Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Бугарски пасош

  Share

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Бугарски пасош

  Пишување by Morholt on Чет 13 Aвг 2009, 22:35

  Едноставно како и насловот.
  Сакам да прашам дали би зеле бугарски пасош?
  Зошто да и зошто не...
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by bloody on Чет 13 Aвг 2009, 22:39

  Не бре не би зел бугарски пасош.Ете татко ми и брат ми имат,ме молеа и мене,ама не не зимам.Од едноставна причина шо сум голем патриот(иако не се сметам баш за таков).
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Сашо комшијана on Чет 13 Aвг 2009, 22:49

  не земам... Абе не земам!!! Е ако би зел, би зел да му се намочам (пред владата на бугарија).
  avatar
  bloody

  Male Мислења : 8589
  Местолокација : Покрај казан ракија...
  Зачленет на : 2009-02-01

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by bloody on Чет 13 Aвг 2009, 22:54

  Незнам како е ситуацијата у дригите градови,ама конкретно у Струмица пола народ зеде бугарски пасош за да може да си купи половен мерцедес или бмв.Искрено и татко ми пасошот шо му е го искористи за да си има голф 3 на бугарски таблици кој го купи за смешна цена таму.Е сеа финтава е шо само он и брат ми можат да го возат.А да и може кога сака да оди некаде у Европа,ама не е отишол никаде,ни брат ми ни татко ми.Значи за една кола си продадоа патриотизам или шо знам како да го наречам.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Сатан Панонски on Пет 14 Aвг 2009, 00:52

  и у куманово кај мене пола град имат бугарски пасош то сеа е у мода . а пред неколку години пола и повеќе кумановци идеа у ирак .. али сеа нема толку пошо платите там паднава.иначе за бугарски пасош има много луѓе шо нудат да ти извадат и да си платиш там колку тражи..иначе луѓето си извадија за да си одат сегде без виза и да си купат авто за смешна цена со бугарска регистрација...иначе ја не би извадил 
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Temptation on Пет 14 Aвг 2009, 01:52

  Ни под разно!!!!
  Тоа можат да го направат само продадени души, луѓе кои не си се почитуваат себе си, не си ја сакаат татковината, се алчни и живеат само од интерес.
  Не се продавам па макар и не излегла од границиве никогаш, и се возела со точак цел живот.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Morholt on Пет 14 Aвг 2009, 02:04

  Ами ете така секаде по Македонијава наша, имат луѓе со бугарски пасоши најчесто како што велите за коли да си купат за ефтини пари (баш еден школски другар ќе ваѓал пасош за таа намена...) и така сите ние ја подржуваме бугарската асимилаторска шовинистичка политика. Официјалните власити нормално дека после ќе тврдат во Македонија имало толку и толку бугари или незнам шо. Инаку ете и за нас сега се отворија границите, односно за тие што намерата им била да патуваат без виза (да не речам).
  Во Охрид пак таквите најмногу ги има, не само оние кои поради економски причини земаат пасош туку има и такви кои се чуствуваат како благонадежни граждани од Тракија.

  Во муабет татко ми со едне негов пријател... Човекот рече абе убо е за нас бизнисмениве бугарски пасоши за да патуваме. Му реков алал да ти е на умот шо го носиш и станав од масата
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Bender on Пет 14 Aвг 2009, 02:08

  Во никој случај не би извал Бугарски пасош,па еве после нова година се укинува визниот режим па да се надеваме дека ќе се намали потребата за ваѓање на бугарски пасош.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Batty on Пет 14 Aвг 2009, 04:53

  God Of Thunder напиша:Во никој случај не би извал Бугарски пасош,па еве после нова година се укинува визниот режим па да се надеваме дека ќе се намали потребата за ваѓање на бугарски пасош.

