Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Македонски текстови/лирики

  Share

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Саб 16 Мај 2009, 18:25

  Балалајка напиша:Со цел темата да биде попрегледна, и да биде
  корисна за некој што ќе бара текстови на македонски песни нетов,
  текстовите нема да се доукрасуваат со фонтови, големини и боја и
  пожелно е да се наведе изведувач, наслов и албум (и година), да бидат
  напишани на кирилица.
  Ах шо ќе се караме
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Саб 16 Мај 2009, 21:03

  Лалето
  String Forces

  Цвеќиња,
  полен,
  млада,
  пеперутка.
  Свиоци,
  одненадеж,
  борба
  со,
  аеродинамика.
  Еден ден,
  само еден ден - и
  единствен -
  тебе
  посветен,
  ќе биде ли
  пеперутка
  моја
  солетачица?
  Лалето,
  о,
  лалето,
  она жолтото,
  тебе ли те
  бендисува,
  како крајна цел
  и точка појдовна,
  само еден ден.

  Еден ден само еден ден,
  единствен и
  посебен,
  убав последен ден
  не тажи крај.
  Убав ден, е да е вака секој ден,
  Ден за ден со тебе,
  Летам и живеам,
  во овој убав сончев ден.
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Саб 16 Мај 2009, 21:08

  Sub
  String Forces

  Времиња, филмови,
  пепелашка, јас…
  Снежана,
  џуџиња,
  очекувања, пак…

  Доста се откажувам,
  ќе одам се до
  крај.
  Лузерската варијанта ми беше навика!
  Пак ли ќе се убедам: Совршен си!
  Во круг се се врти, а во него јас и ти…
  По заобиколен пат,
  таква ме сакаат…
  Но, не! Веќе не!

  Навики се навики.
  Тешко е знам:
  Кочници, исти игри,
  страв да останеш сам.


  (една од моите омилени песни)

  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by PantomimoS on Пон 18 Мај 2009, 23:24

  Архангел-Радост
  Heart core

  Ти, ти си ко дете
  под себе
  ти не чувствуваш тло
  правам обид
  да те следам
  правам обид
  и се вљубувам повторно
  О, не
  немам сомнежи
  ти си среќна
  и зрачиш со радост
  сиот отров
  што се собрал
  еве пуштам
  да истече од мене
  Не е важно
  колку ќе трае
  Ги примам
  сите твои течности и мириси
  ја примам сета твоја радост
  Немам сомнежи
  во овој миг
  не ми е важно
  дали е стварно
  не е важно
  дали ќе трае
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Ивањушка on Пон 18 Мај 2009, 23:41

  Фолтин - 128

  Румени се руменат образите
  Румени се руменат образите
  Но, зошто да порасне љубовта наша
  Ако ја разебиме, ќе заебиме
  Овој сладок дремеж на жешкото сонце
  Ќе се стопи нежно ко сладолед
  Румени се руменат образите
  Од љубовта треба да се пазиме
  Од љубовта треба да се пазиме

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Вто 19 Мај 2009, 02:37

  Дождот
  Мизар - Мизар
  (Чаповски)

  Таа е модра
  на дваесет години
  тече крвта како река
  и само гледа
  во солзите топејќи се
  таа се смее
  како зорите небудни

  Чекај го дождот
  кога сонцето умира
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Вто 19 Мај 2009, 11:42

  balAlajkA напиша:
  Со цел темата да биде попрегледна, и да биде корисна за некој што ќе бара текстови на македонски песни нетов, текстовите нема да се доукрасуваат со фонтови, големини и боја и пожелно е да се наведе изведувач, наслов и албум (и година), да бидат напишани на кирилица.  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Сре 20 Мај 2009, 01:44

  Да пеам песна
  Мизар - Свајт Dreams

  Не сакам со тебе
  ти судбино недолжна
  да ја делам јас
  оваа ноќ, зар е возможно
  дај ми само малку
  само малку, ти судбино
  една капка љубов
  да пеам песна ти судбино

  Срам срамота
  да живеам
  Срам срамота
  да живеам
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Сре 20 Мај 2009, 12:52

  Архангел-Разговор без смисол

  Било кој и било кој што може да те замени,
  но нема љубов која може да те промени.
  Сега знам, Скопје е само начин на кој ќе умреме.
  И после сите промени, се ќе биде прекрасно,
  а јас глуп, како и секогаш.
  Јас стварно немам потреба да спијам со тебе.

