Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Американската надворешна политика

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Чет 23 Jул 2009, 20:05

  Чудно, ама како да немаше ваква тема на Форумов. А баш сакав да напишам некој збор - два денес на некоја тема како оваа. Па си реков, ај штом немат, онака, спортски, да ја отворам јас. И тоа со дрвен клуч : )

  И...што мислите за САД - останатиот свет релацијата.
  Дали „големиот брат“ Америка знае што е најдобро за нас, дали центрифугата е добредојдена, или пак сметате дека злото се шири токму од Вашингтон ?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Чет 23 Jул 2009, 20:10

  И нешто како предговор:

  * Од денес Пакистан, пуленот на САД, постави закон кој изгледа нешто вака:

  Кој ќе направи шега, потсмев, навреда на сметка на Владата, ќе оди 14 години во затвор. Ќе се читаат блогови, Форуми, приватни пораки, СМС..се'.

  * САД изјавија дека никогаш нема да ја признае Абхазија и Jужна Осетија. Оти тоа е нелогично, секако, Косово не е тоа

  * САД одлучи повторно да ја врати С. Кореја на листата на земји кои го подржуваат тероризмот. И пак -

  Се надевам ќе помуабетиме на сметка на САД. Сепак, ова е слободна земја. Барем таква е, додека го пишувам ова :)


  Последната промена е направена од Priest на Пет 24 Jул 2009, 07:29. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 23 Jул 2009, 23:01

  По 20-30 год Америка ке биде приказана во учебниците по историја како фашистичка земја. Има 100 пати повеќе злосторства него Хитлер или било кој диктатор заедно. Втора работа што е исто многу битна се злосторствата што ги прави во земјата креирајки електорат само способен да слуша наредби и да верува слепо во медиумот како едно од појаките оружја на 21 век.
  Војните на САД се грабеж, било на директен или индиректен начин, за да нивните граѓани живеат одличен живот.
  Америка гледа да го владее светот, да ја владее нафтата и ресурсите за да тие си живеат преубо.Не им е гајле што се случува надвор од САД, или надвор од Северна Америка.Како да се на друга планета.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 23 Jул 2009, 23:14

  Америка и Демократија два различни поими. Американец ќе ти извади пиштолот и ќе те отепа доколку нешто ги навредиш или да речиме скандираш низ улиците на Њујорк Виетнам, Иран или Северна Кореја. Тоа и се случува во Америка на нивните универзитети, како во Илиноис, Ајова, Алабама, Арканзас, Мичиген и други од порано. А некоја држава ја навреди Америка, очекувај инвазија на таа земја од американците. Значи отворено и грубо кај Американците, отворена сила.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Саб 19 Дек 2009, 17:46

  И на темава, како мало проширување...

  Многумина со негативно ја оценуваат политиката на Америка, но има и такви што ја оправдуваат ...

  Која е основата на политиката на Америте

  нафта, создавање на немирни точки, моќ, ...

  Зошто да бидат тие миротворци кои прават војни, што мислите?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 03 Јан 2010, 16:19

  Priest напиша:Многумина со негативно ја оценуваат политиката на Америка, но има и такви што ја оправдуваат ...
  Сите коишто се Фанатици кон Америка И коишто сеат омраза кон:
  1. Русија
  2. Кина
  3. Северна Кореја
  4. Иран
  5. Виетнам
  6. Венецуела и други држави:
  Боледуваат од таканаречениот КАПИТАЛИСТИЧКИ, АМЕРИКАНСКИ, НАТО, ЦИОНИСТИЧКИ вирус
  Тие воопшто не знаат нешто подалеку од CNN и од BBC.
  Најчесто поставувани прашања од нив се:
  1.
  колку роднини и пријатели имаш во САД, а колку во Северна Кореја?
  Дали тоа значи дека Америка ни е нашиот најголем сојузник, а Северна Кореја нашиот најголем непријател.
  Но нивните бомби се „хумани“ и „безопасни“, а од таканаречената двојна оска на злото Северна Кореја и Иран тие се закана за човештвото.
  2.

