Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Шанк муабети

  Share
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Printers and faxes on Саб 02 Јун 2012, 19:04

  Дајте нешчо жестоко, да се опијанам сеа, пошо после на слава сум! nervozen
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Нед 03 Јун 2012, 08:39

  Си велам: your beloved presence
  your beloved presence
  your beloved presence
  your beloved presence
  your beloved presence...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  the_Stranger

  Male Мислења : 59
  Зачленет на : 2011-03-08

  Re: Шанк муабети

  Пишување by the_Stranger on Сре 18 Jул 2012, 10:37

  Не знам дали е за на шанк овој муабет, ама сигурен сум дека во добро друштво и после неколку чаши би зел во предвид некој аспекти од следниот тест.

  Молк или вресок - Никола Гелевски

  Ми се допадна конекцијата меѓу тоа како еден човек кој бил борец во Втората светска војна, реномиран архитект, комунист, член на академијата на науки и уметности и градоначалник на Белград доживува да стане одметник и непожелен со македонската сегашност, а ми се допадна и тоа како авторот на овој текст отворено им префрли на некои наши истакнати и успешни интелектуалци и "колективни интелектуалци".

  За крај, мал исечок од текстот (дел од писмото на гореспоменатиот архитект до ЦК на Сојузот на комунисти на Србија):
  „Добро, другари, ме убедивте - не постојат никакви листи, нема списоци, нема чудни и непожелни меѓу нас. Добро, но сепак, за секој случај, ставете ме, ве молам, на тие ваши списоци. Ставете ме, бидејќи повеќе сакам еден ден моето име да се чита на тие ваши хипотетички списоци на сомнителните, отколку на некои други и поинакви списоци (на историјата)... списоци на сосема несомнителните.“
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Сре 15 Aвг 2012, 02:13

  Приберете ги либераливе.
  Барем да се рециклираа.
  Се прашувам зошто над шанк ставаат огледало зад шишињата. За појќе да изгледет?
  Кој седит на шанк, за да бидит „купен“ со то „појќе изгледет“? Мајмун?
  I guess so.

  Планетава е overruned со либерали.
  Деца на црвената буржоазија.
  Ко пиреј се, им ебам племето либерално.

  Спасете ги китојте во Охотско море.
  И планктоните исто.
  И мојот ајпод да биде сив.
  Не црн. Сив. Да биде различен од судбината на Конгоанецот, на чиј грб се произведува аподот, што ми овозможува да сум „књишак“. И сапиосексуалци да ми се мотаат околу мене. Нова хипстерска љубов, тамбиен?

  Чекај, кој Конго?

  Тој.
  Тој.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Чет 16 Aвг 2012, 21:49

  едино на шанк имаш слобода да поставиш своја дефиниција, нели.

  Што е љубомора многумина прашуваат?

  јас велам дека е дарба. Која ја има човек, да осети дека нешто не е во ред, и кога се изгледа дека е така.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Sunshine
  Brutal but effective
  Brutal but effective

  Female Мислења : 3502
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2009-08-03

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Sunshine on Нед 19 Aвг 2012, 16:29

  Саншајн ис бек.Една пијачка до стара екипа од мене
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Printers and faxes on Нед 19 Aвг 2012, 16:37

  Крај на светот дан се ближи... Диди се врати на форумов. Знајш колку е чудно ко ќе видиш нов пост, ите од тебе? пууу

  Aj наздравје и добредојде назад.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Чет 30 Aвг 2012, 17:29  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Пет 31 Aвг 2012, 19:50

  Никако не можам да се искупам пред работничката класа за три + години тролање и навреди. Поготово не за дружење со либерали.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Вто 04 Сеп 2012, 20:31

  Прее, имаше некоја конференција на факултет, на ниво на смерови вкупно. Т.е. имало, покасно дознав.

  Плејс ваз мобд од Индијци, Пољаци и сл.
  Двајца Индијци ме начекуваат в ходник и ми викаат „ти си тој и тој, за кој се зборува тоа и тоа, слушнавме вака и вака, и така и така?“
  Да, викам јас, тој сум. Изненадно.

  Дури и се сликаа со мене. Ќути автограм шо не ми побараа.

  Latter он, ми се јавија тие Лондон, „што мерат“. Забеганите :D Ќе се „чуеме“ за 4-6 недели.

