Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Слобода

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 13:31

  zaptija stojkovski напиша:Па како што напишав на претходните постови во темата „Зошто САД се плашат од Иран“ од 1979 година Иранците имаат забрана да престојуваат во САД.

  Токму така. Сејачите на слободата и демократијата сејат лошо семе кое ќе падне на каменот изгледа!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 13:36

  Сејачите на слободата Организаторите на првомајските протести 1888 година во Илиноис Чикаго којшто протестираа да се намали работното време од 16 на 8 часа сите 8 души ги осудија на смрт.И Американците ќе ми прокламираат слобода. Ох леле.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Пет 17 Апр 2009, 13:36

  Вака јас не ја сметам САД како демократска земја во права смисла на зборот, можеби најблиску до тоа се скандинавските земји (а можеби и Данска и Германија). Секој си има свој модел на демократија, нешто слично како со социјализмот Енвер си имал свој, Сталин свој, Тито исто така итн...
  Неможам да зборвам за Иран бидејќи сите вести се пренесувани од една стран, неможам да кажам колку е демократски или недемократски, ама неможи никој да ме убеди дека не се фундаменталисти. Замисли како би било ние државите од православниот свет да бидиме: Православна Република Македонија, Православна Федеративна Република Русија..... Автоматски го менуваме државното уредување (тогаш тоа република ќе е само привидно).
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 13:40

  Иран си го има тоа Исламска, и никој не вели ништо за тоа. Религиски си е уреден. И убо што напомена, многумина сеуште тврдат дека во 1991 година, полн погодок би било господин господин Михаил да биде на чело на државата, и Македонија да биде теократска. Многумина тврдат дека со тоа ќе беа спречени многу работи што се случија.

  Инаку, сепак Сад се тие што одлучуваат која е демократска земја а која не.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Morholt on Пет 17 Апр 2009, 13:42

  Пејџ настрна „големиот брат“ еве ние дискутираме за која земја е демократска, овде на форумов. Само штета шо за тоа ги земаме репер САД
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 13:43

  Ано велиш. Се согласувам дека Финска, Норвешка, Шведска, и тн се демократски во колку што е возможно. За другите не сум запознаен доволно, ама семтам дека се далеку од демократија (австралија на пример)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 13:45

  По дефиниција и Белорусија е диктаторска земја, ама сигурен сум 107% дека е подемократска од САД.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by balAlajkA on Пет 17 Апр 2009, 14:08

  убоо шо само двајца сфатија за каква слобода станува збор.
  со самото тоа што мешате политички партии и општествено уредување, сами си ја ограничувате слободата. Човек е онолку слободен колку што се чувствува. Ако одлучи да им робува на правилата, нормите, поредокот, се заебал гадно.

  не може да зборува за слобода од никаков вид чоек шо не е слободен и Ослободен во душата, во мислата, в срцето.

  ако имаш менталитет на покорен роб, `широко ти поље` и пак ќе бидиш заробен.
  а и да си в зандана, никој не може да ти ја оспори слободата на духот и на изразување.

  ај да се потсетиме сите на Вилијам Волас, кој и пред смртта извика: FREEDOM!!!

  и одново да се прашаме-колку сме слободни?
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by balAlajkA on Пет 17 Апр 2009, 14:20

  William Wallace

  "Aye, fight and you may die. Run, and you'll live... at least a while. And dying in your beds, many years from now, would you be willin' to trade ALL the days, from this day to that, for one chance, just one chance, to come back here and tell our enemies that they may take our lives, but they'll never take... OUR FREEDOM!"
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пет 17 Апр 2009, 14:26

  не се согалсувам дека човекот е слободен колку што се чувствува, и тврдам дека тоа е наметнато чувство. Јас велам „Слободата е тука - земи ја! ама не се може сам. ТИ чувствувај се слободен колку сакаш, ама ако живееш во кафез, труло ти е чувството за слобода.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by balAlajkA on Пет 17 Апр 2009, 14:41

  не можам јас да ти наметнам чувство и поимање на чувството за слобода. така ти ја ограничувам од старт. ако ти не ја доживуваш така, што можам јас. ти ако не се чувствуваш слободен, пеки.

  сепак зборуваме за секаков вид на слобода, нели?
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Пет 17 Апр 2009, 16:24

  http://tocka.com.mk/klip.php?klipId=4453

  Погледнете ја демократијата и слободата во Англија и после овие ни поставуваат критериуми за однесување. :hahasto:
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 17 Апр 2009, 16:28

  Исто така брутално постапуваше Американската полиција сега пред еден месец кога протестираа за американската војска да се повлече од Ирак.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Слобода

  Пишување by SQUIER13 on Пет 17 Апр 2009, 16:35

  zaptija stojkovski напиша:Исто така брутално постапуваше Американската полиција сега пред еден месец кога протестираа за американската војска да се повлече од Ирак.

