Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Share
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Kelso on Саб 12 Дек 2009, 13:50

  Колку ви се допаѓа начинот на Sex Drugs and Roll N Roll?

  Дали сте личност која би навлегла во ваков Рок ен Рол живот?
  Колку ги сакате опасностите од тоа што го носи?
  Сметате дека има повеќе добри или лоши страни?
  Колку може да смени мислење и карактер кај некоја индивидуа?
  Дали би сакале да бидете дел од некое друштво кое ја тера оваа 'шема'?
  Како воопшто настана овој израз?


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Ивањушка on Саб 12 Дек 2009, 18:02

  ја би само кажала дека сум навлезена во овој начин на живот, само без рок енд ролот, па би го заменила со друг жанр на музика
  и то.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Dirge on Пон 14 Дек 2009, 00:38

  ахахаха исто и јас. првите две се сосема ок третото е моментално фјунерал дум/шабанарии
  п.с. се зезам за второто.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Ивањушка on Пон 14 Дек 2009, 00:58

  немој немој така да збориш зашо има некои шо живеат како светци па ќе ти стават минуска хахахахха
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Гостин on Пон 14 Дек 2009, 01:32

  јас само првово и второво, второво најногу а првово некоја постара ак иам во близина
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by PantomimoS on Пон 14 Дек 2009, 12:12

  Sebastiana напиша:Колку ви се допаѓа начинот на Sex Drugs and Roll N Roll?
  Дали сте личност која би навлегла во ваков Рок ен Рол живот?
  Ако рокенролот се сведеше само на секс, дрога и рокенрол (музика), тогаш слободно ќе можевме да го поделиме со нула...И да го коренуваме.
  Фразата можеме до утре сабајле да си ја користиме во секојдневен говор, на шала, уз муабет енд стаф.Ама рокенрол животот не е само секс, дрога и рокенрол.
  Добро, се вртам во круг.
  Што сакам да кажам...Сексот, и да слушаш рокенрол и да слушаш турбофолк ќе го има (дај боже )...Дрогата, исто, секој со своите желби/потреби.Рокенролот си постои како музика и како нешто многу повеќе од музика...Наше е дали под рокенрол ќе сфаќаме само секс и дрога или малку повеќе ќе навлеземе во она што всушност е рокенролот...
  Рокенролот има многу, мннногу нешта во него.
  Ако тргнеме на пр. од рокенрол бендовите, голем дел од нив имаат цела философија во текстовите, емоции-еден куп, ствараат уметност, шират мир, љубов...
  Не живеам во граници наречени „Секс, дрога и рокенрол“.
  avatar
  Jas
  -кравче-
  -кравче-

  Female Мислења : 1368
  Зачленет на : 2009-10-03

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Jas on Пон 14 Дек 2009, 12:43

  what about sex beer and rock&roll :)

  да не разглабам, се слагам со постов над мене, се е до личноста а овие три работи не мора никогаш да идат заедно
  avatar
  Sunshine
  Brutal but effective
  Brutal but effective

  Female Мислења : 3502
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2009-08-03

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Sunshine on Пон 14 Дек 2009, 18:37

  Кај мене се е у пакет.
  Вака,се слагам со Геро,сексот и дрогата идат и без рокенрол.Ако некој сака да се дрогира и да се секса не мора да фура рокенрол филм.
  Јас поинаку го сфаќам рокенролот,не е само секс и дрога многу нормално.
  Дали би навлегла ...можеби не знам а доколку навлезам се разбира дека ќе ги прифатам последиците тоа е тоа.
  Секс ,драгс енд ракија!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Phoenix on Пон 14 Дек 2009, 19:01

  за човек да слуша рок треба да му работи малку кликерот и да има слух
  за добра музика.. за човек да избере во животот да фура рок треба да е
  силна личност која ќе се храни од рокот и ќе биде позитив до коске.. А
  тоа Сексот и дрогата се само добри пропратни елементи со рокот..можеби
  од таму дошле .. Може некој рокер се издрогирал и имал секс на некоја
  силна рок песна..и извикал Секс дрога и рок н ролл гарант се осетил
  како бог...

  Рокерите живеат за моменти ..живеат за убави мигови .без да мислат многу на последиците..