  Таа добро знае дека мразам што сум овде
  и дека несакам да пијам повеќе.
  Ако останам да бидам уште една
  красна ѕвезда на нејзиното темно небо.
  Ако сум преблизу, и јас ќе се заљубам
  во својот бол, својот бол, својот бол
  и ќе исчезнам во скопските магли,
  Ќе исчезнам и нема да се вратам никогаш.

  Јас стварно немам потреба да спијам со тебе.
  Разговор без смисол.
  Разговор без смисол.
  Ова е разговор без смисол,
  јас стварно, стварно немам потреба
  да спијам со тебе.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 22 Мај 2009, 11:22

  НОКАУТ
  БИ СЕ ВИКАЛ ТЕ САКАМ

  Во оној мој тажен
  последен крај
  посакувам да останам
  засекогаш сам,
  но долго бев осамен во мрак
  чувствував потреба за живот јас.
  и не бев ни свесен се случи за миг,
  се појави ти,
  но се плашам да не бидеш ти
  како неа, и ти да ме оставиш

  Дај ми знак
  и свое име би сменил
  и би се викал ТЕ САКАМ
  за барем еднаш да те видам,
  само да те слушнам
  како ме довикуваш ти

  И не ќе беше ништо меѓу нас
  знај ако таа ноќ не ми даде знак
  иако знаев несигурна си
  помислив јас конешно сега моја си
  но како да не сум те сватил до крај
  јас многу очекував,
  но се плашам јас вечно да не чекам знак
  ти да се одлучиш

  Дај ми знак
  и свое име би сменил
  и би се викал ТЕ САКАМ
  за барем еднаш да те видам,
  само да те слушнам
  како ме довикуваш ти!
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 22 Мај 2009, 11:24

  најдете ми текст од Отров во вените од Мизар ве молам! love
  avatar
  Angus

  Male Мислења : 1298
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-03-12

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Angus on Пет 22 Мај 2009, 13:05

  balAlajkA напиша:најдете ми текст од Отров во вените од Мизар ве молам! love

  Еве линк, види таму, мене некој ерори ми кажвит не можам да го отворам
  http://www.mizar.com.mk/tekst.asp?lang=mac&tekst=5&str=8
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 22 Мај 2009, 13:38

  знам за овај..не го отвара...сајтот му е хакнат скроз :hmmm: и не го одржуваат веќе :mad:

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Пет 22 Мај 2009, 13:39

  Отров во вените
  Мизар - Свајт Dreams

  Од тебе
  само за мене
  сама си
  ко празен ден
  ти не си
  ко сите луѓе
  ти си бол
  и не си
  Не ме гледај
  Не ме гледај
  Многу отров
  во вените
  жешка крв
  набабрела
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Пет 22 Мај 2009, 14:23

  сполај ти секоја чест
  avatar
  Nu`Bia
  Scarleta
  Scarleta

  Female Мислења : 982
  Местолокација : My world.
  Зачленет на : 2008-09-17

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Nu`Bia on Пет 22 Мај 2009, 16:20

  Ах Балалајка кај ти текна на она песна од Нокаут...ме врати години назад... жал ми е


  Лесно ти е да ме оставиш - Владо Јаневски  Петнаесетти ден на лудило,
  не сум вчерашен но вака не било.
  Се убивам од спомени но твојто срце знам адреса промени.

  И лесно ти е да ме оставиш,
  и без мене ти пак ке постоиш,
  а мојто срце шестар црта кругови околу твојот лик...

  И барам начин да те премислам,
  но убавина со сила не бива...
  Само еден кога сака малку е,а ти мене веќе не...


  Темјанушка си згазнала,а таа со мирис пак штикла ти бакнува...
  Зар толку малку сме заслужиле,од она нашето,само песна да остане...