  Амреиканците се уште побрутални,не се мислат ни дали да пукаат.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 10 Мај 2009, 00:09

  Владетелните кругови на САД го опишуваат таканаречениот американски начин на живеење како модел за слободниот свет. Како да не.
  Но од каков тип е таа слобода? Тоа е слобода за експлоатација, слобода за грабеж, слобода да се умре од изгладнетост, иако таму има вишоци во се, слобода да бидеш невработен кога производните капацитети ќе престанат да работат. Слободата во САД е слобода на монополистичкиот народ да го угнетува слободниот народ, да го залажува народот со двопартиски систем, слобода да им ја наметнува својата волја на своите партнери во воените блокови. Таквото општество претставува основа за војни помеѓу државите, зошто тенденцијата кон реакцијата внатре во земјата, а потоа и тенденцијата кон експанзија и агресија се карактеристики на капитализмот и империјализмот.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Нед 10 Мај 2009, 02:51

  Слободата е во умот и во духот, не во политичкото уредување и економскиот стандард.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 07 Јан 2010, 18:20

  Оградата значи слобода! Но само привидно.
  Во капитализмот, независно дали на амерички или европски континент, корпорациите се главните газди на државата, а за свои интереси ги диктираат правилата на игра односно си ги прават законите и регулативите по своја мерка, која нив не ги фаќа, но обичниот народ го фаќа и тоа добро.
  Така да таму нема лева и десна слобода, има само корпоративна и интересна регулатива зајдена на другата страна, а сите тие живеат на грбот на народот како паразити, тргнувајки од банките, осигурителните компании, адвокатите... зашто успеале да се вметнат во законите како обавезна категорија без која не се може.
  „Потенцијално државата е најголема опасност за правата на човекот“. Но, „декларацијата за независност втемелила начело, кое ќе ги осигура оние права, кои државата ги обезбедила за луѓето“ Како е тоа можно „најголемата опасност за правата на човекот“ да му обезбедува права на тој човек?! Да, кај оние кои не размислуваат што пишуваат, сè е можно. За незнаењето сè е можно – ем државата да е најголема опасност за правата на човекот, ем таа да обезбедува права за луѓето!
  За слободата на поединецот во комунизмот, Карл Маркс вели: ,,Вистинското богатство на општеството и можноста за постојано проширување на неговиот процес на препроизводство зависи не од должината на вишокот на трудот, туку од неговата производност и од повеќе или помалку богатите услови за производство, во кои тоа се врши. Царството на слободата всушност почнува дури таму, каде што престанува трудот кој е определен од нужда и од надворешна целесообразност; значи по самата природа на работата тоа лежи од онаа страна на сферата од вистинското материјално производство. Како што дивјакот мора да се бори со природата, за да ги задоволи своите потреби, за да го одржи својот живот и да препроизведува, така тоа мора да го прави и цивилизираниот човек, и тој тоа мора да го прави во сите општествени форми и под сите можни начини на производство. Со неговиот развиток се проширува и царството на природната нужност, зашто се зголемуваат и потребите; но едновремено се прошируваат и производните сили, кои ги задоволуваат овие потреби. Слободата во оваа област може да се состои само во тоа, што поопштествениот човек, здружените производители, рационално да ја регулираат неговата размена на материја со природата, да ја доведат под своја заедничка контрола, наместо таа нив да ги владее како некоја слепа сила; да ја вршат неа со најмалку трошење сила и под достојни и адекватни услови на природата од човекот. Но тоа секојпат си останува царство на нужноста. Но преку него почнува развитокот на човечката сила, која се појавува како самоцел, но кое може да расцвета само врз она царство на нужноста како негова основа. Скусувањето на работниот ден е основниот услов‘‘.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Слобода

  Пишување by Kelso on Сре 24 Фед 2010, 12:49

  prozaque напиша:Слободата е во умот и во духот, не во политичкото уредување и економскиот стандард.