  ЗНам за потреба од кислород, вода, храна. различни потреби од секаква природа има човекот. Ама никоја потреба не зависи од пасошот. Да се плукнам на тие потреби за кои испаѓа дека вреди да се извади пасош бугарски.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  DJ Erik-X8

  Male Мислења : 55
  Местолокација : Via Afghanistan
  Зачленет на : 2009-04-22

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by DJ Erik-X8 on Пон 24 Aвг 2009, 12:40

  То ти е типична македоншчина, се за пари...
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Meri on Пон 24 Aвг 2009, 12:57

  знам дека прилепчани вадеја бугарски пасоши за да се запишат по факултетите низ бугарија
  јас не би извала во никој случај, за никакви цели, не би се симнала толку ниско, не би се продала толку евтино.
  не сум многу упатена во политикава, ама знам дека шо и да прам во животов че прам како македонка
  студирам македонски јазик, и не си го гледам факултетот како обична идна работа, си ја сакам мојата идна професија, баш од овие причини, да го задржам и продолжам тоа што го имаме како народ, да се потрудам нашите деца да зборуваат како нас и да знаат кои се , од каде се и зошто се.
  Имам школски шо студираја бугарија и сега ги читам по фејсбукон си коментираат на скики на бугарски, си пишуваат дека се од бугарија... грозно... ми иди да ги соберам во една гасна комора сите...
  македончето само си е криво шо е негирано од сите страни, на сите основи. Се дури се продаваме самите и нашите корени за скапана кола и глупа диплома...убаво ни прават сите!
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Peanut on Пон 24 Aвг 2009, 13:11

  Прво,никад не би извадила Бугарски пасош...
  1.З’ш сум македонка и сум си горда на тоа и неќам да им продавам на сите М*да за бубрези со бугарска диплома,скапана кола од бугарските пазари или евтини фармерки од „Илиенци“;

  2.Европската унија ги извештачи Блгарчињата.Почнаа сите да се к*рчат насекаде,станаа ама скроз на скроз некултурни(уствари они од времето си се некултурни,али не беа до толку),порано крадеа скришно,сеа те краде пред очи и се...така да веќе не им припарувам во државата;

  И шо ако извадам пасош од Бугарија.Ќе ме направи подобар човек?А знам дека каде и да одам во странство ќе бидам понижувана,газена и ќе ме сметаат како граѓанин од втор ред,а тоа никогаш не би си го дозволила.Знаеме каква ни е државата,дека секогаш си копаме еден зад друг дупки,дека све си праеме да грб,но кој сака-ќе спечали.Кукал-плачел,се смеел...таа ти е.Ако се сака се може се...
  На крај сите тие педери и подлизурковци со Бугарски пасоши,подобро ќе биде да ги речам ПРЕДАВНИЦИ,кога ќе им биде најтешко,пак ќе си ја бараат Македонија.Ќе си ја свиткаат опашката и „брате тешко ми е“!
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Ane Rockerka on Вто 25 Aвг 2009, 03:33

  Ме занима колку од вас би си останале на кажаното.

  Не би земала бугарски пасош од проста причина што сум МАКЕДОНКА, се чувствувам како МАКЕДОНКА и така сакам секаде да се декларирам. Заслугите што се стремам да ги направам од целите што сум си ги зацртала, не би сакала да ги има држава која всушност не е ништо повеќе од нашава.

  П.С. Секоја чест Karan. Добра тема за општење...
  avatar
  Triptamine

  Male Мислења : 112
  Местолокација : Чаир
  Зачленет на : 2009-08-22

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Triptamine on Вто 25 Aвг 2009, 03:45

  Никогаш ! ! !
  Не ги продавам моето име и татковината за Европа,уште помалку за кола ! ! ! :mad:
  Не сум отишол подалеку од Црна Гора и се возам пешки,као горд Македонец со Албанско потекло...
  avatar
  Fantom
  Посвоен
  Посвоен

  Male Мислења : 130
  Местолокација : На старото место, кај кривото круфче.
  Зачленет на : 2008-10-19

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Fantom on Вто 25 Aвг 2009, 04:02

  Суштината на постоењето на Македонецот од секогаш се состоела од две работи: да биде апсолутно непокорен, и да биде апсолутно прост и наивен.

