Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Македонски текстови/лирики

  Share
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Чет 23 Апр 2009, 12:14

  Мизар
  Девојка од бронза


  Модри очи тоа си ти
  девојко од бронза,
  разбуди се и поздрави го
  овој свет уште еднаш.
  Остави ги старите градови
  да горат во времето.
  Неколку години не се вечност, разбуди се!

  Разбуди се!
  Разбуди се!

  rock and roll rock and roll rock and roll
  avatar
  Владимир

  Male Мислења : 1280
  Местолокација : довезенце
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Владимир on Чет 23 Апр 2009, 16:33

  Архангел
  Војна


  Тоа е темница која голта се што е живо
  во тебе и во мене.
  често се прашувам, што може човек
  против лудост, глупост и суета?
  Таа е одраз,
  таа е ехо на нечии трауми.
  војна е девојка која нема милост
  ниту за еден свој љубовник.
  Ние бевме, ние сме само
  послушни деца, построени под знамето.
  И се што бевме, бевме само
  во нашите срца, болни од илузии.
  Гледам идол на ѕидот, гледам насмеан крвник
  во неговата прегратка ќе заспиеме сите.
  Ако можеш да се разбудиш, застани гол пред
  смртта таму кај што нема Господ Бог,
  само потреба да веруваш.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Вто 28 Апр 2009, 11:08

  Мизар
  Истекувам
  (Мизар, 1988)

  Пред да ја видиш
  таа светлина запри
  бакни го цвеќето
  лета меѓу нас
  таа душа
  нè топли небото
  Станавме ловци
  на невидливи зборови
  љубовта пак нè раздели
  на извор се измив
  и вода се напив
  како срцето
  Пред да ја видиш
  таа светлина запри
  бакни го цвеќето
  лета меѓу нас таа душа
  нè топли небото
  Станавме ловци
  на невидливи зборови
  истекувам
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Вто 28 Апр 2009, 11:43

  Архангел
  Нож

  Те помнам
  Ко нежно стопало
  На асфалт што гребе
  И прави лузни
  Ниту курва
  Ниту светица
  жена без мејк-ап
  Се помнам себе
  Свиреп и глуп
  Крај тебе гладна
  За прегратка
  За човек
  Крај кого спиеш
  крај кого се будиш
  Кој го љубиш
  Кому му припаѓаш

  Прости ми
  што не можев да сфатам
  Колку сум осамен
  Меѓу сите тие
  Безвредни луѓе
  Никому потребни
  Прости ми
  што не сфатив колку
  Беше сама
  Крај мене
  Без човек
  Кому ќе дадеш
  Се што девојка
  Може да даде
  Некому

  Дали си среќна
  Или си сама
  Со својот бол, бол, бол, боооол...
  Дали сум крвник
  Или сум жртва
  На својот нож, нож, нож, ноооож...

  Секоја ноќ
  Мојата бремена совест
  Раѓа вампир
  И го гризе
  Ова срце
  Свирепо срце
  Секоја ноќ
  Ми доаѓаш
  Во сон
  Ко ангел
  Се уште сама
  И без човек
  крај кого спиеш
  крај кого се будиш
  кој го љубиш
  кому припаѓаш

  мммммхмм

  Дали си среќна
  Или си сама
  Со својот бол, бол, бол, боооол...
  Дали сум крвник
  Или сум жртва
  На својот нож, нож, нож, ноооож...
  avatar
  Korovjov

  Male Мислења : 797
  Местолокација : City of the Pyramids
  Зачленет на : 2008-11-10

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Korovjov on Вто 28 Апр 2009, 12:20

  Најдобар Лирик до сеа:

  Бушава Азбука

  а б в г
  д ѓ е ж
  з ѕ и ј
  к л љ м
  н њ
  о п р с
  т ќ у ф
  х ц ч џ
  ш
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Сре 29 Апр 2009, 15:56

  Д.Н.О
  Кога-тогаш
  (Тишина, 2003/2004)

  Криеш оружје во себе
  отров ил` јака дрога,
  прејака за мене.
  Брзо горам в допир со тебе
  пробав ли да се симнам...
  сфаќам сега касно е.

