Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Пон 29 Ное 2010, 00:57

  Секс драгс енд рокенрол можи да биди конструктивно мото и pro-society

  Со сексот создаваш потомство кое ќе го одржува системот.
  Дрогата ќе ти го исуши мозокот и нема да размислуваш.
  А рокенролот ќе те забавува и седатира.

  Тоа дека ќе добиеш некој вид celestial wisdom aко ги комбинираш трите e само маркетингшки трик.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сашо комшијана on Чет 14 Апр 2011, 22:17

  слабо, слабооо

  што тоа?
  не знам ни ја
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Чет 14 Апр 2011, 22:33

  Секс, Дрогс анд рок ен рол е само една песма напишана од еден келепур, натинг мор... Тие што „слушаат“ Рок и се дрогирет, не се рокери, тие се хипици, а хипиците не се рокери, тие се наркомани.  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Вто 09 Aвг 2011, 04:57

  Мирко комшијана напиша:Секс, Дрогс анд рок ен рол е само една песма напишана од еден келепур, натинг мор... Тие што „слушаат“ Рок и се дрогирет, не се рокери, тие се хипици, а хипиците не се рокери, тие се наркомани.

  Така е Фрили,многу убаво кажано.
  Но кој ке свати.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Вто 09 Aвг 2011, 12:33

  Stefan напиша:
  Мирко комшијана напиша:Секс, Дрогс анд рок ен рол е само една песма напишана од еден келепур, натинг мор... Тие што „слушаат“ Рок и се дрогирет, не се рокери, тие се хипици, а хипиците не се рокери, тие се наркомани.

  Така е Фрили,многу убаво кажано.
  Но кој ке свати.

  Не се согласувам.Секс, драгс и рокенрол е модерна шаманска формула за доживување на повисока свест.Само шо секој не е шаман, како шо секој не е рокер.Не постојат курсеви, обуки и слично.Или си - или не си.Оти дрогата низ историјата само во последните 150 години добива рекреативен карактер што резултира со наркоманија и слични срања, додека way back to Babylon работите беа многу поинакви.Денес тек-тук се провлекува некој Џим Морисон, некој Бил Хикс, Дилан, Пејџ, Керуак и Гинсберг ама повеќето верглаат в место и плаќаат двојно за она што (не) добиле.
  Шо би рекол Вилијам Мелвин Хикс, јас да парафразирам:Ако сметате дека дрогата не направила ништо добро за музиката и дека сите рокери кои дрогираат се хипици therefore наркомани фрлете/избришете ја музиката која ја слушата и слушајте рокери кои ги рекламираат Пепси и вината од Тиквеш.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Вто 09 Aвг 2011, 17:42

  Диланко по несреќата, не земал поќе that peace of shit па пак правел музика, ко што рече ти, му била поголемо срање за разлика од то што го праел дур се „витаминизирал“ (попрај ме ак грешам). То кажви дека дрогата ти ја развива креативноста или што знам јас што... Ама, Пол Стенли и Гини Симонс биле баш типци што не пушеле нит цигара, па пак праеле јака музика... дрогата можда ти ги размрда жичките во мозокот (кои покасно ќе ти ги уништи) за креативност или што ти ја знам што... А луѓе што се дрогирет за да добијат поќе креативност за праење подобри и воопшто песни... нек пробет бар послем полноќ, наводно тогаш се зголемува креативноста тој период негде...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Batty on Вто 09 Aвг 2011, 19:46

  Buzz Killington напиша:
  Stefan напиша:
  Мирко комшијана напиша:Секс, Дрогс анд рок ен рол е само една песма напишана од еден келепур, натинг мор... Тие што „слушаат“ Рок и се дрогирет, не се рокери, тие се хипици, а хипиците не се рокери, тие се наркомани.

  Така е Фрили,многу убаво кажано.
  Но кој ке свати.