  Петсто години турците к*рот си играле со нас, не успеале да не претопет, идале на наша територија и срби, бугари, германци и кој се’ не, па пак сме останале македонци. Прадедо ми коски оставил на млади години во војна за да живеам слободно јас. Кој сум ЈАС да го продадам тоа што ми го оставиле предците, за едно парче посран документ со кој можам слободно да шетам низ Европа? Море ви се посерам и во Европа и во бугарски пасош. Имам познаници шо зедоја бугарски пасоши. Или да се исправам, имав. Со такви луѓе не сакам контакт да имам.

  Ко Жика од Сомнително лице ебаго, дај му чоканче ракија и ќе ги слечит гаштине.
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Peanut on Чет 27 Aвг 2009, 13:39

  Ane Rockerka напиша:Ме занима колку од вас би си останале на кажаното.

  Тоа си зависи од нас бе Андрејче,ова е слободен форум и секој има право да си го каже своето мислење.Ако ја зборува вистината,на пример,дека никогаш нема да извади бугарски пасош и сл. тој би си останал на неговиот збор.Или мислиш дека некој изиграва лажен патриот? mislam
  Патем извињавам се ако излавам од темата...

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by UrizenIX on Сре 02 Сеп 2009, 23:32

  Фантом, турци ни германци ни римјани не не претопиле во нешто друго од една проста причина: Што к*р ако не претопат, коа како што кажувате сме наивни и никакви...

  Глупо е со бугарскиве пасоши што го тераат оној што го вади да напише дека баба му и дедо му се родени во некои села во внатрешноста на Бугарија, и автоматски му ги бришат корењата... Ама кај разбира македонецот што прави... битно е... да се студира полесно, да се шета полесно, да најде работа полесно... Македончето за све што може да се најде полесен начин да заврши работа, ќе направи било што и око нема да му трепни... Зато што сме навикнати на полесен начин да си сработуваме работите, толку лесно и си страдаме од нашите "паметни" постапки...
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by balAlajkA on Чет 03 Сеп 2009, 14:49

  главно ќе се согласам со Мери и мнозинството дека просто НЕМА цена за бришење на идентитетот, посебно не за некакви си `можности`, `бенефиции` и слични изговори.
  муабето е праен 100 пати, националното чувство и чувството на патриотизам не се научуваат, не се објаснуваат, живееме со него.
  оној на кој малку му важат овие вредности во животот ќе се продаде не за диплома, шетање или (аман!) кола... за многу помалку.
  можам само да ги жалам. вчера избувнав во слична ваква дискусија, и реков дека треба секој национален предавник (а ова е предавство на се што си, на потеклото, на семејтвото, на земјата) треба да се стрела.
  е сега да не одиме во екстреми, ама не можам да замислам дека тие се истите оние кои се вечно незадоволни од системот, и од кој пак чекаат милостина, откако ќе се вратат задоени од `мајка Б`лгарија`и пак цицаат од тука. КУЧИЊА!
  што направиле тие за системот за да очекуваат нешто за возврат?
  нејсе, полесно е да кукаш, да кудиш..да се жалиш... и да се прошеташ по белиот свет со бугарски пасош, со бугарска кола и бугарска диплома в џеб и пак да кукаш, да кењаш...

  Lost
  Парадајз
  Парадајз

  Male Мислења : 3694
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Lost on Саб 05 Сеп 2009, 12:34

  Е вчера мислам дека го видов капакот на се' поврзано со бугарските пасоши...Еден познаник биле со некој негов роднина да си земе кола од бугарија,а и двајцата имаат бугарски пасоши...Роднината си дошол со некакво си ти Бе Ем Ве,а овој познаникот со „тико“...Не знам дали можете да ми ја замислите фацата кога го видов тикото на бугарски таблички...И ми вели овој дека си го земал од Бугарија,кога другиот го зел Бе Ем Ве-то...Само искоментирав,пошто верувајте останав без зборови: - А тиково гратис ти го дадоа со Бе Ем Ве-то?

