Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Деновиве ја читам...

  Share

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Деновиве ја читам...

  Пишување by Шмугле on Нед 03 Мај 2009, 17:06

  Која книга ви е на репертоар деновиве?
  Што имате штотуку прочитано а што ви е следно...
  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Рокси on Нед 03 Мај 2009, 17:10

  Само шо ја прочитав (и раскажав -,- ) „Скржавец“ од Плаут, уште 50тина страни ми останаа од „Мајсторот и Маргарита“, уште 10тина страни од „Преку понорот“ - Кроули, па после то ќе ја читам „3аконот“, ко ќе ја завршам 3аконот ќе ја дочитвам „3ад границите на стравот“, а ако во меѓувреме ја најдам „Владетелот“ од Макијавели и неа ќе ја читам паралелно со Кроули.
  Уф, наеднаш ми се собраа... ах свет саему на книгата!
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by balAlajkA on Нед 03 Мај 2009, 17:33

  ги читам `Железниот светилник` и "Dragonfly bones" паралелно, а после му се токмам да го препрочитам Демијан од Хесе

  и да, ОООО СВЕТ САЕМУ НА КНИГАТА :))))) секоја чест и пријатели

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Шмугле on Нед 03 Мај 2009, 17:40

  еххеехех, и јас у слична ситуација
  од гера ја земав Светот на Софија, и ми останаа уште некои добри стотина страници.
  кога идев накај охрид, за да не ја оштетам таа оти не е моја, ја земав Последната Кашмирска Роза од Барбара Клеверли.
  Од неа ми останаа накај 50 страници али ке ја дочитам одма зошто книгата е преееубава!
  и да, за утре треба да ја прочитам Песна за Сид, оти за у школо ми е, тапа.
  Следно ке си го дочитам стрипчето V for Vendetta.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Phoenix on Нед 03 Мај 2009, 17:43

  шмуги браво за темава. очигледно фалеше ваква тема. а и сликата е преубава. драго ми е што си активна во овој пдф.

  кажи ми за V for Vendetta јас сум го гледал филмот . а знам дека и ти го имаш гледано . знам дека сценариото од филмот е правено по таа книга.

  ја читаш книгата или некој стрип ?

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Шмугле on Нед 03 Мај 2009, 17:49

  Да, филмот е според стрипот на Аlan Moore и David Lloyd, пишуван од страна да Алан Мур од ’92 до ’97 кога е и издаден мислам.
  Книга барем јас колку што сум информирана, нема.
  Филмот дефинитивно е доста поразличен од стрипот.
  Мене стрипот ми го нудеа на српски, но јас го најдов на англиски на нет.
  Ако ти служи и ако сакаш на англиски ке ти ставам тука линкче...
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Phoenix on Нед 03 Мај 2009, 18:23

  да да може зошто да не.

  јас во моментов не читам ништо .. одмарам мозок од последно прочитаната

  кодот на давинчи
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Нед 03 Мај 2009, 20:48

  Рокси напиша:Само шо ја прочитав (и раскажав -,- ) „Скржавец“ од Плаут, уште 50тина страни ми останаа од „Мајсторот и Маргарита“, уште 10тина страни од „Преку понорот“ - Кроули, па после то ќе ја читам „3аконот“, ко ќе ја завршам 3аконот ќе ја дочитвам „3ад границите на стравот“, а ако во меѓувреме ја најдам „Владетелот“ од Макијавели и неа ќе ја читам паралелно со Кроули.
  Уф, наеднаш ми се собраа... ах свет саему на книгата!

  Редоследот на читање на книги е како мешање на алкохол на празен стомак. ..Ама закон е.. rock and roll


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  whisper
  Дефек!
  Дефек!

  Male Мислења : 65
  Местолокација : Дома :)
  Зачленет на : 2009-05-03

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by whisper on Нед 03 Мај 2009, 22:14

  Tristan i Izolda, potoa imam Panonskite Legendi.. xux..shkolo (izvinete za fontof.. makedonskata podrshka ne se aktivira :S)

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Рокси on Нед 03 Мај 2009, 22:40

  prozaque напиша:
  Рокси напиша:Само шо ја прочитав (и раскажав -,- ) „Скржавец“ од Плаут, уште 50тина страни ми останаа од „Мајсторот и Маргарита“, уште 10тина страни од „Преку понорот“ - Кроули, па после то ќе ја читам „3аконот“, ко ќе ја завршам 3аконот ќе ја дочитвам „3ад границите на стравот“, а ако во меѓувреме ја најдам „Владетелот“ од Макијавели и неа ќе ја читам паралелно со Кроули.
  Уф, наеднаш ми се собраа... ах свет саему на книгата!

