Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Слобода

  Share
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Сре 15 Апр 2009, 23:21

  Имам ужасна потреба за да ја начнам оваа тема.Сакам да си дебатираме што е тоа слобода, зошто е потребна, на кој начин се изразува, колку голема може да биде има ли граници итн... за почеток едно мало текстче од мене. Па бујрум слободен народе :)


  Последната промена е направена од SQUIER13 на Чет 16 Апр 2009, 15:18. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Сре 15 Апр 2009, 23:22

  СЛОБОДА-МАКЕ !!!

  Кога ќе стане збор за слобода нашите асоцијации најчесто се:

  Слободна кирија
  Слободна должност
  Слободна Европа
  Слободоумни жени
  Слободна реченица
  Нелсон Мендела
  Чуднo, никој да се сети на себе.

  Паролата –Слобода или смрт- испишна на знамињата на илинденците, се перцепираше како тривијална парола исто како -good morning- на крпите или –welcome- на дипле пред врата.

  По некакав договор без согласнот не зборваме за слободата.Не толку од страв колку од срам.

  За нас слоботата беше химерот.

  Велам „Химерот“ но тој збор значи нај малку две убаво работи, не е празна фантазија, неисполнета желба и митолошко чудовиште со три глави една лавовска,една козја и змиска кои што плукаат оган.Кој ќе им се приближи умира.

  Сега наможам да разберам само една работа.Кај нас беше фантазија или чудовиште.

  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  Е точно тука е проблемот.Што ќе правиме ние со таа проклета слобода.

  Затоа што како што вели еден српски сатиричар „Слободниот човек мисли што сака, а јаде што има“
  А ние секогаш сме го предпочтитале обратното. Да јадеме што сакаме и да мислиме „што има“.

  И нај лошото е тоа што никој не те прашува.Те ослободува и готово.

  Општо погледнато ние сме најослободуваниот народ на светот.

  И сите генетски пореметувања доаѓаат од таму.

  Помини замини се некој те ослободува.

  Па треба да му направиш споменик па па празник во негова чест и не знам што уште.

  Па ќе ти измислат и јазик и азбука.

  Тито и со коњите си зборува на Хрватско-српски.Па зел па и не измислил. Не само нас а и јазикот и азбуката.

  И што од тоа што зборуваме македонски.Дури ни коњите неможат да не разберат.

  Или ти напишат историја.

  И што корист од тоа.

  Можеме слободно да се кандидираме за северна Грчка провинција и
  „ќе земаме по 2000 еур на месец“ ќе патуваме без визи.

  А не да сме слободни.

  НАЈУБАВО ЌЕ БЕШЕ СИТЕ ДА УМРЕМЕ ВО ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ !!!

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 01:20

  Го прашаа во едно интервју еден старец од Прилепско - Кога се живееше најубаво за време на СХС/Крлство Југославија или денес во Македонија. Старецот рече нема нешто поубаво од Македонија, најубаво се живее денеска.
  Па замислете вие сега како било под османлиско ропство
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 16 Апр 2009, 14:22

  SQUIER13 напиша:
  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  И ако денес е слобода јас поп сум. Не смејш да пиеш на јавно место, не смејш да прајш ајвар, не смејш дрвата да ги оставаш на улица, не смејш снег во дворот да имаш и ред други работи.

  Иако јас не сум ја зафтасал толку многу бивша Југославија сепак мислам дека послободно се живееше тогаш него денес.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Чет 16 Апр 2009, 14:37

  zaptija stojkovski напиша:
  SQUIER13 напиша:
  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  И ако денес е слобода јас поп сум. Не смејш да пиеш на јавно место, не смејш да прајш ајвар, не смејш дрвата да ги оставаш на улица, не смејш снег во дворот да имаш и ред други работи.

  Иако јас не сум ја зафтасал толку многу бивша Југославија сепак мислам дека послободно се живееше тогаш него денес.

  Друже во реченицата има едно големо ВЕЛАТ ! А за дрвата и јас сум да не се на улица, барем не повеќе од 48 сати.Поздрав

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 14:49

  zaptija stojkovski напиша:
  SQUIER13 напиша:
  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  И ако денес е слобода јас поп сум. Не смејш да пиеш на јавно место, не смејш да прајш ајвар, не смејш дрвата да ги оставаш на улица, не смејш снег во дворот да имаш и ред други работи.

