Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Македонски текстови/лирики

  Share
  avatar
  Mercy Seat
  Body Count
  Body Count

  Male Мислења : 2449
  Зачленет на : 2010-02-13

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Mercy Seat on Пон 12 Jул 2010, 10:57

  Човек без име и презиме - Архангел

  Погледнав зад себе, таму нема ништо мое.
  Немам веќе дом и немам кому да се вратам.
  Погледнав пред себе, видов океан од солзи,
  морав, морав да заборавам.
  После сите овие години
  се будиш во свет кој нема минато,
  свет кој нема иднина.
  Ти си човек кој ќе згасне
  со еден палав трепет на срцето
  Ти си човек без име и презиме.
  Ти си човек без име.
  Морам да си одам, веќе предолго сум овде.
  Негде далеку, што подалеку од тебе.
  Негде далеку, што подалеку од себе,

  зашто морам, морам да заборавам.
  После сиве овие години се будиш
  во свет кој нема минато, свет кој нема иднина.
  Ти си човек кој ќе згасне
  со еден палав трепет на срцето
  Ти си човек без име и презиме.
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bender on Сре 18 Aвг 2010, 12:14

  Арчи - Да пукнеш леле што ми направи!

  Рече дома си
  Рече Сама си
  А јас изгубен
  од желба изгорен
  Пушти срцево
  Да ме води
  Но што отворив
  гром ме погоди

  Еееј , да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат твојте кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња
  да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат твојте кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња

  што ти требаше
  па ме лажеше
  или работа
  ти си немаше
  еве вечерва
  пак ме повика
  море остани
  сама довека

  Ееееј, да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат твојте кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња
  да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат твојте кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња
  да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат бесни кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња
  да пукнеш леле што ми направи
  да бегам и прескокам ѕидови
  да ме лаат и кинат твојте кучиња
  да ме пцуе и колне татко ти
  со твојте седум, осум братчиња

  ( )


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Сре 18 Aвг 2010, 12:32

  Само да напоменам...Оваа е тема чија цел е да се оформи мала ризница на текстови од почитувани македонски изведувачи.Тоа подразбира педантно наведување на името на изведувачот и неговата песна, а се препорачува и да се наведе и името на албумот и годината кога е издаден.Потенцирањето на одредени стихови со различни бои, задебелувања, фонтови и големина на истите не е потребно.Тоа слободно може да се прави во останатите теми за музички текстови.Сигурно кога ќе земите оригинал цд од некој наш изведувач лириксот не е задебелен на некои места или пак со друга боја итн итн.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Нед 26 Сеп 2010, 14:24

  Група Опус - 3 кила банани

  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари
  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари

  Мене ми се јаде, мене ми се јаде
  Мене ми се јаде
  печена кокошка
  Мене ми се јаде, мене ми се јаде
  Мене ми се јаде
  печена кокошка.

  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.
  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.

  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари
  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари

  (соло)

  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам ни за жени.
  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам ни за жени.

  Мене ми се јаде, мене ми се јаде
  Мене ми се јаде
  печена кокошка
  Мене ми се јаде, мене ми се јаде
  Мене ми се јаде
  печена кокошка.

  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.
  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.

  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари
  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари

  (соло #2)

  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.
  Три кила банани мене ми се јаде мале, мале.

  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари
  Шики-наки, шики-наки маани
  пари немам пари за цигари


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Нед 14 Ное 2010, 23:07

  Зијан - Рана

  кога не се јавуваш
  и кога не ти е важно
  што ден пак цел помина
  знам дека дел од тебе душо со мене загина
  знам дека дел од тебе душо со мене загина

  а и можеби не знаше колку
  ти се гласни мислите
  и да не сакам ги слушам
  и да спијам ги гледам

  а голема рана
  во душа си стои
  грбот ми го свтре
  и тивко ми рече
  -Јас те сакам

  а и можеби не знаеш
  колку ти се гласни мислите
  и да не сакам ги слушам
  и да спијам ги гледам

  а голема рана
  во душа си стои
  грбот ми го свтре
  и тивко ми рече
  -Јас те сакам
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Нед 14 Ное 2010, 23:15

  Зијан - Деца бевме

  Деца бевме малечки,деца безгрижни
  слатко од смокви цели прсти да излижеш
  допир еден случаен,уште паметам
  скинат џемпер и солзи две
  што ќе рече мајка ми