  Сепак оваа парола не е никаде прогласена како нешто приврзано за
  рокот..ја има паролава во најразлични форми .јас сум пораснат со рок и
  ги имам доживеано и склопено сите три елементи односно сум ја решил
  одамна равенката но тоа секс дрога и рок н ролл ми е мн пувачки да не
  речам чаламски и мн ме асоцира на некои такви новопечени рок бендови
  кои само се фураат..

  Во длабината на рокот има мн убавини ..и не само сексот и дрогата уште многу нешта идат во склоп ..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Пон 14 Дек 2009, 19:15

  Sex, drugs and Rock N Roll како мото за рокенролот делумно ја доловува поентата на рокенролот и ја застапува единствено само неговата декадентна страна..Рокенролот е повеќе од декаденција..

  Stick it to the Man, беше фраза која често одеше заедно кога се спомнуваше рокенролот и се јави во времето на хипи движењето..Тhe Man т.е Системот, денес е со двојни аршини и колку да не ги прифаќа сексуалната либерализација, слободното користење на дрога и привременото покажување на агресија во музичка форма сепак суптилно ги форсира со што се промашува поентата на рокенролот и ја црни истата..Затоа денес имаме сезонски рокери, рокери кои во плејлистата покрај Параноид имаат и некоја шабанска песна на плеер.И се разбира имаат редовни сексуални односи и користат дрога.

  Каде спаѓаат тука радикалните пораки во рокенролот?Каде се идеалите?Каде е прогресивноста?Каде е нонкомформизмот?Каде е револуцијата?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Phoenix on Пон 14 Дек 2009, 19:57

  прозак од тука ја ископа поентата за темана кој е крив што умре рок н роллот..

  паметно кажано .. затоа освен тинејџерите сите останати рокери слушаат стари песни! ..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by PantomimoS on Пон 14 Дек 2009, 21:38

  Phoenix напиша:затоа освен тинејџерите сите останати рокери слушаат стари песни! ..
  Јас сум тинејџер а слушам стари песни.
  Што е со генерализацијава...ако си тинејџер е невозможно да имаш уво за добра музика?


  Последната промена е направена од PantomimoS на Вто 15 Дек 2009, 21:22. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Phoenix on Пон 14 Дек 2009, 23:22

  геро мислев на повеќето . ти си исклучок :) ...

  мислев на девојчиња од 1ва год средно што се фураат на гнр и на паркети ...

  и забегавме
  avatar
  Новинарка

  Female Мислења : 182
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2009-11-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Новинарка on Вто 15 Дек 2009, 00:47

  Девизата „Sex, drugs and rock n roll“, не ја почитувам во делот за дрогата. Уште повеќе, мислам дека се работи за стереотип, произлезен од т.н. „металски друштва“, каде хедонизмот на животот е изразен преку овие три елементи, небаре други и не постојат. Ако некој вистински се одлучил да живее според ова правило, тогаш мора да му е добро. Зошто инаку и би правел нешто свесно, ако нема сатисфакција од тоа? Сакам да бидам дел од секакви друштва, каде меѓу другото, си ја тренирам издржливоста на карактерот, откривам што ми чини, што ми пречи, што ми одговара, а каде не се пронаоѓам. Во вакво друштво, би можела да сум, но краток временски период. Вредностите како СЕКС, ДРОГА И РОК ми се во најмала мера - површни. Барам длабочина во животот, вистински вредности, интелект, капацитет. Ако луѓето со кои се дружам го поседуваат, тогаш останувам со нив. Сепак, во земја како нашава, со 40 посто невработено население, малку се тие што можат да се дрогираат онака „солидно“ и со „јаки срања“. Сметам дека ваквиот блесав живот, носи со себе ограничување кон перцепцијата, затоа што постојано си нестабилен, детинест, несериозен и како што споменав и претходно - површен. Како е настанат изразот немам поима, иако знам како дојде во Македонија. Од одвратниот запад.
  Ако запад каже дека изметот е симит, сите ние ќе нарачаме симит.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Dirge on Вто 15 Дек 2009, 01:28

  Многу грешиш во врска со рок музиката дека е површна.Очигледно е дека го немаш вкусено животот на рокот(не зборам за секс драгс и рок) а ниту благодетите од музиката.
  avatar
  Новинарка

  Female Мислења : 182
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2009-11-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Новинарка on Вто 15 Дек 2009, 10:50

  Значи како ми ја извади реченицата надвор од контекст, како прав новинар од „Крема“...