  15 минути не знаеш шо да мислиш, ама после тие, ти текнува:

  Џабе, нема со кого да ја споделиш приказната.

  So, take the water down and go to sleep.
  To sink still further, beneath the fatal wave.

  So hard to walk alone.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Сре 05 Сеп 2012, 03:36

  Старееш шанку!
  И јас.....и јас.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Сре 05 Сеп 2012, 03:44

  B. Zanetti напиша:Прее, имаше некоја конференција на факултет, на ниво на смерови вкупно. Т.е. имало, покасно дознав.

  Плејс ваз мобд од Индијци, Пољаци и сл.
  Двајца Индијци ме начекуваат в ходник и ми викаат „ти си тој и тој, за кој се зборува тоа и тоа, слушнавме вака и вака, и така и така?“
  Да, викам јас, тој сум. Изненадно.

  Дури и се сликаа со мене. Ќути автограм шо не ми побараа.

  Latter он, ми се јавија тие Лондон, [b]„што мерат“[/b]. Забеганите :D Ќе се „чуеме“ за 4-6 недели.

  15 минути не знаеш шо да мислиш, ама после тие, ти текнува:

  Џабе, нема со кого да ја споделиш приказната.

  So, take the water down and go to sleep.
  To sink still further, beneath the fatal wave.

  So hard to walk alone.

  Kралска Академија?(нели тие или од австроyнгарска кралска(императорска) академија го промашија Љуботен на Шара?)
  или offer за brain drain понуда oд амбасадорот на Нејзиното Фашистичко Височество? :D

  Don't need to answer. :)
  Jaс само да си прашам. :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Пон 10 Сеп 2012, 05:23

  Ако генерацискиот јаз меѓу бејби бумерите и нивните родители во 50' и 60' изнесуваше 15-20 години и тоа беше сметано за социјален феномен, кој, некои хипици беше перцепиран како нешто that will alter the course of mankind....денешниот јаз е намален за прибилижни 5-7 години.Барем според некои мои обсервации и размислувања.Тоа значи дека мојата генерација со некоја постара или помлада 5 годишна генерација нема никаква култоролошка, морална, спиритуална или било каква допирна точка, никакво поле за комуникација повисока од шо-прајш-како-прајш муабети.И ваквиот тренд си опстојува, со тенденција јазот да се намали(зголеми уствари кога ќе видиш) на помало временско растојание..Е то ти е брзина брат.Life in the fast lane.

  Микрокосмосот на раното детство во 90' беше со Бушава Азбука и La Linea (БАЉУМ-БАЉУМ де!) на МТВ, без кабловска, фиксен телефон со петтоцифрен број, касети и плочи за музика, БЕЗ ИНТЕРНЕТ и секаков концепт и трач за него, Комодоре 64ка, флипери, криенки(Ку-Ку во Битола), порно магазини( ),свежи овални YU лепенки на задното стакло на колите, традиционална анимација на цртаните....сето тоа обвиткано со стандард на живот(цени-мени плати-клати) шо ги исполнува барем основни критериуми за она шо на ТВ и во филмојте го викаат достоинствен скромен живот.Нешто што би се нашло во турска серија.
  Додека во Босна се развиваше геноцидната креативност - во Скопје свиреше Би-Би Кинг.А на свирката не беа присутни фаците шо денес ги парадираат газојте на некои од реномираните(и изгор скапи!) фестивали оти тогаш беа зафатени со крадење на народот.Шо поќе да се речи?

  На 18-22 години пушта наркозата и како некој да ти манал клоца по мадиња, махинално палиш цигара и сфаќаш дека си катапултиран во свет кој е скроен небаре Orwell&Huxley mash-up.Феудална дистопија со футуристички елементи.Македонски стим-панк на кој му фали уште Ктулу. Листата на негативните елементи од нашето секојдневие би ги искористила максималниот број на карактери дозволени за еден пост. Шо би рекол Карлин, кога сета горчина од луѓето би излегла надвор, нејзината количина и густина би била толку голема шо би завзела течна агрегатна состојба.Pool with liquid bitterness чија енергија е способна да ги промени законите на времето и просторот.За да останеш читав во духот треба да симулираш антагонизам за да се испукаш, оти модерното либерално време не лиши од него и згора на тоа не казнува со социјална изолација и маргинализација.

