Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Деновиве ја читам...

  Share
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 04 Jул 2012, 21:57

  Марсел Пруст - Во потрага по изгубеното време
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 05 Jул 2012, 11:54

  Cristopher Hitchens - Why Orwell matters


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Чет 05 Jул 2012, 13:18

  Сатан Панонски напиша:Марсел Пруст - Во потрага по изгубеното време

  Рано ти е.Ќе видиш уствари и самиот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Чет 05 Jул 2012, 16:23

  Поточно Светот на Германтови (I дел) пројдов околу 20 страници... незнам можеби ке ја оставам за понатаму, на почетокот речиси е тапкање во место кое ти дава знак дека понатаму ке биде интересно во повеќе погледи од книгата, за стилот секоја чест, доста сериозен стил и пред се не е тежок за читање.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Чет 20 Сеп 2012, 10:19

  Ја прочитАВ „Волја за моќ“ од Ниче-та.

  Порано, кога го дискутирав ниче, општо од нешто што сум фатил (рецензии, забелешки, поенти и слично), кога логички му ја имав сфатено поентата, велев: Ноу Ниче, ноу проблем.

  Ама ми викаа: земи, прочитај, ќе видиш.

  Еве, стартував. Мај опинион ис гетинг стронгер.

  Ке го дочитам скроз, од збор до збор. Ко ќе му акосам една негативна критика, та нему, да на простотилакот општ масовен...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 31 Окт 2012, 15:03

  In the Beginning was Information од Вернер Гит во пдф формат.

  Книжуле кое може да се токми со Кратка Историја на Времето од Хокинг. Од таков карактер е. Се занимава со есенцијална тематика за Универзумот и како функционира истиот која ја разработува елоквентно, подеднакво користејќи фенси и народна терминологија. Малце иритира оти авторот иако има PhD по кватна механика е побожен и настрвен против теоријата за еволуција.

  Плус безпари:

  http://www.clv-server.de/pdf/255255.pdf


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Раткапна on Вто 06 Ное 2012, 21:52

  В компјутер имам околу 1000 ебукој, една од нив е Fahrenheit 451 од Ray Bradbury.
  Мислам дека во средно имавме делче од книгава кое го обработвавме на часот по англиски. Уште тогаш сакав да ја прочитам книгава, и ете се најде кај мене и од сите книги баш неа ја одбрав :)
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Вто 06 Ное 2012, 22:20

  ^Oдличен избор.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Раткапна on Вто 06 Ное 2012, 22:35

  ^Абе можи недослушвам понекош, ама имам истанчен вид :)
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Kelso on Саб 17 Ное 2012, 21:39

  Игра во р'жта од Селинџер почнав да ја читам вчера по препорака на сестра ми :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Сре 05 Дек 2012, 00:24

  Толкување на културите, од Клифорд Гирц.  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Чет 13 Дек 2012, 03:06

  Деновиве ја прочитав Европејците на изумирање од Карл Маркус - Гаус. Интересно е тоа што покрај сите европски малцинства кои се опишани во патеписите на Гаус, некако се најдоа и македонските Власи, Битола и битолско кои никогаш повисцерално не биле опишани од странец. Плус е предвидена и војната во 2001 (книгата е напишана 1999).  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Нед 16 Дек 2012, 14:03

  The Anti-capitalistic mentality - Ludwig Von Mises. Есеј во кој се критикува анти-капиталистичкиот менталитет од страна на еден еврејско-виенски аристократ кој не доживеа да го види подемот на пост-модерниот неолиберализам. Рака на срце, некои перцепции држат вода и објаснуваат некои тековни феномени.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Toecutter on Нед 16 Дек 2012, 21:34

  Не доживеа да го види, но врз неговите идеи и се базира добар дел од денешниот нео-либерализам.
  А фабрика видел само на слика...

  Капитализмот и преживеа како систем со помош на стварањето на беспотребни потреби кај населението и улогата на државата како механизам за каква-таква спасителна мрежа така да излегува дека Кејнс и Бернејс се месиите на кои треба да им се изградат споменици на Вол Стрит, лондонски Сити и токиската Гинза.
  Улогата на постојаниот раст на економскиот аутпут (сомнително пресметан како БДП) е клучен во системот на капиталистички вредности. Секое тромесечие пресметуваат разлика од минатата година и ако нема раст по две тромесечија почнува паника и хистерија, зборовите рецесија и криза вребаат од секој (тел)екран а представниците на властите ги вртат главите ко она женската шо ја запоседна лукавиот во The Omen.

