Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Слога, братство, солидарност ...

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Batty on Нед 08 Ное 2009, 13:45

  Барем во рамките на нашата република Македонија...

  Дали ни е во крвта да сме солидарни, да бидеме сложни и единствени? Дали како нација, за национални интереси, или пак, за социо-економски прашања, за најразлични работи од секојдневието на поединецот и на толпата?
  Или пак, обратното. Дали во психата на обичниот Македонец е да се сити на туѓата мака и несреќа, да искористува секоја шанса за градење на своето добро и неколегијалност, несолидарност, неединство во повеќе сфери и прашања?

  И од каде сето тоа влече корени и зошто?

  Значи споредба, сосе генерализација, нема смисла да идеме по поединци. Споредба со други народи. Споредба со балканот и пошироко!

  Оти денес, најважно е да си Балканец, па после другата националност...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by prozaque on Сре 25 Ное 2009, 01:28

  Maкедонецот има преиспозиции да биде сложен и единствен, меѓутоа на полн стомак и џеб..Оти кога жежи под нозете, дури и кај најсложените нации е every man for himself.Kaj нас така е веќе 19 години, иако некои работи во кои македонецот се покажал спротивнпо од начелата на слога, братство и единство се настанати по инерција на општата ситуација.Its a jungle here..Kill or be killed..има очајна потреба за општествени херои, примери за човек..т.е ги има таквите, ама за жал се малку и не се експонирани во јавноста, достапни само за потесните социјални кругови.Термини за нив нема, треба да се напрај една менталнo хигиенски зафат за да се ослободи некој..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Kelso on Нед 24 Јан 2010, 22:47

  Корени, уште од времето на Александар Македонски.Цел свет им го освои, сите ги спои на слога и братство, ги прослави како народ, како јунаци, храбри воини.И го убиле.После за време на војните не се боревме како една држава туку бевме поделени од соседите.Ти си на страна на Бугарите, брат ти на Србите и си мавтате додека не ве убие братучед ви од страна на Грција.500 години под ропство и да не можеш да кренеш асално востание..Баш е секој за себе.Историјата ни е таква.Да мораш да се бориш сам за себе.
  Соседиве само сакаат да не разделат и некој ден ќе успеат.Еве на пример Албанциве.Како народ се супер нели?Лагано, сложно ни ја превземаат земјава а ние бегаме.Кога последен пат си можел да шеташ низ Чаир а да не видиш убиен човек?Седиш на Кале, идеш на изложба на Салвадор Дали и слушаш музика од џамии.
  Ние спрема другиве народи сме за никаде.Се разбира не се сите совршени ама бар се сложни и се борат за нивната земја.

  (Подлабоко не навлегувам пошо на крај ќе дадам заклучок дека се е за никаде и само ни се врши притисок и општеството, земјите, законите, политиката(и безброј бесцелни ствари) се сра*е било на Запад или Исток.)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by prozaque on Нед 24 Јан 2010, 23:08

  Александар промовирал слога, братство и единство од политички причини и интерес.То дека бил задоен од идеализмот на Аристотел е само бајка.Ако беше задоен од идеализмот на Аристотел немаше никогаш да биде воин.Затоа и го убиле.

  Кога ќе се земи вкупниот притисок кој се вршел врз нашиот народ низ вековите и неговата способност да опстои како таков до ден денешен можи да се заклучи дека тоа е поради слогата, братството и единството.Тоа бил доволен доказ дека поседуваме доволен потенцијал за кохезија како народ.Или нашиот идентитет е производ на туѓа политика?Септичка јама во која се берат балканските и европските гомна, поле за индеректен судир на интереси, тампон зона...како сакате наречете ја..Паричката има две страни, јас секогаш ја преферирам она првата, меѓутоа не ја негирам и онаа..другата.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Alhemius on Пон 25 Јан 2010, 01:19

