Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Share

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Убивање на бездомните кучиња во Скопје

  Пишување by Шмугле on Чет 23 Jул 2009, 16:52

  Пред доста време го воведоа ова...
  Во Скопје има само една шинтерница и наместо да изградат барем уште една ајде им текнало ке ги убиваме бездомните кучиња.
  Со кое право?!?!?!
  Веке се убиени повеке од 50% од кучињата!
  Дали ова им е вистинскиот начин да се справат со ’’прекумерениот’’ број на улични кучиња во Скопје?!
  Мора да се прекине ова... каде им се правата на животните? Или мислат дека без нив улиците ке бидат почисти и побезбедни?
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Ивањушка on Чет 23 Jул 2009, 17:56

  имам слушнато за ова и многу се изнервирав, очигледно милите надлежни проблемите ги решаваат со убивање.
  кај нас луѓево немаат права камо ли животните, ама ај. како и секогаш кој не слуша нас.
  а за безбедност на улиците си има, и да се случило некое куче да нападне било само затоа што шупаци ги маваат и ги шутираат па нормално дека ќе нападне кутрото,
  а за нечистота и неубава глетка низ градот поголема од ѓупштанана нема! кучињата им сметале биле грда глетка на секој чекор ги имало...решение ајде да ги убиеме, ова се случува кога глупаци иамаме на власт и многу пари кога се фрлаат за глупости а тоа што е потребно се занемарува.
  јааааас да бев ќе ги истребев одвратнине циганишта шо смрдат и шо ги има на секој чекор, ќе отворев стационари за кучињата и ќе имавме прекрасен и чист град.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Dirge on Чет 23 Jул 2009, 18:26

  Јас сум за убивање на ѓуптинците и кучињата.

  п.с. Права на животните?, ма дај не ме заебавај
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Shadow on Чет 23 Jул 2009, 18:40

  ма у п*зд* м*т*р*н* нека идат тие шо убиваат животни
  мамата нивна, шо мрзам луѓе ради вакви ствари
  ако ова им е начин да се справат со некој фиктивен прекумерен број на улични кучиња у скопје стварно се бедни гнаси.
  и да не с*рам по форумов за џабе, ете идеа и мотив за нов плакат.
  ј*боте.
  и да, и животните имаат права као живи суштества кои шо се загрозени од најсебичниот вид на животињи - луѓето.


  [would you like to buy a vowel?]

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Morholt on Чет 23 Jул 2009, 18:49

  Кој права животните бе луѓе, не е туку-така отвори шинтерница. Знаете дека тие песојте морат да јадат нешто, некој требит храна да им обезбедит за да има шинтерница. Колку луѓе денес мислат за лебот како да го купат уште песој да ранит државава то ни требит.
  И ус пат слободно за да не ги убиваат можете да вдомите од тие скитниците некое.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Shadow on Чет 23 Jул 2009, 18:55

  Karan напиша:Кој права животните бе луѓе, не е туку-така отвори шинтерница. Знаете дека тие песојте морат да јадат нешто, некој требит храна да им обезбедит за да има шинтерница. Колку луѓе денес мислат за лебот како да го купат уште песој да ранит државава то ни требит.
  И ус пат слободно за да не ги убиваат можете да вдомите од тие скитниците некое.

  епа за све тоа си се криви луѓето, што немаат они за себе,а и за другите
  и затоа ке страдаат и невини животи
  крив е цел човечки род и сите оние СЛЕПЦИ кои им дозволуваат на некои ГОВЕДА да си прават шо сакаат. не само у рамките на една земја, у цел свет.
  имаат животните права, шо ги праи луѓето бољи од животните
  на крај СИТЕ СМЕ ЕДНО
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Dirge on Чет 23 Jул 2009, 19:03

  Шедоу а зошто не одиш да волонтираш да работиш во шинтерница, така ке има кој да се грижи за кучињата и нема да мора да се убиваат.
  Земјоделците умираат од што се им пропаѓа и државата нема пари да им помогне, ти сакаш пари за кучињта да се одржуваат, ма дај не заебавај .

