Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Слобода

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Нед 19 Дек 2010, 22:49

  А бидејќи широката маса има нешто да изгуби си седи мадро.Грчкиот народ дур живееше во ЕУ идила кулираше со фрапе и лакумадес на плажа, ама кога им дојде ножот до коска почнаа да се веат црни знамиња низ универзитетските дворови.А дека претходно економскиот меур се дуеше 10 години пред да пукни, никој мува не го лазеше.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Нед 19 Дек 2010, 23:51

  Широката маса во ентитетот Р.Грција сеуште има мноооогу повеќе да изгуби од масата во ентитети како Р.Македонија, Србија, Босна, Бугарија...
  Но традицијата на неседење мадро во ентитетот Грција е долг барем 120 години, паѓале глави на кралеви,премиери,владици,амбасадори,аташеа,градоначеленцици,банкари,цајкани и слично...
  Притисокот врз власта бил присутен редовно.

  Во РМ не му фали влакно од глава на ниеден паразит со децении и децении.И тоа ќе остане така бидејќи народот е мудар.Народните мудрости на овдешната раја добро заменуваат лаксативи, тоа мора да се признае...
  И кога ги “заробија“ девизите и кога „приватизираа“ и кога покрадоа се живо и диво и кога убиваа и кога правеа војни и кога распродадоа цела инфраструктура и кога наголемуваат сите можни намети и давачки...


  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Пон 20 Дек 2010, 02:32

  Грција прогресивно развива национално чувство речиси 200 години.Од монархија до република, од демократија до диктатура.Најважно од се, сето тоа искуство Грците го имаат доживеано обидинети како нација и затоа дејствуаат како нација.За разлика македонското национално чувство кое е контрадикторно, melting pot oд македонски, бугарски, руски, српски, грчки, пансловенски, комуњарски, западни и антички вредности и интереси, поле за пресметка на тајните служби итн итн..ефтина курва во ефтин бордел..Ние сеуште немаме единствена свест, пред се да ја доживееме гравитацијата на проблемите, а камо да се дадеме во акција.Every man for himself.Траумите од социјализмот се свежи(особено оние здобиени поради слатки забелешки против системот), демократскиот мрак е реалност, протест=собир на 5% од засегнати лица од кои 4% партиски се инструирани од опозиција да оцрнат позиција.Стравот е основа на се.Преживувањето, а не борбата е највисока мотивација.Постои извесна лебарска философија на живот, според која иако се криеме цел живот под фрижидерот во случај да има нуклеарен напад ќе ја преживееме нуклеарната зима.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Пон 20 Дек 2010, 19:59

  Јасно.Тактиката која не успевала 1000 и кусур години нема да успее ни сега и никогаш.
  Но не е националното чуство тука.Обратно е.Социјалната свест е на ниво кое овдешната раја никогаш нема да го достигне.
  Во Србија на пример исто 150 години се градел патријотизам и национално чуство (запек!?) а резултатите се брилијантни,скоро цела раја се идентифукува низ готовиот модел на националност и го јаде истиот кур кој го јаде рајата во РМ...исто има и многу други примери...

  Не биле националистите,патријотите и слични чмарови кои го вршеле и го вршат социјалниот притисок ами од оние...забеганите, анархисти, социјални револуционери, чат пат и понекој комунист...

  Како оној...Александрос Скинас кој штедел пари работејќи во САД па се вратил во Грција да отвори чколија по теркот на Ферер ради ширење анархистички мисли меѓу младите...чколијата му ја затвориле властите, нормално.
  И Скинас си легнал на брашното, со држава нема заебанција,опашката в газ,пошто се шо лета не се јаде и така...

  NOT !

  Отишол во Солун каде кралот грчки требало да учестува на парада некаква и испразил еден шаржер во Георгиос Први, кралот на Сите Грци. Точно е дека го скинал од зад грб, веројатно Скинас не можел да го разликува газот од фацата на кралот што и не е да му се замери...

  Подоцна Скинас е убиен од полицијата но пораката била јасна.
  Тоа помножено со стотици настани во последниве 120 години и јасно е...

  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 08 Ное 2011, 17:30

  За Слобода најмногу соли памет Блудницата Вавилонска ЕУ.

  Дали ЕУ под човекови права подразбира:

  1.Забраната за носење бурки во Франција и Белгија?
  2.Тепањето на студенти на протести во Англија и Шпанија?
  3.Депортирањето Роми од Франција и Италија во Бугарија и Романија?
  4.Сместување на илјадници бегалци од Северна Африка во бегалски камп во Италија без вода и храна?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пон 19 Дек 2011, 05:58

  Не постои универзална слобода. Ниту треба да ја бараме и да ја налагаме како генерална „состојба“.
  Ако за мене слобода е да имам шанса да работам во рудник за мочани пари - so be it.