  Не се согласувам.Секс, драгс и рокенрол е модерна шаманска формула за доживување на повисока свест.Само шо секој не е шаман, како шо секој не е рокер.Не постојат курсеви, обуки и слично.Или си - или не си.Оти дрогата низ историјата само во последните 150 години добива рекреативен карактер што резултира со наркоманија и слични срања, додека way back to Babylon работите беа многу поинакви.Денес тек-тук се провлекува некој Џим Морисон, некој Бил Хикс, Дилан, Пејџ, Керуак и Гинсберг ама повеќето верглаат в место и плаќаат двојно за она што (не) добиле.
  Шо би рекол Вилијам Мелвин Хикс, јас да парафразирам:Ако сметате дека дрогата не направила ништо добро за музиката и дека сите рокери кои дрогираат се хипици therefore наркомани фрлете/избришете ја музиката која ја слушата и слушајте рокери кои ги рекламираат Пепси и вината од Тиквеш.


  Не дека не се согласувам, ама не се согласувам. Немам време, though. Во интернет кафе сум, прибирам географски факти :D

  Него, како Хикс, кој смета дека педерлукот нема направено многу за музиката.... знајш :D


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Вто 09 Aвг 2011, 23:39

  Мирко комшијана напиша:Диланко по несреќата, не земал поќе that peace of shit па пак правел музика, ко што рече ти, му била поголемо срање за разлика од то што го праел дур се „витаминизирал“ (попрај ме ак грешам). То кажви дека дрогата ти ја развива креативноста или што знам јас што... Ама, Пол Стенли и Гини Симонс биле баш типци што не пушеле нит цигара, па пак праеле јака музика... дрогата можда ти ги размрда жичките во мозокот (кои покасно ќе ти ги уништи) за креативност или што ти ја знам што... А луѓе што се дрогирет за да добијат поќе креативност за праење подобри и воопшто песни... нек пробет бар послем полноќ, наводно тогаш се зголемува креативноста тој период негде...

  Дилан земал срања меѓу кои и хероин до 66та.До 66та ги имаш Bringing it Back Home, Highway 61 и Blonde on Blonde.Дефинитивно најјаките албуми.После следи средниот период во кој се најголемите утки, посебно госпел албумите.Не дека дрогата го направила Дилан the archbishop of anarchy и остали титули кои не ги сакал, ама си имало свое влијание своевремено.

  Мора еднаш засекогаш да се изврши демистификација на дрогата.Од една страна дрогата за креативниот музичар не е ништо повеќе од пичење по автопат низ некоја пустина со чопер, вожња во товарен воз, попладневен секс во мрсен бордел, зимско зајдисонце и останат блуз шо би му ги размрдало вијугите да го преточи тоа во уметност.Уште едно поинтезивно искуство.Ама сепак неможиш да му ги негираш позитивните ствари, посебно ако конзументот е вистинскиот човек.Неможеш да речиш дека Highway 61 e лоша песна поради то шо твојот комшија кога ќе се напука со тоа шо се напукал Дилан дур ја пишел песната, наместо и тој да напиши нешто, почнува да го греби ѕидот од станот со ногарката од масата.
  Си се запрашал некогаш што би било ако Хендрикс не земал трипчња, а Пол и Џин земале?Дали ќе беше исто?
  Уствари не е ни битно.
  Секој со својот блуз.Се додека слушаме добри ствари, не е битно како стигнале да ги створат.

  Туку за Хикс, не разумем баш најбоље.Хикс би имал поштовање за Робислав и ако си поживеел да дознаел дека е геј.Оти Хикс додека бил жив немал проблеми со педерлукот.А најмалце за едни од последните вистински рокеришта во тоа време.За други работи беседеше Вилијам.Beyond drugs and rocknroll.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 10 Aвг 2011, 01:15

  Не беше реч за музичарите.
  Зборувам општо за фановите.Долг е патот до тронот,ако имаш талент зимај слободно можеби ке ти помогне да и кога ке дојдеш до крајот,хероинот настапува.
  За фановите не се согласувам.
  Има уште многу да се прича,али во некоја друга прилика.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Сре 10 Aвг 2011, 02:05

  Фановите не се вистински рокери ако одлучиле да се дрогират?Или слушаат рок дур се издрогирани?Speak up lad.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 10 Aвг 2011, 02:34

  Претходното.

