Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by prozaque on Пон 18 Окт 2010, 19:15

  Чувајте си ја љубота за луѓето.Нив повеќе им треба.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 21 Окт 2010, 20:38

  Куче нанело повреди на 10-годишно дете

  Сузана Тасева На 10-годишно дете од селото Баница вчера од куче му бил одгризан дел од увото и нанесени повреди на раката, а уште три лица во Службата за брза помош во струмичката болница побарале лекарска помош.
  Според информациите од оваа служба, во септември дури 18 граѓани побарале лекарска интервенција по нанесени повреди од каснување од куче. Од нив 7 деца и 11 возрасни.
  Иако станува збор за полесни повреди, најчесто на екстремитетите, состојбата е загрижувачка, велат лекарите.
  Од Ветеринарната станица во Струмица информираат дека покрај кучињата скитници, напаѓаат и домашните миленичиња. Дел од нив не биле вакцинирани.
  Лани, кога вакцинирањето било бесплатно, вакцинирани биле дури 8.000 кучиња и мачки, а годинава само 3.000.
  Иако бројот на кучињата скитници постојано се зголемува, повеќе од 5 години во Струмица нема шинтерска служба. Летово советниците во општината расправале за овој проблем, но ништо од тоа конкретно не е реализирано.

  Извор А1

  Дали треба невини деца да страдаат и да им бидат одгризувани делови од уво, лице, нозе и раце за да бидете вие заадоволни?
  avatar
  Ике

  Male Мислења : 97
  Местолокација : Велес
  Зачленет на : 2008-09-18

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Ике on Чет 21 Окт 2010, 20:44

  zaptija stojkovski напиша:Куче нанело повреди на 10-годишно дете

  Сузана Тасева На 10-годишно дете од селото Баница вчера од куче му бил одгризан дел од увото и нанесени повреди на раката, а уште три лица во Службата за брза помош во струмичката болница побарале лекарска помош.
  Според информациите од оваа служба, во септември дури 18 граѓани побарале лекарска интервенција по нанесени повреди од каснување од куче. Од нив 7 деца и 11 возрасни.
  Иако станува збор за полесни повреди, најчесто на екстремитетите, состојбата е загрижувачка, велат лекарите.
  Од Ветеринарната станица во Струмица информираат дека покрај кучињата скитници, напаѓаат и домашните миленичиња. Дел од нив не биле вакцинирани.
  Лани, кога вакцинирањето било бесплатно, вакцинирани биле дури 8.000 кучиња и мачки, а годинава само 3.000.
  Иако бројот на кучињата скитници постојано се зголемува, повеќе од 5 години во Струмица нема шинтерска служба. Летово советниците во општината расправале за овој проблем, но ништо од тоа конкретно не е реализирано.

  Извор А1

  Дали треба невини деца да страдаат и да им бидат одгризувани делови од уво, лице, нозе и раце за да бидете вие заадоволни?
  Има доста многу вакви случаеви... Мислам дека најдобро решение ќе биде ДА НЕ СЕ УБИВААТ КУЧИЊАТА, туку да се затворат негде.
  Најдобро ќе биде да се излечат, да се дресираат, сигурно поради некоја мака, болка кучињата се насилни (или па се гладни и бараат храна) но ова во Македонија нема шанси да се случи, нема ни затворањето да се оствари но барем повеќе шанси има :)

  Глупо е да се убијат сите кучиња скитници, некои скитници не се ни агресивни... А кога веќе куче те напаѓа/напаѓа некој оправдувам убивање за самоодбрана

  А за овој случај, ако веќе толку пати пријавиле за напад од куче, а надлежните си го ладат, не е проблемот до нас :) Требало да го решат проблемот уште од првата пријава
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Раткапна on Пет 22 Окт 2010, 00:16

  Скитник во животот ме нема нападнато, всушност тие кои имаат сопственик се пострашни и потериториски настроени. Е од нив патам!
  Јас многу ги сакам кучињата и општо животните си ги сакам. Ама па и многууу ми е страв од кучиња, посебно од на комшиите тие и едно што многу го мразам на една другарка комшијата го држи, е то многу пати ми се има пуштено и сопственикот во една прилика кога брат ми ме одбрани, му се развика оти го вознемирувал кучето кое бааааааај ДДДДдд веј беше на улица, значи не в двор!

