Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Слога, братство, солидарност ...

  Share
  avatar
  MacPower

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2011-01-25

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by MacPower on Вто 25 Јан 2011, 23:20

  Toecutter напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.

  јбг брат ние сме познати по нашата неслога на далеку па и не ме чуди тоа да им го направиле на тие луѓе али исто и мене малце чудно ми е баш 14.000 али историја тоа е тоа ако не учиме од неа сведени сме да ни се повтори помалку или повеќе исто сценарио

  Пастиру наш ти ли си !?
  Незнам кој го бараш ? :)))) ама можеби замина кај семафорите тој :D
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Toecutter on Саб 29 Јан 2011, 07:06

  MacPower напиша:
  Toecutter напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.

  јбг брат ние сме познати по нашата неслога на далеку па и не ме чуди тоа да им го направиле на тие луѓе али исто и мене малце чудно ми е баш 14.000 али историја тоа е тоа ако не учиме од неа сведени сме да ни се повтори помалку или повеќе исто сценарио

  Пастиру наш ти ли си !?
  Незнам кој го бараш ? :)))) ама можеби замина кај семафорите тој :D

  А шо врска има царството на Самуил и Р.Македонија?
  Освен што делумно се преклопува територијата на која што вирееело царството со она во кое владее “пастирот“ со неговото “стадо“...?

  avatar
  MacPower

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2011-01-25

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by MacPower on Саб 29 Јан 2011, 11:03

  Toecutter напиша:
  MacPower напиша:
  Toecutter напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:
  MacPower напиша:
  Priest напиша:Па ако веќе милуваш историја ...

  Како бе некој успеал да зароби и измачува и ослепи 14 000 војници? Четиринаесет илјади војници!

  Сo братството што го имале, единство и единството, дури одтогаш?

  :)
  Биди појасен баш и не те разбрав !? :D


  Знам што кажува историјата, ама нелогично ми е. Сакав да кажам ...

  Како е можно да се заробат 14 000 војници? Сепак, до толку?
  Историјата вика ... „кај Клучката клисура се водеше жестока битка, ама подоцна, беа заробени 14 000 војници“. И беа ослепени.

  Некако, не ми делува можно.

  Освен, ако постои таа неслога, небратство, и низ историјата, која толку си ја сакаме.

  А всушност, низ историјата, работите не биле баш сјајни и за гордеење, како денес. Освен неколку стварно сјајни моменти, попут Александровото време.

  јбг брат ние сме познати по нашата неслога на далеку па и не ме чуди тоа да им го направиле на тие луѓе али исто и мене малце чудно ми е баш 14.000 али историја тоа е тоа ако не учиме од неа сведени сме да ни се повтори помалку или повеќе исто сценарио

  Пастиру наш ти ли си !?
  Незнам кој го бараш ? :)))) ама можеби замина кај семафорите тој :D

  А шо врска има царството на Самуил и Р.Македонија?
  Освен што делумно се преклопува територијата на која што вирееело царството со она во кое владее “пастирот“ со неговото “стадо“...?


  лелел пак овој стадо пастириии братче малце излегуваш од тема а ако зборуваш за тоа што јас те разбрав во секоја земја имало кралеви,господари,лордови,барони и не ме чуди тоа население што го нарекуваш “стадо“ ( макар да нема излез муабетов )
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Toecutter on Саб 29 Јан 2011, 15:02

  Пастирот е лицето кое шета наоколу како нешто постојано да му влегува одпозади.
  Дали е така роден (велат дека политичарите се зачнати исклучиво со анален секс) или тоа му е бидејќи навистина нешто му влегува не е важно.

  Постот е поврзан со темата, која е поврзаноста на Самуиловото царство со рајата сегашна.
  А за денешниве генерации...Фејсбук и Пинк ТВ се поефикасни од професионален штрајкбрејкер или кодош...