  Убаво рече каран, посвои едно и спаси живот
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Batty on Чет 23 Jул 2009, 19:11

  Да не се отвори шинтерница, да се убиваат песојте, а? Најлесно е така. Ај што не најлесно, ам и најхумано е (ваљда). Kill, Kill, тоа е само пес. Ништо друго.
  Ко што кажа Каран, не треба да се отвораат уште шинтерници, оти се трошат многу пари така, Владата нема пари за фрлање.
  Точно, зошто да се здомат неколку песој, кога со тие пари може да се направи споменик на уште еден анонимен Холандски поет (пример како онај на кејон кај трскине во Охрид).
  тоа е здрава политика. А не ранење на песој.
  Нели ?


  Последната промена е направена од Priest на Чет 23 Jул 2009, 19:16. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Shadow on Чет 23 Jул 2009, 19:13

  јас би посвоила ако имав услови и ако зависеше све од мене.
  ама ете кој ке слуша 16 годишно девојче.
  и убаво се знае кај идат парите у оваа т.н. држава.
  само највише ме нервираат тие шо јадат г*мна дека не треба вака, не е фер ова она а сите седат со скрстени раце.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Morholt on Чет 23 Jул 2009, 19:13

  Човекот различен од животните го прави неговата свест, (не ја знам точно дефиницијата по психологија ). Да еве да земиме и свињите имаат право на живот, ама до Божиќ и нив ги убиваат.
  Скорс ќе се сложам со Морбид за земјоделците, не сме ние Норвешка со огромен буџет за да се грижиме и за кучината. Ви кажав имат акција за да не се убиваат ќе си контактирате со официјални лица и ќе вдомите по некое.
  Ако се изгради шинтерница, минимум едно куче (кое нема физичка активност) му треба 500 г. месо, да речиме ако има внатре 200 кучиња тоа е многу место 100 кила место! Многу усти можат да се прехранат со толку месо, има луѓе кои работат физичка работа...
  Тие кучиња би биле на терет на државата и без никаква корист! Лангачите не можам да чуваат стада со овци, не можат да чуваат друг добиток, не можаат да чуваат објекти

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Morholt on Чет 23 Jул 2009, 19:19

  Да се разбериме. Прво споменикот на поетот е донација не е со пари од владата. Друго другите споменици се уште не се готови и напраени да знајме шо пари се потрошиле.
  Сакам да кажам ако тоа не е здрава политика (а и нека не е еве) не мора да продолжиме така да тераме, не мора на секое да се даваат автоголови.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Shadow on Чет 23 Jул 2009, 19:23

  реков подобар, не различен.
  и кучето е најдобар пријател на човекот, не е за џабе кажано тоа.
  а тие шо можат да посвојат нека посвојат а има МНОГУ такви.
  а државата, убаво шо ме потсети прист, место да ги џитка парите на некои ср*ња од статуи од кои шо се сопињаме на секој чекор, моеше да ги дае на земјоделците нели? па после да стаа статуи.
  патон пред собрание не е среден па сме дошле со статуи да стааме.
  него забегав.
  и имаме невработени нели
  па нека се вработат у новата шинтерница. ако ја изградат нели.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by PantomimoS on Чет 23 Jул 2009, 19:24

  Сакам животни и затоа ми е прееемногу жал туку-така да се убиваат.
  Лани во општина Аеродром ставаа отров за бездомните кучиња.Ние во извидничкиот одред, поточно во дворот, чувавме куче на коешто му беше дадено се‘, беше расно, го храневме со добра храна, го носевме на ветеринар, имаше примено вакцини и се‘ што треба...и арно ама, кученцево беше малечко и можеше да се протне низ шипките од оградата и си шеташе само и пак се враќаше....и еднаш не се врати.
  Ваљда изело нешто што не треба и било отруено бидејќи баш тогаш беа поставувани отрови за кучињата...Можеби грешам, но како и да е може да се случи и ова.Цел одред го сакаше кучето, одделивме пари за да го чуваме ко што треба, децата беа среќни зошто имаме куче, и поради таква грешка, ние останавме без него.Може да се случи на било кој друг човек...
  Едноставно, треба убаво да се размисли за овие работи.
  За пари...владата има пари ама нерационално ги троши.
  Ги дава за некакви скулптури пред влада, што немаат никакво значење и потреба, за ставање скулптури низ градот (на пр.Девојчето на пешачкиот кај ул.Македонија што личи на ќерка му на Шрек) од кои пола немаат никакво значење и потреба, и ред други работи.
  Да се испланираат парите како шо треба, ќе биде многу боље.Ама не...некој треба да зграби шо повеќе и да пикне во џеб.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Batty on Чет 23 Jул 2009, 19:53