  Слободата не треба да биде ограничена на 'таа привидна слобода која ти е дадена од владата'.Никогаш нема да бидеш слободен ако го заборавиш детето во себе.Ако се осеќаш слободен тогаш си.Не се ограничувај.Мисли далеку.Ние сме слободни сите, никој не би требало ако не сака нешто да прави да го направи.Ако идеме по умот на власта тогаш ќе станеме робови.А робовите баш и немаат слобода.Само ослободи го духот и не верувај на претпоставените моќни слепо.Ти имаш слобода - само веруваш дека ја немаш-затоа што така ти е кажано.Гледам на слободата како нешто индивидуално, а не земено како целина на општеството.Пошо ако сам не осетиш слобода покрај други кои 'ја имаат'..џабе ти е.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 25 Фед 2010, 00:19

  Што се однесува пак до Македонската Историја, во поглед на Слободата и Ропството, може да се каже дека е пребогата со ропство, а пресиромашна со слобода. Но, затоа пак искуствата од последните стотици години говорат дека Македонија и македонскиот народ поднеле огромни, особено човечки жртви за стекнување на Слобода и ослободување од секаков вид на ропства и зависности. Во тие позитивни традиции треба да се бара изворот за напојување на сегашните Генерации за правилното вреднување на слободата на секој поединец и на слободата на целиот народ. Во Македонија, каде ретко во светот, поробувачите или оние кои имале такви намери биле насочувани кон уништување на човечкиот фактор. Никаде во светот не се толку луѓето физички ликвидирани како што е тоа со Македонците заради постигнување една единствена цел никој да не остане жив што е способен на било кој начин да застане на чело на народот за да го води кон Слободата.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 19 Дек 2010, 02:11

  По дефиниција Велика Британија важи за Демократска и слободна држава. Ветар во магла.

  Но еве колку е...

  Првиот човек на Британската полиција Пол Стивенсон изјави дека сака да забрани секаков вид на јавни протести.

  Ако ја спроведе замислата, тоа значи дека во Британија ќе владее полициски час.

  Wednesday, December 15, 2010

  UK police chief Sir Paul Stephenson is considering whether to ask the British government to ban protest marches altogether in response to last week’s student riots, a move that would place Britain under a de facto state of martial law.

  http://www.prisonplanet.com/martial-...-protests.html
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Нед 19 Дек 2010, 02:53

  ^Време е V да настапи на сцена.

  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Нед 19 Дек 2010, 19:01

  А зашто да протестираат? За тоа дека импулсот поскапел за осмина цент? За тоа дека снргот ги нервира додека одат до најблискиот mall да купат шал од лисица, ама снегот што заврна ги принудува да стават синџири на автомобилот?

  Нека седат мадро, оти општеството постои заради тоа што постои човек. И нема да добијат модро.

  Проклета могуќност избора НЕ смее да постои!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Нед 19 Дек 2010, 19:52

  Никој не сака слобода.
  Бидејќи тоа подразбира целосна одговорност кон постапките,ставовите,животот и опкружувањето.
  А таа игра не е компатибилна со системот.

  How many actually wanna walk the walk !? mislam

  Орвел нешто мрчеше дека слободата е можност да се каже дека два и два се четири, се друго следува природно.
  Ако тоа го рефлектираме на времето, а од време се состои животот тогаш слобода е колку од 24 часа дневно ни се на располагање за тоа како самите сметаме дека треба да го трошиме, колку од времето во животот е “наше“ ?

  Одговорите се поразителни...

  Ако тргнеме во дефинирање на поимите, зборот слобода сосема ќе го загуби значењето, ќе утврдиме нелагодни,неудобни работи кои се непожелни во било кој мозочен кортекс, на пример нашиот имот не е наш, нашата куќа или стан не се наши туку над приватното власништво (и тоа независно од политичка,економска и идеолошка ситуација во дадена земја) постои државното, се што се перцепира како наша своина може да биде насилно одземено или да се плаќа право на користење на сопствениот имот.

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Нед 19 Дек 2010, 20:27

  Така да, човечкиот ум сеуште не е спремен за слобода.
  Како што на 4 годишно детенце не му е дозволено да поминува преку пат. Иако мисли дека тоа е негово природно право.

  Imagine that happening ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Нед 19 Дек 2010, 21:09

  Не дека не е, не е на Балканот,освен донекаде во Грција...
  До навиките е, поточно до перцепцијата.
  Сите знаат дека државата ги ебе до коска ама си ја сакуфкаат.
  Хипноза.
  Има хипнотички третмани со кои на здрав прав човек може да го убедиш дека е парализан и нема да може да стане од столица иако е здрав ко дрен.
  Образование,медиуми,околина...24/7, 365...

  Детето не мисли дека тоа е негово право или слично, само сака да ја премине улицата, тоа е се.

  Freedom is just another word for nothing left to lose.

  Sponsored content

  Re: Слобода

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:36