Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Американската надворешна политика

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Саб 06 Фед 2010, 15:32

  Не само шо бил финасиер Рокфелер на Русија, туку преданите болшевици биле Евреи.Муабето е дека се шо се случува од 19 век наваму е резултат на политика која е сценирана од елементи кои се вон официјалното раководство на државите..било тоа да е Америка, Русија или Нацистичка Немачка.

  Американците вршеја притисок од Запад не е никаков фактор војната да заврши побрзо, или воопшто да заврши?

  Русија можи имало некакво ривалство со Полска, ама во Втора Светска Војна биле сојузници..За мене тоа што се случи пред Варшава е предавство од највисок ранг.Како и кукавичлук.Берлин ќе паднеше побрзо или покасно, дали од Американците, Русите или од партизаните од Сремскиот фронт.

  А Заптија, читни и малце и за нашата историја, да видиш колку пријателски биле расположени браќата Руси кон нашето национално прашање.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 16:06

  prozaque напиша:Берлин ќе паднеше побрзо или покасно, дали од Американците, Русите или од партизаните од Сремскиот фронт.
  Aбе недостасувало и време и простор за довршување на тајното оружје: Атомската бомба, чие довршување го пореметија токму воздушните напади само на СССР.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Саб 06 Фед 2010, 16:13

  А тоа што специјални сили на Англија се истоварија во Норвешка да ја саботираат нивната програма во 43та?Кога сме кај бомбардирање, поголем придонес дадоа бомбардирањата на Англија и САД, оти нивните напади ги опфаќаја индустриските зони во Рур, Сар и покрај Рајна.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 16:22

  Енглезите од 1941 почнале со бомбардирањата на Немачка и по 4 години не успеале да ја победат. А Црвената Армија тоа го сторила за само 17 дена (во периодот од 16 април до 2 мај).
  Советите учествувале со 159 дивизии (1,6 милиони војници) преко 40000 топови и минобацачи, 6300 тенкови и 8400 авиони.
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Сашо комшијана on Саб 06 Фед 2010, 16:26

  грешка си... од 22 јуни 1943 до 9 мај 1945 имат 9 дена.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 06 Фед 2010, 20:47

  prozaque напиша:А Заптија, вака чисто информативно..која правдена војна Русија ја водеше во Авганистан?Мораше да се оправда буџетот за наоружување и да се избави земјата од економска криза, па малце крв не беше на одмет..и затоа ваљда и изгубија, оти праведни беа..
  По експресно донесената тајна одлука за инвазија на Авганистан, и покрај противењето на тројца клучни генерали од тогашниот СССР на 24 декември 1979 година започнува поразителна инвазија врз Авганистан. Набргу по навлегувањето на советската армија во Кабул била инсталирана послушна влада, а онака како што било и испланирано за само три дена во Кремлин е убиен Калг, иако претходно било објавено дека по смртта дошло инцидентно. САД реагирале брзо. На 4 јануари 1980 година претседателот Картер ги објавил мерките кои САД ќе ги преземе како одговор на инвазијата на СССР врз Авганистан.
  Меѓу другото било воведено ембарго на одредени американски производи на СССР била воведена забрана на лов на риби во територијалните води на САД од страна на рибарите на СССР а претседателот Картер од конгресот на САД побарал да се напушти договорот САЛТ-2 посветен на редукција на вооружувањето. Брзезински веќе наредниот ден заминал за Каиро и Исламабад од каде требало да обезбеди слободни зони за прелет и снабдување на муџахедините во борбата против СССР. Египетскиот претседател Анвар Садат експресно бил убеден да дозволи американски транспортни авиони со логистичка поддршка да слетуваат на египетска територија а била преземана и акција за ослободување на дел од резерви на оружје кое било произведено во источниот блок. Ова оружје требало да заврши во рацете на тајните служби на генералот Зија во Пакистан. Покрај прифаќањето на оружјето службите на Зија требало да формираат и кампови за обука на доброволци во Авганистан. Првите идеи за омасовување на движењето во име на религијата се раѓаат токму од страна на Брзезински кој инаку бил одличен познавач на Исламот. Имено според некои извори тој бил главниот поттикнувач на идејата за омасовување на движењето била солидарноста која има клучна улога во исламската религија.
  Во тој контекст и Саудијска Арабија традиционален партнер на САД понудила финансиска помош. Султанот на Оман пак ги ставил на располагање своите копнени и поморски бази. Секретарот за одбрана на САД во тоа време Харолд Брун заминал на преговори во Кина каде било договорено САД да и продаде на Кина копнана станица за прифаќање на сателити кои имаат напредна технологија за двојна намена.