  Winston Smith: I know you'll fail. Something in this world... some spirit you will never overcome...
  O'Brien: What is it, this principle?
  Winston Smith: I don't know. The spirit of man.
  O'Brien: And do you consider yourself a man?
  Winston Smith: Yes.
  O'Brien: If you're a man, Winston, you're the last man. Your kind is extinct. We are the inheritors. Do you realize that you are alone? You are outside history. You unexist. Get up.
  [Winston gets up and O'Brien shows him his reflection in a mirror. Winston is disheveled and beaten]
  O'Brien: *That* is the last man. If you are human, *that* is humanity.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Пет 14 Сеп 2012, 08:05

  Ако „ме помине ова“, ако го преживеам и ова, и оваа недела, ветувам, се колнам дека ке ги променам голем број од моите неарни навики.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Шанк муабети

  Пишување by глупсон on Саб 15 Сеп 2012, 09:20

  И јас така го гледам Чебрен (биртијата) од ко ќе излезам од таму (муабето инспириран од сликата на Никола) :)

  П.С. Најуба скара има во таа биртија :)
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Шанк муабети

  Пишување by глупсон on Саб 22 Сеп 2012, 20:04

  Вчера ме вознемири муабетов:

  - Не, не пијам поќе ракија, ми здодеа да пијам ракија, сеа си пијам пиво, вино...

  Не можи да ти здодеј ракија. Можи да ти ги изгори џигерите, ама да ти здодеј не! Шо бош лаф ќе беше овај погоре... Коркачи
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Раткапна on Саб 22 Сеп 2012, 22:41

  Јас пак ич неќам пиво или вино.. т.е. можи вино, ама пивото ептен глуп вкус ми има. Можи не глуп, ама смотан ( ) т.е. неубав. Не дека ракијата има вкус на чоколадо, или вотката на карамела, ама се трпат (т.е. за мене баш океј вкус е то). Пивото горчи дамајаебам! Плус грдо мириса. Не дека ракијата убо мириса, ама ко ќе замириса потсеќа на расипан заб, на настинато, на крв од рана, а пивото на шо? На комарци!
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Чет 25 Окт 2012, 19:23

  Crime doesn't pay.It's overpayеd.

  A јас дремам овде на шанков, чесен и soon to be шворц. Пивото кое го пијам, цената му е скроена по неолибералистички крој. Kaпитализмот го нагризал и дрвото на шанков. Тоа е.На некому потта е горчливо пиво, на некој туѓата пот е ново бентли. Не ми е криво шо ме лажат дека и јас утре со напорна работа и мака ќе спечалам за бентли. Криво ми е шо мислат дека им верувам.Додуша за куро ми е бентли и кола воопшто.Да имам барем за едно пиво кое нема да ми напрај киселини во стомакот откако ќе ја видам сметката. Барем некоја трошка достоинствност да се има дремењето на шанков.

  Достоинствениот живот на многумина преку економската алхемија на неолиберализмот е конвертиран во луксуз за малкумина. Hell is other people рекол Сартр.Taнталов пекол да бидиме попрецизни.

  Иначе Taнтал е цимерот на Сизиф во најмрачните одаи на пеколот.Како и Сизиф исто така осуден на вечни маки.Само наместо да тркала еден ист камен по угорница over and over again, Тантал е осуден да гори од вечна глад и жед, која никогаш не може да ја задоволи:

  Tantalus's punishment for his act, now a proverbial term for temptation without satisfaction , was to stand in a pool of water beneath a fruit tree with low branches. Whenever he reached for the fruit, the branches raised his intended meal from his grasp. Either he was afraid of drowning or that whenever he bent down to get a drink, the water receded before he could get any.

  Кој би рекол дека Хелените биле визионери? Само ете, во духот на математиката ме интересира..дур имам неколку голтки во шишево..колкава противредност има трудот во танталови маки? Колку единици гнев кај народот конветира концерт на Цеца во еуфорија? Колку апатија неутрализира епизода од Долина на Волците?

  What kind of sadistic wet dream is this?

  И кајсе 500 миљони непријавени Кинези, да му ебам племето жолто..

  Ете ја и сметкава.
  .
  .
  .
  90 денари за ѕидарско?Поскапело за уште 10 денари.За 9 бона и келнерката би требало да ја опнам отпозади..Море море мореееееее...