  Убав коментар ПантомимоС

  ****

  Каран вака сега. Знам, знам дека е тоа од донација на Владата направен споменик, ама го зедов онака, паушално за пример, колку да ми помогне во потсмевот мој кон веселата дружина која се наоѓа блиску до Соборна црква, во една зграда каде што рпед влезот има статуи без глава, небаре Икебот Крејн. Нема да ја промашите. Работат 24/7 или пак обратно, тоа не знам. Знам како и за што трошат пари.

  И знам дека не мора да се убивет кучињата, нема шанси да е толкав терет на државата ако се здомат, згрижат. Колку е хумано да се убие пес, не знам. И не е битно дали е љангач, дали е способно куче и слично. Ако е така, ај и бездомнициве да ги убиеме, оти не се способни за ништо, а ако ги здомиме, ке бидат на терет на државата. Или пак, затворенициве. И тие се на терет на државава. Ги ранат, ги чуваат, а немат никаква корист од нив. Зошто не ги операт. Пуф и чао. Или не е човечно ?
  Епа не е човечно и пес да се убие. Барем не во општество како што сакаме да фураме. Барем не овде.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Ивањушка on Чет 23 Jул 2009, 20:47

  Прист така е се слагувам со тебе:)
  а, и кои права на животнитеsto
  па еве на пример, право на живот.

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Шмугле on Пет 24 Jул 2009, 01:28

  Им се одзема единственото право кое го имаат, правото на живот.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Phoenix on Пет 24 Jул 2009, 03:51

  ве прочитав сите да да . баш сите се изненадив.. некои постови ми се допаднаа и се гордеам со лугето кои размислуваат така.. а другите.. немам зборови со кои би ги опишал

  како прво не само што им се одзема слободата.. им се одзема и животот.. и лошо е како завршуваат

  Завршуваат како храна за Волците во Золошката градина во град Скопје.

  и се прашувам кога ке снема кучиња скитници . дали се на ред лугето скитници да станат оброк за Волците.. и дали вие што сметате дека е трошок да се чуваат кучиња не размислувате дека е трошок и золошката.. бидејки некако слабо има профит од посетители .. и дали сте добиле идеа дека и кучињата може да се згрижат во зоо и да им се даде простор во кој ке шетаат и ке бидат бар малку срекни .. не верувам!!

  но еве сега ке додадам нешто што верувам на некој ке му ги подгрее чувствата и ке го натера да се бориме против нивното убивање.. а знам на некој ке му даде убиствен нагон и ке си рече да имав пушка што ке им направев .. небитно!

  да видиме..  навидум опасни? не драги мои ова е љубов .. која на многу луге им фали и ги прави поагресивни да да .. воопшто не се опасни . само се срекни и си се сакаат

  и..  дали е ова куче опасно и дали девојкава се плаши од него .. дали и направи нешто дали ја укасаsto  не ,ова куче не е опасно ! зар би го убил?? зар е штетник кој заслужува да биде убиен ??


  не тие не се штетници.. тие имаат право да живеат исто колку и вие.. само што не зборат да кажат што осекаат.. !!!

  Ги сакам!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Phoenix on Пет 24 Jул 2009, 03:59

  ве читав за згрижување и да си земеме такво куче дома.. епа вака

  како прво незнам дали знаете но повекето од кучињата во град скопје се стерилни односно неможат да имаат приплод.. што значи дека нема да станат глутница ниту пак ке нападнат некој ..

  едноставно тие се навикнати на тој начин на живот.. сакаат да шетаат сакаат слобода.. зошто би ги врзал дома со ланец..

  оние кои излегуваат во парк ке се сетат..

  имаше 4 кучиња кои 7 години излегуваат на исто место каде и рокерите и панкерите.. кучиња кои со сите минале по некој убав миг и биле погалени од секој во паркот..