  Кога станува збор за слога,братство и солидарност мислам дека добро стоиме,пошто гледаме низ историјата колку сме биле истребувани и угнетувани,а сепак сме опстоиле,и до ден денеска и покрај хегемонијата од соседите и негирањето на идентитетот ние пак сме македонци и така се чувствуваме.И нашите предци така се чувствувале,а сега дали се чувствуваш антички или словенски,тоа е релативна ствар,важно си македонец.Што се однесува за пукање сеир,тоа на нас македонците ни е во крвта,кај нас не може нешто да остане покусо,таков ни е генот,сеирџии сме.Но сепак,кога на човек „му гори под нозе„,знам дека секогаш би му помогнале,ние не сме ладен народ,иако знаеме на бидеме големи намќори.Тоа се гледа по овие хуманитарни концерти,по разни тел. вртења за донација и сл.Како и да е,во глобала добар народ сме,не сме терсене.

  Добро,ОК се тоа,но сега дали овие особини слога,братство,солидарност ги употребуваме и кон другите националности што живеат на ова поднебје?Ќе ги наведам овде најбројните-албанците.Како македонецот гледа кон албанецот,дали сака соживот со него,пријателство?Јас према тоа колку што имам пратено по нет и лично што имам разговарано со поединци,имам приметено дека македонците кои не живеат на исто место со албанците(источниот дел и сл.),немаат добро мислење за албанците,најмногу поради таа тепачка што ни се случи во 2001ва,и се уште мислат дека ваму во западниот дел сеуште се гаѓаме со гранати.А добро сите знаеме дека таа тепачка ни беше наметната од надвор,поради нечии интереси,а ние сеуште ја имаме таа меѓусебна омраза повеќе или помалку.

  Колку само информативно,јас живеам во Тетово и можам да кажам дека ваму соживотот помеѓу националностите е на високо ниво.Проблеми одамна немам забележано,има неколку мултиетнички кафичи кои добро функционираат без проблеми,студентите на Штул се заедно сите и албанци и македонци,македонци работат во албански фирми и обратно.

  Ме интересира дали некогаш ќе ги срушиме тие стереотипи кои ги имаме што се однесува на однос помеѓу нациите?

  да не забегав оф топик или не?размислував за ова па реков да пишам.ОК.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Kelso on Пон 25 Јан 2010, 01:20

  Мислам дека Аце бил човек човек.Тука за своите луѓе.Кога беше војната со Персија, имаше да бира:Дали да тргне по Дариј или да спаси дел од војската кои гинеа.Ги спаси своите луѓе.

  Па добри сме, сме издржале. :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by prozaque on Пон 25 Јан 2010, 11:04

  Ова од филмот со Аце шо го имаш гледано е а ? :Д.Во една од сцените Аце е во двоумење....после битката кај Гавгамела..дали да тргни да го брка Дариј со коњицата и со тоа да го изгуби десното крило или да остани да го спаси крилото и покасно да го фати Дариј.И нормално се враќа назад и си го спасува крилото.Како на филм.Фактите беа дека му требаше регрупирање на трупите и обнова на ресурсите пред да влези во Вавилон.После тоа продолжува да го брка Дариј, дури до североисточните делови на Персија.Персиската војска во големиот дел уништена, поголемите стратешки места завземени, на македонската војска му требало очаен одмор, но тој трга во потера кон некоја персиска вукојебовина за да го фати Дариј и да си оствари зацртаните идеали од неговите комплекси.Александар Македонски е пример за најсебичната личност во македонската историја, ако не и во светската.