  When you cry-there's no tears
  When you're scared-there's no fear
  Where you breathe-there's no air
  When I need you-you're never there.

  Со * од очај, никому потребен
  пајак во своја мрежа лежи убиен.
  На колена човек липа поразен
  -господине од милион долари,
  па вие сте засекогаш изгубен!-

  When love and hate switch places
  when happiness and sadness show their real faces,
  when good and bad become ONE
  than my love will be done!

  ******************************

  за сите поклоненици на Д.Н.О се потрудив да ја транскрибирам песнава
  ако имате корекции и дополнувања, кажете во ПП да ја попраам

  П.С: во текстов пронајдов еден чоек и јас
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Сре 29 Апр 2009, 21:37

  Мизар
  Велигден
  (Свјат dreams,1991)

  Само ние останавме
  останавме ко с`лнце далечно
  се тепавме со лоша дума
  лоша дума, тешка клетва
  се тепавме со лоша дума
  лоша дума, тешка клетва

  еј, еј, еј не го давам
  Велигден

  Јас ја сакам
  ова земја
  тамо м’гли и мразој земни
  ова земја жолто поле
  златно поле
  Македонија

  еј, еј, еј не го давам
  Велигден

  специјално за Каранишче

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Чет 30 Апр 2009, 01:01

  Благодарам премногу ми ја трефна песнава
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by PantomimoS on Пон 04 Мај 2009, 20:59

  Фолтин
  131-Оваа трансплантирана машина за чукање до сега не типкала љубовно писмо

  Ова трансплантирана машина за чукање
  досега не типкала љубовно писмо
  Ова трансплантирана машина за чукање
  досега не типкала љубовно писмо
  Чукам по старите возбудени дирки
  приближно 90 удари во минута
  Чукам по старото механичко срце
  пулс, масажа, адреналин

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Вто 05 Мај 2009, 01:27

  МИЗАР
  Абја мем

  Абја мем
  леон е еисон
  абја мем
  леон е еисон

  Вјасен же пимјате
  ему пилати
  вјасен же ле еисон
  глеши истина

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Вто 05 Мај 2009, 01:29

  МИЗАР
  Ходен же

  Ходен же при мори
  Галилјаитсја видјам
  два брата Симона
  нарицјајон штаго
  сен Петра и Андријајон
  братра иего

  Вмјатјајонштја
  мрјажен в мории
  и бјашете бо рибарја
  и глагола им грендјата свлјаид мене
  и створјон ви чловиеком ловца

  И вбјешете бо рибарја
  и глагола има
  грандата вслјајд мене
  и створјон вид
  чоловјеком ловца

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Вто 05 Мај 2009, 01:33

  МИЗАР
  Магла

  Каде си
  од каде извираш
  во темнина
  како чекор
  твојот глас
  е како камен
  погледни ме
  низ потни стакла

  Многу силно
  како магла

  Ти гледаш во магла
  со очи на дамар
  твојата беда е една
  те чека твојот бог
  те чека твојот бог
  те нема

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Вто 05 Мај 2009, 01:35

  Да пеам песна

  Не сакам со тебе
  ти судбино недолжна
  да ја делам јас
  оваа ноќ, зар е возможно
  дај ми само малку
  само малку, ти судбино
  една капка љубов
  да пеам песна, ти судбино

  Срам срамота
  да живеам
  Срам срамота
  да живеам
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Вто 05 Мај 2009, 18:52

  Aреа - Дали Можеш

  Што ако речам дека не си веќе тој што ме разбира.
  Што ако речам дека не си веќе тој што за мене одлучува,
  Што ако речам дека љубовта наша не е како некогаш,
  Дали ќе останеш мирен
  или ќе збеснеш како секогаш..