  Што да се каже за генерации кои ја продаваат својата иднина и иднината на своите деца толку ефтино...
  Кои немаат перцепција за заеднички интерес до таа мера што споредба и со некакви далечни африкански или централно азиски средини е секогаш на штета на овдешната раја...
  Каде поимот социјална свест е еквивалент на мисија на Јупитер...  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 28 Окт 2011, 00:15

  Кога вака ние ќе застаниме како Њемцитеsto
  133 тони радиоактивен нуклеарен отпад во несигурно складиште во Горлебен (северна Германија).
  Но Демонстрантите ги блокираа шините нормално да не може возот да помине...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by prozaque on Пет 28 Окт 2011, 19:55

  Пред неколку години УНЕСКО му даде жолт картон на Охрид поради рапидната и несовесна урбанизација и се закани дека ако таквиот тренд продолжи во наредните години УНЕСКО ќе ги повлече своите средства од општината

  Тие средства кои стигаа не знам како и колку се употребуваа, но сигурно беа олеснителни за буџетот на општината, а со и тоа на граѓаните.Ако УНЕСКО се повлече, покрај еколошката катастрофа која ќе го зафати Охрид во следните 20 години, урбаното нагрдување ќе значи и поголеми даноци за граѓаните подметнати во сметките за струја, вода итн и смрт на секаков туризам во градот која е главна дејност?

  И сеа кој кур, обичниот граѓанин да биде оданочуван повеќе и да му биди загрозувана иднината, оти на некој локален Капо му се присакало да зема под концесии плажи или да гради шесткатници кај ќе му прдне со поткупените дозволи и друга папирологија?Каде беа охриѓани кои требаа да изразат протест оти сето тоа им оди во нивна штета?Немаше потреба од молотови коктели, блокирање на кружни текови туку едноставен мирен едногласен истраен протест.

  Ама не, тетките на автобуска кои се спремни со пиштол да те принудат да се сместиш кај нив гледаат да си го наполнат своето кесе, сега за сега, па ако се деси некое срање ќе плетат џемпери кои ќе ги пласираат на пазарот во Корча.Покрај нив и сите останати.
  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 28 Окт 2011, 20:29

  Buzz Killington напиша:Каде беа охриѓани кои требаа да изразат протест оти сето тоа им оди во нивна штета?
  Абе ќе смениш нешто со протести. - Таа е честата реченица што можеш да ја чуеш од секој Охриѓанец но и од секој Македонец. Или пак Кај ќе се справиш ти со тој мафијаш „Знаеш ли колку е забеган“.

  НИКОГАШ,НИКОГАШ ,НИКОГАШ немало протести во прав смисол на зборот зашто 99% од тие протести никогаш не излегле од срцето на народот и неговата волја туку биле претходно испланирани и подбуцнувани од партиите и нивните партиски активисти како лани пред владата што Бранко калкулираше со нив и ги користеше само.Истото е и со Гвујо што праќаше порано стечајци со кози пред штаб на СДСМ.

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by prozaque on Пет 28 Окт 2011, 21:22

  Епа затоа, не очекувај германска реакција на македонска почва.
  Германците имаат историја со позитивни искуства на граѓански движења и општо единство кога се во прашање нивните интереси и права.

  Македонија во поновата историја сите движења почнувајќи од ТМОРО до денешните граѓански движења се формирани од спротиставени струи за моќ, превласт и интереси наместо од самите граѓани.Во такви услови и да има поединци кои ги имаат капацитетите да створат и да сменат нема да го направат знаејќи дека тоа го прават за џабе.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 29 Окт 2011, 21:01

  Њемците докажувале во 19-тиот век дека нивната свест се развила и ја надминала свеста на “племе“ и се развила и го достигнала нивото на свеста на “народ“ и тоа уште во 5-от век.

  Она население кај кое свеста не се развила и останала на примитивно и пониско ниво, останале да бидат племиња и не се развиле и оформиле во народ.
  Нациите се јавуваат многу подоцна од народите.
  На Њемците воопшто не им е толку важна нивната генетска композиција, дали кај нив има 60 % или 30 % келтски гени, бидејќи знаат дека тоа има далеку помала важност отколу тоа да дефинираат дека се народ (а не племе/племиња) оформен во 5-от век.

  Исто така и денеска кога се работи нешто за протести Њемците се собираат сите без разлика дали некој е од Христијанско-демократската унија на Немачка, Христијанско социјалната унија во Баварија, Социјалдемократската партија на Немачка, Слободна демократска партија, Партијата на Зелените или пак Зелената Партија...


  Sponsored content

  Re: Слога, братство, солидарност ...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:43