  А најголем пример за слога, братство и единство има токму по смртта на Александар.Империја на 3 континенти, поделена помеѓу неговите генерали кои пред неговата смрт се бореле рамо да рамо, а после тоа стануваат најлути противници и војуваат меѓусебе.Зеле добар пример од Александар нема што.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Kelso on Вто 26 Јан 2010, 07:31

  Не го гледав од филмот, од документарец.За тактиките на Александар за време на војувањето и македонската фаланга.
  Желбата за власт и моќ да се води држава ширум 3 континенти ги направило д бфф генерали противници.
  Всушност сите ја сакале неговата позиција (да, зашто би сакале да владеат со моќна, голема држава) . . . а Аце бил себичен.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 26 Јан 2010, 20:31

  Кога се работи за слога значи кога ќе се соочиш со надворешни непријатели треба да се заборави на своите меѓусебни несогласувања и треба да се направи сѐ што може да се направи за заедно да се победе напаѓачот.
  Пример за тоа беше кога навивачите на Црвена Ѕвезда и Партизан се организираа да ја запалат Американската амбасада во Белград, заборавајќи претходно на нивните меѓусебни тепачки на Фудбалските трибини.
  Ние Македонците секогаш сме подготвени да се исколеме меѓу себе за работи кои немаат никаква реална смисла.
  Кај Македонецот секогаш важи мотото: „Не ми треба државата, ако ја загубам власта“.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 02 Ное 2010, 16:34

  За Слогата ние Македонците треба доста да учиме од Грците...
  Нив не ги интересира дали е на власт Нова Демократија или ПАСОК. Не се тие како нас пример некој што е ВМРо-овец ќе рече што барам јас на протести со Комуњарине. Или пак некој што е СДСМ ќе рече што барам јас на протести со ВМРО-Овци. А пак нашите кога ќе се соберат за на протести повеќе има полицајци него протестанти. И некоја будала поминува покрај нив со кола ќе рече „Што е ова од вас не може да помини човек“. А не е најпаметно и тој да се приклучи во протеститеsto Таквиот заслужува да му земиш еден токмак од 10 кг или една казма и да му ја демолираш колата. nervozen
  Грците барем ИМААТ ПАМЕТ и знаат да се побунат кога нешто не е во ред,исто и студентите.
  Алал да им е барем размислуваат додека кај нас имаме ПОЛТРОНИЗИРАНА младина и средна генерација..ма се е полтроништа.
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Нед 26 Дек 2010, 03:31

  Незнам ..... Очекував на темава дека сите ќе се жалат како народот Македонски не е сложен меѓу себе. А тоа е далеку од вистината ..... Барем од сегашната вистина во Македонија. Пробајте да го сватите народот наш Македонски. Сега сме под силна пропаганда на соседите, а исто и од силен притисок од опозицијата - позицијата. Важно е да се напомене дека партиите се препукуваат меѓусебно, а важно е и да се каже дека за тоа најчесто страда земјоделско-стопанскиот сектор со постојани саботажи од страна на сопствениците (кои се партиски определени и се во членството на партиите). Со тоа кај народот се јавува несигурност, сомнеж, а најчестиот синдром е нискоискомплексираноста. Тоа е главниот двигател на неслогата и нели ... „ситењето на маката на другиот“.

  Далеку е од вистината дека странците гледаат на нас како „стока“ која меѓусебно не се почитува. Тие сеуште гледаат на СИТЕ народи од Балканот како на топли и дружељубиви луге кои за разлика од модерниот свет имаат привилегија да уживаат во прекумерното слободно време, големиот круг на познаници, шегобијството и човечноста. Таков впечаток не никнува од никаде!

  Во другите земји населени со Македонци е поинаку (САД, Канада, Аргентина, Турција, Австија ... итн). Јас сум личен сведок за тоа. Летово бев во Америка со посредништво на студиската програма Work&Travel. На аеродромот во Чикаго ме пречека другарче од факс, кој веќе 2 години престојува илегално во Америка. Човекот си ја жртвуваше слободата за да ме собере од аеродром (казната за илегален престој е 5000 $ или 6 месеци казна затвор и депортација). Во 3-те дена престојував, во становите и на други Македонци кои воопшто не ги знам! Но нив тоа не ги интересираше, бидејќи јас сум Македонец и нивна должност е да ми помогнат додека можат. Истиот случај беше и во крајната дестинација, Висконсин Деллс, каде после 3 недели престој во апартманите кај Полскте СВИЊИ, бевме прифатени да седиме илегално, во апартман кај едни Македонци, со кои иако не можевме да се поднесиме психички, и ние и тие си помагавме едни на други. Зошто? Оти сме Македонци. Имаше и едни дечки од македонија од Виница кои не вреѓаа на нај-крвнички начин сите останати Македонци (заради незадоволство од работата и љубомора), НО! и покрај тоа и ние му помагавме нив и тие нас. Бреј мајката? Како така можело? ........ Може! Ама за жал, во странство каде пропагандите на нашите мили соседи не ни оставаат лузни во душата.

