на јајца да спие
  Чим е меѓу коњи од нервоза врие
  Одма бара дупче на темно да се скрие
  За изложба не е ама добро е по душа
  Крв нејке да гледа ни овкања да слуша
  Скока на сите што сакаат да пушат
  Со поашот мрда чим го чешкаат за гуша
  Пред спиење ноке сака да се мази
  Не ме остава да спијам по колено ми лази...

  :њењењењ: :њењењењ:
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 17:14

  Бени & Мики Јовановски Џафер & Васко Тодоров - Тотално Луд

  (Бени)

  За тебе неам песна,пригоден текст
  Ја неам мир и сон и чиста свест
  Ќе ме погледнеш и тонам,кај да глеам шо да зборам
  Мили Боже у што се претворам.
  Еден и еден се два,ма да
  Ти тврдиш два и два се три
  Пази богати
  А ти си инат што ме пали,ти си даска што ми фали
  Ти си мое,мое лудило.

  Еееее,ќе ме фатиш,ќе ме пуштиш
  Ќе ти ѕвонам,ќе ми спуштиш
  Да сум бинго ќе ме пропуштиш
  Ти си инат што го немам,мојот сон што ми го снема
  Ангел на Ѓаволот душа што му зема
  Еден и еден се два,како не
  Ти тврдиш два и два се три,пази богати
  А ти си инат што ме пали,ти си даска што ми фали
  Ти си мое,мое лудило.

  Јас сум тотално луд
  Јас сум тотално слеп
  Јас сум заљубен у најголем инат у свет
  Јас сум тотално луд
  Јас сум тотално слеп
  А ти жими мајка најголем инат у свет

  (Васко Тодоров)

  Абе види сеа,не го тупи,слушај
  (соло)

  (Џафер)

  И ќе ја фатиш,ќе ја пуштиш
  Ќе ти ѕвони,ќе и спуштиш
  Ако треба ќе ја полудиш
  Биди инат што го нема,сон што ќе го снема
  Ѓавол на Ангелот душа што му зема
  Еден и еден се три
  Два и два се пет
  Таков е овој свет.

  Биди инат што ја пали
  Даска што и фали
  Биди за неа лудило...
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 28 Јун 2009, 17:25

  Игор Џамбазов - Стојаково Блуз

  (Ова не е блуз)

  Тгрнав во потрага по малку нови,малку свежи
  Позитивни вибрации
  Сите ѕвезди над Стојаково
  Смело излегле на нови бурни демонстрации.

  Седам во центарот на центарот на Македонија
  Во една чудна хармонија
  Меѓу мене Боб Дилан
  И едно пиво стојачко.

  Зелено,вечерва сум расположен
  Зелено,твој сум сестро,вселено
  Навечер сум обично расположен,зелено
  Биди нежна сестро,вселено.

  Ноќта си отиде дома
  И ми ги остави петлите
  Да ме потсетат,хах,дека сум жив
  Иако петлите стојачки
  Се уверени дека сонцето изгрева само заради нив.

  Некој пушти Сантана,а мојот пријател стана
  И рече по Европа кога газел
  Имал прилика во Базел
  Да го гледа во живо
  Карлос Сантана,во живо.

  Браво му викам дечко
  Ајде во таа чест да акнеме на сред село
  Ти и јас уште по едно
  Топло пиво стојачко.

  Зелено,в зори сум расположен
  Зелено,твој сум сестро,вселено
  В зори сум обично расположен,зелено
  Биди нежна сестро,вселено.

  Единаесет сабајле,завршија сите предавања
  По ботаника,географија,историја
  Ова место е дефинитивно
  Првата и последна вистинска
  Ослободена територија.

  На сред село свири Стиви Реј Вон
  Барам такси нема телефон
  Стиви Реј Вон во Стојаково
  Ми зазвучи некако диво.многу диво
  И си викам ај да не ја пропуштам оваа прилика
  Да акнам на сред село со Стиви Реј Вон,маестрото
  Уште едно топло пиво стојачко.