  Ај еве едно билобилче:

  Вредностите како СЕКС, ДРОГА И РОК ми се во најмала мера - површни.


  Под ова се подразбира дека да го живееш животот за СЕКС, ДРОГА И РОК, Е ПОВРШНО, ако ги немаш љубовта, хуманоста, семејството, надоградбата духовна и интелектуална.
  Немам јас вакви приоритети. Мене ми е анимално, да живеам за секс. Да живеам за да умрам (дрога), ми е глупо. Да живеам за музика, не ми е приоритет. Така што, не велам дека во рок музиката нема некаква револуција, но сама по себе, изолирана, или во комбинација со овие анималниве и глупиве „вредности“, сметам дека не е вредна за да се окарактерзира како наша мисија за која ни е даден животот. Има мнооооооооооооооооогу, ама многу поважни работи - семејство и љубов се првите што ми доаѓаат на памет. Музиката, барем за мене, секогаш ќе остане секундарна забава за површен хедонизам. Без разлика на нејзината неповршна есенција (содржина).
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Вто 15 Дек 2009, 13:26

  Нарушувањето на основните вредности на човечност меѓу кои и оние што ти ги наброи погоре Новинарке, е причината што рокенролот воопшто некогаш се појави.Рокенролот е реакција на лицемерноста и трулоста на општеството во сите негови сфери..

  Незнам како го тумачите рокенролот, но мене секогаш ми изгледа како продолжена рака на некаква нихилистичка и егзистенцијална философија..Еве да го земиме моделот на Ниче.Тој сметал дека општеството ги злоупотребува моралните вредности со што го доведува човекот до еден морален ќорсокак и тапкање в место.Просто и пазарџиски кажано.Исто така сметал дека реконструкција и усовршување на истите тие вредности е безполезно и затоа најдобро е да се има еден свеж почеток.Свежиот почеток во Ничевата философија е декаденцијата и хедонизмот со што ќе се урнат вредностите кои го трујат човековиот прогрес и ќе се создаде основа за градење на нови..На истиот принцип работи и рокенролот.Девизата секс, дрога и рокенрол се фаза I, sticking it to the Man, негација на комформизмот, пасивноста,духовно-интелектуалниот мрак.После тоа следува фаза II на рокенролот со која се доловува суштината и поентата на рокенролот и тој доаѓа во полн израз.За тоа можи да се пишува цела повелба и монографија.Тогаш, рокенролот е повеќе секс, дрога и вид на музицирање.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Kelso on Вто 15 Дек 2009, 20:58

  Да си одговорам на темата. . .

  Многу луѓе од страна сметаат дека да си рокер автоматски си пропадната инвестиција, само со тоа што веднаш помислуваат на Секс Драгс Ен Рок ен Рол.Има многу рокери кои го тераат ова што следи само по себе.Но, тоа е само еден период кој го поминуваш.Тоа не значи дека рокерите не можат да создадат хармонично семејство и понатамошен мирен живот.Сметам дека ова е фаза низ која поминува поголем број на рокери(да не кажам сите, сепак има различни карактери).Рокерите донесоа смисла во музиката, повеќе емоции..се знае кои песни сеуште се слушаат со години и кои ги слушаме ние, нашите родители, нивните родители, и се разбира убедена сум и дека и нашите деца и наредни генерации ќе ги слушаат.Зад таа маска на опасни, луѓе кои ризикуваат, обвиени од пороци има посебност и екцентричност.Мислам(сепак мое мислење не ми замеравајте) дека секој рокер е посебен на свој начин и е душичка, има големо срце.Има нешто во Рок ен Ролот кое не е само таа фраза, кое не се објаснува, се слуша и секој сам си заклучува.


  Бај д вај Геро многу добар пост си го читам кога и да ја отворам темава.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Kelso on Сре 16 Дек 2009, 18:58

  Sex Drugs and Rock N Roll
  It was long ago,

  seems like a dream.

  the day I sucked the air

  from a bottle of whipped cream

  and I got real high

  and things got real slow

  and I started talking like this

  what's going on?