  Значи,
  Ако треба да се убиваат треба тоа да се прави во овој редослед:
  1.Оние кои имаат сопственик, ама не се вакцинирани и слично и не се ни еднаш погалени и се тормозени од сопствеикот.
  2.Оние скитници кои тинејџерите се берат и ги тепаат и тие станале агресивни и нападнале 10 годишно дете, бидејќи мислеле дека и детето ќе ги тепа(пууур кричрс )
  3.Мирните скитници, но зошто би се убивале?

  Јас колку и да се плашам од кучиња сум ПРОТИВ усмртување(уствари кај нас мачење дур не умрат)
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 15 Апр 2012, 19:38

  Кучињата скитници проблем за тетовската општина
  15.04.2012 - 18:23 | Македонија

  Жителите на Тетово мака мачат со кучињата скитници кои напаѓаат и касаат луѓе.

  Со години граѓаните се соочуваат со оваа појава. Општинските власти постојано најавуваат решавања на проблемот, но сеуште кучињата скитници се на улиците.

  Дел од граѓаните до народниот правобранител поднеле претставки поради незадолство од работата локалните институции во областа на комуналните дејности.

  Во Центарот за јавно здравје во Тетово за 2011 година и првите три месеци од годинава регистрирани се 250 случаи на граѓани каснати од кучињата скитници.
  http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/kuchinjata-skitnici-problem-za-tetovskata-opshtina

  Па добро бе уште колку луѓе треба да бидат искасани за да се превземе мерки? Уште 2500 ли?
  Решението е месо зачинето со вакво

  avatar
  the_Stranger

  Male Мислења : 59
  Зачленет на : 2011-03-08

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by the_Stranger on Чет 19 Апр 2012, 10:17

  Во Тетово, има премногу скитници. Тоа се цели чопори на кучиња кои без проблем се движат низ центарот на градот и навечер често знаат да нападнат. Искрено, на мене не ми е баш сеедно кога треба да поминам покрај 10 кучиња. Не знам дали ќе се среди работата... Едно време кружеа муабети дека фатените кучиња-скитници од Скопје се оставале пред влезот на Тетово. Можда и тоа е вистина ...
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Nemo on Пет 20 Апр 2012, 13:49

  Секаде има бездомни кучиња што слободно се шетаат. Кај нас ги има многу, но мирни се и не напаѓаат па затоа и ги оставаат да си живеат (освен ако не настрадаат од кола). Луѓето ги хранат, така да дружељубиви се :куче-скитник-смајли:
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Bender on Пет 20 Апр 2012, 17:47

  Таксистон од Лешани напиша:Абе да ги погалиш кучињата скитници зошто? За да фатиш некоја болест од нив.
  Кој што сака да префати болест од нив слободно нека ги гали кучињата скитници.

  Пес-скитник да те поручат


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8264
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Printers and faxes on Пет 20 Апр 2012, 22:14

  Убиство на:

  - Бездомни животни, вклучувајќи го и човекот...

  Набрзо, Македонија од 2 милиона, би се намалила на 5 илјади, би останале само капиталистите.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 20 Апр 2012, 22:54

  A што е поважно да ги заштитиме луѓето-бездомници или кучиштата бездомници?
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Раткапна on Пет 20 Апр 2012, 23:07

  Таксистон од Лешани напиша: A што е поважно да ги заштитиме луѓето-бездомници или кучиштата бездомници?

  Искрено неможам да се одлучам...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by prozaque on Пет 20 Апр 2012, 23:08

  Луѓето-кучишта!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Bender on Саб 21 Апр 2012, 01:37  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by глупсон on Пет 27 Апр 2012, 12:40

  Срце за животните...Бла бла бла...Слушам здружението изминатиот викенд нешто просеравало, на плоштадо пред Домо на културата. Да се воведело Анимал Полис. Абе многу озрачен народ. Ептен. Во споредба со битните ствари кои треба да се решат во пародијава од држава, ова со животните е само геј парада, ништо друго. Ма да му ебам, дај еднаш нека се заангажираат то ветеринарните служби, нека ги скопат (кастрираат)то песојте уличари, па за некое време ќе се намали нивната популација. Решен проблем. Ем нема да се парат и размножуваат, а некои и ќе ги снема по природен пат, од глад и пријатно со здравје. Шо толку тупење!?

  Sponsored content

  Re: НЕ за усмртување на бездомните ЗДРАВИ кучиња

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 10:55