  I'M MAD AS HELL......

  ......and probably will take some more. Jeбига, крвта не е вода, а ДНА-та не е конец. A пивото досега сигурно ми се изветреало, ама ќе го втерам на екс. Како викаат старите..пењал се не пењал, аз пари сум дал!!
  Плус среќните саати спроведени со закон се ближат.

  Ајде!За Мизеријата!Живели!


  Ме искинаа киселини мамицата....


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Phoenix on Чет 25 Окт 2012, 20:05

  Ах убаво си го склопил ова со празни џепови и киселина. Го испра убаво во машина капитализмот додавајќи му французин.. малку расизам .. малку митологија..

  Го враќам филмот на секое утро кога станувам и пцујам. Кој ја измислил работата мамицата.. но после ми текнува на Ленон и Working Class Hero и станува по ублажен револт. Какво бентли кави луксузи во нашава ни земја нема за куќаре со 2 соби да се изгради , а Грујо вика по 4 деца да се раѓаат чунки во ИРска рипал наталитетот ко пуканкиве што растат во тенџере турено на шпорет на дрва.. читај (nemam micro) . кога сме кај пивото со цени добро котираме , од прилика како во Прага.. со тоа што таму за 150 ден ќе пиеш пиво и ќе те дружат 4 зеленооки чехињи . ама како што рече крвта не е вода не може да не шупчат колку што може да издржиме... затоа може и 100 евра да го напраат пивото ама ако го посакаме и ќе го имаме..

  само 3 работи се недостижни.. бар јас така мислам ама за тоа друг пат...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Чет 25 Окт 2012, 21:47

  Гајда, за човек што наоѓа утеха во Воркинг Клас Хиро цената на пивото треба НАЈМАЛЦЕ од се да му предизвика ублажен револт.

  Ало, Ленон пее за посраниот живот на работникот во модерното општество и ти велиш цената на пивото во МКД добро котирала со цените на пивата во убер капиталистичките земји на кои пивото во корелација со стандардот им е виртуелно безпари.На буржоазијата.Всушност и нив тука им е безпари, дури она Туборг во Хавана кој го купуваат за 170!! денари на концертите од Бернајс Пропаганда и други анархистички салонски хепенинзи.Работник е еднакво посран и во САД, Германија, Кина, С.Кореја you name it they had it(hell).

  A реалната цена на пивото кај нас, ако се земат бизнис параметрите како услови, производство, амбалажалирање и дистрибуција е мнооогу помала од моменталната.За компарацијата меѓу квалитетот на пивото и цената да не збораме.Јас еве се кладам дека наместо дестилирана вода во акумулатор, можиш и Горско/Даб да туриш и нема да има гајле.

  Доколку таа песна на Ленон вистински би ја слушнале, вистински-вистински ако ги допрел текстот(а, ќе ги допре ако се со позадината на Ленон и на сите синови на работничката класа) тогаш надвор ќе имаше револуција! Bloody juicy revolution со естетика која ни најдарениот писател на дистопии со среќен крај не ја прикажал во едно од своите дела.

  Арно, ама......

  За да не бидам лицемерен или да ме сфаќаш проповеднички како некој католички поп... и јас не сум достоен да го носам крстот на работниците. Јас сум Мидл-Клас-Никој-и-Ништо.Заглавен меѓу хипстерите од повисоката средна класа и работниците.Меѓу оние што имаат да изгубат Ајфон и оние што немаат ништо.Барем не сум double-standards либерал и сум искрен, барем пред себе и пред уште тројца луѓе во мојот свет.Сите со различни економски приказни.Мојата измеѓу нивната.Секогаш измеѓу. I'm the Middle Man but Paul was the Walrus.

  П.С

  Иначе доколку би седнал некогаш во Прага да пијам overpriced пиво вака ги замислувам 4те зеленооки чехињи: едната на хорс, другата има сифилис, третата во договор со дечко и рекетар да ми ги земат парите и/или пасошот, четвртата трансексуалец вработен како агент во маркетинг компанија која работи за некое чешко пиво и ми го пери мозокот со лажните цицки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Phoenix on Чет 25 Окт 2012, 22:22

  кога сме кај Туборгот.. пред 2 дена бев на хуманитарна Свирка во Хавана..