  Дали можеш да ме прегрнеш?
  Дали со љубов ќе ме покриеш?
  Дали сакаш да ме поведиш,
  или е време за твоите каприци?

  Не е веќе лесно време
  Одиме кон sto?
  Кон срцето на вистината
  И цело време јас и ти
  Еден против друг во битка
  сме далеку од суштината.

  Кој е долу?Кој е горе?
  Кој е слепак?Кој е буден?
  Кој е моќен?Кој е главен?
  Кој е црпак?Кој е лузер?

  Црцор, црцор небо
  трепка трепка ѕвезда камен
  Навива за љубовта.

  Дали можеш да ме прегрнеш?
  Дали со љубов ќе ме покриеш?
  Дали сакаш да ме поведиш,
  или е време за твоите каприци?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Nu`Bia
  Scarleta
  Scarleta

  Female Мислења : 982
  Местолокација : My world.
  Зачленет на : 2008-09-17

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Nu`Bia on Сре 06 Мај 2009, 11:10

  Молк-Архангел

  Кога сум крај тебе,
  стварноста и не ми е потребна.
  Единствено тогаш знам,
  дека сепак постојам.
  А,јас ќе замолчам.
  Јас и не можам да зборувам.
  Мојот говор е заробен во чувствата.
  Молк.
  Темнината сокрива присуство,
  можеби си тоа ти,
  и можеби е сосем доволно,
  да го чувствуваш,
  она што зборовите,
  не можат да го искажат.
  Молк.
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by danna*shoe on Сре 06 Мај 2009, 11:54

  Емил врати се

  Бастион (Ана Костовска)

  нежно ми приоѓаш
  искусно бакнуваш
  фино соопштуваш
  а јас се прашувам
  до кај ке постои
  таква иронија
  можеш да кажеш се
  во очај да ме доведеш
  до солзи да повредиш
  но јас пак ке бидам
  само твоја
  кажи ми кој
  би го правел ова се
  само да бидеш мој
  правам се
  немој да си одиш
  емил врати се
  емил сакај ме
  немој да си одиш
  емил врати се
  емил сакај ме
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 10 Мај 2009, 23:52

  Гоце Арнаудов - Дали чекаш стара мајчице


  Дали чекаш стара мајчице
  Писмо да ти напишам
  Да ти испратам
  Дали чекаш стара мајчоце
  Глас од синот далечен,незаборавен?

  Памти ме подобро ти мајко стара душо страдална
  Камен да сум студен тебе ќе те спомнам
  Прошка да ти побарам
  Порти да ми отвориш,мајко
  Оган да ми запалиш,стара
  Кога ќе се вратам
  Сонце да ми грејне в душа тебе да те прегрнам.

  Дали чекаш стара мајчице
  Дома да ти долетам
  Макар ден ил два
  Дали чекаш стара мајчице
  До тебе да останам,леле довека.  Памти ме подобро ти мајко стара душо страдална
  Камен да сум студен тебе ќе те спомнам
  Прошка да ти побарам
  Порти да ми отвориш,мајко
  Оган да ми запалиш,стара
  Кога ќе се вратам
  Сонце да ми грејне в душа тебе да те прегрнам.
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Нед 10 Мај 2009, 23:58

  Гоце Арнаудов - Жетварска љубов

  Со први петли јас посакав
  Да ти видам очи ко черешни
  Само една солза ми раскажа
  Зашто глава вредна сите жетвари
  Тој ти нуди злато и топол дом
  Ѕидови од тага ќе распукнат
  Прости мила немам скапи дарови
  Само лудо срце и песната

  Еј Цвето пак лето е
  За нас пејат жетварите
  Еј Цвето не плаши се
  Ништо не ни можат ниту парите
  Еј Цвето искради се
  Штом тропне полноќ од постела
  Еј Цвето нагрли се
  И на прсти дојди под оревите