  Зелено,денски сум расположен
  Зелено,твој сум сестро,вселено
  Цел ден сум обично расположен,зелено
  Биди нежна сестро,вселено.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:06

  Дарио - Дупла Вотка

  Еден ден некаде некогаш
  Штом сите бајки ќе завршат
  Грб ќе ти свртат засекогаш
  Сите што без тебе неможат.

  Дојди без шминка без изговор
  На иста улица исти број
  Не треба насмевка, солза, збор
  Дојди јас сум сеуште твој.

  Сонце гледам сонце не ме грее
  Дупла вотка и ништо важно не е
  Кој те добива а кој те губи
  Јас те сакам некој друг те љуби

  Сонце гледам сонце не ме грее
  Дупла вотка и ништо важно не е
  Кај и да си еден ден ќе сватиш
  Јас сум тој што чека да се вратиш.

  За мала слика во новина
  За секунда една во тв-спот
  Стануваш сечија своина
  Му правиш друштво на секој скот.

  Но еден ден некаде некогаш
  Штом грб ти свртат засекогаш
  Подигни слушалка сврти број
  Дојди јас сум сеуште Тој.

  Сонце гледам сонце не ме грее
  Дупла вотка и ништо важно не е
  Кој те добива а кој те губи
  Јас те сакам некој друг те љуби

  Сонце гледам сонце не ме грее
  Дупла вотка и ништо важно не е
  Кај и да си еден ден ќе сватиш
  Јас сум тој што чека да се вратиш.

  Кај и да си еден ден ќе сватиш
  Јас сум тој што чека да се вратиш.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:16

  Маја Оџаклиевска - Многу солзи

  Многу солзи исплакав
  Сто пати те проколнав
  Врати ми ја младоста
  Златни песни, радоста

  Секогаш кога мислам на тебе јас умирам
  И ти имаш безброј бури во животот свој.
  Празен преграт и во сон само те замислувам
  И знам дека судбина си, само си мој.

  Секогаш на твојте лаги длабоко поверував
  И ти беше многу нежен, биди ми жив.
  Знам јас дека твојте маки ги разведрував
  И знам, како јас не е ни една од нив

  Многу солзи исплакав
  Сто пати те проколнав
  Врати ми ја младоста
  Златни песни, радоста

  Секогаш кога мислам на тебе јас умирам
  И ти имаш безброј бури во животот свој.
  Празен преграт и во сон само те замислувам
  И знам судбина си, само си мој.


  Секогаш на твојте лаги длабоко поверував
  И ти беше многу нежен, биди ми жив.
  Знам јас дека твојте маки ги разведрував
  И знам како јас, не е ни една од нив

  Многу солзи исплакав
  Сто пати те проколнав
  Врати ми ја младоста
  Златни песни, радоста
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:31

  Славе Димитров - Чија си

  Има еден дом сред жолто лисје
  стаен е тој во сите мисли
  покрив тој е твој и кошмар тој е мој
  редок миг пред куќен праг
  скриен поглед толку драг, ко бој

  Секој ден си ти под иста стреа
  гулабец во лет во воздух смеа
  Ладна како лед па бујна како цвет
  стојам долго долго јас
  гледам чудно и без глас ко нем


  Чија си, на кого радост ти му носиш
  ѕвезда си, во некој облак како плам
  чија си, и кој ти гали долги коси
  свет си мој, а ниту име не ти знам

  Има еден ден што не се зори
  скриен е тој во сказни гори
  мора да си ти од небо еден дел
  еден допир толку мал
  еден бакнеж сосем мал, а врел


  Чија си, на кого радост ти му носиш
  ѕвезда си, во некој облак како плам
  чија си, и кој ти гали долги коси
  свет си мој, а ниту име не ти знам
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:41

  Драган Мијалковски - Кажи нешто драга

  В гради носиш грутка тешка, туѓ ти е мојот глас,
  Пролетта си оди од нас.
  Гасне сиот жар, оној ѕвезден дар,
  Носи горчлив здив помеѓу нас.

  Ако треба драга, стопи ме од тага,
  Но запри се, погледај ме.
  Кажи нешто драга, па макар и лага,
  Насмевни се, налути се
  Само еден збор ми треба, цвету мој
  Да те земам в топол преграт свој.