  факт е дека Севернокорејците страдаат, ние сме тука негде, а се повеќе млади одат во лошата Америка.

  Tие што одат во Америка што си го бараат Американскиот сон, очи нека копаат гла нека кршат.
  А таквите фанатици кон Америка којшто се маваат в гради за нив и којшто носи маици со педесетте бели петокраки незнаат дека:
  Во текот на воздушните напади на НАТО врз СРЈ се ширеа гласини дека НАТО користи бојни глави со „осиромашен“, „хуман“ или „безопасен“ ураниум. Имајќи ја предвид близината на војната во соседството само 10-20 километри и близината на целите на ваквите проектили, тогаш евентуалната контаминација во соседството би ја засегнало и Република Македонија, нејзините граѓани и одбранбени сили, знаејќи дека радиоактивните честици можат да се распространат на огромни растојанија со помош на атмосферски движења.

  Последиците и ден денес ги сносвиме дури и ние не само Србите. Како е драстично зголемен бројот на луѓе кои заболуваат од рак, тумор, леукемија итн...


  Последиците од касетните бомби ќе се осетат, за брзо, а ќе траат за вечност.

  И како после се ова, Македонскиот народ ја подржува Америчката политика и пропаганда?
  Нашиов народ може лесно да се убеди дека зголемените заболувања на рак, тумор , леукемија не се од НАТО бомбардирањата туку од ширењето на нуклеарното оружје на двојната оска на злото
  Северна Кореја и Иран одма ќе го поверуваат тоа.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Вто 05 Јан 2010, 15:12

  Знам Заптија. Така е.

  Баш заради тоа (Кореја е лоша, исто и Иран) САД се држи во врвот сето ова време. И кога прават војни, а тоа нон стоп го прават, народот бара утеха во тоа дека „има полоши земји“. Во тие полоши ги ставаат Иран, Кореја, Лаос, Камбоџа, ...

  Проблемот е тоа што светот претерано се занимава со туѓи дворишта. Додека Американците ги зголемуваат ѕвездите на своето знаме, луѓето ги колнат властите во поранешните тоталитаристички земји дека не им даваат леб на луѓето.
  Не дека Америка е крива и за тоа.
  Онака, само ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 05 Јан 2010, 18:00

  А се прашувам да ли таа USA од бога е дадена само таа да има право на нуклеарно оружје. Секоја чест за Северна Кореја... Да има уште неколку такви храбри лидери на овој свет којшто ќе и кажат не на таа USA, верувам дека светот ќе биде многу поубаво место за живеење.
  А воопшто не не зачудува тоашто Албанците се на страната на USA. Тие ги поддржуваат. Им дадоја туѓа територија. Македонија мораше да го менува Уставот, а тој устав од USA бил „свети“. Што се работи за Северна Кореја и атомска бомба: Америка досега не нападнала држава што поседува нуклеарно оружје. Затоа Америка сака држави без нуклеарно оружје. За да можат да ги нападнат ако не прават како што сака Америка. Северна Кореја би одговорила на напад, а не би нападнала прва.
  Зарем има некој толку глупав да поверува во чесните намери на USA и општо Западот, кога знае дека тие постојано си го развиваат своето Нуклеарно оружје, за да останат светска неоколонијална сила.
  Северна Кореја треба да продолжи со својата Нуклеарна програма бидејќи само така ќе го зачува својот опстанок во ваквиот суров свет предводен од САД.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Саб 09 Јан 2010, 18:33

  Чист пример кој ја води политиката на САД е изјавата на претседателот барак Обама. Човекот што доби Нобелова награда за мир, вчера или завчера изјави дека ова е „војна против тероризмот“.

