Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Причини за творење на странски јазици

  Share
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Dirge on Пет 21 Aвг 2009, 03:44

  Баш ме интересира која е причината или потребата за творење на други јазици.
  Гледам поезија па дури и проза на други јазици. Ако македонскиот ни е мајчин, зашто не се изразуваме на истиот?Зарем не е полесно? Неможат да се најдат соодветни зборови?

  Пример имам приметено дека англискиот јазик(за другите се сметам недоволно компетнтна да зборам) има ’’потешки‘‘ зборови. Обична песна знаат да ја воздигнат на повисоко ниво. Но некако таа причина и не држи вода зашто кога и да е ке се процени вистинскиот квалитет на авторот. Од претходнава реченица не велам дека ако пишувате на англиски значи и дека поезијата/прозата не чини. Постојат и одлични автори кои пишуваат на јазик различен од мајчиниот. Дали можеби проблемот е до тоа што денес не опторетуваат со совршеноста на светскиот јазик?

  Кое е вашето мислење/искуство?

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Morholt on Пет 21 Aвг 2009, 03:49

  Иако не творам, ама сепак морам да дадам мислење на темава мало...
  Зошто на англиски се практикува пишувањето поезија, не се криви поетите туку не нешто друго во прашање. Македонскиот јазик официјално има многу мал фонд на зборови што изгледа не е доволно за да ја направи песната да звучи помелозвучно. За тоа е крив некој друг, да не речам Б.К. многу зборови од македонскиот јазик се изфрлени од употреба и мал број од младите (вака ко мене ) ги знаат и ги користат воопшто. Друга работа е тоа што најчесто сме фасцинирани од странските автри, божем немаме домашни македонски , и нивниот начин на творење ни изгледа како од повисок стил и автоматски ако делото е напишано на англиски самите (творецот) сметаме дека е напишано на повисок стил...


  Последната промена е направена од Karan на Пет 21 Aвг 2009, 04:15. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Bright on Пет 21 Aвг 2009, 03:54

  Дефинитивно малиот фонд на зборови.


  Последната промена е направена од Mrs.Brightside на Пет 21 Aвг 2009, 04:19. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Dirge on Пет 21 Aвг 2009, 03:57

  тоа со фасцинирањето пак некако не држи вода. Еве мене ми се бендисуваат руски и француски автори(поточно како звучи поезијата на француски и руски) па пак никогаш не пишувам на тие јазици.

  Имам другарка русинка која е растена двојазично македонско-руски.Цел живот чита се’ на руски(лектирите и книгите) и заљубена си е во рускиот но полесно и е да се изразува поетски на македонски. А не е некој обожавател на македонскиот јазик и нашите автори.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Morholt on Пет 21 Aвг 2009, 04:03

  Проблемот главен горе напишав е тоа што официјално јазиков наш насушен немат зборови доволно, инаку според мене имат за поетско изразување колку што треба и не треба ама многу зборови се архаизми и се заборавени од помладите генерации
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Dirge on Пет 21 Aвг 2009, 04:07

  Брајт не е фонт туку фонД.
  Туку Каран, зарем не е умешност да успееш да напишеш нешто одлично и кога си ограничен?
  Ако македонскиот јазик е со малку зборови(официјалниот) дај да го зееме српскиот тогаш или англискиот
  avatar
  cernodrimski

  Male Мислења : 135
  Местолокација : skopje
  Зачленет на : 2009-07-11

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by cernodrimski on Пет 21 Aвг 2009, 11:45

  па јас мислам дека не се работи ни до фонд на зборови,ние имаме и тоа како фонд,туку се работи до неразбирањето на другите на нашиот јазик,имено да поедноставам,уредувам страна и блог на руски,ете таму поставувам песни на македонски,но добивам емајли,сепак да ги поставам на руски како би разбрале,значи не е до до фонтот на зборови,исто е и со другите говорни подрачја.
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Клеа on Пет 21 Aвг 2009, 13:42