  Стиш тука покрај ѕидот, солзат очи твои
  Допир не чувствуваш мој.
  Денот носи смев, еве го на праг,
  Земи го, прегрни го ти пак.

  Ако треба драга, стопи ме од тага,
  Но запри се, погледај ме.
  Кажи нешто драга, па макар и лага,
  Насмевни се, налути се
  Само еден збор ми треба, цвету мој
  Да те земам в топол преграт свој.

  Знај в срце надеж гори, прозбори!
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:45

  Трајче Манев - Осамен

  Сам сум во ноќва тивка
  и сонувам со очи отворени
  го слушам твојот шепот мил.
  Сонувам за дните поминати,
  за тебе веќе одминати
  и како да сакаш да кажеш, не.

  Ти што ми ја украде душата
  ти што ми ја зароби младоста
  за што ќе патам во животот
  за кого ќе дадам се.

  Сам сум во ноќва тивка
  и сонувам со очи отворени
  го слушам твојот шепот мил.
  Сонувам за дните поминати,
  за тебе веќе одминати
  и како да сакаш да кажеш, не.

  Ти што ми ја украде душата
  ти што ми ја зароби младоста
  за што ќе патам во животот
  за кого ќе дадам се.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:50

  Верица Ристевска -Галебе мој тажен

  Има еден галеб тажен
  о да, низ солзи мои што броди
  Има еден живот празен
  о да, без ден ден да му се роди.

  Има едни очи многу топли
  сон што бараат низ животен пат
  Галеб тажен, развил крила
  мојта душа, а таа го слуша.

  Слушни плаче галеб мил
  о да, под сонце што се гасне
  А на помош бара сила
  о да, од мракот да го спаси.

  Летај тивко, галебе мој тажен
  допри сонце, зароби го в час
  дај ми мало парче мирно сино небо
  и стопли ми душа, и стопли ми душа.

  Летај низ солзи мои, галебе мој тажен
  летај кон небото, галебе мој тажен
  летај кон очи топли во мракот што тонат
  дари им сон, летни спаси ги.

  Летај тивко, галебе мој тажен
  допри сонце, зароби го в час
  дај ми мало парче мирно сино небо
  и стопли ми душа, и стопли ми душа.

  Летај низ солзи мои, галебе мој тажен
  летај кон небото, галебе мој тажен
  летај кон очи топли во мракот што тонат
  дари им сон, летни спаси ги.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Вто 30 Јун 2009, 21:53

  Драган Каранфиловски - Опасно сум вљубен во тебе

  Бели коњи седлани и сјајни бисери
  Јас ќе донесам
  Тајни морски длабини и златни ливади
  Ќе ти подарам

  Сите турски цареви и римски легии
  Не се доволни да те одбранат

  Опасно сум вљубен во тебе
  Не сваќаш луд сум без тебе
  Ноќва е тивка прекрасна
  Води ме во рајска градина

  Бели коњи седлани и сјајни бисери
  Јас ќе донесам
  Тајни морски длабини и златни ливади
  Ќе ти подарам

  Сите турски цареви и римски легии
  Не се доволни да те одбранат

  Опасно сум вљубен во тебе
  Не сваќаш луд сум без тебе
  Ноќва е тивка прекрасна
  Води ме во рајска градина
  love
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Temptation on Пет 03 Jул 2009, 16:15

  АЈДЕ СЛУШАЈ, СЛУШАЈ КАЛЕШ БРЕ АНЃО
  Ајде слушај, слушај
  калеш бре Анѓо
  што тамбура свири.
  Тамбурата свири,
  калеш бре Анѓо
  анама да бидеш.
  Анама да бидеш,
  калеш бре Анѓо
  на чардак да седиш.
  На чардак да седиш,
  калеш бре Анѓо
  жолтици да броиш.
  Ајде слушам, слушам
  клето бре Турче,
  турски не разбирам.
  Турски не разбирам,
  клето ле турче,
  вера не менувам.