  Јемен е сега главната мета за Америчка инсталација.
  Чудно, но реално. Се појави потреба од војна баш тогаш кога се излегува од економска криза.
  Чудно ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Alhemius on Саб 09 Јан 2010, 18:52

  Јас мислам дека цело зло на светов потекнува од Вашингтон ДЦ.Тие се креатори на поголемиот дел од војните,тие ја измислија „војната против тероризмот„,тие си ги рушија близначките за да го нападнад Афганистан и да црпат хорс и кока од таму,како што си црпат нафта од Ирак.Сум слушал некои луѓе кои викаат дека каде што има муслимани таму има и проблеми.Јас мислам дека каде што има Амери и отпор против нивна тиранија,таму има проблеми.И мене некој да ми влезе дома и да ме угнетува и јас ќе се разнесам со тротил за и него да го нема.Ете и во Арабија и Кувајт се муслимани но таму нема проблеми зашто се помириле со фактот дека Амерот сакал-несакал ќе му црпе нафта,или можеби и лидерите на тие земји се само американски сателити...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Саб 09 Јан 2010, 18:54

  Поздрав до тебе и до твоето размислување за Американската политика.
  Се согласувам во целост со твоето мислење, и баш ми е мило што не си уште еден од почитувачите на ликот и делото на САД, како што е повеќе од половина Македонија. Сепак, Македонија постана мал брат на Америка, со надеж дека еден ден, ќе осамне како уште една ѕвезда на Американското знаме.

  Иако нема знаме што е доволно големо да го скрие срамот на Американците.

  Поздрав!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Alhemius on Саб 09 Јан 2010, 19:01

  погледне го само видеово и ќе сватите што всушност е Американската надворешна политика и колку е миротворна.А нашиов очаен народ само пека Нато па Нато.Еве што е Нато...
  http://www.youtube.com/watch?v=Q-bpgZY4t4M
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 10 Јан 2010, 02:12

  Зарем треба ние да не им се лутиме на Американците за гревовите порано? Ама мораме така да постапиме поради тоа што не сме им влегувале во плановите за светска доминација?! Да не треба уште и да им се извинеме?
  Или за случката од поблиското минато кога и помагаа на Шиптарите.
  Ни дала 50 милиони долари. е јаката работа. Земја што има воен буџет од преку 40 милијарди и им должи на Кинезите десет пати повеќе, ни дала мочани 50 милиони? Па не е лоша цена за да си купиш држава, нели?
  Го спасија светов од злобниот Садам кој се отепа од фрлање хемиско оружје – – Арно ама, му ја окупираа државата на Садам и не најдоа ниту една Нуклеарка. Што, да не ги голтна сите пред да го фатат?!
  Требало Македонците да одат со месеци во Ирак за да се обучеле. Ај добро. Колку македонски војници беа обучувани за спасување американчиња? А колку од тие американчиња видовме како врескаат и ја бараат мајка им кога ќе бидат ранети, иако пред некоја секунда врескале за тоа како ќе убијат некој Арап? Македонските војници добиваат соодветна обука, редовен тренинг и искуство пред да заминат во мисија. Американските по 6 недели од регрутација, со 18 години одат во Ирак и се посеруваат в гаќи кога ќе почне престрелката. Ама ја знаете американската поговорка – НЕ МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ОМЛЕТ БЕЗ ДА СКРШИТЕ НЕКОЛКУ ЈАЈЦА...
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Alhemius on Нед 10 Јан 2010, 13:52

  Вчера еден другар замина во Афганистан и нека му е среќен пат да се врати жив и здрав.
  А за тоа кому Америте помагале кому не,тоа е се од интерес.За време на Нато агресијата врз Србија Албанците беа жртва,а за конфликтот во 2001ва беа проблем.Додека СССР и Авганистан војуваа,Америка ги помагаше Афганистан а сега војува против него.Не е ни чудо за некое време и Израел да го шутне ако изгуби интерес од него.А нашиве се палат на Америка сојузник ова она,ќе ни тури к**от кога тогаш....
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 10 Јан 2010, 14:26

  1)Силите во Ирак не се под НАТО, но: ние праќаме војници во ИРАК и Авганистан бидејќи тоа било услов за зачленување во НАТОsto Драпај си меот. Е па, ако тоа било услов за зачленување во НАТО и бидејќи испадна дека пак го јадовме стапот, тогаш ако нашите политичари имаат и најмало чувство на самодостоинство, мораат да ги повлечат војниците од ИРАК и Авганистан.
  2) НАТО работи пред се во корист на САД. Оттука, ако САД гледа дека некој доброволно да си го стави јаремот на својот врат, па зошто да не му се даде поддршка на таквите банано-републиканци? Западно-европските земји, прво, го немаат тој мотив, второ, Грција членува во ЕУ, па и нивната реакција и реакцијата на САД е сосема очекувана.