  Јас сакам да пишувам на Македонски јазик,тоа е мојот мајчин јазик и не сакам да го запоставувам и со тој мал ограничен број на зборови може да се каже многу.Се разбира треба да го негуваме нашиот јазик и онаму каде што Б.К застанал нашите лингвисти треба да продолжат(по потреба и да ги вратат архаичните т.е стари зборови по наречја)
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Meri on Пет 21 Aвг 2009, 17:36

  се согласувам со Клеа, чичко Блаже не стави катанец, толку собира и повеќе нема!
  на нас е оставено да го прошируваме речникот македонски, да воведуваме нови зборови, да смислуваме, да фантазираме...
  Имам приметено , посебно на телевизија, не се ни трудат да употребат македонски збор за некој поим, туку си го лупаат англискиот. Се чудам зошто така? дали им изгледа позападњачки? па европо, еве не и ние знаеме? врска немам
  а за творењето, поезија не пишувам, пишувам помалку проза, за моја душа и тоа си го правам на мајчин јазик, понекогаш и на мајчин дијалект.
  За тие што творат на друг јазик, мое мислење, или во моментот на инспирацијата биле под влијание на `туѓинец` (без разлика дали е песна, човек, филм...), или не се потрудиле сами да си го прошират фондот на македонски зборови во својот речник, или едноставно сакаат да творат на друг јазик, во стилот, ете си можам и вака :hmmm:
  Странските автори не секој ги чита во оригинал, на училиште сме ги учеле нивните преведени дела, па пак звучеле добро, па затоа мислам дека ако некој наш решил да напиши нешто и во моментот имал `странска` инспирација, нека се потруди после да направи превод на македонски за истото, нека отвори лексикон македонски, нека побара соодветни зборови, и на крајот на краиштата нека си смисли збор, па ние читателите би го прочитале неговото дело, `новиот` збор и можеби и ние би го прифатиле во нашиот речник....
  забегав
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by balAlajkA on Пет 21 Aвг 2009, 17:59

  Ич не забега
  Баш убоо го кажа. Проблемот е во неволноста да се истражи и проучи сопствениот јазик и богатствата на дијалектите, уште во примарната комуникација.
  Баш деновиве размислував колку користиме англиски зборови за да кажеме наједноставни настани од секојдневниот живот, и што е уште полошо, ги транскрибираме и како такви веќе не се ништо, само силување на јазикот. Во ова напредно време во кое живееме и имаме достапни и на располагање секакви извори на збогатување на знаењата, неминовно се користиме со еден или повеќе странски јазици. Тоа треба да не направи културолошки побогати, ама САМО и САМО АКО притоа не го занемариме нашиот јазик.
  Како преведувач сфатив колку е важно да го знаеш богатството на сопствениот јазик пред се, историјата, морфологијата, зборообразувањето, синтаксата на речениците, правоговорот и правописот. Без тоа, џабе ти е познавањето на другиот јазик, кога немаш доволно цигли да си тој мост меѓу двата јазици за другите луѓе. Никогаш не можеш до крај да истражиш еден јазик, па ни мајчиниот.
  Мери е сосема во право. Странските автори ги читаме во превод, значи влијанието сетики е од ТВ и интернет и немоќта на мидерната генерација да филтрира се што гледа и слуша. Во право беше и еднаш кога ми рече да не пишувам на српски бидејќи она што јас денес го пишувам можеби еден ден ќе биде сведоштво на ова време и доказ за постоењето на јазикот и културата македонски.


