Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Деновиве ја читам...

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Нед 20 Ное 2011, 07:39

  Meine Kampf од чика Итла (пдф, јебига). Изгледа никој не му ја сфатил сериозно кога ја објавиле во триесетите години...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by PantomimoS on Саб 17 Дек 2011, 01:15

  Деновиве се навртев на Ерих Фром.
  Преска го прочитав есејот „За непослушноста“ и пријатно ме изненади. Фром е фројдо-марксист, доста значаен во психологијата, а и во филозофијата. Не знам како до сега ми немал паднато во раце.

  ...Авторитарната совест (супер-егото) сè уште е послушност кон некоја моќ што е надвор од мене самиот, иако таа моќ е повнатрешнета. Свесно, јас верувам дека ја следам мојата совест; а всушност јас сум ги проголтал принципите на моќта; токму поради илузијата дека хуманистичката совест и супер-егото се идентични...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 26 Јан 2012, 01:53

  Тајна - Ронда Бирн.
  Книгата е прекрасна. Има многу вистина и многу корист од неа. Секој си има свое мислење, но ако сте ја прочитале треба да се гледа малку попозитивно, од она што некои напишале.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8264
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Printers and faxes on Чет 26 Јан 2012, 17:26

  Претпоставуваќи за недоволно застапеноста на дела на Енглес Фредрих и Карл Маркс, пред некој си ден, онака малце и безнадежно се доближив до една „тезга“ за книги што се на секој втор чекор во и околу плоштад, прашав дали имет од Маркс, зачудувачки, одговорот беше „што барате, од Маркс овдека имаме милијарда“ ... Уште камен ми треби да си пазарам :Д
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 26 Јан 2012, 18:17

  STRIKO, нормално дека има од Маркс и Енгелс. До 1990 година, државата била преплавена со такви книги. За среќа. За жал, ретко ги читале. За жал, малкумина од тие ги сфатиле. За среќа, останале. За жал, не ги читаат. За среќа, поефтини се, затоа што, за жал, не се барани. За среќа, можиме да си дозволиме да купиме и да читаме. За среќа, во моментов ја читам „За уметноста и литературата“ од Маркс и Енгелс. За среќа, добро парче е. За жал, на никого не му е гајле за таквите книџиња. За среќа, гајле ми е. За жал, само од неодамна. За среќа, тоа е тоа, треба да си горд што имаш желба да читаш такво нешто, а за жал, потекнуваш и живееш од Припор. За жал, ти си еден од ретките кои немале услови за било што, ама за среќа, почнале да праат нешто со мозокот свој. За среќа, не е „дрогирање“ ко 99.99 проценти од, за жал, твоите врсници и генерациите блиску до твојата.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 26 Јан 2012, 18:27

  Не е баш така.
  Изминативе три години Три томната Енциклопедија од Карл Маркс Капиталот стана една од најпродаваните книги во светот.

  Како на пример пред две години на последниот Меѓународен саем на книгата во Франкфурт, "Капитал" била најпродавана книга.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 26 Јан 2012, 18:31

  Тој саемот во Франкфурт, се одржа во македонија?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 26 Јан 2012, 18:38

  Aбе не ја свати суштината на постот.
  Ако во Македонија Капиталот е една од најмалку продаваните книги па тоа не значи дека е и најмалку продавана во светот.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 26 Јан 2012, 18:44

  Па нормално. Не е цел свет глуп. Јас јадев трици за Македонија.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8264
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Printers and faxes on Чет 26 Јан 2012, 18:58

  Gimme shock treatment напиша:STRIKO, нормално дека има од Маркс и Енгелс. До 1990 година, државата била преплавена со такви книги. За среќа. За жал, ретко ги читале. За жал, малкумина од тие ги сфатиле. За среќа, останале. За жал, не ги читаат. За среќа, поефтини се, затоа што, за жал, не се барани. За среќа, можиме да си дозволиме да купиме и да читаме. За среќа, во моментов ја читам „За уметноста и литературата“ од Маркс и Енгелс. За среќа, добро парче е. За жал, на никого не му е гајле за таквите книџиња. За среќа, гајле ми е. За жал, само од неодамна. За среќа, тоа е тоа, треба да си горд што имаш желба да читаш такво нешто, а за жал, потекнуваш и живееш од Припор. За жал, ти си еден од ретките кои немале услови за било што, ама за среќа, почнале да праат нешто со мозокот свој. За среќа, не е „дрогирање“ ко 99.99 проценти од, за жал, твоите врсници и генерациите блиску до твојата.