  празник беше некој,луѓе пијани
  зурла и тапан грмеа кога замина
  поглед еден низ прозор срце искина
  биди добар и остани и галје не бери

  Сеуште ние сме како деца палави
  скриени далеку од туѓи погледи
  сеуште ти си ми тајна скриена
  кога сме далеку како морски брегови

  Деца бевме малечки,деца безгрижни
  слатко од смокви цели прсти да излижеш
  допир еден случаен,уште паметам
  скинат џемпер и солзи две
  што ќе рече мајка ми

  Сеуште ние сме како деца палави
  скриени далеку од туѓи погледи
  сеуште ти си ми тајна скриена
  кога сме далеку како морски брегови X2
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Нед 14 Ное 2010, 23:19

  Зијан - Пушти коси

  Запеј, запеј бистра водо и ти сонце мило златно
  Запеј птицо и понеси песна нова, мака стара

  Играј оро крши снага , ој ти моме мило драго
  Пушти коси , ветар да ги носи

  Запеј, запеј бистра водо, измиј душа влечи камен
  Запеј птицо и понеси песна нова, мака стара

  Играј оро крши снага , ој ти моме мило драго
  Пушти коси , ветар да ги носи

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Нед 28 Ное 2010, 20:12

  Паркети - Ацо Кабадаја

  Хор:

  Низ Битола ново мезе,
  Ацо Дон Жуан излезе
  И на Дон Жуан да личи,
  Ацо секој ден се бричи.

  Паркети:

  Дотеран со бели чели,
  цел ден брка далавери
  и на другари се фали
  дека брка чупиња мали.
  И на другари се фали,
  дека брка чупиња мали.

  Капетани, генерали
  беа негови другари.
  Кога Ацо капа ваѓа,
  глата му е како лаѓа.
  Кога Ацо капа ваѓа,
  глата му е како лаѓа.

  Низ Битола ново мезе,
  Ацо Дон Жуан излезе.
  И на куро мој да личи,
  Ацо секој ден се бричи
  И на куро мој да личи,
  Ацо секој ден се бричи!

  Хор:

  Е ТОЈ БЕШЕ КАБАДАЈА!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Пон 29 Ное 2010, 00:30

  Брејк - Долго чекав

  Јас и ти сме само двајца што се гледаат
  едно до друго двете тела треперат
  Дали знаеш како гледам на тебе
  Така блиску а меѓу нас е еден свет.

  Долго чекав да те сретнам верувај
  знаев дека тебе ноќва ќе те освојам.

  Долго чекав да те сретнам верувај
  меѓу сите сенки ти си мојот зрак.

  Јас и ти сме очи во очи не ни треба збор
  Со секој стих сме еден до друг подлабоко
  Тешко ми е да се средам да одолеам
  кој да знае дека вака ќе полудам.

  Долго чекав да те сретнам верувај
  знаев дека тебе ноќва ќе те освојам.

  Долго чекав да те сретнам верувај
  меѓу сите сенки ти си мојот зрак.
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bender on Чет 23 Дек 2010, 18:30

  Студени Нозе - Педигре

  Сам... и разочаран пијан како торба
  седам и се трезнам со чќембе чорба
  свесен дека е тесен, премногу лесен мојот новчаник за неа
  пари многу немам а и не ми требаат
  знам од кај да најдам ама ке ме сќебаат
  а таа...чим немаш пари, не те констатира
  и одма се нервира
  без пари ко без десна рака, немаш пари не те сака
  сакал - нејќел баш е така
  верувај ми зошто

  Мајка и е управник, татко и директор,
  вујко и во парламентот, чичко и инспектор
  Тате пушта филмови у кино на прожектор
  а мајка ми пее во црковен хор

  Луда е за коли по парфеми има манија,
  а јас за 5 милјарди растоварам сканија
  ја у карпош на базен а она у шпанија
  Компанија месо и боранија !


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  anna molly
  fallen.angel
  fallen.angel

  Female Мислења : 336
  Зачленет на : 2009-12-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by anna molly on Чет 30 Дек 2010, 19:55


  ВЕРКА - ЦРНО ОРО

  Биди среќен, биди среќен, биди среќен...
  Ако сине, нека те владеат тие,
  сине нека биде, ако сине мисли на себе,
  тие ќе газат те газат нй газат,
  сине, мисли на себе, биди среќен...