  Со китка цвеќе во раката
  Пак те сретнав на чешмата
  Твојот срце ми распара
  Каде да те скријам од луѓето
  Љубовта е празник за душата
  За нас има место под сонцето.  Еј Цвето пак лето е
  За нас пејат жетварите
  Еј Цвето не плаши се
  Ништо не ни можат ниту парите
  Еј Цвето искради се
  Штом тропне полноќ од постела
  Еј Цвето нагрли се
  И на прсти дојди под оревите
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Пон 11 Мај 2009, 02:22

  Чапај & Венко - Дукати

  Дал си дома абер оставила
  Ил си браќа по мене испратила
  Дал за мене си мајка оставила
  Ил по мене си клетва испратила
  Дал си моја или таму некоја

  Лажи либе лажи пиле само
  Лажи душо кој ке лажеш Сатано
  Дал мене што овде сам чекам
  Или себе со пари што ја ги немам
  Ако љубиш дукати нек те друг исплати

  Пушти сестро ден да зазори
  Пушти срце нека прозбори
  Не те молам не сум таа афела
  Пушти служба црна птица ја однела
  Пред дождој,ледовини
  Еј Исусе помогни,помогни

  Не се мисли не се думај само
  Еј кој му мисли стално му е прерано
  Дал за мене си мајка оставила
  Ил по мене си браќа испратила
  Дал си моја или таму некоја

  Пушти сестро ден да зазори
  Пушти срце нека прозбори
  Не те молам не сум таа афела
  Пушти служба црна птица ја однела
  Пред дождој,ледовини
  Еј Исусе помогни,помогни
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Пон 11 Мај 2009, 02:25

  Сашо Гигов-Гиш - Самовилска свадба

  Среде поле пусто идат билјари
  Шепотат во ноќта чудни тивки зборови
  Глас да донесат, да ја разбудат
  И во бели свили да ја облечат

  (Отвори се зоро, оро затечи
  Ќе ти дојдат на оро сватови)

  Изгреј, изгреј јасно сонце таа да се огледа
  Каде оди ветер вее, расплела ја косата
  Се што има цвет да цвета, светот да се заниша
  Каде лета нека лета, песни да се заплетат

  По билјето росно идат билјари
  Светлина на раце носат сватови
  Да ја погледнам и да запеам
  И на гради неа да ја прегрнам

  (Отвори се зоро, оро затечи
  Ќе ти дојдат на оро сватови)

  Изгреј, изгреј јасно сонце таа да се огледа
  Каде оди ветер вее, расплела ја косата
  Се што има цвет да цвета, светот да се заниша
  Каде лета нека лета, песни да се заплетат
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by bloody on Пон 11 Мај 2009, 02:25

  Чапај - Сон сум сонувал

  Сон сум сонувал
  Сон сум сонил мила мори мајко
  Сон сонувал
  Сон сум сонил сон за неа
  Сон сум сонил сон за неа

  Јас сум пошол в туѓина
  Јас сум пошол в туѓина
  Сум оставил верна дружина
  Сум оставил мома Илина

  Мина година
  Минале години две
  Душмани ја мајко презеле
  Илина мома кај друг отиде

  *Ни те чека Илина мили синко
  Ни те чека дружина
  Ни си сонил мили бре синко ни си сонувал
  Стара те мајка сама чека
  Грутка родна твоја до века*

  Не ме чека Илина
  Не ме чека верна дружина
  Стара се мајка се начека
  Земјо моја, моја довека

  Сон сум сонувал
  Сон сум сонил мила мори мајко
  Сон сонувал
  Сон сум сонил за неа
  Сон сум сонил за неа
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Вто 12 Мај 2009, 16:11