  За среќа ме изнасмеа, ама за жал си во право. За среќа имав некој што ми го покажа патот да станам тоа што сум сега, и пто понатаму ќе бидам, за жал сум меѓу многу ретките во мојава генерација...

  За среќа исто, надвор од овде има држави што поштовет луѓе ко Маркс, Енглес итн... Дури во учебникон мој по Англиски се спомви Орвел, за жал од тие што ќе го прочитаат името (речиси) никој немат поим кој е тој, па и Маркс во оваа генерација... па и постарите.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Чет 26 Јан 2012, 19:10

  Библијата е all-time бестселер.Дури ако С.Кореја и Куба го одржат уредувањето уште 200 години ќе продолжи да биди.Оти во хотелските соби ширум христијанскиот свет наместо копија од Капиталот се чува Библијата...покрај пакетче со кондоми.Комбинација сефа.

  Кај нас во периодот на СФРЈ задолжителна литература на полиците беше Ленин на метро,12 тома од неговите погледи на светот шо никој здрав во умот не би прочитал повеќе од 100 стр. Маркс беше застапен, но неговото слободно толкување беше непотребно, оти нели за тоа постоеја професори по Марксизам кои го толкуваа со цел трулиот систем да биде прикажан како 100% инкарнација на тоа шо беше во страниците.Ако Маркс беше читан и сфатен како шо треба Југославија и сите екс-социјалистички земји немаше да бидат скроени како шо беа и општо социјализмот со тендеции кон комунизам ќе беше експеримент одложен за некоја далечна иднина, оти самиот Маркс рече дека за остварување на комунизам е потребно високо развиено индустриско општество, а ваму Болшевиците како најсериозна "социјалистичка" странка кренаа револуција во време кога Русија беше млада во својот индустриски развој.Пред само 20 години од Октомвриска Револуција таму сеуште постоеше феудализам.

  Попрво би ја читал "Република" од Платон која е повеќе применлива во реалноста и е комплементарна со моите мутуалистички/федералистички ставови, отколку Маркс, кој досега во Историјата освен за изговор и за вработување на професори по Марксизам не послужил за ништо асално.Мислам далеку од тоа дека е лош, напротив е ептен кјул и плоден, ама боли шо неговите ставови во нашата реалност се very close, but so far.

  Иначе, ја препрочитувам Разговор со Спиноза од Гоце Смилевски, овојпат позрело.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by PantomimoS on Чет 26 Јан 2012, 19:13

  Единствено место во учебниците за средно каде што се споменуваат Орвел и Маркс е учебникот по Филозофија. За жал, тоа е еден од поомразените учебници кај децата поради тоа што има „500 страни браааат, шо им е на нив?!“ и ретко кој има прочитано нешто од тој учебник. За среќа, јас го имам учебникот и ќе го чувам цел живот зашто е дефинитивно најдобар учебник што помина низ моите раце во тие 4 години.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by PantomimoS on Чет 26 Јан 2012, 19:19

  Зомби Тоше Суперстар напиша:
  Попрво би ја читал "Република" од Платон која е повеќе применлива во реалноста и е комплементарна со моите мутуалистички/федералистички ставови, отколку Маркс, кој досега во Историјата освен за изговор и за вработување на професори по Марксизам не послужил за ништо асално.Мислам далеку од тоа дека е лош, напротив е ептен кјул и плоден, ама боли шо неговите ставови во нашата реалност се very close, but so far.

