Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Зошто САД се плаши од Иран?

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 22 Апр 2009, 20:23

  Jaс Иран не реков дека ни е пријател, ама не ни е ни душман. Ништо нам не ни згрешил Иран, за разлика од „големиот брат“ Америка, којшто ги трпиме последиците од бомбардирањето со таканаречениот „осиромашен“ или „хуман“ ураниум. па не знаете вие од 1999 година па навака за колку е зголемен бројот на заболени од рак, тумор, леукемија... И допрва што не чекат.

  Или можеби сето тоа е од нуклеарната програма на Иран а?
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Сашо комшијана on Сре 22 Апр 2009, 20:35

  насловот на темата е јасен.. Зашто Сад се плаши од Иран. НЕ е за тоа какви ќе се штетите од бомбардирањето во Србија.
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Сашо комшијана on Сре 22 Апр 2009, 20:53

  инаку мај апдејт на темава

  Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го обвини Израел за брутални дејствија и етничко чистење против Палестинците.

  Само пред два дена Ахмадинеџад, на конференцијата на ОН во Женева, еврејската држава ја окарактеризира како расистичка и со тоа натера многу делегати да го напуштат форумот.

  Ахмадинеџад на конференција во Техеран изјави дека заради „геноцидот и воениот криминал“ на Израел во Газа израелските „криминалци“ треба да се изведат пред суд.

  „Треба да им се побара одговорност за сите бруталности“, рече тој на средбата на обвинителите од исламските земји, во говорот што беше директно пренесуван на државната телевизија.

  Ахмадинеџад додаде дека Иран побарал од Интерпол да се уапсат 25 „ционистички воени криминалци“.

  Техеран и претходно упатуваше вакви барања до Интерпол, потсетуваат агенциите.

  извор а1.com
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 23 Апр 2009, 20:52

  И покрај ваквите фрустрации на Ахмадинеџат кон Израел, Обама се одлучи на дипломатски пат да се реши спорот со Иран. Што значи уште Америка не би се осмелила да го нападне Иран.
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Сашо комшијана on Чет 23 Апр 2009, 21:32

  ако ти го гледаш решението само преку војна.. значи обама е попаметен од тебе.. Срамота :podbivnost:
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Bender on Пет 24 Апр 2009, 01:03

  Varg Vikernes напиша:ако ти го гледаш решението само преку војна.. значи обама е попаметен од тебе.. Срамота :podbivnost:

  Убо му го рече значи САД се плаши од Иран затоа што несака да прави војни :hmmm: имаш чудни идеи Заптијо.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Batty on Пет 24 Апр 2009, 01:45

  Не е работава сакал нејќел да прави некој војни. Колку е САД нти воено расположен знаеме сите. И не нафрлајте коментари од типот овај е попаметен од онај, а овај не сака да се тепа со онај. Знаеме многу добро кој е Иран, а кој Ирак, и која е Америка а која е Аљаска и тн.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Bender on Пет 24 Апр 2009, 10:42

  Ај ќе прајме муабет кога ќе остане од Иран само сеќавање,а тоа ќе биде во блиска иднина.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 24 Апр 2009, 13:07

  God Of Thunder напиша:
  Varg Vikernes напиша:ако ти го гледаш решението само преку војна.. значи обама е попаметен од тебе.. Срамота :podbivnost:

  Убо му го рече значи САД се плаши од Иран затоа што несака да прави војни :hmmm: имаш чудни идеи Заптијо.
  Ako САД беше смел да го нападне Иран во 1980 година ќе го нападнеше директно, а го нападна преку вооружувањето на Ирак.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Morholt on Пет 24 Апр 2009, 13:23

  Па Иран тогаш ако беше толку јак немаше да се бранит со поддршката од СССР
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 24 Апр 2009, 21:14

  Aми тука СССР сам се понуди за помош, Иран не бараше од него.
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Сашо комшијана on Пон 27 Апр 2009, 18:20

  Ахмадинеџад го ублажува тонот!!


  Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад навести промена на курсот во блискоисточната политика. Во интервју за американската телевизија АБЦ, тој рече дека нема да се спротивставува, доколку Палестинците се стремат кон решение со две држави во конфликтот со Израел. Но, тој не се изјасни дали доколку биде постигнато такво решение, Иран би го признал Израел.

  На конференцијата на ОН против расизмот, пред една недела во Женева, Ахмадинеџад ја нерече израелската влада „ варварски и расистички режим“.