  За да се постигне постојан пораст мора да има постојан пораст на побарувачката.
  За да има постојан пораст на побарувачката мора рајата да биде убедена дека и е потребно она што се произведува.
  Не само медиумите туку и самата човечка секојдневна социјализација е подредена на генерирањето потреби по секоја цена и нивно исполнување.

  Инсистирањето на слободниот пазар е само утопија. Отсекогаш била, бидејќи пазарот никогаш не бил слободен. Ниту во времето на Адам Смит.
  Тргнува од премисата ако сите имаат еднакви услови и правила на игра на пазарот, се ќе биде ок. Само што тоа никогаш нема да се случи. Акумулираниот капитал ствара наследни интереси и концентрација на моќ со која и се диригираат правилата по кои ќе игра пазарот. Пазарот не е некакво праведно и фер божанство. И тој се манипулира и моделира по потребите на оние кои го имаат капиталот.
  Како шо рекол и самиот Џон. Д. Рокфелер - `конкуренцијата е грев`.

  Комично е што се инсистира и на намалување на улогата на државата ако се знае дека капитализмот и настана со помош на репресивниот државен апарат во Англија. И со нејзина помош и вирее веќе 3 века.
  Селаните од Јоркшир не отишле доброволно да црнчат по фабрики ами таму биле натерани со помош на државна интервенција, зголемување намети, одземање земја, прогони, должнички ропства, насилно.

  Државата е само корпорација, ништо повеќе. Секогаш и била, иако не под тоа име. Уште од времето на премудиот Хамураби.

  http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/exclusive-britains-163100bn-mental-health-crisis-2096372.html

  Само во УК се вртеле 100+ милијарди фунти годишно во 2010 околу менталното здравје.
  Во УК главното гориво на капитализмот, покрај фосилните горива се наркотиците.
  Алкохол, лесни и тешки, легални и нелегални дроги, препишани хепи-пилс - се трошат масовно со тони секојдневно.
  И не само УК...

  Еднонеделно лишување на рајата од дрогите би довело до колапс на системот.
  168 часа.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 19 Дек 2012, 22:48

  Се задржав подолго време на Хемингвеј. Последната што ја прочитав беше Сонцето се раѓа одново, и воглавно има некои добри делови, добар писател, добри реченици но ете премногу ми е сериозен како писател и има рој беспотребни опишувања.

  Следен на репертоарот е Џон Фанте.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 02 Јан 2013, 18:26  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Kelso on Пон 04 Фед 2013, 20:52

  Вечерва почнав да ја читам "Бели ноќи" од Достоевски.
  Ме заинтересира руската литература.

  (:


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Kelso on Пон 04 Фед 2013, 20:57

  п.с. ако има некој да сподели книга нека повели :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Саб 02 Мар 2013, 19:49

  Пустина - Ѓорѓи Абаџиев

  Едно од ретките парчиња повоена литература шо е вон соц-реалистичката рамка и ликовите не се од картон. Историска белетристка која не дудла со патријотски клишеа.Многу.Во официјалната програма по македонски ја учевме како првиот македонски психолошки роман, конфликт меѓу реакционерски оптимистички пристап на животот или сервилно депресивен, пренесен преку главните ликови Глигор и Арсо. Но е многу поќе од тоа. Eден убав портрет на единствените pure Револуционери. Денес гимназијалците харлем-шејковаат, во минатото минирале банки и бродови.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Саб 02 Мар 2013, 20:58

  Харуки Мураками - Длабоко во ноќта. Полека но сигурно. :)
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by prozaque on Сре 25 Сеп 2013, 02:34  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Kelso on Сре 25 Сеп 2013, 10:05

  На пола пат сум до крајот на 1984.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 25 Сеп 2013, 19:30

  Франц Кафка - Синови, (кратки раскази)
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Kelso on Саб 28 Јун 2014, 14:54

  Ја завршувам со читање "Злосторството на лордот Артур Севил" од Оскар Вајд. 
  Првата книга што ја имам прочитано од него и се надевам ќе прочитам уште многу.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Batty on Саб 28 Јун 2014, 17:00

  Heart of Darkness од Joseph Conrad. Од 1899 година. 

  Пошо, ако го цитирам Димо, би рекол дека „се што е добро од литература, музика и филм научивме од Данза“.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Деновиве ја читам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:13