  Платон има изложено интересни идеи во Држава. Ако сакаш можам да ти ја земам од кај Станче. :)
  Се‘ е заедничко во неговата држава...Дури и децата. Можам да имам 5 мајки ако сакам. И на сите по 50че за искачање ќе им барам. ::PP
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Чет 26 Јан 2012, 19:24

  Земи ја бе...и побарај ми ја Младина без Бог и Ние од Земјатин оти изборот во библиотеката во Битола е тиња.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 26 Јан 2012, 20:07

  Никола, а филозофијата воопшто, за што послужила, освен за вработување на пар професори низ гимназиите?

  Нормално, по таа логика дека било која република е подобра од утопијата на Маркс. Што таа од „дебелиот“, всушност и не е, нели... :D
  Знаеш, јас веќе се изјаснав за мејнстрим филозофите.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Чет 26 Јан 2012, 20:55

  Според мејнстрим сфаќањето на философијата таа служи само вработување на рандом професори по гимназиите.
  Но философијата не e само брадосан професор кој млати за Декарт или нека лева права, туку таа си има итекаква примена.
  Од примена во уметност до тоа што современиот капитaлизам е олицетворение на Адам Смит кој бил социјален философ како Маркс.Всушност одреден дел од философиите се прогласени како праксис философии што значи размислувањата можат да бидат спроведени во пракса.Е според мене, иритантен е фактот што 1984 на Орвел е сметана за научна фантастика додека учењата на Маркс се праксис ствар, а да не прајме муабет шо Дијанетиката на Хабард успеа да афирмира религија.
  За мене, барем онолку колку што сум запознаен со Маркс, е дека неговата философии се навистина добри и на место, но не припаѓаат на ова време и за овие луѓе.Според мене се премногу идеалистички и појдовна точка е менување на човековата свест во крајно алтруистичка, но искуствата покажале дека нема доволно критичка маса на Исус-и за да се остварат некои негови концепти.Плус сеуште нема стопански капацитети за создавање на изобилство на вредности(или барем истите се блокираат поради природата на човекот) за да се создадат услови за социјализам кој ќе прогредира кон комунизам.

  Е сега светлата страна на маркисизмот е тоа што постојат луѓе како професорот Цуцуловски по философија, луѓе како Џони, како основачите на југословенскиот Праксис и како Фром што ја преформулираат мислата на Маркс во права и реална ствар, но за жал титовизмот, сталинизмот, пол потивизмот и остали prevail.Заради вишок на форма, а мањак на содржина - формула која пали кај народот ради неговата природа...а сепак е на нивна штета.

  Затоа сметам дека дур го читаш Маркс можиш само да воздивнуваш или да завршиш како Баби Папушка од Kako sam sistematski unisten od idiota.

  http://www.imdb.com/title/tt0085769/

  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Пет 27 Јан 2012, 00:23

  Дец ол абаут меен :)

  Всушност, до толку сме на иста бранова должина по ова питање, што дури уште повеќе ми ги објасна моите недоумици околу дебелковците кои јаделе трици пред 2.700 години и се нарекувале филозофи, а не кажале ништо посебно. Односно, „државите“ и „репубиките“ на Платон, Плутон и неутрон не се ништо повеќе од обично inside the box размислување. hard to say for philosophy maaaan.

  We want teh future writen all over the pages.
  Всушност, тоа се бара од филозофите, нели, да ни исфилозофираат за нешто што не би можеле да го исперцепираме додека јадеме бурек и пиеме јогурт на некоја рандом бурекџилница во 8 сабајле.

  Сосема добро те разбирам и сосема добро се согласувам со тебе. Меѓутоа, во мрежата на сите наши размислувања... хеј, ако тоа важи за Маркс, важи и за многу други батковци кои системот НЕ ги опресира, туку го трие носот наш со нивните букви и хартии од “вредност“.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 27 Јан 2012, 01:19

  Отаде едноумието: Повторно откривање на левицата“ од Здравко Савески. - Е исто така Книга за левичарските и Марксистичките теории...Во книгата се разработуваат основните левичарски теории (социјалдемократијата, комунизмот, демократскиот социјализам, анархизмот и зелените теории) како и изведените теории на основните теории (како троцкизмот, сталинизмот, титоизмот, маоизмот итн. во рамките на комунистичката теорија).
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Toecutter on Нед 29 Јан 2012, 04:36

  Орвел Џорџ хес данит аген...