  Мирко комшијана напиша:Секс, Дрогс анд рок ен рол е само една песма напишана од еден келепур, натинг мор... Тие што „слушаат“ Рок и се дрогирет, не се рокери, тие се хипици, а хипиците не се рокери, тие се наркомани.  уште еднаш го цитирам мирко
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Сре 10 Aвг 2011, 02:35

  Абе, фала богу, има рокери кои што можат да се наречат рокери и да се дрогирет и да не се дрогирет... а некои, ак сакет и на месечина нека се качат, џабе им е :)
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 10 Aвг 2011, 02:36

  Нема такви мирко,да имаа мозок немаа тоа да го направат.
  Колку и да се музички образовани ја познаваат добро рок историјата,знаат што е добро а што не,се паѓа во вода заради еден циљ.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Сре 10 Aвг 2011, 02:40

  Не викај така... затоа што, Ејс Фрили, иако е голем музичар, и тој некогаш бил фан, фан на Џими Пејџ, Марк Болан итн... добро, можда и не го погодив ова, сепак можда фрили почна со наркотици и алкохол кога беше во кис ама ипак...

  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Сре 10 Aвг 2011, 02:42

  Сепак јас зборувам за фановите,а музичарите ги оправдувам читај погоре.
  И да ако сакаш да навлезеш во водите на рок да се бавиш со тоа и тоа го оправдувам доколку имаш претходно права мотивација.
  А со празен мозок да се кљукаш.Џабе ти е све.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Printers and faxes on Сре 10 Aвг 2011, 02:49

  ^Е така де :Д

  Човек, без разлика дали е станат музичар или не е рокер, ако го има она рокерското во него. А некој што нема во глата, како најголем дел фанови на гнр, џабе им е :)

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Сре 10 Aвг 2011, 12:52

  Stefan напиша:Нема такви мирко,да имаа мозок немаа тоа да го направат.
  Колку и да се музички образовани ја познаваат добро рок историјата,знаат што е добро а што не,се паѓа во вода заради еден циљ.

  Rolling Stones магазинот имаа новинари кои бескруполозно ги третираа рок музичарите на крајот на 60' и почетокот на 70' и со тоа го филтрираа најдоброто од рокот..95% беа заглавени на кокаин и останати срања.Поради нив многу од оние на кои им се восхитуваме добија шанса за да снимаат, промовираат итн.
  Колку за споредба...
  Чак Бери во едно интервју се колнеше во мајка си и синџирите на неговите претци, дека таи нови звук наречен рокенрол во негово време, всушност постоел уште во триесетите години на 20 век под името Boogie Woogie и покасно таканаречениот Jump Blues.Вистинските предци на рокенролот.Тhe missing link.Aма бидејќи магазините во тоа време ги заболело за буги-вугито и скакачи блуз се заборавени.Единствено Емерсон, Лејк и Палмер се сетија малце на него.Али тоа е друга прича, да не забегаваме

  Сумата е дека рок новинарите напукани со срања слушаа и овековечија во своите статии.Секој шо слуша музика безразлика на жанр-от (би требало да) има формирано став за тоа.Дали the cocain makes him/her feel like he/she is on that song не битно.Spread the bird.Bird is the WORD!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Сатан Панонски on Чет 11 Aвг 2011, 06:31

  Да,добро кажано,да не беше ЛСД никогаш нема да ја чуевме Стеирвеј ту хевен,Да не голташе Болан немаше никогаш да се прослави со неговата поезија ,Морисон ке немаше пола од неговите ствари,Дилан баш во периодот кога бил на дрога ги правел најдобрите албуми.. и ред другиии,да не набројувам..тоа се прави луѓе..

  А не некои типци рокери(just fans)уживаат во музиката и голтаат/дуваат и 23485 разни срања.
  Тоа луѓе се ?

  Но првин треба да го најдеш патот до тронот па тогаш ке го живееш Sex and Drugs and Rock N Roll!
  Се знаеше само кои го живееја тој филм.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Batty on Чет 11 Aвг 2011, 11:47

  I don't agree.

  Прво, ние немаме сигурни докази дека многу од музичарите кои мислиме дека се пукале со дрога ... се пукале со дрога. Од каде знаеме дали навистина го правеле тоа „тие и тие“. Некои да, знаеме. За некои - само ги ставаме во кошот.

  Земете пример за музичар/група која сметате дека се што направил/е е под дејство на дрога, и дека текстовите се вртат околу дрогата.
  Анализирајте ги текстовите и исфрлете ја дрогата од случајот. Ќе видите колку НЕМААТ СМИСЛА некои дела на музичари кои сметаме дека дрогата им го дава шмекот.