  Иначе морам да кажам дека во СТРАНСТВО Македонците се многу добри другари со Турците, не од сличност, туку од причината што Турците не надополнуваат како народ. Турската почит и искреност ги лечи Македонските рани создадени од недоверба во сопствениот народ. Исто така Турците не се радикални муслимани како Албанците, многу слободни се, па од тука се јавува и меѓусебната дружба, која во нашиот случај беше проследена со една добра гајба пиво, скара, турска салата, мекме чорба, неколку украдени пури и тутун од на работа и Македонска народна музика и историја за време од отоманската доба.
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Нед 26 Дек 2010, 03:58

  Втори Дел

  Исто така нема препирки со Албанците, Бугарите и Србите. Дури и самите Бугари сваќаат дека не можат да ни го разберат јазикот, па постојано не молеа да зборуваме побавно:) Има мали препирки према историјата, но тоа е секако заради забуната што во случајот ним му ја наметнале нивните Бугарски Историчари. Ако сакате да му ја затнете устата итро прашајте ги ЗОШТО ако сме ние Бугари не ни помогнаа за време на Грчкиот геноцид во Егејска Македонија и за време на конфликтот во 2001? Нели? Ако сме нивни од интерес е да ни помогнат...
  Косоварите од друга страна се многу комплексен народ. Тие секогаш ќе му помогнат на секој во невољја, но ако некој покаже блискост према Србите или ако Косовски Шиптар почне да зборува Српски ќе го линчуваат.

  Никој од Косоварите и Бугарите не се врати назад. Најчесто тие што остануваат во Америка бегаат од татковината заради националистичките ставови на нивните влади. Косоварите рекоа дека не го сакаат тамошниот албански народ, од причина што немаат слобода за избор на брачен партнер (мораат да се е... и женат со роднинини), а исто така покажаа склоност према дрогата и алкохолизмот. Нивниот главен страв беше дека нивните роднини ќе побараат платеници од Албанската мафија да ги депортираат назад или да ги ликвидираат како резултат на тоа дека ја пострамотиле честа на нините идни невести ( [крвна одмазда]Канун на честа).
  Бугатрите пак беа незадоволни од корупцијата и од идиотите кои секогаш се на власт во државата. ГОЛЕМО изненадување и шок за мене беше фактот што еден од Бугарските имигранти (Ивајло) ми кажа дека Бугарите се иселуваат масовно од причина што не се задоволни од нацистичката политика према Македонија, која на Бугарите му троши милиони од буџетот, како и големата потрошувачка на пари (внатре) во државата за издавање на лажни информации за време на пописите, плаќање во странство за ништење на наодите и информациите за точниот број на малцинства, корупција на мониторнинг службите од странство се од пусти, длабокиот страв на Бугарите дека ќе треба да прогласат нови закони за малцинства и да изградат мултиетничка Бугарија составена од Бугари, Турци (еден милион), Роми (250 илјади), Горјани (300 илјади), Македонци (250 илјади), Гагаузи (200 илјади), Романци и Власи(ароманци), Бугари Муслимани (200 илјади) Грци, Татари, Украинци, Молдавци и др.