  There cannot be much doubt that the whole thing is bound up with the rise of nationalism — that is, with the lunatic modern habit of identifying oneself with large power units and seeing everything in terms of competitive prestige. Also, organised games are more likely to flourish in urban communities where the average human being lives a sedentary or at least a confined life, and does not get much opportunity for creative labour. In a rustic community a boy or young man works off a good deal of his surplus energy by walking, swimming, snowballing, climbing trees, riding horses, and by various sports involving cruelty to animals, such as fishing, cock-fighting and ferreting for rats. In a big town one must indulge in group activities if one wants an outlet for one's physical strength or for one's sadistic impulses. Games are taken seriously in London and New York, and they were taken seriously in Rome and Byzantium: in the Middle Ages they were played, and probably played with much physical brutality, but they were not mixed up with politics nor a cause of group hatreds.

  секоја чест

  Извадок од неговиот текст The sporting spirit пишуван во 30`те години, повторно Орвел делува орвелијански со неговата анализа на масовниот професионален спорт и нацијата, околу актуелноста во денешно време е излишно да се споменува. За разлика од тогаш денес секоја трето-свецка вукојебина трза на масовни оргазми.

  Екваторијална Гвинеја ги почести фудбалерите со премија од милион долари због ради победа над Либија (!?) бонус 20К зелени за стрелецот на голот. Припадниците на гоцевата раса го запоседнаа железничкиот транспорт во невидени размери од времето на транспортот на евреите од Битола и Скопје накај Треблинка. Млекото за погон на локомотивите е од државната цицка, секако. Плус по 10К еура за секој ретардос со професија нацијонален ракометен херој. И масовна прослава на плоштад, се на грб на даночниот обврзник, ЈЕБО ГА ПОЛ ПОТ.

  Целосниот текст на маестро Џорџ на следниов линк :
  http://orwell.ru/library/articles/spirit/english/e_spirit

  Повеќе вредат рандом микроскопски остатоци од црвите кои имале чест да се хранат со земските остатоци на Орвела отколку цела гоцева раса.  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Вто 31 Јан 2012, 15:53

  Деновиве ја метам Ние од Евгениј Земјатин.

  Некои велат дека е првиот дистописки (пишан 1921, објавен 1923) роман на кој големиот Орвел му симнал капа и кој наводно направил краток спој кај великанот.Описите на Земјатин можеби не се толку шокантни како во 1984та на пример..но нивното пренесување има таква естетика (употребувани се математички метафори) шо плени.

  Следна за читање е Храбриот Нов Свет од Алдус Хаксли и слободно можам да речам дека:

  Тhere is no meth strong enough
  to hide the manifestation of schizophrenia.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Вто 31 Јан 2012, 16:50

  Јес. Мене уште малу ми остана од храбриот нов свет на Хаксли. Тенкс ту Тоуката'.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Чет 26 Апр 2012, 13:29

  Мистер Џек Кероуак - На Пут
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Сре 13 Јун 2012, 15:31

  Homenaje to Cataloniа

  Од колегата Џорџ Орвел


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Чет 14 Јун 2012, 01:32

  Џек Лондон - Повикот кон дивината (Ме наврати во детските безгрижни денови кога седев со часови на лулашка и пробував да го сфатам животот на Бак)

  Следеча на репертоару је
  Поезијата на Ален Гинсберг - Рев.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Вто 03 Jул 2012, 15:57

  Болестите на модерното време - Чарлс Тејлор

  Ќе ја почнам вечерва.Онака од око ми се гледа како опуштен философски дискурс без некој надркан вокабулар со концизни реченици, straight to the point.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:10