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Morholt on Пет 22 Мај 2009, 16:24

  ARKAN напиша:
  balAlajkA напиша:најдете ми текст од Отров во вените од Мизар ве молам! love

  Еве линк, види таму, мене некој ерори ми кажвит не можам да го отворам
  http://www.mizar.com.mk/tekst.asp?lang=mac&tekst=5&str=8
  Не можите да го отворите сајтот, бидјќи сигурно користите експлорер, јас преку мозилава можам да влезам
  avatar
  Nu`Bia
  Scarleta
  Scarleta

  Female Мислења : 982
  Местолокација : My world.
  Зачленет на : 2008-09-17

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Nu`Bia on Пет 22 Мај 2009, 16:25

  Ко да вчера не ни било никогаш - Владо Јаневски  Отаде Вардар по мајски дождој една улица,
  мириса на липов чај...
  За моите мисли тука е крајна станица,
  а за мене стои знак „Не проаѓај!“


  Светло зад прозорец,наизглед обичен,
  но за мојта душа светилник...
  Чекори нови во твојто собиче,
  и во твоето огледало нов лик...

  На тебе се ме потсеќа кај и да одам,
  ми требаш ти одново да се родам,
  јас во нас се колнам и уште помнам,
  а ти забораваш,
  ко да вчера не ни било никогаш...

  Друга рака да ме допре освен твојата,
  в срце пелин ќе ми посади...
  Го враќам филмот,но да сфатам не можам
  зошто моите сни ти беа претесни?


  На тебе се ме потсеќа кај и да одам,
  ми требаш ти одново да се родам...
  Јас во нас се колнам и уште помнам,
  а ти забораваш,
  ко да вчера не ни било никогаш...
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Нед 24 Мај 2009, 11:35

  Сам
  Non Stop


  Живеам јас за себе од никој ништо не барам
  имам свои правила под други не потклекнувам
  и шетам сам по светот полн со лаги и со тажни судбини
  мене ми е сеедно јас не сум опседнат со нив.

  Боли ко далечина и одам не размислувам
  постојано кон предизвик со својот чекор сојузник
  наоѓам страдања и радости заборавени соништа
  наоѓам вистини обоени црно бели сеќавања.

  Сам скитник сум и трагам
  никогаш не сум постојан
  се качувам и паѓам
  мојот дом е секој град низ кој јас ке појдам случајно
  мојот пат го бират нозеве тие ме водат самите
  живеам како што знам
  слободен и сам

  Гледам туѓи патила а немам ништо со нив јас
  слушам туѓи приказни што за мене се безвредни
  а никој незнае ни кој сум јас ниту од каде доаѓам
  на патот мој е небото што ми другар најдобар.

  Самскитник сум и трагам
  никогаш не сум постојансе качувам и паѓам
  мојот дом е секој град низ кој јас ке појдам случајно
  мојот пат го бират нозеве тие ме водат самите

  Сам скитник сум и трагам
  никогаш не сум постојансе качувам и паѓам
  мојот дом е секој град низ кој јас ке појдам случајно
  мојот пат го бират нозеве тие ме
  водат самите
  живеам како што знам
  живеам како што знам
  слободен и сам
  живеам како што знам
  слободен и сам....
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Нед 24 Мај 2009, 11:37

  Skriena Vo Sonot
  Non Stop

  Ti sakaš da letaš gore
  Mirno nebo širen beskraj
  Sakaš se da promenis

  Ti sakasda smrzne sonot
  i vo nego se do vecnost
  sakas tamu da ostanes

  Za mene ne postoji
  Ništo drugo, samo ti
  Ne davam da
  odletaš daleku od mene

  Ti mirno spieš
  Vo nekoe drugo vreme
  I se sokrivaš
  Me ostavaš sam

  Ti sakas da najdes nesto
  nesto sto go nema nikoj
  sakas se da otkries

  Ti sakaš da go smeniš svetot
  I da zaspivaš so vetrot
  Ako vetrot spie

  Za mene ne postoji
  Ništo drugo, samo ti
  Ne davam da odletaš daleku od mene

  Za mene ne postoji
  Ništo vredno, samo ti
  Ne sakam, jas ne davam vo sonot da se skrieš

  Ti mirno spieš
  Vo nekoe drugo vreme
  A jas te vrakam pokraj sebe
  A nie ljubov sme
  A nie ljubov sme

  (извинете што е на латиница :( )
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by PantomimoS on Нед 24 Мај 2009, 17:19