  Ако ѓаволот ти се прави најголем пријател, дали ти треба да го величаш, бидејќи, ете, конечно некој ти е најголем пријателsto
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 05 Фед 2010, 00:55

  edna interesna informacija
  SAD se sprema za rat sa Rusijom
  SAD svoje baze gradi sve bliže Rusiji, dok se na West Pointu uči ruski, baš kao što se prije rata na Bliskom Istoku učio arapski jezik.
  http://www.javno.com/hr-svijet/sad-s...rusijom_279208

  Се е ова гола вода.
  „Кој ќе се фати за мечот, од меч ќе падне“ вели старата поговорка. Оној што крева меч, во Руска територија не само што и самиот ќе загине туку тој не е во состојба да претпостави уште кој ќе загине со него во огнот; непријатели, пријатели, сојузници или едноставно соседи, сеедно дали се блиски или далечни.
  Нема и не ќе се најде противпожарна чета што ќе биде во состојба да го изгасне огнот доколку тој навистина избие во Европа. (Од Хрушчовите мемоари).
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Пет 05 Фед 2010, 10:41

  А тоа што Русија води и своја надворешна политика, не е некој начин фаќање за "мечот"?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 05 Фед 2010, 14:25

  Абе Надворешната политика на Русија е различна од Американската. Војува само ако ја нападнат(од историски аспект гледано како во случајот со Наполеон и Хитлер Руско Турската војна. Чеченија итн. (Војни од типот - Праведни војни).
  A историски гледано Американците секогаш војуваат за црпење на природните богатства.
  Треба Америте да сватат дека секоја земја што ја има нападнато Русија завршила катастрофално, со тешки последици. Франција во времето на Наполеон (до тогаш Французите биле последен пат најјаки и повеќе никогаш не станаа фактор), Хитлер и нацистичка Германија, поделена, распарчена по војната и последниов случај со ретардата Саакашвили (човекот само ќе сонува за НАТО). Така да истата судбина би ја снашла и на Америка.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Саб 06 Фед 2010, 00:44

  А Заптија, вака чисто информативно..која правдена војна Русија ја водеше во Авганистан?Мораше да се оправда буџетот за наоружување и да се избави земјата од економска криза, па малце крв не беше на одмет..и затоа ваљда и изгубија, оти праведни беа..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 00:56

  Абе за таа војна во Авганистан не велам дека беше праведна.
  А од Америка да ти ги набројам Хронолошки колку се:
  Против Шпанија 1898, Мексико 1914 и 1916-1917, Куба 1917-1922, Никарагва 1912-1933, Хаити 1915-1934, Доминиканска Република 1916-1924, Северна Кореја 1950-1953, Виетнам 1954-1970, Панама, Либија 1986, Ирак 1991, 2000, 2003 Сомалија 1992, СР Југославија 1999.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Саб 06 Фед 2010, 01:28

  A да почниме да ги редиме руските агресии за своите империјалистички цели ќе треба максимален број на карактери за пост да искористам за да ги набројам и искористам..Русија е држава која постои веќе 1000-1300 години..и почнала како викингшки и словенски кнежества на Волга..и стигнала до Пацификот..Сигурно во своето напредување кон Истокот не начекала само пуста земја и камења, не сотрела неколку милиони луѓе и сл..Само фактот дека Русија голем дел од своите интереси ги остварила во минатото ја прави светец денес..Суперхеројот против апсолутниот негативец САД..Во илузија живејш, ако мислиш дека денешната политика се крои од страна на државните лидери, читаш за нови светски поредок, ај провери да видиш колку еврејски копилиња имало во централниот комитет на Болшевичката Партија па ќе ти стани јасно нешто за Русија.