  Да не сум жив ако им дозволам така,
  да бидам среќен нема,
  одамна знам, викаш нема начин- викам не барам!
  Има нема не сакам да знам,
  ме доведоа до крај, лицето го кријат,
  играат и оро вијат, ги препознавам.

  Немам страв! Немам страв!
  Вчера нешто ме доведе до крај,
  кога мислев сй е во ред- крај.
  А до крајот ќе издржат, копилињата,
  зла крв, зла крв!

  Јас секогаш бев едноставен.

  урлам на коњ
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Чет 30 Дек 2010, 23:40

  Љубојна - Песна за мојата песна
  (албум "Песна за мојата песна")
  Текс: Петре М. Андреевски

  Отспрегни ce машки ветру, мој личен телалу,
  надлетајте го својот глас птицо и грмотевицо,
  бидете редачки мои мачни посестрими
  и искрај в краја пренесете ја песната за мојата песна:
  За таа топола меѓу две пустини, меѓу две планини,
  за тој постојан бакнеж меѓу две пречисти усти,
  за тоа виножито меѓу две возбудени шуми,
  за таа неизодлива ноќ меѓу две преноќишта,
  за таа потпалена свеќа меѓу два непријателски черепа,
  за таа мировна труба меѓу две завојувани земји,
  за таа воздушна коњица меѓу две села,
  меѓу две стомни вода,
  за тој преотворен чадор на печурката,
  за таа препрочитана телеграма меѓу два братски дожда,
  за таа непомрдната Деница меѓу две оддалечени утра,
  за тоа растојание меѓу два одѕива,
  за тие речни слабини меѓу две скарани перачки,
  за тој затскриен студ меѓу две топли соби,
  за тој буквар, за таа сметалка меѓу два ближни града,
  за тоа засолниште меѓу две селски горештини,
  за тој пејзаж, меѓу две писма, меѓу две боишта,
  меѓу две Крушевски Републики,
  за таа пот, за тој дијамант меѓу две стушени чела,
  за таа грутка снег меѓу две детски дланки,
  за тој сончев прстен, за таа рамноденица,
  за таа расонета струја меѓу две растителни ноќи,
  за тоа запечатено пладне меѓу две речни промаи,
  за таа капка вода меѓу две суви непца,
  за таа камбанарија меѓу два ѕидара, меѓу два ѕвонара,
  за тоа нескротливо животно, за тоа милозливо Невреме,
  за тој водопад меѓу моиве две раце,
  ЗА ДЕНИЦИЈА.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Kelso on Саб 29 Јан 2011, 14:11

  HeartCore

  Јас немам ништо повеќе од себеси
  Само срце кое чука вистински
  Сосем доволно да те вознемири
  И уплаши
  Ги знаеш добро оние со скришна болка длабоко во срцето
  Со скришна злоба далеку зад погледот
  Болни од немоќ
  Болни од желба за одмазда
  И не знам по кој пат се видов себеси
  Во тебе мртов
  Твојот бол нема никогаш
  Да биде мој мој мој

  Година на љубов ил смрт ...

  Без љубов знам ќе те проголта
  Овој град без гордост и без срам
  Ќе останеш без дела за вреднување
  Ќе останеш без моќ и магија
  И било што да промениш
  Пушташ солза
  Не знам што сокрива
  Дали немоќ
  Или желба за одмазда

  Години на љубов ил смрт ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Саб 29 Јан 2011, 14:17

  Дечки, знам дека ужасно ве мрзи или ви гајле..ама дај малце проверете дали го има текстот некој/а турено пред вас.

  Поздрав Брајан Грифин.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пон 21 Мар 2011, 17:45

  ПМГ колектив - Скопјанка

  Она е одлична ученичка
  Она крка екстази
  Изгледа е модерна скопјанка
  Она има пуно облеки
  Памента е колку што е убава
  Сака да игра у диско
  Скопјанка
  Она сака да слушам дур зборува
  Ужива што е главна
  Си ја поправа фризурата
  Скопјанка
  Она се гади од сељаци
  Она прави лице кога мора
  Има положено возачки испит
  Скопјанка
  Она стално има акција
  Телефонот и е жежок
  Мириса на пролет
  Скопјанка
  Она ме гледа без да примети
  Она ме слуша без да дознае
  Јас ја сакам зошто таква е
  Скопјанка
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пон 21 Мар 2011, 18:01

  ПМГ колектив - Еј!