  Ваквата офанзива за кратко време ја комплетирала поддршката којшто САД започнале да им ја даваат на муџахедините уште пред да започне советската инвазија врз Авганистан. Силната Советска армија во тоа време остварила значителен успех што на некој начин го заслепило Кремлин. Така, иако имало разузнавачки извештаи којашто била многу поширока од онаа на муџахедините не се преземало ништо посериозно за пошироко дејствување бидејќи ситуацијата на теренот била ветувачка. Згора на тоа ва Москва се очекувала смена на Картер, а со тоа смена и на курсот на поддршка за која станувало збор за разузнавачките единици.
  Инаугурирањето на Реган за претседател кое на 20 јануари 1981 година спектакуларно било прикажано паралелно со доаѓањето на штотуку ослободените членови на амбасадата во Иран, спротивно на очекувањата на сменило ништо. Вилијам Кејси новиот шеф на ЦИА, ентузијастички го прифаќа планот на Брзезински, а неговиот близок пријател републиканецот Чарлс Вилсон член на Одбранбениот поткомите за контрола на финансирањето во одбраната, интензивно влијае на зголемување на црниот буџет за Авганистан за четири пати.

  Eте како што гледаш целата причина за војната ја направиле САД.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Пон 08 Фед 2010, 17:16

  А зошто супериорната советска армија, неможеше да победи шака на брадосани муџахедини со калашникови и тек тук некој минобацач и ракетен фрлач?Зошто војната траеше толку долго?Зошто не се повлекоја навреме пред да им колабрира економијата?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 08 Фед 2010, 18:16

  Aбе тоа беше типична Герилска војна и непристапен предел за војување. Друго лошата економска состојба во генерално целиот источен блок, тајните договори со САД на дел од приврзаниците на источниот блок особено Полска и Источна Германија лошиот пристап во справувањето со герилата биле употребувани според тактика и оператика која се заснова на фронтовско војување како и фанатизирањето на дел од специјалните муџахедински одреди со опојни средства после што извршувале неверојатни потези биле клучните моменти кои влијаеле за „отрезнување на Кремљ“.

  Севкупно војната траеше 9 години, во споредба со САД којшто по 15 годишна битка не можеа да ја добијат војната во Виетнам.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Пон 08 Фед 2010, 23:04

  Значи тоа шо муџахедините биле ХАЈ, било причината да изиграваат рамбовци врз Русите.9 години, пештера по пештера да проверваја ќе ги најдеја до последен муџахедин.Иначе..герилската војна е измислена уште од американците кога се ослободваја од британско влијание пред 300 години, ваљда во руските воени академии се учело за тоа.Кој генерал е толку глуп да очекува дека кога врши инвазија врз некоја земја која е воено инфериорна (во технологија и во луѓе) да се справи со неа фронтовски :Д..Поточно класичното фронтовско војување исчезнало уште во Првата Светска Војна.Така да та теорија паѓа во вода.И нели мајка Русија е најјачи фраер у маало шо ќе му биди подршката од Источна Германија и Полска..

  Војната во Русија траеше 9 години, поради истата причина што и војната во Виетнам траеше 15 години.За да се војува и да се тестира воена технологија и се разбира најважното да се трошат пари кои се позајмуваат од банките кои се во рацета на NWO.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 09 Фед 2010, 23:53

  A дали знаеш дека Советските војници кои трпеле масовни загуби заради инертноста на тактиката, но и заради потценувањето на теренот (вклучувајќи и клучниот терен, населението во случајот), се оддавале на користење на опојни дроги што резултирало со голем број на правење грешки но потоа и голем број на самоубиства.

  Советската армија требаше да се дообучи на лице место за борба со муџахедините. Советите беа принудени да ги ревидираат своите тактички постановки и методологии со цел да одговорат на барањата на оваа многу поинаква војна.