  Единствени што во Америка не сакаа да се приклучат на ова „Балканско братсво“ беа Грците, под изговор дека тие се староседелци тука и нив не им теба помош да се снајдат.
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Нед 26 Дек 2010, 05:05

  Значи пред да фрлете со камен по Македонецот и да кажете колку не чини, помислете 2 пати .... светот е голем ... многу голем ... дури и Македонија е преголема ... за тој што ја прошетал ... не е се така како што мислиме ... не е се така како што изгледа, така како што кажуваат на вестите. Ако не друго одете до соседниве држави ... посебно Болварија. Јас на враќање прошетав по Пиринска МКД и Софија. Има многу Македонци ... ептен многу. Трагично е тоа што се опиени од Бугарската желба за криминал и од Бугарската корупција и неодговорност. Сакаа да ме линчуваат од причина што беа лути на новиот закон за автомобилите со Бугарски регистрации. Ѕрагично е и тоа што Бугарите се „Македонизираат“ со тоа што ја крадат нашата музика и вршат 24-часовни пропаганди дека тоа е Бугарска музика од Пиринска МКД со пирински дијалект (ЛОЛ). Еден од тамошните Македонци ми рече : Сине овие овде не бугаризираа ... затоа што сме слични како народ, но сепак ние меѓу себе сеуште сме Македонци, а тоа што сме слични значи дека како не привлекоа така и ќе не одвлечат од себе, нашите деца зборуваат Бугарски, но лесно го учат Македонскиот од нас, како што го учевме ние во 1945 -47.

  Македонците се сложни. Македонците се сакаат со сите. Проблемот е во сомнежот што самите си го ставаме да ни тежи на градите. Размислете малку. Македонија е центар на Балканот. Која војна да започне не зафаќа и нас. Која држава од соседството да пројави територијален интерес, тоа не засега и нас затоа што директно сме зацртани во нивната мапа. Граничиме со две славјански нации, слични на изглед, но многу различни од нас. На Балканот едноставно неможе да има мир. Додека ние се жалиме на неслогата меѓу себе, Грците си ги извадиjа очите. Зошто оти се несложни? Не! Затоа што живееа долго време со богатство украдено од соседите, а сега кога го снема, кога немаат што да јадат и не му е убаво на газето секој жив му е крив, креваат рака на секој што не е со исти маки како нив.
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Нед 26 Дек 2010, 13:00

  И зошто мислите дека Албанците се сложни? Вие мислите дека се сложни оти се без работа. БЕЗ РАБОТА. Само човек без работа може да скока на протести кога сака. Само човек без работа може да трча да пали цркви и куќи во секое време.

  Исто е сега и со Грците. Немаат работа ги отпуштија, па можат да се караат и да протестираат 24/7. Ако пробаме пак нешто со името, нема 1 милион, 6 милони има да се соберат во Солун на протести .... оти немаат работа.

  За разлика од нив Македонецот пак, има работа, а и да ја нема ќе гледа да најде нешто за да заработи некое денарче па после да се прчи пред другите. А не како Циган или Шиптар да шета по цел ден по чаршија чисто од дебилен идеологизам да покажи дека ете го има, тука е, на број е, многу ги има (како не ги имало бројот му е лажен).
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Toecutter on Пон 27 Дек 2010, 19:53

  Марас Ружни напиша:И зошто мислите дека Албанците се сложни? Вие мислите дека се сложни оти се без работа. БЕЗ РАБОТА. Само човек без работа може да скока на протести кога сака. Само човек без работа може да трча да пали цркви и куќи во секое време.

  Исто е сега и со Грците. Немаат работа ги отпуштија, па можат да се караат и да протестираат 24/7. Ако пробаме пак нешто со името, нема 1 милион, 6 милони има да се соберат во Солун на протести .... оти немаат работа.

  За разлика од нив Македонецот пак, има работа, а и да ја нема ќе гледа да најде нешто за да заработи некое денарче па после да се прчи пред другите. А не како Циган или Шиптар да шета по цел ден по чаршија чисто од дебилен идеологизам да покажи дека ете го има, тука е, на број е, многу ги има (како не ги имало бројот му е лажен).