  Кој имаше кажано дека слободата е just a state of mind?
  Па не е далеку од вистината.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Пон 19 Дек 2011, 14:23

  Слобода во зависност од потребите.
  Колку потребите се помали толку слободата е поблиску на дофат.И обратно.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пон 19 Дек 2011, 15:51

  А за слободата на размислувањето, шо мислиш? Мојт чоек да биит слободен? :D


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Пон 19 Дек 2011, 17:46

  Most people are other people. Their thoughts are someone else's opinions, their lives a mimicry, their passions a quotation.

  Oscar Wilde.

  Oние кои не влегуваат во парадигмата која ја посочи Оскар се изолирани како шизофреници, неподобни, шутраци и маргиналци.
  Оние кои пробуваат да створат оригинална мисла во оптешството кое по дифолт е конформистичко(всушност ако нема комформизам нема да има и општество) најчесто завршуваат така, или некаде во текот на градењето на оригиналната и слободна мисла работите се усеруваат и чоекот се предава на струењето.
  Создавање и одржување на слободна мисла бара огромна ментална енергија, со која еден дел би резервирале за себе и пред блиските(слободниот) и еден за функционирање во општеството.Освен ако не одбериме да живејме со мечките.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слобода

  Пишување by Batty on Пон 19 Дек 2011, 18:04

  Убаво напишано и уште еден доказ дека слободата не е нешо шѕо може да се земе здраво за готови и да се изгенерализира како што се обиделе многу чичковци од претходните декади, векови, милениуми.

  Ниту пак, слобода на размислување... со зборовите кои ти ги даде општеството.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Пон 19 Дек 2011, 18:41

  Абе добро е да се прочитаат, слушнат и продискутираат одредени модели и концепти за Слободата, меѓутоа не треба да се земат здраво за готово.Заради потребите и одржувањето на слободното размислување кое камен темелник на градање и остварување останати слободи.

  Уствари така испаѓа.Не постои слобода, постојат слободи.Во нашите умови и перцепции.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Пон 19 Дек 2011, 19:08

  Nothing easy напиша:Не постои универзална слобода. Ниту треба да ја бараме и да ја налагаме како генерална „состојба“.
  Ако за мене слобода е да имам шанса да работам во рудник за мочани пари - so be it.

  Кој имаше кажано дека слободата е just a state of mind?
  Па не е далеку од вистината.

  Пред се слободата е детерминирана од изборот. Ниеден рудар не одбира свесно да е рудар и цело време размислува дека е anywhere but there.

  Ако животот се состои од време, а се состои, тогаш веројатно слобода би била некоја категорија пропорционална меѓу времето кое по свој избор го користиме на овој свет и она кое го трошиме по нечиј друг избор кој нема никаква врска со нашиот интерес туку со нивниот интерес, состојба која доминира денес.
  Секако освен верниците, едните ќе оделе кај девиците, другите во Ирак...

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слобода

  Пишување by prozaque on Пон 19 Дек 2011, 19:45

  Настрана лоботомијата и навиките since Babylon, мислам дека голем фактор во потиснувањето на сите прашања околу слободата е тоа што луѓето стварно не би знаеле што би правеле ако се слободни да прават што сакаат.Или пак знаат, но не се сигурни дека таквите слободарски активности ќе им причинуваат задоволство.Сигурно ќе им биде подобро од копање во рудник, ама не поисполнително.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слобода

  Пишување by Toecutter on Пон 19 Дек 2011, 21:26

  Anti-snob snob напиша:Настрана лоботомијата и навиките since Babylon, мислам дека голем фактор во потиснувањето на сите прашања околу слободата е тоа што луѓето стварно не би знаеле што би правеле ако се слободни да прават што сакаат.Или пак знаат, но не се сигурни дека таквите слободарски активности ќе им причинуваат задоволство.Сигурно ќе им биде подобро од копање во рудник, ама не поисполнително.

  И сега не знаат што да прават ...ропството не имплицира некакво осознавање... останува само биолошкиот нагон за преживување и мал процент на луѓе кои знаат, уште помал кои имаат можност или сила да одат во тој правец, и најмалиот процент на оние кои успеале во тоа...

  Цитатот од Вајлд што го постира е класичен приказ на програмираноста на луѓето во однос на перцепцијата за среќа, успех

  Знам мнооооогу раја кои се “усреќени“ за времетрање на турска серија ама не сум сигурен дека знам некој кој е среќен да игра Домино or just to watch the river flow (шо би рекла Деби Хари, а јас ја потврдувам Вајлдовата изрека со користење туѓа мисла )

  Чисто како примери, може да е било каков индивидуален начин за “усреќување“

  Или било што надвор од предвидената шема...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слобода

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 23 Фед 2012, 12:04

  Eве каква е Слободата во ЕУ?  EУ е најголемиот кршач на Човекови права, на чело со Француска и Велика Британија.
  Прво ЕУ нека си го смети својот двор, а после нека погледни во дворовите на НР Кина, Северна Кореја, Кампучија, Лаос, Виетнам...

  Sponsored content

  Re: Слобода

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:43