  Една од тактичките области што Советите потполно ја ревидираа беше поставувањето заседи. Заседите планирани во Европскиот театар биле замислени како напади врз тенкови или оклопномеханизирани единици по правците што овозможуваат брзо напредување или повлекување на возилата.

  Ваквите заседи биле дел од планирањето на одбранбените дејства и дел од плановите за борба бо длабочината на боиштето и во акциите на гонење.

  Советите ги поставуваа заседите главно со извидувачки, воздушно десантни единици „Спецназ“ и други.

  По смртта на Леонид Брежњев на 10 ноември 1982 година на чело на Комунистичката партија застанува Јуриј Андропов. Андропов по стапувањето на чело на партијата сакал да стави крај на пропаста во Авганистан. Како инструмент преку кој Андропов сметал дека треба да се направи оваа постапка биле одбрани Обединети Нации. Регановата администрација биле скептична во намерите на СССР заради што за распламтување на борбените дејства, ја употребила продолжената рака, Генералот Зија. Тоа требало да ја намали безбедноста во земјата, а и да ги одврати Советите.
  Реакцијата на СССР била: Повеќе војници и побрутални операции.
  Следниот обид за повлекување од Авганистан го прави Горбачов во 1985 година. По неговото поставување за генералем секратар на Комунистичката Партија на СССР, на 15 ноември 1985 година покрај планот за престројување на Советската Влада Горбачов сакал да излезе од Авганистан. Како и во претходниот случај следело интензивирање на борбените дејства на Муџахедините. Одговорот кој го дал СССР на ваквото интензивирање го вовело Авганистан во најкрвавите години од Руско-Авганистанската војна.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Сре 10 Фед 2010, 00:09

  Пак Заптија, во 9 години војна колку военото разознавање да немало податоци за војната шо ги чека по првите 3-4 години ќе добиеја соодветно искуство за да ја добијат војната.Политичките фактори откако иди Горбачов се јасни, тој бил прозападно ориентиран и затоа војната ја заврши тој..и нормално после тоа доби Нобелова Награда за Мир, СССР се распаѓа итн итн.Војната во Авганистан беше исценирана за да трае долго.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 10 Фед 2010, 00:34

  Па нормално само поради Михаил Горбачов се распадна СССР.

  Али целта било да се води „чиста војна“ администрацијата на Картер имала нова девиза којашто гласела: „оружје внатре, дрога надвор,. Советуван од водачите на тајните операции во Авганистан, ФБИ е назначено за носител на анти-наркотичните операции во САД. Целта на ваквиот потег било маскирање на тајните планови. Всушност со таквиот потег секоја претходно воспоставена размена на информации помеѓи ЦИА и ФБИ завршила што на инволвираните агенти на ЦИА во нарко бизнисот им дало можност да профитираат.

  Од друга страна пак тоа значело замижување пред Авганистанските господари на војната кои го контролираат преминот Кибер и останатите транзитни правци за Пакистан. Овие правци функционирале двонасочно. Надвор се изнесувале опојни средства и необработени наркотици додека во Авганистансе внесувало оружје и новите тренирани муџахедини. Набргу почетните фази на нарко бизнисот биле заменети со понапредни фази. Освен собирањето на суровината, територијата на која немало ефективен систем на контрола и спроведување на власт се користела и за обработка на суровината. На тој начин се добил готов евтин производ или полупроизвод, кој на пазарот вредел многу. Ваквите процеси довеле до силни земјотреси во нарко светот. Имено наместо изнесување на суров опиум и морфиум, од овој дел од светот, пред се од Авганистан и од Пакистан, процесот на добивање чист Хероин ги исфрлило Хонг Конг и Марсеј од водечката улога од овој бизнис. Со тоа најголемиот дел од дрогата во САД наместо од поранешните дестинации доаѓал од овој дел од светот. Како доказ за ова е фактот дека во одредени делови од годината интензитетот на борбените дејства се намалувал, заради фактот што муџахедините ги напиштале борбените полиња и се упатувале на полињата каде што се одгледувале овие опојни растенија.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Сре 10 Фед 2010, 01:15

  То бе заптија, тоа чекав да кажиш..дека една од причините за војната била проширување на пазарот на САД, овој пат со дрога.Поради истите причини и во Колумбија се истоварија нели?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 10 Фед 2010, 01:17

  Mногу јасно целата причина била заради дрогата.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 26 Фед 2010, 00:54

  KAKO AMEРИКА НА ЗДРАВ МОЗОК ГО ПРАВАТ СВЕТОТ БУДАЛА?