  Теоријава нешто не ти држи вода.
  Малку потсеќа на една изјава на еден екс-охридски директор а.к.а транзиционен капиталист - “Ем им давам работа да не седат така, ем пари ми бараат!“

  Како црни синко, утврди дека вработеноста имала поврзаност со тоа дали некој ќе протестира за своите интереси?
  Ако не си приметил РМ е меѓу светските лидери во невработеност, а платите се меѓу најниските во Европа.
  Што не пречи на овдешната раја да го прима до коска.
  Со векови.
  Мора да се погледне во реалноста во очи и да се сфати дека овдешнава раја е едно обично,безвредно гомно земено по било која основа.Нула.Ништо.The Void.

  П.С. Си слушнал за синдикат?
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Пон 03 Јан 2011, 01:11

  аха
  avatar
  Марас Ружни

  Male Мислења : 140
  Местолокација : Кавадарци - Охрид - Скопје
  Зачленет на : 2009-04-18

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Марас Ружни on Пон 03 Јан 2011, 01:36

  Таа реалност да си ја држиш за тебе. Иначе ако ние не вредиме и сме гомна (како само не ти е страм!) тогаш незнам што да кажам за прекуокеанските земји. Дури и за некој од европскиве.

  Кој вреди? Америка? Каде луѓето немаат живот, време а сега немаат ни пари? Или Австралија? Каде се јавува истата ситуација. Јас мислам дека гомна се тие таму што ги третираат како роботи. Затоа што Америка и Австралија се едно поле со овци во кое што Евреинот е главниот овчар. Денеска се радуваш со платата оти си земал кола, утре со кредит градиш куќа и ОП! не го исплати ли кредитот на улица.

  Во појаките Европски земји е исто. Работа, работа, работа. Јапонија исто.

  Лошиот впечаток кај нас се јавува заради организираниот криминал. Корумпирани влади, криминалци на слобода, приватизирани фабрики каде владее беззаконие. Тие се главните кривци, што населението кај нас е депримирано и се иселува.А не дека ние не сме чинеле.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Batty on Пон 03 Јан 2011, 15:33

  A тие корумпираните, увезени се? Од Куала Лумпур? Не се „наши“?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  MacPower

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2011-01-25

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by MacPower on Вто 25 Јан 2011, 15:42

  браќа ништо од ова нема стварно ми е жал толку работи има во оваа наша земја што треба да не прави горди силни и со поглема самодоверба па кој е тој народ 500год под ропство пак да опстојува на кого му имаат 14.000 ослепени војници кој и покрај 3 пропаганди што се кружат околу него повторно опстојува и покрај се се бориме колку што можеме и треба да сме горди на нас на нашето минато и на самите ние некој да те гази 5века и пак да не успее да те покори асимилира тоа треба да е сила неуништива ајде македонци да се обединиме потребни ни се овие 3 нешта
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Batty on Вто 25 Јан 2011, 17:12

  Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  MacPower

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2011-01-25

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by MacPower on Вто 25 Јан 2011, 22:59

  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Сашо комшијана on Вто 25 Јан 2011, 23:00

  Удба ги накодошила војниците на бачко Самоил, то сакаше да ти каже
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Batty on Вто 25 Јан 2011, 23:03

  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  MacPower

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2011-01-25

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by MacPower on Вто 25 Јан 2011, 23:09

  Priest напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.

  јбг брат ние сме познати по нашата неслога на далеку па и не ме чуди тоа да им го направиле на тие луѓе али исто и мене малце чудно ми е баш 14.000 али историја тоа е тоа ако не учиме од неа сведени сме да ни се повтори помалку или повеќе исто сценарио
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Toecutter on Вто 25 Јан 2011, 23:18

  MacPower напиша:
  Priest напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.

  јбг брат ние сме познати по нашата неслога на далеку па и не ме чуди тоа да им го направиле на тие луѓе али исто и мене малце чудно ми е баш 14.000 али историја тоа е тоа ако не учиме од неа сведени сме да ни се повтори помалку или повеќе исто сценарио

  Пастиру наш ти ли си !?

  Sponsored content

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:34