  Сузана! е кучка која е стара повеке од 10 години и живее во парк..ја хранат луге како мене.. секој одвојува од сендвичот или смоките.. но никого не нападнале.. дури дојде и на свирка на Архангел да да.. можеби ви е смешно но таа живее како сите.. и сите ја сакаат  тоа е Сузи!!  а ова е волчко нејзиниот бојфренд кој беше со неа и со сите луге во паркот цели 10 години

  и да заврши како храна на волците.. жално .. на никого не наштети на никогоооо

  лошо е што се убиваат .. и јас стојам на ставот дека треба да им дадеш љубов зошто тие тоа го осекаат.. и никогаш нема да те повредат.!
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Dirge on Пет 24 Jул 2009, 11:58

  Гајда ако не се лажам кучињава се оние од парк што имаат жетонче на увото. Тие што се со жетонче се фатени и оценети се како безопасни за околината и затоа се вратени назад. Нив не ги убиваат. Ги убиваат оние коишто навистина страшно изгледаат и можат да нападнат луѓе дури и без некоја провокација.

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Шмугле on Пет 24 Jул 2009, 15:11

  Ете зошто сите луѓе бездомници немаат жетончиња на ушите.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Morholt on Пет 24 Jул 2009, 15:38

  Човекот различен од животните го прави неговата свест
  Ете што ни дава право нас а на животните на некој начин не. Луѓе треба да е јасно мислам јас дека поарно е да се усмртат кучината отколку да се на терет на државата.
  Знаете една од можните теории за пропаѓањето на предходниот систем е бирократијата односно премногу „чиновници“, секретарки 300 на нив лични секретарки итн. Односно безделничари кои не биле од корист ама баш никаква, продуктивноста нивна во минус...
  Иста е паралелава со песојве, која е користа од нив!? Тоа што ќе ја јадат храната без да имаат никаква корист. Кажав и погоре тие не можат да чуваат овци и друг добиток, неможат да чуваат куќи и други објекти.

  Е сега погоре поставенеото прашање дали луѓето бездомници да ги убиеме ако немаме корист. Добор со која свест е поставено.
  Човекот има свест за разлика од животните. И да ако не е хумано да се убиваат кучината ајде да не убиваме и свињи да јадиме треви и чаеви.... Затоа што колку што има право свињата толку има и песот. И да најпроста причина што ни дава да господариме над животите на ти кутри животинчина е нашиот ум, значи едноставно сме попаметни од нив.

  А да заборавив и малку да се корегирам еве ја користа од скитниците кучиња.
  клик
  клик
  клик
  и уште многу линкови, животните се водени од инстинкт за преживување тоа треба да го разграничите дека не е исто со луѓето. Ако некој човек ограбува сигирно нема да речиме да ограби дете (без разлика колку пари има), а кутето гледат во неко само месо и ништо повеќе.

  Е арно ама сега политикава на ова не одговарала, кај се торшеле пари на споменици кои се безкорисни во секој случај па дури и штетни. Зошто да не се трошат на кучина, во ред. Значи типично македонски „да му умре на комшијата козата“ или пак класичен инает. Кај гледате се прави една грешка Вие свесно велите зошто да нема втора... Во ред ваше право.

  И да да не заборавам ама јас не сум прочитал , не сум чул, не сум видел споменик да нападне или искаса некој или пак да го загрозува животот некому, баш напротив. Замислете дури и туристи привлеквеле спомениците. Ама ја...

  p.s.
  повеќе не дискутирам на темава
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Batty on Пет 24 Jул 2009, 15:49

  Тоа е ОК. Ако фрлањето пари за глупи работи се грешка, никој не рече дека здомувањето на неколку песој ќе биде грешка. Или мора да е, по дифолт ?

  Имаш ставено неколку линкови за случки што ги направиле кучиња.

  1. Тоа се случило поради тоа што не се вдомени.
  2. Не мора да има второ, ако ги вдомеа немаше да има ни прво.
  3. Сакаш да ти кажам многу проекти на владата што се безпотреба, и што се за 50 пати помалку ефектуални од згрижување на кучињата?