  Lost
  Парадајз
  Парадајз

  Male Мислења : 3694
  Зачленет на : 2009-01-26

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Lost on Саб 05 Сеп 2009, 12:45

  Peanut напиша:
  2.Европската унија ги извештачи Блгарчињата.Почнаа сите да се к*рчат насекаде,станаа ама скроз на скроз некултурни(уствари они од времето си се некултурни,али не беа до толку),порано крадеа скришно,сеа те краде пред очи и се...така да веќе не им припарувам во државата;
  Сега на нив им е најтешко,поради ОГРОМНИОТ недостиг на работна рака...Кога влегоа во ЕУ,на 1-ви Јануари најмалку 3 патнички авиони од бугарија со млада работна сила слетаа во Британија...Читам по хрватските портали дека некаде преку 60 % НЕ сакаат да влезат во ЕУ и дека сакаат референдум за да се види мислењето на народот...За кај нас не знам дали и воопшто се праша народот за нешто,ама ајде...И во која Европа ќе одиме?Во онаа во која 12 земји останаа без никакви природни ресурси и сега им текна,„а да примиме по некоја земја,па да набавиме поевтино некоја суровина„?Замислете само колку ќе изгубиме од слободата што ја имаме моментално,со влезот во ЕУ...Оние кои се декларираа како бугари,можат слободно уште сега да си ги земат нивните „мајчински“ бугарски пасоши и нека кршат глава...Е сега ги имаат пасошите,а уште се тука...Хммм...А што мислеа,чекај ќе земам пасош и ќе ме огрее ден...Без разлика,дали имате американски,канадски,германски,бугарски,узбекистански и таџикистански пасош,додека не си плукнете здраво на рацете само ќе си се шетате со нив во џебот од дома до некој кафич и ќе се фалат како ќе одат некаде во странство да работат и ќе те прашуваат - Абе ќе частиш едно кафе? Од илузии не се живее...
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Peanut on Саб 05 Сеп 2009, 14:22

  Lost напиша:
  Peanut напиша:
  2.Европската унија ги извештачи Блгарчињата.Почнаа сите да се к*рчат насекаде,станаа ама скроз на скроз некултурни(уствари они од времето си се некултурни,али не беа до толку),порано крадеа скришно,сеа те краде пред очи и се...така да веќе не им припарувам во државата;
  Сега на нив им е најтешко,поради ОГРОМНИОТ недостиг на работна рака...Кога влегоа во ЕУ,на 1-ви Јануари најмалку 3 патнички авиони од бугарија со млада работна сила слетаа во Британија...Читам по хрватските портали дека некаде преку 60 % НЕ сакаат да влезат во ЕУ и дека сакаат референдум за да се види мислењето на народот...За кај нас не знам дали и воопшто се праша народот за нешто,ама ајде...И во која Европа ќе одиме?Во онаа во која 12 земји останаа без никакви природни ресурси и сега им текна,„а да примиме по некоја земја,па да набавиме поевтино некоја суровина„?Замислете само колку ќе изгубиме од слободата што ја имаме моментално,со влезот во ЕУ...Оние кои се декларираа како бугари,можат слободно уште сега да си ги земат нивните „мајчински“ бугарски пасоши и нека кршат глава...Е сега ги имаат пасошите,а уште се тука...Хммм...А што мислеа,чекај ќе земам пасош и ќе ме огрее ден...Без разлика,дали имате американски,канадски,германски,бугарски,узбекистански и таџикистански пасош,додека не си плукнете здраво на рацете само ќе си се шетате со нив во џебот од дома до некој кафич и ќе се фалат како ќе одат некаде во странство да работат и ќе те прашуваат - Абе ќе частиш едно кафе? Од илузии не се живее...

  :dada: Во право е Лост
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 08 Јан 2012, 01:01

  Македонците рекордери во земање бугарски државјанства
  05. 01.2012 - 14:35:25

  Од 20.000 “нови Бугари“, 6.500 се Македонци, објави бугарската државна телевизија.

  Изминатата година е забележан рекорден број на баратели на бугарски државјанства, близу 20.000.

  Бугарската државна телевизија објави дека статистиката покажува дека рекордери во земање бугарско државјанство се Македонците. Ако пред 2009 година Бугарија издала државјанства на 1.500 Македонци, изминатата година нивната бројка била околу 6.500.

  Покрај Македонците, бугарски државјанста најмногу земаат и Украинците, Србите и Албанците.