  До крајот на 1959 година, најмалку 12 американски шпионски авиони беа соборени од страна на Советската противвоздушна одбрана, но сите не беа соборени над „меѓународни води“ како што во тоа време често милуваа да известат Американските и Западните медиуми.

  Пазете!!! Доколку Советската Противвоздушна одбрана успееше да собори некое извидувачко летало и притоа Москва одлучеше за тоа да ја извести светската јавност, како по правило Америка инцидентот ќе го објаснеше како „Навигациска грешка“, „Срцев удар на пилотот“, „Технички причини“,
  па дури и „ПРОИЗВОД НА СРЕЌА НА СССР“. Зарем до толку да имаа среќа Советите да соборуваат авиони на висини од 20 кмsto И тоа по 12 и повеќе патиsto


  Типичен пример за прикривање на вистината е сериозниот инцидент кој се случил на 8 април 1950 година кога еден амерички извидувачки авион од типот „Консолидејтед“, (ПБ4) создаден врз база на бомбардерот б-24 беше пресретнат од четири Советски борбени авиони и стана првата жртва на недекларираната извидувачка војна помеѓу СССР и САД. За споменатиот инцидент Американските медиуми известија дека официјално Москва не отстапувала од информацијата според која извидувачкиот авион на Американската морнарица бил соборен „над Латвија“, 23 километри во длабочината на СССР.
  За време на Студениот рат Советските полуострови Кола и Канин беа од особен интерес за САД и за нивните сојузници, најмногу поради тоа што беа базирани поморските бази на Северната флота на Советската воена морнарица, потоа силосите за лансирање на балистички ракети, како и неколку аеродроми од кои оперираше бомбардерската авијација со голем домет.
  Токму од тие причини во текот на месец март 1960 година воениот врв на САД авторизираше извидувачка мисија на споменатите области. Планот предвидувал американскиот извидувачки авион од типот U-2 да полета од Пакистан, да ја прелета територијата на СССР и конечно да слета во Норвешка. Но се не се одвиваше според предвиденото. Па така на 1 мај 1960 година американскиот извидувачки авион у-2 беше соборен од Советски ракетен систем за ПВО одбрана во близина на градот Свердловск.
  Инцидентот со извидувачкиот авион у-2 беше пресвртница во извидувачка војна помеѓу СССР и САД. Имено соочен со неизвесна судбина на заробениот пилот на соборениот авион у-2 и во желба истиот да биде ослободен и вратен во САД, Американскиот претседател Џон Кенеди беше принуден да вети дека ќе ги прекине извидувачките летови над Советскиот Сојуз.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 13 Апр 2010, 00:15

  prozaque напиша:А Заптија, читни и малце и за нашата историја, да видиш колку пријателски биле расположени браќата Руси кон нашето национално прашање.
  E вака Прозак. Пред Болшевичката Револуција во Русија владеела некоја Британска кралска Фамилија. И таа имала влијание и во креирањето на Грција. Нормално како може Британска Кралска Фамилија да биде против одлуката на Велика Британија којашто одлучила да ја подели Македонијаsto
  Тоа ти е исто како во Велика Британија да владее Руска Кралска Фамилија. И нормално не може да биде против одлуките на Русија.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Вто 13 Апр 2010, 00:29

  Jaс како шо знам во Русија никогаш немало други династии освен руските..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 13 Апр 2010, 00:34

  Jaс како што имам гледано на еден Документарец за Кралот Николај II (со македонски превод) тука кажува баш дека пред него владеела Британска Династија.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Вто 13 Апр 2010, 09:33

  Николај II бил последниот наследник на династијата Романови.Романови воглавно се формирани од нижи руски благородници во почетокот на 17 век со склучени бракови со северно-германски фамилии и егзистирале така се до Болшевичката Револуција.Никаква британско влијание во формирањето на руска династија немало ниту во Романови, ниту во претходните руски династии.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Lost
  Парадајз
  Парадајз

  Male Мислења : 3694
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Lost on Пон 14 Јун 2010, 22:48

  Се' за мир во светот...Какви претензии за суровини ќе ве молам не трескајте зелени...Тие само сакаа мир...