  А кога станува збор за творењето, пишувам на српски и англиски понекогаш строго под влијание на музички и литературни автори што ги слушам и читам во оригинал. Вокабуларниот склоп ми се менува од претерување и самата мисла се раѓа во ритамот, зборовите и мелодичноста на другиот јазик.
  Има моменти кога нештото не можам да го кажам на македонски, ама тоа е само блокада и од проста причина што секојдневно работам на два јазици.
  Се сметам за среќен човек што можам да се изразам подеднакво на два јазици, ама никогаш не би ставила ниту еден јазик пред македнскиот. Тој ми е и ќе ми биде основната реч преку која јас ќе кажувам за она што сум била, што сум, што сакам да бидам.
  avatar
  cernodrimski

  Male Мислења : 135
  Местолокација : skopje
  Зачленет на : 2009-07-11

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by cernodrimski on Пет 21 Aвг 2009, 20:22

  во добар дел се согласувам со мислењето на балалајка и мери,но сепак би сакал еве кога се пишува и твори на македонски,посебно кога се употребуваат архаични зборови,како истите ќе ги преведете на друг јазик,да речеме дека тој јазик нема ни сличен збор.еве балалајка ми падна во очи во твоето пишување зборот сетики,како да речиме ќе го преведеш на руски.
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Alive on Нед 23 Aвг 2009, 00:04

  дефинитивно е мал фондот на зборој а + и сакам да експериментирам... и на други јазици... а англискиот имат за една иста работа различни зборој и со различна тежина. На некој начин на англиски е почната поезијата. Лорд Гордон Бајрон.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Morholt on Нед 23 Aвг 2009, 08:17

  Абе како бил фондот на зборови мал, мал е во улучна конверзација фондот на зборови инаку е тамам само некој треба да знае да го користи правилно што е реткост бога ми посебно со македонскиов јазик во денешницава. А да и пред тоталната кодофикиација јазикот бил многу побогат имам една книга печатена 51 г. насловот нејзин кажува дека покрај „преродбеници“ имало и друг термин...
  Него да не забегвам многу муабетот ми беше дека Томи од Блек Сабат свирит само три рифа...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by prozaque on Саб 13 Ное 2010, 05:50

  Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

  Или се што е кажано на латински звучи длабоко.Англискиот е новиот латински.И кога се изразуваш на англиски ја ставаш на штрек публиката дека кажуваш нешто важно и длабоко.Привлекуваш внимание.Манипулираш со психата.Чим е инглиш мора да е важно. така?Сосема оправдано, се додека тоа што го создаваш има вредност.Уметноста има универзален јазик.Така, режисерите го прават тоа со свои фитни, музичарите исто така...исто и литератите.Исто како медицинарите и правниците со нивните фенси фрази.

  Ојш на стоматолог на годишен преглед и ти вика:Ти фатил малце кариес забот.Можни се компликации.Сакаш да го поправиме?
  Ти викаш не.Малце кариес нема да наштети на моето здравје.
  А да речеше стоматологот:Имаш апроксимална кариозна лезија со опасност за хроничен пулпитис, радикален апцес и парцијален гингивит.Сакаш да го поправиме?
  И ти викаш:You bet your all-wise ass I do!Shit, the way you said it I might have 3 or 4 weeks before I die!


  Vah! Denuone latine loquebar? Me ineptum. Interdum modo elabitur.
  Лажам.Намерно беше.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Toecutter on Саб 13 Ное 2010, 18:45

  Дали Блаже Конески измисли збор за lame на македонски?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Batty on Вто 14 Дек 2010, 02:48

  Покрај се кажано, покрај Блаже Конески, мислам дека уште нешто е влијателно. Како што е чепнато погоре.

  Влијанието на Западот, кај нас акцентирано на наглискиот јазик. Филмови, музика, понекој пат и литература. Па и секојдневни вести се читаат на инглиш. Многу инглиш фрази се интересни. Најчесто на нив се надоврзува и рандом приказничка. Барем кај мене е така :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Kelso on Пон 13 Јун 2011, 06:19

  Alive напиша:дефинитивно е мал фондот на зборој а + и сакам да експериментирам... и на други јазици... а англискиот имат за една иста работа различни зборој и со различна тежина. На некој начин на англиски е почната поезијата. Лорд Гордон Бајрон.

  Би требало македонскиот јазик да има доволен фонд на зборови да се состави поема.А и што вика Алајв англискиот за една работа има повеќе зборови.