  Нели има шанса дрогата да им е оправдувње за бескорисниот шит?

  Мислам дека дрогата нема толкаво дејство во ПОЗИТИВА колку што светот сака да ми докаже. Можеби има позитива 1 и негатива 143. Иако светот сака да ми го пукне под нос големото дејство кое е позитивно.

  Како што го пука педерлукот за позитива
  Како што го пука капитализмот како позитива
  Како што го пука фејсбукот како позитива.
  Нели?

  Пропорционално гледано, Американците (народот) се дрогирал многу, многу повеќе од англичаните (народот).
  Можам да набројам едно кило повеќе музичари кои произлегле од тој англиски народ, спрема вкупно 25 музичари кои излегле од американците кои се 6 пати побројни. Дем ит! :)

  Тоа само пример, еден лабав, кој не треба да се фати в корен, ама explains things.

  Што беше зборот за Хикс. Што јас не го земам здраво за готово.

  Брајан, знаеш многу подобро. Хикс замалку ќе паднеше во бездната на дрогата.
  Исто така знаеме за позитивното дејство на дрогата врз него.
  ОК, му го препишуваме. Кој знае, можеби ќе беше покреативен без дрога?!?!

  А тоа за неговиот муабет за „ако не поштоваш што направила дрогата“.
  Истото важи и за капитализмот, полицијата, војните, парите. Сите негативни работи низ историјата, посредно или непосредно направиле позитивни работи за човештвото.
  АМа не можеш да им појдеш во припјат и да им ја фураш централата на која жените во тоа време и го должеа плетењето во 21 часот на вечер за ефтина струја.
  Мислам дека ме сфаќаш.

  Дрогата - со неа или без неа, ќе го имавме квалитетот.
  Моцарт беше Моцарт не дека се дрогираше, туку на пет години беше подобар музичар од сите во Џеферсон Ерплејн на 35.

  И на крај... за фановите.
  Ако на некого му треба стимул за да слушне музика... нека не ја слуша. Нека биде фер спрема мене и останатите кои clean го разбираме универзумот на музиката.

  Како што јас не сакам да го победам Усаин Болт додека сум на кокаин.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by prozaque on Чет 11 Aвг 2011, 19:23

  Дрогата во секој случај има поголемо негативно влијание, отколку позитвно без разлика дали конзументот го брка змејот еднаш месечно или секој ден.Меѓутоа и тоа позитивно влијание колку и да е мало, кое како шо кажав не е нешто повеќе од други по ексцентрични искуства, но сепак малата позитива влегува во составот на музиката на оние кои ја земале и го ваделе позитивното од тоа.
  Друга работа шо секој од музичарите не зема дрога за му текни следниот риф или следната строфа.Некои од нив кои се "бакнати од Бога" со неверојатен талент творат и без неа.Само што многумина од истите тие музичари велат дека нивната музика е нешто поголемо од нив.. дека музиката постоела претходно некаде во некоја форма и тие само ја канализираат.Некои ако не и сите, помалце и повеќе неможат да се носат со тоа.И не само музичарите, туку и сите останати уметници.Некои бегаат со дрога, некои се караат у шупак итн.Такви примери низ историјата на уметноста има од Паганини до Борче Нацев.Дури и кај фановите има нешто шо се вика Stendhal's Syndrome.Тоа најпросто кажано е кога ќе го видиш Раѓањето на Венера во Лувр да почниш да повраќаш или кога ќе го слушниш солото на Фри Брд паѓаш во несвест.

  Се разбира, денес СИТЕ патат од Стендхал Синдромот пер..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Batty on Чет 11 Aвг 2011, 20:51

  Никола, и кока колата што ја пие Роберт Плант, и црнечките што ги прима Меркјури, и Фејсбукот на кој киснат Дубиоза има дел во музиката што ја прават. Да не беше калжпитализмот лош, немаше да знаеме за Џимиевците
  Затоа е таман.
  е сега, пошо само џанкерите се kewl, затоа е така.
  Ако некогаш го признам дејството на дрогата врз музиката (ако некогаш сум го признал, псоледниве неколку месеци сигурно би го негирал), тогаш ке го признам сето околу.
  If you're going to waste the bronze,you got to do it big!*


  (во случајот пак има поинакво значење бронзата)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Sex and Drugs and Rock N Roll!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:02