  Архангел - Драги мој
  Архангел 2

  Драги мој

  Здраво, како си?
  Толку ми е мило што те гледам.
  Последниве денови нешто ме гони да размислувам
  за сето време што го потрошив верувајќи во себе.
  Дали сега имам одговор,дали сум сега поумен од сите?
  Драги,зар нешто можевме да створиме со нашите
  долги јазици
  Немам никој покрај себе,спијам сам,се уште ја помнам
  На таа мека кожа спијат сите мои чувства.
  О, јас знам дека се е залудно таа нема да се врати.
  Тоа беше толку одамна, таа нема да ме сфати, драги.
  Се што беше потребно, ние имавме:
  полни срца како полни револвери.
  Барам искра во твоите мртви очи.
  Драги, прости ми, само сакав да те разбудам
  Се што љубев исчезна, презрено од времето.
  Зар ќе кажеш дека постоев само во твоите мисли?
  Ти ќе продолжиш да ме гледаш.
  Сега е два на утро, а ние сме сеуште жедни.
  Кажи, каде понатаму во овој здодевен и злобен град.
  Зар немаш волја да се бориш?
  Јас вчера купив пиштол,
  мислам дека дојде време за конечен избор, драги!
  Се што беше потребно, ние имавме:
  Полни срца како полни револвери.
  Барам искра во твоите мртви очи.
  Драги, прости ми само сакав да те разбудам
  Се што љубев исчезна, презено од времето.
  Зар ќе кажеш дека постоев само во твојте мисли?
  Ти ќе продолжиш да ме гледаш
  Драги!
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Сре 27 Мај 2009, 10:14

  не центрирајте текстови, аман! :adminpower:
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by prozaque on Чет 28 Мај 2009, 14:04

  Игор Џамбазов - Испробај ме ти.

  Во ова време невреме
  далеку тешко ќе продреме
  Владеат чудни типови
  во крадени џипови.
  Морални, гробници
  И нон стоп јадат трици злобници
  Но јас не сум таков, дојди провери
  Испробај ме ти.

  Сакам да станам BB King
  Крадам од Clapton, учам од Sting
  Еднаш на врвот
  Друг пат на дно
  И се е погрешно.

  Двобои, на секој ќош
  Исто ко во филмот Добар Грд и Лош
  Но јас не сум таков
  Дојди провери
  Испробај ме ти.

  Отсекогаш сакав
  Ваков бенд
  И баш ми е гајле, дали сме во тренд
  Еднаш на врвот
  Друг пат на дно
  И веќе е досадно
  И капнува по некој грош
  Исто ко во филмот Добар Грд и Лош
  Но јас не сум таков
  Дојди провери
  Испробај ме ти.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Bright on Чет 28 Мај 2009, 14:34

  Kaлиопи
  Не ми го земај времето

  Не ми го земај времето
  времето ми е поважно од сe,
  во него има спомени,
  со бели мириси од плави темјани

  Не, не, не, не, не можам да кажам јас
  дека повеќе од тебе знам,
  нема лажно его ни суета.
  Не, не, не, не, не, не, не,
  не би се ставила јас пред тебе,
  иако подолго од тебе постојам.
  Вечно цвеќе не вене,
  дај барем остави ме
  да живеам, пак со времето и со спомените.

  Не ми го земај времето
  времето ми е поважно од сe,
  во него има спомени,
  со бели мириси од плави темјани и усни румени
  да ти кажат дека сепак живеам.

  Ти, ти, ти мислиш дека зеде сe
  но верувај ми едно не,
  нема сила што ќе земе време.
  Кај и да си ти
  штом ќе погледнеш во облаци,
  Ќе се сетиш и ти пак на мене.
  Вечно цвеќе не вене,
  дај барем остави ме
  да живеам, пак со времето и со спомените.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by balAlajkA on Чет 28 Мај 2009, 14:46

  Најдобра до сега-Дани

  Падна долу сонцето од небо
  што е судено?
  никој не се грижи кога плачеш
  никој освен Бог.
  Ноќта шири свои крилја,
  одлета и пак сум жива јас,
  можам да те водам овојпат.


  НАЈДОБРА ДО СЕГА
  ДОАЃАМ,
  НАЈСИЛНА ДО СЕГА
  ДОЗНАВАМ,
  колку ми е важно да ти верувам
  И ДА НЕ СЕ ЛАЖАМ ДЕКА НЕ ТЕ САКАМ ЈАС!

  Денес ми е подобро од вчера
  за утре којзнае
  животот е само една шега
  а не се смееме.


  НИКОЈ НЕ МЕ ВИДЕ КАКО УМИРАМ
  НИКОЈ НЕ СФАТИ!
  секој би ме згазил само не и ти
  НЕ И ТИ!

  Sponsored content

  Re: Македонски текстови/лирики

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 03:58