Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Деновиве ја читам...

  Share
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Meri on Вто 02 Јун 2009, 13:46

  Ja citam Zelezniot svetilnik od Dimitar Talev
  mi ja dade balalajka,kolku sto razbrav i nea podarok i e
  i nemase da me zainteresira tolku mnogu ako vo nea ne bese spomnuvano imeto Serafim
  balalajka mi dava da citam kniga kaj so se spomnuva Serafim sto ima nesto tuka
  dejstvoto vo knigata se slucuva vo tursko, koga kutroto makedonce maka macelo so turcite i grcite. Ubavo e opisan i nacinot na ziveenje vo toa vreme, pisatelot zboruva i za selskiot i za gradskiot zivot...
  procitajte ja... ako ne za drugo, za Serafim barem:)
  avatar
  DCLXVI

  Female Мислења : 12
  Зачленет на : 2009-05-31

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by DCLXVI on Пет 05 Јун 2009, 10:27

  Розата од Вода - Едни Македонци

  [ИЗМЕНА: Tребаше уште од почеток да пишам некој збор за книгата, па еве пошто гледам има заинтересирани...]

  Розата од вода е ремек дело на Македонската литература. Авторот е анонимен се потпишува под псевдонимот "Едни Македонци". Инаку книгата има три делови: коинциденција, зборови и инитација. Авторот прави паралела помеѓу религиите, квантна физика, теоријата на хаосот, открива доктрини кој ги менуваат јазичните кодови и.т.н.  Последната промена е направена од DCLXVI на Саб 06 Јун 2009, 03:41. Мислењето е променето 3 пати.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Рокси on Пет 05 Јун 2009, 10:30

  ^една другарка ја чита, вели дека е многу добра. Ќе и ја земам некогаш да ја прочитам
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by balAlajkA on Пет 05 Јун 2009, 13:09

  Сок од простата од Јован Павловски... книгата дрма! дефинитивно е +20

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Morholt on Пет 05 Јун 2009, 15:55

  DCLXVI напиша:Розата од Вода
  Ако можит некој да ми кажит накратко шо се работат во книгава, ја добив поклон... Да знам дали да ја читам или не

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by UrizenIX on Пет 05 Јун 2009, 16:28

  The Rosicrucians: Their Rites and Mysteries  Second time :)
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by PantomimoS on Пет 05 Јун 2009, 18:21

  Shadow напиша:деновиве ја читам “Смртта - големата мистерија на животот“ (али ради школо морам да праам некои паузи :mad: ) од Хенри Бренан. и да, коа ке ја прочитам би требало да напишам нешто во темата за смртта у философија :)
  ја почнав пред малку и интересна е.реално и искулирано пишува за смртта.на моменти дури ти иде да се запрашаш дали си жив.
  или на моменти кога збори за одредени симптоми на смртоносни болести, веднаш почнуваш да се проверуваш дали ги имаш. :hahasto:

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by UrizenIX on Пет 12 Јун 2009, 11:57

  The Chicken Qabalah of Rabbi Lamed Ben Clifford: Dilettante's Guide to What You Do and Do Not Need to Know to Become a Qabalist

  Lon Milo Duquette

  Закон книжуле... Плукање на сите оние "мистични и окултни" глупости што се пишуваат по нет... како на www.kabbalah.com и слични глупости... типот не знаете кога се зеза а кога стварно мисли нешто сериозно... Закон! За некој што барем маалку сака да знае нешто за оваа тема.. ок книга... според мене...
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Dirge on Пет 12 Јун 2009, 12:28

  почнав со Азазел-Б.Акунин
  и уште се влечкам со psychopaths bible
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by danna*shoe on Пет 12 Јун 2009, 13:15

  белиот ден - џек лондон
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Пет 12 Јун 2009, 13:47

  Morbid напиша:почнав со Азазел-Б.Акунин
  и уште се влечкам со psychopaths bible

  Немој да ми речиш дека ја имаш Psychopaths Bible во книжна верзија....оти јас ја имав во пдф...ама ме заморваше да ја читам...

  ******

  Иначе деновиве на репертоарот се збирката на песни во проза од Шарл Бодлер - "Сплинот на Париз"


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Пон 15 Јун 2009, 14:49

  PantomimoS напиша:
  Shadow напиша:деновиве ја читам “Смртта - големата мистерија на животот“ (али ради школо морам да праам некои паузи :mad: ) од Хенри Бренан. и да, коа ке ја прочитам би требало да напишам нешто во темата за смртта у философија :)
  ја почнав пред малку и интересна е.реално и искулирано пишува за смртта.на моменти дури ти иде да се запрашаш дали си жив.
  или на моменти кога збори за одредени симптоми на смртоносни болести, веднаш почнуваш да се проверуваш дали ги имаш. :hahasto:

  Абе луѓеееееееееее пред некое време коа бев за Скопје(за жал во болница цело време) на поклон ми ја донесе мајка ми истата.Ама не сум почнала да ја читам....ќе биде

  А сега ја читам (по 100ти пат) демјан од хесе love
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by balAlajkA on Пон 15 Јун 2009, 14:51

  и јас си го препрочитувам Хесе..паралелно со Павловски
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Пон 15 Јун 2009, 14:52

  Ах Хесе со Достоевски МОРА
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by balAlajkA on Пон 15 Јун 2009, 15:08

  Достоевски не благодарам.... не можам да го сварам ама ич...
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Temptation on Вто 16 Јун 2009, 23:16

  Фауст- Јохан Волфганг Гете
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Вто 16 Јун 2009, 23:38

  Прекрасен избор Темптејшн

  Јас од утре ја почнувам "Чекајќи го Годо" од Бекет.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Сре 17 Јун 2009, 12:28

  prozaque напиша:Прекрасен избор Темптејшн

  Јас од утре ја почнувам "Чекајќи го Годо" од Бекет.

  Па не ви беше за лектира за четврта?
  И јас ја земав да ја читам зш сега ќе бидам четврта
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Dirge on Сре 17 Јун 2009, 12:37

  не е лектира
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 17 Јун 2009, 13:35

  На тие шо ќе бидат четврта наредна година ќе им биде лектира оти им влегува во состав на матура...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Шмугле on Сре 17 Јун 2009, 13:37

  ја си почнав со лектирите :hmmm: Декамерон прва ми дое на рака...
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by balAlajkA on Сре 17 Јун 2009, 13:54

  ако во незе беше текстот за Гвалтиери (а се си мислам оти беше) прочитај го убоо. за тој текст кренав тешка полемика дека е уствари зачеток на борбата за правата на жената и дека мажот не врховен господар на нејзиното тело, ум и душа.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 17 Јун 2009, 14:24

  Одлична меморија Балала, интересно е дека првиот човек шо се залагал за правата и еманципацијата на жената во литературата бил...машко..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Peanut on Сре 17 Јун 2009, 17:14

  Од утре почнувам со Чехов.....расказиве да ги прочешлам
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 17 Јун 2009, 17:20

  Ти завидувам Кикиритке...треба да ги земам од Чехов расказите и јас да ги прочешлам, а богами и фризура да му направам...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:16