  И да, само човекот има свест. Само тој нека живее. Која е смислата да живее некој друг. Нека останат работи што не касаат, што не сметаат..што привлекуваат туристи.

  Имено, вашиот пулен САД, прави се' што е возможно за згрижување на кучињата, дури повеќе се грижат за кучињата одколку за луѓето. Иако немаат свест. Се грижат за нив. Исто како и јас што се грижам за мојот кактус, кој нема свест, ама може да ме боцне и да искрварам.
  треба да го исечам ?

  П.С. Ако секој на Форумов рече - не дискутирам на темава, Форумов ќе стане блог - преку ноќ


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by balAlajkA on Пет 24 Jул 2009, 15:57

  ве читам и не можам да ви се доначудам.
  прво, правите паралели кои се сосема несоодветни.
  кога браните теза не се користите со напад туку со аргументи, кои треба да се далеку од сентименталност, изолирани случаи и позирање.
  ај со ред. сум ЗА усмртување (читај: хумано прекинување на живот кој нема цел, а не убиство како што некои од вас милуваат да го нарекуваат за да звучи постот подраматично и да плачиме ко на шпанска серија ко че и умри бабата на Касандра).
  кога се работи веќе на решавање на случајот кој е дел од општествените проблеми, имајте ги предвид СИТЕ услови, предуслови, системот и така натаму,а не само емоциите и љубовта кон животните.
  јас сакам животни, ама ако веќе се грижам за нив се грижам со сите тертипи како што заслужуваат, а не да им фрлам коска или остаток од сендвич на поминување во парк.
  како човечки вид сме еволуирале благодарение на нашата свест, како што рече каран и како вид постоиме поради способноста за организија и рационално искористување на ресурсите. налет се, више волим себе него тебе (кога станува збор за видовите).
  правење паралели со споменици, бездомници, и тра ла ла е бесмислено и неосновано. аргументирајте саглам, не мавајте на сентименталност.

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Шмугле on Пет 24 Jул 2009, 16:00

  во врска со постот од каран...

  прво, прашуваш која корист ја имаат од песовите, никоја.
  а да прашаше која загуба ја имаат од песовите, никоја.

  второ, во споредбата со свињите, човекот (за жал) има корист од мртвата свиња како и од останатите животни кои ги убива, освен од песот, чије што месо ниту го јаде, ниту пак крзно користи.
  не дека го оправдувам убивањето на свињите, ама да се споредува со убивањето песовите, не е во ред.

  за останатото потполно ке се сложам со пејџ.
  ај ако не да ги убиеме сите ’опасни’ животни и да поставиме роботи да шетаат по улиците.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Morholt on Пет 24 Jул 2009, 16:00

  Priest напиша:Тоа е ОК. Ако фрлањето пари за глупи работи се грешка, никој не рече дека здомувањето на неколку песој ќе биде грешка. Или мора да е, по дифолт ?

  Имаш ставено неколку линкови за случки што ги направиле кучиња.

  1. Тоа се случило поради тоа што не се вдомени.
  2. Не мора да има второ, ако ги вдомеа немаше да има ни прво.
  3. Сакаш да ти кажам многу проекти на владата што се безпотреба, и што се за 50 пати помалку ефектуални од згрижување на кучињата?

  И да, само човекот има свест. Само тој нека живее. Која е смислата да живее некој друг. Нека останат работи што не касаат, што не сметаат..што привлекуваат туристи.

  Имено, вашиот пулен САД, прави се' што е возможно за згрижување на кучињата, дури повеќе се грижат за кучињата одколку за луѓето. Иако немаат свест. Се грижат за нив. Исто како и јас што се грижам за мојот кактус, кој нема свест, ама може да ме боцне и да искрварам.
  треба да го исечам ?

  П.С. Ако секој на Форумов рече - не дискутирам на темава, Форумов ќе стане блог - преку ноќ

  Eве нешто бидејќи реков не дискутирам повеќе. Кактусот не те боцка сам инаку во каква сакаш смисла
  и проблемот зошто не дискутирам на темава е шо тргна во неповрад наместо конкретен муабет, излезе то шо го реков да му умрит на комшијата козата. Конструктивност ич, џанам само напад имат во темава со никаква цел

  Sponsored content

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 10:54