  Телевизијата објави дека најголем број од “новите Бугари“ не остануваат во Бугарија, туку веднаш заминуваат во западна Европа.

  http://www.netpress.com.mk/m/vest.asp?id=97015&kategorija=1

  Најголем дел од овие со пасоши но и со сомнителни пасоши се токму овие на власт...Да не го заборавиме и Војводата Љубчо Георгиевски во којшто се крстеа во него закоравените ВМРО-ОВЦИ. Видете само колку од функционерите имаат бугарски пасоши но и експресни дипломи.. Тоа е политика на оваа портокалова пре(д)родба...опасна за државата....

  Мал е бројот од сиромашните во однос на побогатите што вадат Бугарски пасоши... Зарем сиромашни се тие што возат БМВ-а, Аудиа, Мерцедеси, Нисани, Хонди со Бугарски таблички? Сиромав чоек не може ни 500 евра да издвои за Бугарски пасош, а Татарите добро знаат на кој да дадат пасош.

  Друга работа сите што дадоа џабе 500 евра за Бугарски пасоши си правеа филмој демек ќе заминам кај што ми сакат душата во некоја од Европските земји, ќе работам таму за 5.000 евра, појќе моја нога немат да стапнит во Македонија, а истите такви сеуште му 'рмбаат на приватњак за ебани 150 евра...

  avatar
  ДЕМОНСФАЛЛ
  КЕЛЕШ
  КЕЛЕШ

  Male Мислења : 61
  Местолокација : ohrid
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by ДЕМОНСФАЛЛ on Нед 08 Јан 2012, 01:36

  Размислувам за ваков пасош
  avatar
  tupurkovski

  Мислења : 207
  Зачленет на : 2009-04-15

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by tupurkovski on Нед 08 Јан 2012, 03:09

  Имав јас вакво пасошче. Ама ми го испра заедно со моите levis фармерки и турбо сликичките баба ми покојна. nervozen
  Ќе изваам сега пак. И онака ме избркаа од Крагујевац. Не ми се седи на југов овде. намќориште
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Toecutter on Пет 18 Јан 2013, 20:06

  lol...каква патриотштина виреела по Сајленс некогаш

  Секако, врвот е следниот пост...

  balAlajkA напиша:главно ќе се согласам со Мери и мнозинството дека просто НЕМА цена за бришење на идентитетот, посебно не за некакви си `можности`, `бенефиции` и слични изговори.
  муабето е праен 100 пати, националното чувство и чувството на патриотизам не се научуваат, не се објаснуваат, живееме со него.
  оној на кој малку му важат овие вредности во животот ќе се продаде не за диплома, шетање или (аман!) кола... за многу помалку.
  можам само да ги жалам. вчера избувнав во слична ваква дискусија, и реков дека треба секој национален предавник (а ова е предавство на се што си, на потеклото, на семејтвото, на земјата) треба да се стрела.
  е сега да не одиме во екстреми, ама не можам да замислам дека тие се истите оние кои се вечно незадоволни од системот, и од кој пак чекаат милостина, откако ќе се вратат задоени од `мајка Б`лгарија`и пак цицаат од тука. КУЧИЊА!
  што направиле тие за системот за да очекуваат нешто за возврат?
  нејсе, полесно е да кукаш, да кудиш..да се жалиш... и да се прошеташ по белиот свет со бугарски пасош, со бугарска кола и бугарска диплома в џеб и пак да кукаш, да кењаш...

  Ваков амалгам на полусварени фрази, празна реторика, бесмислени следови на зборови и функционална неписменост, зачинето со злоба немам видено одамна.
  Се прашувам и дали постои вакво битие во реалноста или е ова само некаков пастирско-домољубен совтвер кој постира од сервер некаде.
  Артифишл анинтелиџенс де...освен злобата. Ботовите ја немале. Значи веројатно се работи за човеколико битие во случајов.

  20.000 поста? 28 години?
  Страшно...и замислете, на некој в куќа ќе му влези вакво нешто еден ден...


  Sponsored content

  Re: Бугарски пасош

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:45