  Последната промена е направена од Temptation на Пет 03 Jул 2009, 16:43. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Temptation on Пет 03 Jул 2009, 16:18

  Д.Н.О-Тишина

  Тишина јака железна
  ми дава момент на вистина
  исчезнат во себе одамна,
  го ловам духот набрзина

  Еј дај разбуди се,
  дај ми живот,
  само допри ме

  Море од лаги препливав(во еден здив)
  цвеќе што умира милував
  немирни очи скротувам
  во тебе само верувам

  Еј дај разбуди се,
  дај ми живот,
  само допри ме

  Ти си мој најубав сон
  неостварена желба,
  ти си мој најголем бол,
  моја најсилна верба,
  ти си таа што ја кријам
  со очи што ја пијам...

  Има некој негде далеку
  кој во тебе верува,
  се колне, мисли и зборува.


  Последната промена е направена од Temptation на Пет 03 Jул 2009, 16:36. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 03 Jул 2009, 16:32

  ве замолувам да:

  1. проверувате дали текстот е ВЕЌЕ постиран

  2. да ги почитувате одредбите на описот на темата
  balAlajkA напиша:
  Со цел темата да биде попрегледна, и да биде корисна за некој што ќе бара текстови на македонски песни нетов, текстовите нема да се доукрасуваат со фонтови, големини и боја и пожелно е да се наведе изведувач, наслов и албум (и година), да бидат напишани на кирилица.
  rock and roll

  Македонските народни песни и останати лирикс остануваат во соодветните теми
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 17 Jул 2009, 11:45

  Камелеон - Не Заборавај
  година: 2002

  Срцето сон, во сонот ти,
  во тебе вселена,
  и сиот тој крај бескрајно мал,
  трепери ѕвезда, трепериш ти.

  А ден па ден, од сите различен,
  којзнае што ќе донесе,
  од птиците глас, од небото зрак,
  згаснува ѕвезда, згаснуваш ти.

  Рефрен:

  Ноќва полна месечина, на небо насмеана,
  раце раширила, раце немам да те погалам.
  Кој ли ноќе те покрива, штом застуди, штом задува,
  земја ти е постела студена.

  А ден убав ден, од сите различен,
  којзнае што ќе донесе,
  од птиците глас, од небото зрак,
  згаснува ѕвезда, згаснуваш ти.

  Ноќва полна месечина, на небо насмеана,
  раце раширила, раце немам да те погалам.
  Кој ли ноќе те покрива, штом застуди, штом задува,
  земја ти е постела студена.

  А гледам и слушам, можеби ветрот ќе ми донесе,
  по некој спомен, некоја слика, или само збор.

  Не заборавај, не заборавај, не заборавај,
  не заборавај, не заборавај, не заборавај...
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Alive on Пет 17 Jул 2009, 11:50

  Камелеон - Дај ми Љубов
  година: 2002

  Каде сте тргнале од зори,
  без лица и без зборови,
  таква само бледа сенка,
  се плашам да ја погледнам,
  гледам да не видам.

  Зарем нема ништо друго освен таа прашина,
  што ве полни кога ништо друго и не проаѓа.
  Зарем денот нема сјај, зарем сонот има крај,
  разбуди се е е е.

  Рефрен:

  Дај ми љубов, дај ми песна,
  пушти гласови, нека загрми,
  отвори срце, постели душа,
  растерај облаци, нека засвети.

  Таа мисла сама веќе лета,
  се враќа па заминува,
  зад себе само бледа трага,
  ко некој детски плач остава.

  Зарем нема ништо друго освен таа прашина,
  што ве полни кога ништо друго и не проаѓа.
  Зарем денот нема сјај, зарем сонот има крај,
  разбуди се е е е.

  Рефрен:

  Дај ми љубов, дај ми песна,
  пушти гласови, нека загрми,
  отвори срце, постели душа,
  растерај облаци, нека засвети.

  Во твојте очи погледни, разнишај стари предеми,
  во нив се крие искра волшебна,
  што прави мали радости, а толку потребни,
  само чувај ја.

  Рефрен:

  Дај ми љубов, дај ми песна,
  пушти гласови, нека загрми,
  отвори срце, постели душа,
  растерај облаци, нека засвети.

  Sponsored content

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:01