  Влезница за свирката чини 150 денари .. пари кои одат за девојка која треба да се оперира.. и до душа девојчето беше таму и ми се напраи ќефот што платив карта..

  а Туборгот кој го пиев беше 120 денари.. . а кај мене во сп маркет истото пиво со израчунат 18ка ддв .. стига по цена од 32 денари... од каде вадат толку високи цени не се нормални..

  а за чехињите ме изненади , многу пеимистичка фантазија во секој случај освен ако не се работи за Фетиш

  шала.. тоа со Прага не го спомнав случајно , имам другарче што е воодушевен од цената на пивото и од менталитетот на девојките во Прага.. само и тој јасно и гласно вика сите се ку..ви нема шанси од тука да земам жена..

  инаку и таму убаво тече филмов изработен од системов.. сите да работиме колку да преживееме.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Пет 26 Окт 2012, 01:11

  Шознам за чехињите, според сите сознанија шо ги имам очекувам и такви да видам. Само кај нас жените(со зелени очи хахаха) немаат некои посериозни испади.Одвреме-навреме некој херпес и трипер, по некоја хорсашка и психопат..ама тоа е тоа.

  И пак пивото е 100тка литар и пол од продавница Скопско. Ц ц ц ц. Ај ќе стисниш некако ќе набавиш стотче, ама тие зеленооките се напикани во некоја екстра-екстра дискотека, каде со 100ка мојш само газо да си го избришиш.

  За ракијата немојме да се пожалиме, како шо не нагризува сиромаштијата, така ракијата станва се подобра и подобра. Вискито гомна да јади!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Раткапна on Вто 06 Ное 2012, 23:05

  Абе, има луѓе кои пијат ракија оти немаат пари за виски, и има луѓе кои имаат виски на располагање, ама си пијат ракија оти му е поуба.

  Јас пример пијам швепс.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Batty on Пон 12 Ное 2012, 09:25

  Во епоха на тешкотии и статичност, менувана само со ситуации кои водат до екстреми, секогаш се судруваат само две приказни, со невидена диференцијација, ама сепак си го наоѓаат патот за кој секој може да го нарече „свој“.
  Така, во едно утро, со кафе и цигара, припадник на работничката класа може да зборува со саати, разменувајќи искуства и „секојдневни белетристични сказни“ со comrade кој има подлабок џеб на неговите полуксузни пантолони. А пред самиот крај на муабетите, аналогно на крајот на веќе оладеното кафе, секако дека „плиткоџебниот“ ќе исфрли една домашна „економска дијагноза“. Во смисла:

  - „Их, шо ти е сиромаштија, ти велам, не можам ни храна за мачки да си дозволам!“

  Верувајте, нема да помине ни парче време, а од другата страна, веројатно либералниот уживател на веќе докусурено кафе, со полу голтка и извик „мммм“, ќе се надоврзе:

  - „Вистина. И јас!“
  - „Ене, 12 дојде сатот, мачето не ми е нахрането. Пуста сиромаштија!“

  Крај на приказната.

  И на таа. И на оваа.

  Од проста причина што лицемерието на либералниот ум оди до таму, што мора да предничи.
  Па и во сиромаштијата, на муабет.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Шанк муабети

  Пишување by prozaque on Сре 21 Ное 2012, 10:12

  Многу ми е жал за потиснатите геј сиромаси и бездомници во Македонија. Немаат плакар од кој да излезат.

  Step right up..

  Сочуство и до младата македонска анархо-буржоазија на кои естетиката на нивното урбано маало е нарушена со пекари и вулканизери. Специјална емпатија упатувам кон жените од таквите кругови кои ја подржуваат работничката класа со постери и стегнати тупаници, но се грозат од продавачите на Бит-пазар и затоа пазарат долна облека во Интимисимо или oд Викторија Сикрет via он-лајн.

  Step right up.It's only a dollar.

  When you are born you get a free ticket to the Freak Show.When you are born HERE you get a front row seat.

  Tука еко-комунистите возат дизел коли а будистите јадат во Мекдоналдс. Сељаците слушаат џез. Докторите не пуштаат вода после голема нужда.Студентите гледаат турски серии.Кладилниците се поголеми oд кината.

  Step right up...

  Спирала.Кон амбисот.

  Булана работа.Булана!

  Step right up..only a dollar.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Шанк муабети

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:03