  Ден! Ноќ! Кретени! Моќ!

  Гледам граници, гледам убијци,
  гледам попови, гледам лудаци,
  терористи, хуманитарци,
  живи мртовци,
  гледам вести...
  А стварно ми е смачено
  од нивните религии и политики
  и разговори и преговори
  и војни и војни и војни...
  Тие се ден, тие се ноќ,
  тие се кретени кои имаат моќ.
  Тие се *, тие се глас,
  и носат одлуки кои влијаат на нас.
  Дали си сосем сигурен
  дека ништо не можеш да промениш.
  И дали сите одлуки си подготвен
  на нив да им ги оставиш.
  Ова е ден
  кога мораш повторно да размилиш.
  И секој ден
  е добар ден за да станеш ги пормениш.
  Тие се ден, тие се ноќ,
  тие се кретени кои имаат моќ!
  Ова е време, добар е час
  да им речеме не, и помислиме на нас.
  И секој ден, и секој час
  е добро време да се чуе твојот глас.
  Тие се ден, тие се ноќ,
  тие се кретени кои имаат моќ!
  Ова е време ова е час
  ова е време да мислиме на нас.
  Траги, оставај траги
  Траги, оставај...

  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пон 21 Мар 2011, 18:22

  ПМГ колектив- Туѓа приказна

  Не верувам во луѓе кои се кријат
  и никој ништо не знае за нив
  Не верувам во богови кои спијат
  и знам дека сум исправен и жив
  Не верувам во љубов која гуши,
  смс афера, случај телефон
  Таква љубов мора да се руши
  треба она да се одвои од он

  Дај ми само здив
  дај ми во мене надеж, слатка закана
  никој не е крив
  што си од мене далеку
  туѓа приказна

  Не верувам во приказни без среќен крај
  и знам дека од мене зависи
  Избегнувам кретени и лажен сјај
  искрено се надевам тоа не си ти
  Не верувам во љубов која кочи
  емоционален канибализам, без стил
  Подобро погледни ме во очи
  и признај не ти треба таков deal

  Дај ми само здив
  дај ми во мене надеж, слатка закана
  никој не е крив
  што си од мене далеку
  туѓа приказна


  avatar
  Ике

  Male Мислења : 97
  Местолокација : Велес
  Зачленет на : 2008-09-18

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ике on Пон 21 Мар 2011, 22:41

  Роден во пустината без камења - Новиот почеток

  Полн со фрустрации, полн со омраза и недоразбирања
  насмевка и циничност, за личност без малку самокритичност

  Потребна е морална поддршка
  за да ги срушиме бариерите меѓу нас
  нов месија е потребен, за да не спаси од тонење

  Јас роден во пустината без камења...

  Овде сам седам, никој не ме гледа,
  никој не ме прашува кој сум, што сум,
  зошто не сакам да бидам дел од пустината без камења,
  да се видам во морето без вода
  каде пливам и пливам и...

  Пливам и пливам и тонам и тонам...
  Пливам и пливам и тонам и тонам...
  Пливам и пливам и тонам и тонам...
  Пливам и пливам и тонам...
  Пливам и пливам и тонам

  Полн си со омраза, предрасудата е твоја карактеристика,
  за личноста која ја поседуваш

  Твојот живот е капка во морето
  на безлични истомисленици
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пет 15 Апр 2011, 22:21

  Kouros - Фолтин

  Чекам, чекам некој да те објасни
  Чекам ноќва да те открие
  Слушам,
  Мислам дека сум заборавил
  Без глас,
  Колку толку,
  Нешто сме си кажале
  Тежок мирис пак, очи затвара
  Се сетам, твојот бакнеж ми
  Раскина
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пет 15 Апр 2011, 22:22


  Penelope X- Фолтин

  (I shall always remember everything you’ve done for me, thank you…)
  Нишај ме, нишај
  Пенелопо бивша
  Нишај ме, нишај
  Стави мртва школка
  (на десното уво)
  И слушни како дишам

  Ave Tatho… Ave…
  Maria амори... мори amore mio
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пет 15 Апр 2011, 22:22  True blue eyes/Calypso - Фолтин