  Иако јас не сум ја зафтасал толку многу бивша Југославија сепак мислам дека послободно се живееше тогаш него денес.
  Дел од пишаното е чисто онака ок култура која само вака кромањонци како нас ја немаа па мореше да има закони за да ја стекнеме
  А ајварот не смее да се прави по дома од здравствени причини, нешто како и колењето животни...
  И да ај кажи ми зошто во таа Југсолавија имаше само национална телевизија, зошто немаше приватни фирми, зошто немаше приватни весници и воопшто приватни мединуми, и зошто луѓе на кои не им се свиѓал Тито оделе на голи оток?
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Чет 16 Апр 2009, 14:54

  [/quote]
  Дел од пишаното е чисто онака ок култура која само вака кромањонци како нас ја немаа па мореше да има закони за да ја стекнеме
  А ајварот не смее да се прави по дома од здравствени причини, нешто како и колењето животни...
  И да ај кажи ми зошто во таа Југсолавија имаше само национална телевизија, зошто немаше приватни фирми, зошто немаше приватни весници и воопшто приватни мединуми, и зошто луѓе на кои не им се свиѓал Тито оделе на голи оток?[/quote]

  Јас лично во таа бивша Југославија имам живеено само 6 години и не коментирам многу како било.Ќе ти одговорам на прашањата многу кратко.Било социјализам се било државно.Просто таков си бил режимот.
  Сега има приватни медиуми и електронски и печатени.Но дали се независни.Јас мислам дека нема такви!
  Ако имаш таков пример кажи ми.

  П.С. Се согласувам дек ни требаат закони кои што ќе не подстегнат.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 16 Апр 2009, 14:57

  Karan напиша:
  zaptija stojkovski напиша:
  SQUIER13 напиша:
  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  И ако денес е слобода јас поп сум. Не смејш да пиеш на јавно место, не смејш да прајш ајвар, не смејш дрвата да ги оставаш на улица, не смејш снег во дворот да имаш и ред други работи.

  Иако јас не сум ја зафтасал толку многу бивша Југославија сепак мислам дека послободно се живееше тогаш него денес.
  Дел од пишаното е чисто онака ок култура која само вака кромањонци како нас ја немаа па мореше да има закони за да ја стекнеме
  А ајварот не смее да се прави по дома од здравствени причини, нешто како и колењето животни...
  И да ај кажи ми зошто во таа Југсолавија имаше само национална телевизија, зошто немаше приватни фирми, зошто немаше приватни весници и воопшто приватни мединуми, и зошто луѓе на кои не им се свиѓал Тито оделе на голи оток?
  Немаше приватни медиуми затоа што беше комунизам. А тие што оделе Голи оток требало да седет и да си ќутет. Имало многу луѓе што Тито не им се свиѓал па пак затвор не ошле, ама затоа што си седеле и си ќутеле.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 15:00

  Види јас во СФРЈ сум само роден, ама не мислам дека то ме прајт некадрен да зборвам, нормално имат пишани извори дедовици, прадедовци итн....
  Е сега нестанвит збор за дали медиумите се по нечиво политичко влијание најчесто големите весници се платени, весникот ќе бидит на оној ко ќе плати повеќе пари. Е сега медиуми не се само телевизиите и весниците и интернетот е медиум.
  Знам портали кои не се корумпирани/потплатени од политичка партија. Од дел од нив превземам вести за на форумов, па кажи ми ти сега дали форумов делуват како политичка алтака?

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 15:01

  Немаше приватни медиуми затоа што беше комунизам. А тие што оделе Голи оток требало да седет и да си ќутет. Имало многу луѓе што Тито не им се свиѓал па пак затвор не ошле, ама затоа што си седеле и си ќутеле.
  Мене ова некако ми делуват како дијаметрално спротивно од слобода
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Чет 16 Апр 2009, 15:01

  zaptija stojkovski напиша:
  Karan напиша:
  zaptija stojkovski напиша:
  SQUIER13 напиша:
  Но сепак работите се на пат да се променат.Велат дека веќе сме слободни.
  И ако денес е слобода јас поп сум. Не смејш да пиеш на јавно место, не смејш да прајш ајвар, не смејш дрвата да ги оставаш на улица, не смејш снег во дворот да имаш и ред други работи.