  извор dw-world.de
  avatar
  jinx

  Male Мислења : 162
  Зачленет на : 2009-04-03

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by jinx on Вто 28 Апр 2009, 01:40

  поголемиот дел пишувате за воен дуел меѓу САД и Иран,во еден ваков воен дуел Американците сигурно победуваат,погледнете првин со кои држави граничи Иран и каде се има американски војници,еден српски воен аналитичар за војната во Ирак кажа-кога ги видов дека имаат(америте)камион со тоалетна хартија знаев кој ќе победи.............САД не се плаши воено да интервенира во Иран ниту пак од нафтата која они ја имаат,она од што се плаши САД е формирањето на иранска берза на нафта и не продавањето нафта за петро-долари кои пак премногу значат за американската економија,подавањето нафта за евра,јени па дури и рубљи ќе биде многу и мислам дека ќе направат се за да ги заштитат своите интереси...............односно итересите на одредени семејства како Ротшилд,Рокфелер и некои слични на нив................
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 28 Апр 2009, 12:51

  Ако избувне војна помеѓу САД и Иран тогаш ќе настане и lll светски рат.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Советот на чуварите на револуцијата одби прегласување

  Пишување by Morholt on Сре 24 Јун 2009, 01:33

  Според официјални извори над 3 милиони гласови на претседателските избори во Иран биле фалсуфикувани. Според советот гласовите кои наводно биле фалсификат немало да вилаат врз изборот на претседателот бидејќи Ахмадинеџат победил со 11 милиони гласови повеќе од Мусави.

  Поради нерегуларностите во изборите се јавија и очекувани демонстрации од страна на населението кое се чувствува измамено. На последниот митинг на Мусави демнострантите скандирале „Смрт за диктаторот“. Пораката е повеќе од јасна. Но министерот за надворешни раобти на исламската република Х. Кашкави очекувано за демонстрациите го обвини западниот свет.

  Десетици лица во демонстрациите ги загубија своите животи а многу повеќе беа повредени. Една од жртвите беше и девојката Неда Солтан која демонстрантите ја нарекоа „Ангелот на слободата“. Снимаката од нејзината смрт е шокирачка, таа според некои претставува почеток на една нова револуција!

  Дали мислите дека се приближува крајот на исламската револуција во Иран?
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by balAlajkA on Сре 24 Јун 2009, 01:44

  прашањето за регуларноста на изборите од 12 јуни не е веќе на дневен ред. победата е без преседан, фер или не.
  потешкото прашање е до која мера власта ќе го пригушува гласот и правото на народот на мирен протест? до која мера ќе се изолира државата, сега кога сите светски сили се свртија против хегемонистичката диктатура на Ахмадинеџад и бараат човечност при справувањето со немирите.
  министерството за надворешни работи на Иран дури и се налути на мешањето на земјите и организациите во внатрешните работи на државата....се налутија бе!

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Morholt on Сре 24 Јун 2009, 01:48

  Не ми беше муабетот за дали се мешале или не странски невалдини, владини, полтронски и платени организации. Скав прашањето повеќе да оди кон тоа дали народот самиот ќе се потруди, дали ќе се бори против „Исламската револуција“.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by balAlajkA on Сре 24 Јун 2009, 01:52

  е па тоа во голема мера зависи дали светот ќе ја поддржи нивната борба, што со право им припаѓа, или ќе ја заташкаат работата, демек деца мирни дан ви ја дупниме топката

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Morholt on Сре 24 Јун 2009, 01:56

  А тешко дека светот и горенаведените организации можат да влијаат во Иран. Посебно, без разлика дали навистина е невладина организација, кога доаѓа од запад.

  На револуцијата (ако можам така да ја наречам) не и треба никој да ја помага ако сакаат Иранците да биде вистинска. Знаеме дека заедничкото магаре волкот го јадит, односно сакам да речам Иран да не биди полтронска држава туку да се избори самата за после народот да си ги носи одлуките сам.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by balAlajkA on Сре 24 Јун 2009, 01:58

  мене Мусави ми се гледа ко сериозен противкандидат и има голема подрдршка од народот...ама па власта е немилосрдна и тешко исповрзана... каузата не е ставена во прашање, туку реализацијата на истата. мусави пробува да ја опрај работава со арно, легално, со мирни протести, овие му се вдадоја ко волци...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Batty on Пет 26 Јун 2009, 20:04

  Влезе црвот (САД) во јаболкото. Ама да се надеваме дека се ќе биде во ред, дека протестите ќе бидат задушени, и се ќе биде како да не било


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Batty on Чет 02 Jул 2009, 13:44

  И, што се случува сега во Иран? Каква е состојбата сега? Протести, немири, инфаркт - убиства, има нешто ново?

  Или се е како што треба, црвот не го изгриза јаболкото?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by balAlajkA on Чет 02 Jул 2009, 13:49

  не преведувам појче Свет...не знам ахахха се шалам бе

  сега бараат Мусави да го уапсат а бунтовниците да ги испоотепале сите
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 02 Jул 2009, 13:56

  Исто ќе биде како во 1979 година кога владата на Базарган беше соборена и беше принуден да ја напушти земјата.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by balAlajkA on Чет 02 Jул 2009, 13:57

  втора Исламска револуција? тешко... премногу други страни се замешани

  Sponsored content

  Re: Зошто САД се плаши од Иран?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 10:55