  You broke your glasses
  …broke them twice
  Now you wear
  True Blue Eyes!
  Do you want to save the changes?
  Are you sure that I’m the Man?
  Do you want to save the changes?
  Again and again?
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Пет 15 Апр 2011, 22:24

  Down of rose red fingers - Фолтин


  On the whole world
  I’ve never seen you above the sky…

  Dawn of the rose red fingers
  Goddess of the dawn
  Took Tithinous for her lover
  Though he was a mortal man
  Lost all night in caresses
  The two of them did twine
  But in the morning when she woke
  A tear fell from her eye
  Her lover’s hair was silver-gray
  His skin a wrinkled sack,
  His fingers clawed, his eyes were dimmed
  Dawn rose and turned her back
  So she had the Sun god build her
  A room of burnished bronze
  And locked Tithonous within it
  To become a pile of bones
  Men are but the toys of the Gods
  Tithonous did cry
  They play with us, then tire of us,
  And turn from us when we die

  … isn’t just that(when we die)
  The flowers grow on the ground
  A little sunshine, a little rain,
  It’s all about nature,
  We are people
  And we eat really good stuff
  That we really want

  And I really love you…
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Саб 16 Апр 2011, 11:47

  Македонски текстови и лирики


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  mkd-dna

  Male Мислења : 1
  Местолокација : гр. Скопје, во републиката на Македонците
  Зачленет на : 2011-11-21

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by mkd-dna on Пон 21 Ное 2011, 15:42

  Мизар и Хармосини - Земја од албумот "Детето и белото море"

  Земјо, од оган болка

  Од вода небо

  Окована во зрна

  Земјо, гроб си за живите

  Блаженство за умрените

  Каменот ја знае крвта своја

  Ѕвездата ја знае својата темнина

  Ти си мој Исток и Величетврток

  Коскиве болат ќе станат небо
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Wednesday on Нед 17 Фед 2013, 20:55

  Фолтин


  Антитело
  Јас сум антитело против таа болест
  Јас ќе бидам злото што ќе проструи меѓу нас
  И само чиста совест може да ме сопре
  прв да фрли камен тој што има совест
  и сите мили коски нека ми ги здробат
  огнот ако згасне тогаш нека горам (X2)
  креветизам и хоризонтала ( X2)
  секогаш спружен никогаш простум
  креветизам и хоризонтала

  и сите мили коски нека ми ги здробат
  огнот ако згасне тогаш нека горам (X2)
  креветизам и хоризонтала ( X2)
  секогаш спружен никогаш простум
  креветизам и хоризонтала

  Аманаман
  Месечко ме следи
  Низ облаци бледи
  Месечко ме демни
  Зад облаци темни
  Ме мачи гатанка
  На левата дланка
  наштоседолжикуроваманаман

  Крал на каучот
  На устата руж
  на гради кармин
  на срцето чади
  студен пеперминт
  Јас сум антитело крал на каучот
  Исплукувам пеперутки
  нешто ми е ладничко
  Јас сум вкревет слуга
  крал на каучот
  исплукувам пеперутки
  и нешто ми е ладничко

  Господе, о господе
  што стоив та остарев
  ме оставаш без занес
  ме оставаш без сон

  Двојка
  Морнар ко морнар
  страшно пушев сакс
  А ти беше сирена
  со пеколен глас
  те задавив за вратот
  ти ме стегна таму долу
  морав да те чистам
  те пресеков на полу
  Клечев, те сечев
  те лупев ко кромид
  на крајот пуштив вода
  промрморив збогум
  длабоко во ноќта
  длабоко во ноќта
  двојката е мртва
  распадлива бројка

  Безобразен кревет

  Се гледаме жедни
  очи в очи, Миро
  сити грб си вртиме
  сонуваме, Миро
  ме мачи вој крцкав
  безобразен кревет
  напудрен и стегнат
  хотелски корсет
  ќе надојде крв
  баш од чиста мира
  поарно е ноќва
  со креветот да спијам

  Боксер

  Се плашев ко дете дома дури лазев, ме бодреа сите пушти се ајде и така се пуштив во твоите раце. Ме крена ти внебо ме стутка ко јагне а јас таков штрбав разлигавен плачев.

  Sponsored content

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:00