  Авганистан може да стане супер богата земја - пронајдени огромни залихи на минерали
  Американските геолози во Авганистан открија огромни резерви на минерали, меѓу кои бакар и литиум, кои се проценети на илјада милијарди долари, пишува Њујорк Тајмс.  Функционери од американската администрација оцениле дека наоѓалиштата кои вклучуваат железо, злато и кобалт, можат да го претворат осиромашениот Авганистан во прв светски извезувач на руда, цитира дневниот американски весник.

  Авганистанските резерви на литиум кој е неопходен елемент за изработка на батерии на полнење можат да се споредат со боливиските кои се најголеми на светот.

  Њујорк тајмс понатаму го цитира Пентагон од каде оценија дека Авганистан би можел да стане „Саудиска Арабија на литиумот“. Исто така и резервите на железо и бакар би можеле да го направат Авганистан еден од главните светски производители на овие елементи.

  До ова извонредно откритие дошол мал тим на геолози и претставници на Пентагон врз основа на геолошки карти и податоци од рударски експерти од времето на советската окупација на Авганистан во осумдесеттите години.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by prozaque on Пон 14 Јун 2010, 22:55

  Абе хорсот им главен продукт за извоз..само интересното е за Авганистаниците пред американската окупација е дека значително ги намалиле полињата со афион за да продуцираат хероин.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 15 Јун 2010, 22:23

  Па затоа отидoa САД во Авганистан,за да профитираат. И затоа ги урнаа двете Менхети се со цел да најдат изговор за да ги нападнат. И сега демек отидовме таму во борба против тероризмот.

  Секогаш САД за црпење на природни богатства наоѓа вакви слаби држави.

  А зошто не направат вакво сценарио ако им ваќа умот: Нека си ги потопат сами двата Носачи на Авиони Џорџ Вашингтон и Кити Хоук со посада од 11.000 членови екипаж којшто се складирани во Јужнокинеското море и потоа да ги обвинат дека Кинезите им ги потопиле и да ја нападнат Кина како изговор за тоа, па потоа да црпат природни богатства.

  Да видам дали САД во тој случај би поминале без последици?
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 27 Окт 2010, 21:06

  ОН: САД да го прекинат ембаргото против Куба

  Обединетите Нации симболично изгласаа резолуција со која ги повикаа САД да го прекинат економското ембарго против Куба, но Вашингтон 19-ти пат по ред го отфрли.

  Иако администрацијата на Обама презеде мерки за намалување на непријателството, ембаргото остана во сила и по неговото доаѓање во Белата куќа.

  Против резолуцијата се изјаснија само САД и Израел.

  Европската Унија обвинува дека забраната за тргување ја зголемува сиромаштијата на островот.

  Извор А1

  И после некој ќе рече дека Куба е заостаната заради режимот на Кастро. А факт е дека Куба е сиромашна заради санкциите од САД, ММФ, Светска Банка...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Batty on Чет 28 Окт 2010, 23:22

  Пази, кој биле „против“ резолуцијата.
  Сад и Израел.

  Израел се чувствува загрозен од Куба?
  :)

  Јасно, кристално јасно. Уште еднаш е јасно кој ја крои политиката на Америте. Збор нема тука.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 29 Окт 2010, 16:40

  Израел е поголема суперсила од САД само во теориите на заговор.. Се ширеа шпекулации дека МОСАД лобира секаде со пари да прикажува дека во светот се е еврејско,типичен пример беше со Клинтон,кога рекоја дека Бил Клинтон бил Jew,медиумите во Израел тврдеа дека е така,но после Клинтон излезе јавно и рече дека ова апсолутно не е вистина и да прекинат медиумите со ширење дезинформации за мене.

  Sponsored content

  Re: Американската надворешна политика

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:31