  Иако јас не сум ја зафтасал толку многу бивша Југославија сепак мислам дека послободно се живееше тогаш него денес.
  Дел од пишаното е чисто онака ок култура која само вака кромањонци како нас ја немаа па мореше да има закони за да ја стекнеме
  А ајварот не смее да се прави по дома од здравствени причини, нешто како и колењето животни...
  И да ај кажи ми зошто во таа Југсолавија имаше само национална телевизија, зошто немаше приватни фирми, зошто немаше приватни весници и воопшто приватни мединуми, и зошто луѓе на кои не им се свиѓал Тито оделе на голи оток?
  Немаше приватни медиуми затоа што беше комунизам. А тие што оделе Голи оток требало да седет и да си ќутет. Имало многу луѓе што Тито не им се свиѓал па пак затвор не ошле, ама затоа што си седеле и си ќутеле.


  Македонски модел е кога, молченњто е злато и наведнатата глава ни остра сабја не ја сече,подбро денеска јајце одколку утре кокошка,затоа што кроткото јагне од две овци цица.

  Вака никаде нема да стасаме.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 16 Апр 2009, 15:04

  A демек сега смејме да зборвиме против власта. Драпај си меот. Навистина нема да одиш во затвор доколку зборвиш против власта, ама ќе те искршет од ќотек.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Чет 16 Апр 2009, 15:05

  Karan напиша:Види јас во СФРЈ сум само роден, ама не мислам дека то ме прајт некадрен да зборвам, нормално имат пишани извори дедовици, прадедовци итн....
  Е сега нестанвит збор за дали медиумите се по нечиво политичко влијание најчесто големите весници се платени, весникот ќе бидит на оној ко ќе плати повеќе пари. Е сега медиуми не се само телевизиите и весниците и интернетот е медиум.
  Знам портали кои не се корумпирани/потплатени од политичка партија. Од дел од нив превземам вести за на форумов, па кажи ми ти сега дали форумов делуват како политичка алтака?

  Зборувам за медиуми кои што имаат влијание врз јавното мисленје другарче.Порталите и форумите ни од блиску неможат да креираат јавно мислење.Интернетот кај нас сеуште е на ниво на алатка за забава.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 15:07

  Заптија не умри магаре до зелена трева, гледам Пејџ кутриот немојт да зборвит, јас не зборвам толку против власта ама ама еве неможам да одам и ред други такви случаи....

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Чет 16 Апр 2009, 15:08

  SQUIER13 напиша:
  Зборувам за медиуми кои што имаат влијание врз јавното мисленје другарче.Порталите и форумите ни од блиску неможат да креираат јавно мислење.Интернетот кај нас сеуште е на ниво на алатка за забава.
  Земат и интернетот голем замаф и кај ама полека, него муабетот ми е јас да претпоставиме како споственик на некој весник, јас одбирам дали ќе сум политичка алтака и ако сум на која партија
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Чет 16 Апр 2009, 15:15

  Karan напиша:
  SQUIER13 напиша:
  Зборувам за медиуми кои што имаат влијание врз јавното мисленје другарче.Порталите и форумите ни од блиску неможат да креираат јавно мислење.Интернетот кај нас сеуште е на ниво на алатка за забава.
  Земат и интернетот голем замаф и кај ама полека, него муабетот ми е јас да претпоставиме како споственик на некој весник, јас одбирам дали ќе сум политичка алтака и ако сум на која партија

  Неоспорно е правото на избор дали да се биде нешија алатка или нема да се биде.Просто мислата ми е дека ако се одлучиш да бидеш нечија алатка исто како да се во комунизам само што си го создаваш сам.А тоа е директно кршење на моралните и етичките канони на медиумот.Само што кај нас не е работата не избор.Кај нас прво станаа политичари а потоа станаа медиумски магнати.Просто го немаше периодот за избор.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 02:14

  Државите што се нарекуваат „слободарски“ и „демократски“ тие се ШАМПИОНИ ВО КРШЕЊЕТО НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СЛОБОДИ, а тие што се нарекуваат „диктаторски“ колку-толку, малце од малце имаат слобода.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 02:41

  Слободата не е Божјо семе, па некој да ти го даде!
  Слободата не е благодарница прочитана по азбучен ред!
  Слободата не е рекламно пано, или конструктивна критика на моменталната состојба!
  Слободата е како жена - земи ја!