  Башка не сме толку лоши, не користиме 'френдица' за другарка.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by prozaque on Пон 13 Јун 2011, 14:11

  Таквите времиња на хрватскиот јазик се минати.Сега таму е во тренд измислување на зборови кои одговараат на општо прифатените интернационализми и за други англицизми.И нормално нас ни звучат дебилно, ама откако ќе се укрцаат во говорната лексика после тоа е лесно.

  Иначе зошто ние твориме на инглиш наместо на маусдонски?Because is HIP god damn it!Исто така, ако пробаме да ги употребиме резервниот фонд на зборови кој е архивиран од страна на Блаже Коневски and Co, мислата делува излитено.Шознам, ова пост-пост модернистичко време и тежината која ја носи, многу е тешко изводливо да се "наслика" со зборови од друго (минато) време.Англискиот од друга страна се модернизира од ден на ден..така да..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by prozaque on Вто 06 Ное 2012, 23:42

  Toecutter напиша:Дали Блаже Конески измисли збор за lame на македонски?

  http://off.net.mk/bookbox/chitanka/logos-etos-i-patos-ili-zoshto-toshe-morashe-da-bide-angel

  Одговорот е некаде низ текстот. Пандан на lame немал место во кодифицираниот македонски јазик, заедно со многу други зборови кои би се коселе со основниот принцип на секој Нововоговор т.е потесен јазик - потесна мисла.

  Од таков аспект македонскиот јазик со својот мал вокабулар + бирократска-декоративна граматика чија примена дури во официјалната комуникација е минорна (а камо во секојдневната разговорна) е причина сама по себе да биде отфрлен кај секој човек кои има амбиции поголеми отколку да побара нова тура бира во кооперација.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Toecutter on Сре 14 Ное 2012, 19:33

  Панте Цепелин напиша:
  Toecutter напиша:Дали Блаже Конески измисли збор за lame на македонски?

  http://off.net.mk/bookbox/chitanka/logos-etos-i-patos-ili-zoshto-toshe-morashe-da-bide-angel

  Одговорот е некаде низ текстот. Пандан на lame немал место во кодифицираниот македонски јазик, заедно со многу други зборови кои би се коселе со основниот принцип на секој Нововоговор т.е потесен јазик - потесна мисла.

  Од таков аспект македонскиот јазик со својот мал вокабулар + бирократска-декоративна граматика чија примена дури во официјалната комуникација е минорна (а камо во секојдневната разговорна) е причина сама по себе да биде отфрлен кај секој човек кои има амбиции поголеми отколку да побара нова тура бира во кооперација.

  ...а тоа многу кажува и за рајата која виреела на овие простори. Секако, не во премногу позитивен контекст. Новоговорот кој бил кодифициран за време на бољшевиците сепак се базирал на сиромашниот говорен јазик на овие простори бидејќи низ вековите рајата и немала посебна потреба за вметнување зборови кои ништо не би значеле. А тогаш немало кликање на Гугл, за среќа или за жал. Како во филмот со бушманите кога еден најде шише од кока-кола и не знаеја како да го наречат или шо да прат со него

  Во време кога Абел Тасман забегувал накај Австралија а Харисон го правел првиот прецизен хронометар кој за првпат овозможил прецизна лонгитудинална навигација......во овие краишта врв на авантуризмот и истражувањето било одење во соседното село или прескокнување на куп лепешки на патот...

  Иконќето, крстот, кандилцето, селската слава, ракијата, идолопоклонството кон лебот (интересна ситуација, рајата тука имала скоро тотемистички однос кон сомунот со векови ) сиромашна исхрана, троа анимално парење, страв од самоволието на агата или бегот втиснати во запечената потсвест, изолација од сите континентални или глобални процеси...лоша почва за јазична динамика која после векови и векови би дала за резултат богат јазик.

  Но затоа има богат арсенал на деминутиви кој веројатно ја отсликува немоќта на рајата да живее човечолика живеачка.
  Sponsored content

  Re: Причини за творење на странски јазици

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:12