  I don't know

  and then I sold my car

  for a Greatful Dead ticket

  my dad yelled at me

  and he grounded me

  and he said I was a dick,

  it was the worst day of my life

  and I'll never forget

  but the very next day

  I was doing bong hits

  in the back of my friend's chevy

  so don't tell me

  we're winning the war on drugs

  cause drugs are like a bog ol' can of raid

  and you're all little bugs

  and don't tell me

  to not get high

  cause I'm as low as i can get

  without kissing your ass

  and blowing you at the same time


  CHORUS:

  man, don't tell me about love and peace

  when one of the Joneses have a handgun

  pointed at me

  don't tell me to just say no

  i'm an addict, i say don't let me go

  whatever happened to sex drugs n' rock n' roll?

  now we just have AIDS crack and techno


  so they busted me

  so i say "fuck them up"

  for selling dope

  and i went to jail

  and i wasn't forgiven

  like that little fucker who shot the pope

  and he said i had the right to remain silent

  and they couldn't explain

  but i didn't resist

  and i was invited

  'cause all i ever wanted was the right to remain

  and they questioned me

  yeah, they asked me "why?"

  and i said "fuck off"

  i dont think i should be shot

  for selling pot

  it's just my little way of saying "high"

  now my record's all fucked up

  now two times a week

  they make me piss in a cup

  well what i want to do

  is piss down their throats


  CHORUS


  okay, here's the sensitive part

  they told me

  that times have changed

  cause our parents had

  Hendrix, Janis and Jim

  but what about

  River Phoenix and Curt Cobain

  and they told me

  to praise the lord

  but i've been waiting for so long

  for him to call me back

  i think i'm gonna go pray

  at Betty Ford

  and they told me

  that life was fair

  i can't smoke a plant that was made by God

  but i can kill my wife if i'm a football player

  and they told me,

  they told me to just ignore

  but i'd rather smoke crack

  outta Nancy Reagan's skull

  while gettin' a blowjob

  from Tipper Gore


  CHORUS  Еве една песна за Секс, Драгс енд Рок ен Рол..интересна е и има смешен текст, му доаѓа нешто како рокерот преку ова им го тури на другите за тоа што плукаат по начинот на Секс Драгс ен Рок ен Рол, и со иронија и црти на хумор им покажува на другите од неговата страна како ги гледа работите.Песнава е напишана како шала..


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Shadow on Чет 04 Фед 2010, 22:34

  Erin напиша:Колку ви се допаѓа начинот на Sex Drugs and Roll N Roll?

  Дали сте личност која би навлегла во ваков Рок ен Рол живот?
  Колку ги сакате опасностите од тоа што го носи?
  Сметате дека има повеќе добри или лоши страни?
  Колку може да смени мислење и карактер кај некоја индивидуа?
  Дали би сакале да бидете дел од некое друштво кое ја тера оваа 'шема'?
  Како воопшто настана овој израз?


  ми се свиѓа ептен. го доживувам на моменти и да, би навлегла во таков живот. ама се е едно големо БИ. денес све БИ било некоја копија на копијата на ова ВИСТИНСКОТО.
  нормално, све со себе си носи добри и лоши ствари али ако си се пронајдеш у тоа, шо се замараш со тоа дали ќе смени мислење кај некоја персона Ш. еден живот е, секој го живее како сака и ако живееме според тоа како сакаат другите кај ќе стигнеме?
  доста често го користам ова мото и се восхитувам на начинот на живот кој го имало некад у духот на ова. највеќе ми се допаѓа слободата. дрога не.
  avatar
  steffen

  Male Мислења : 19
  Зачленет на : 2009-09-22

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by steffen on Чет 04 Фед 2010, 22:39

  Ана  Sex and Drugs and Rock N Roll не иде без дрога !!! :)
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Shadow on Чет 04 Фед 2010, 22:41

  ај иди јади соленки
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сашо комшијана on Пет 08 Окт 2010, 14:38

  од секс,драгс анд рок н ролл ништо ич... секс ич, драгс ич а моментално слушам Дубиоза Колектив
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Batty on Сре 20 Окт 2010, 14:26

  John Lennon knows
  Bob Dylan too

  I bet Alan Freed did.

  Само финтава е што има things in life that are better not to behold.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Сре 20 Окт 2010, 14:36

  ^и лејн стели знаеше...само касно свати, научи..

  Sponsored content

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон 19 Фед 2018, 10:43