  Слобода не е подметнување на закржлавени идеолошки форми
  Слобода не е ниту подметнување било какви идеолошки норми
  Слободата не е едноставна домашна задача
  Таа е свест за складот на нескладни несовршени луѓе
  Слободата те чека - земи ја

  Слободата не е мизантропски кукавично отфрлено јајце
  Слободата не е лицемерно галење на идиотските глави
  Слободата не е реферат на странските набљудувачи
  Таа е свест за складот на нескладни несовршени луѓе
  Слободата е на дофат - земи ја

  Датуми, сеќавања, контрола лупа на врата
  кој не памти, одново ќе помине низ истото!!!


  Последната промена е направена од Priest на Пет 29 Мај 2009, 12:02. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Пет 17 Апр 2009, 03:04

  Priest напиша:Слободата не е Божјо семе, па некој да ти го даде!
  Слободата не е благодарница прочитана по азбучен ред!
  Слободата не е рекламно пано, или конструктивна критика на моменталната состојба!
  Слободата е како жена - земи ја!

  Слобода не е подметнување на закржлавени идеолошки форми
  Слобода не е ниту подметнување било какви идеолошки норми
  Слободата не е едноставна домашна задача
  Таа е свест за складот на нескладни несовршени луѓе
  Слободата те чека - земи ја

  Слободата не е мизантропски кукавично отфрлено јајце
  Слободата не е лицемерно галење на идиотските глави
  Слободата не е реферат на странските набљудувачи
  Таа е свест за складот на нескладни несовршени луѓе
  Слободата е на дофат - земи ја

  Датуми, сеќавања, контрола лупа на врата
  кој не памти, одново ќе прозива!!!


  Одлично падре! секоја чест
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 13:06

  Сите што се мислители дека слободарски држави се САД и Западот, нека појдат таму нека видат како е, па после да кажат дали се навистина слободарски или не.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Пет 17 Апр 2009, 13:08

  Zaptija разликата е што во САД или која и да е западна држава можиш да одиш (иако не велам дека тие се најслободните држави), а за во С. Кореја неможиш да одиш
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 13:13

  А разликата меѓу Северна Кореја И Сад е тоа што токму САД направија да не може да се оди во Северна Кореја. Пропаганда на ниво, ембарго едно скалило погоре, што и останува на Кореја? Кореја не се затвори сама, не си стави ембарго самата. Ево, пример Иран. Таа се смета за најнедемократска земја во поглед полова дискриминација, ама можиш да појдиш. С. Кореја би требало да е послободна, ама токму „демократската„ САД го направи тоа што е!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Пет 17 Апр 2009, 13:18

  Priest напиша:А разликата меѓу Северна Кореја И Сад е тоа што токму САД направија да не може да се оди во Северна Кореја. Пропаганда на ниво, ембарго едно скалило погоре, што и останува на Кореја? Кореја не се затвори сама, не си стави ембарго самата. Ево, пример Иран. Таа се смета за најнедемократска земја во поглед полова дискриминација, ама можиш да појдиш. С. Кореја би требало да е послободна, ама токму „демократската„ САД го направи тоа што е!
  Ај те молам објаними го болдираново, најдемократска земја која во уставоното уредуање и стои Исламска Републикаsto
  Каде што жениоте пешачат на различни тротоари од мажите (метафорички кажано), каде што женат е алатка за деца раѓање...
  пејџ можеби САД ја направи С. Кореја да е затворена, ама јас како граѓанини на Македонија ако сакам да одам таму ќе треба да чекам виза 2 години, да проверат дали сум шпиун.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 13:27

  Абе не ме сфати убо. Американците го сметаат Иран дека не почитува ништо, демек е спротивен на нивната демократија. Точно е дека исламот си го носи тоа, ама исламот не носи сечење глави ако ставиш сателитска антена дома (ова во Иран). Исламот е само за жена - маж релација. Иран е целосен.

  Како второ, нормално е тоа дека ќе чекаш две години за да видат дали си шпиун, оти можно е да си, сепак Америка бара најмало дупче за стаорецот да си влезит тами, и пак - тоа е дело на Америка.

  Баш се прашувам колку би му требало на некој од Иран да добие виза за САД mislam


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 13:30

  Па како што напишав на претходните постови во темата „Зошто САД се плашат од Иран“ од 1979 година Иранците имаат забрана да престојуваат во САД.

  Sponsored content

  Re: Слобода

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:44