  Arhangel
  Превез

  Ја загубив моќта,
  одам со темен превез на
  срцето
  И ова што го гледам
  не е вистина
  Толку е студено
  Во твојот
  свет без љубот
  се ќе се престори во смрт
  и се почесто тоа те
  радува
  Нема да можеш никогаш
  да бидеш моја потреба
  и да ме мразиш, ќе
  биде залудно
  Толку потребен лажен одговор
  Само за миг ќе
  погледнам:
  толпа луѓе обично
  овде нема ништо,
  ништо што ми е
  потребно
  Во твојот свет без љубов
  се ќе се престори во смрт
  и се
  почесто само тоа те радува
  Понекогаш, понекогаш љубовта е
  соврчено циничен
  убиец, убиец!
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Сре 13 Мај 2009, 15:37

  Љубов или омраза
  Архангел

  Долго, долго,
  гледам во тоа лице
  се трудам да не
  мислам
  колку е убава,
  колку е прекрасна
  морам да го скротам
  стравот
  знам
  колку тоа може
  да ме промени

  Долго,
  долго
  зборувам
  сакам да те трогнам
  да видам бар
  една
  солза
  залудно
  ти се смееш
  ти си радосна
  и воопшто не ги следиш моите
  зборови
  ти си толку далеку
  од мене

  Треперам од возбуда
  сиот
  треперам од страст
  дал си моја љубов
  или сум полн со
  омраза
  омраза

  Ако останам
  зар ќе можам да те задржам
  ако
  одам
  зар ќе можам да те преболам
  да те заборавам
  ќе се вратиш како
  спомен
  ќе се вратиш како нож

  Треперам од возбуда
  сиот треперам од
  страст
  дал си моја љубов
  или сум полн со омраза
  омраза
  ---------
  колку само се пронаоѓам во текстов
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by PantomimoS on Сре 13 Мај 2009, 19:39

  String Forces - Kaде бегаш

  Гледаме небиднини и вистини.
  Слушаме невистини и причини.
  Ќе сме летале, ај и јас, ај и јас.


  Зборуваме, но сами не се слушаме
  Тишината во сонот ќе не прекрие
  Ќе сме молчеле, ај и јас, ај и јас.

  Огништето не ти згрешило.


  Каде бегаш, нели гледаш,
  јас и ти во тој свет не припаѓаме.
  Како ќе сме ние чисти,
  капка роса таму труло се кај што е.....
  Посакуваме акција, случување.
  Нудиме дразба, надмудрување.
  Ќе се спасиме, ај и јас, ај и јас.


  Предците од нас не се откажуваат.
  Туѓи бајки не не залажуваат.
  Ќе останеме, ај и јас, ај и јас.

  Огништето не ти згрешило.


  Каде бегаш, нели гледаш,
  јас и ти во тој свет не припаѓаме.
  Како ќе сме ние чисти,
  капка роса таму труло се кај што е.....

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Шмугле on Саб 16 Мај 2009, 13:39

  Изведувач: Крпен Живот
  Песна: Колку Прекрасен Свет
  Албум: Колку Прекрасен Свет
  Година: 2009(сеуште не издаден)

  Надвор од школо, нема ништо за тебе
  оставен да се снаоѓаш сам на себе
  веке на никој не му е гајле
  каде спиеш и се будиш на сабајле

  Колку прекрасен,,
  прекрасен свет!!!

  Стоиш на страна и не сметаш на никој
  се чувствуваш горд, се чувствуваш свој,
  Секоја работа си ја правиш по свое,
  но пак некој друг твојот друг го брои.

  Колку прекрасен,
  прекрасен свет!!!

  Мирно зборуваш, но никој не те слуша
  малку се дериш, веднаш те факаат за гуша
  Мирно приогаш и мирно им се молиш
  а тие пак те бодат кај што највеке те боли!

  Колку прекрасен,
  прекрасен свет!!!


  long live алкос секоја чест  *(јас се извинувам)
  **(ништо страшно уживај, грешиме сите)


  Последната промена е направена од Шмугле на Саб 16 Мај 2009, 19:22. Мислењето е променето 2 пати.

  Sponsored content

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 03:59