  И друга работа..Авганистан е сосема мала работа кога е во прашање она шо го напраја Русите кога ја ослободуваја Варшава од Нацистите..
  Ама ете еден мал увод за тебе и за сите заинтересирани на форумов..

  Кога Русите беа блиску до Варшава, внатре во градот изби полското народноослободително движење кое беше наменето да избие токму кога руската подршка беше во близина и беше планирано да трае околу недела дена, се додека русите не дојдат во градот..Арно ама, чесните Руси, доволно снабдени со ресурси кога стигнаја пред самиот град, го запреја својот прогрес.Оти чекаја да ослаби силата на Нацистите во градот, па после тие полесно да го завземат..Ги оставија "браќата славјани" да изгинат до еден, а тие кутрите цел месец даваја отпор (уште со камења шо не почнаја да фрлат), за после да влезат во градот..Колку херојски од страна на Русите нели?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 15:11

  prozaque напиша:колку еврејски копилиња имало во централниот комитет на Болшевичката Партија па ќе ти стани јасно нешто за Русија.
  За тоа знам дека Рокфелер бил главен финансиер на Ленин.
  prozaque напиша:Кога Русите беа блиску до Варшава, внатре во градот изби полското народноослободително движење кое беше наменето да избие токму кога руската подршка беше во близина и беше планирано да трае околу недела дена, се додека русите не дојдат во градот..Арно ама, чесните Руси, доволно снабдени со ресурси кога стигнаја пред самиот град, го запреја својот прогрес.Оти чекаја да ослаби силата на Нацистите во градот, па после тие полесно да го завземат..Ги оставија "браќата славјани" да изгинат до еден, а тие кутрите цел месец даваја отпор (уште со камења шо не почнаја да фрлат), за после да влезат во градот..Колку херојски од страна на Русите нели?
  Русија со Полска отсекогаш биле непријатели затоа не и помогнала.
  prozaque напиша:Суперхеројот против апсолутниот негативец САД.
  Е дали се суперхерој СССР или не увиди сам кога црвената Армија самата го среди Берлин, а после колку дена Американците дојдоа на готовоsto
  И се прават демек тие се најзаслужни за триумфот над Нацистичка Немачка.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Morholt on Саб 06 Фед 2010, 15:19

  Па нели беа браќа славјани зошто да се непријатели или зошто Русија од секојпат имала претензии и кон Полска? Или окупацијата на Полска од 39 г. онака ослободувачка беше од страна на СССР...
  И види не мојш да речиш дека црвената армија е најзаслужна за, и види САД испаднаа попаметни со то шо црвената армија дур чистеше по пат (со мала пауза пред Варшава од други причини) САД ги збираше германските научници и зато први си направија атомска бомба.
  И ако дојде САД на готово во Германија се прашувам кој го напрај деснантот на Нормандија и кој чистеше на Ел Алајмен и кој исто правеше десант на Сицилија, изгледа на кал оф дјути генерал Монтгомери и Двајт Ајзенауер ја освојвеа Германија
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Сашо комшијана on Саб 06 Фед 2010, 15:26

  Karan напиша:Па нели беа браќа славјани зошто да се непријатели или зошто Русија од секојпат имала претензии и кон Полска?

  ма неее бее... Русија да имала претензии кон Полска?? Ја не мислам така. Русите не ни ги мразеле Полјаците, нит не биле непријатели, него одвишак војска имале, па ошле во Познан да локет пиво па уз муабет или да фаќет сеир од војната или да испукет по некој „маневарски“ булет.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 15:28

  Karan напиша:САД ги збираше германските научници и зато први си направија атомска бомба.
  Стигнаа тие до документацијата на начин што Генералот Рајнхард Гелен (Квислинг) документацијата ја имал закопано в земја со која подоцна ќе се испазари со американците тој и неколкумина негови соработници да не бидат изведени пред судот туку да бидат партнери. Тој разузнавачки материјал со информации за германската но и за советската војска и потенцијали генералот Гелен им ја предал документацијата на 20 мај 1945 на разузнавачите на САД.

  Sponsored content

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:32