  Редоследот на читање на книги е како мешање на алкохол на празен стомак. ..Ама закон е.. rock and roll

  доста бе пак ти, морало да прокоментираш. Шо да прам, така ми се насобраја... скржавецот морам 3а нашколо да ја читам, тие од кроули ми стигнаја а уште ја неам дочитано мајсторот и маргарита, а ко ми стигна мајсторот ја немав дочитано та со стравот
  avatar
  Korovjov

  Male Мислења : 797
  Местолокација : City of the Pyramids
  Зачленет на : 2008-11-10

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Korovjov on Пон 04 Мај 2009, 12:47

  читам ракија.. книга неам читано една година можда
  avatar
  tupurkovski

  Мислења : 207
  Зачленет на : 2009-04-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by tupurkovski on Пон 04 Мај 2009, 16:43

  „Пуста година“, од Коровјов
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Shadow on Вто 05 Мај 2009, 14:20

  ја читам ангели и демони јеееееее
  мн ми е закон книгата
  и има све шо ме интересираше околу илуминатите а воедно и за антиматерија
  јееееее не можам да ја остаам

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Рокси on Вто 05 Мај 2009, 14:21

  Shadow напиша:ја читам ангели и демони јеееееее
  мн ми е закон книгата
  и има све шо ме интересираше околу илуминатите а воедно и за антиматерија
  јееееее не можам да ја остаам


  eeee jaс на времето ко ја читав та книга :))

  иначе си ја најдов „Владетелот“ од Макијавели, ааааа дури сеа каша-попара ми е изборов на книги
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Meri on Вто 12 Мај 2009, 12:09

  Ja procitav Demijan od Hese
  odamna nemav kniga procitano (od letoto, sram da mi e)
  i mnogu ubavi mi dojde ovaa, ja iscitav vo eden zdiv, se vrakam na citanjeto:)
  Za temata koja ja obrabotuva Hese nema da komentiram, ama stilot, nacinot na pisuvanjeto mi se bendisa i sega ke iscitam se od nego
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Dirge on Вто 12 Мај 2009, 13:59

  последно што прочитав беа некои книжулиња од Коељо(Захир и Вероника је одлучила да умре на српски)Сега деновиве активно читам Физика и Биологија за реформирано гимназиско образование.
  А наместо да читам книги (зашто очигледно неам време) користам фаст фуд метода-одење во театар.
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Ane Rockerka on Пет 15 Мај 2009, 08:01

  вчера ја прочитав Улица од Славко Јаневски... конечно да стигнам до неа...
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Пет 15 Мај 2009, 12:41

  Вештицата од Портобело од чичко Коељо

  Епа Андрејче епа свиѓа ли ти се епа Улица од епа Славко Јаневски?
  Мене епа многу ме погаѓа у срце...
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Ane Rockerka on Пет 15 Мај 2009, 18:23

  епа да... епа добра е.....
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Гостин on Пет 15 Мај 2009, 19:10

  Peanut напиша:Вештицата од Портобело од чичко Коељо
  ме бендисува книџево и јас го читам
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Пет 15 Мај 2009, 19:21

  јап јап ај лајк ит

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Рокси on Саб 30 Мај 2009, 12:50

  Вчера ја прочитав „Патот на љубовта“ од Антони де Мело, денес ја читам „Новиот ден“ од истиот автор, а имам уште една негова книга за читање - „Будење“.
  И требит да ги читам „Панонските легенди“ и „Тристан и Изолда“ за нашколо.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Shadow on Саб 30 Мај 2009, 13:46

  деновиве ја читам “Смртта - големата мистерија на животот“ (али ради школо морам да праам некои паузи :mad: ) од Херби Бренан. и да, коа ке ја прочитам би требало да напишам нешто во темата за смртта у философија :)
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Dirge on Саб 30 Мај 2009, 13:50

  Ја имам книгата дома.Не е којзнае што.Всушност мене не ми се свиѓа. :read:
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Shadow on Саб 30 Мај 2009, 13:57

  мене ми се свиѓа во книгата тоа што баш реално зборува за смртта дури и некаде иронично особено во првото поглавје - веројатниот начин на кој ќе умрете

  Sponsored content

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:13