Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Работничката класа vs Капитализмот

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Нед 20 Дек 2009, 16:12

  Два поими - црно и бело.
  Едниот претставува крај за другиот и обратно.
  Во денешно, капиталистичко општествено уредување, која е позицијата на работникот, на работничката класа, на работничката бригада во сиот овој хаос?
  Права, слободи, можности...Што и како?
  Како може и како би можело да се живее ако си работник во капитално општество.
  Што фали, што предничи?

  Бујрум ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Phoenix on Нед 20 Дек 2009, 16:50

  ПРист .. ме погоди со темава.!

  Понижени дали сме? јас мислам не едноставно сме приморани да работиме . Си мислев моите немале средства да ми платат да завршам некој факултет па работам од 16 но секогаш постои но .. Да имаа да ми платат и да завршев факултет можеби ќе имав работа поинаква а можеби и ќе ја гушкав дома дипломата од некој факултет со желба дека ќе најдам работа од соништата а моите деца ќе гладуваа..

  Дали се срамам од тоа што работам? НЕ и никогаш нема , бидејќи од тоа се хранам, станав она што сум - силен на физички и психички план , го подобрив начинот на изразување и на прилагодување со секакви луѓе.

  РЕволт. Го имало и секогаш ќе го има, Но се е до навика, јас сум навикнат да работам во ова време и сепак сакам да одам на работа иако жеден за слободен ден . Интересни се приказните кои ми ги раскажуваат постарите ми колешки како било да се работи пред 20 години во Социјализмот и споредбата која е направена со сега.

  Порано се знаело работно време се знаело кога е слободен ден .Се знаело ако се работи на празник дека се плаќа дупло, прекувремената работа се плаќа. За нова година фирмите им давале палетчиња на сите оние работници кои имаат деца.. Платено здравство и Годишни одмори. К=15 односно 13та плата.. Сабота и недела Слободни .. мераци .. и што е најважно од плата можело да се направи и куќа.. бидејќи таа плата била редовна.

  СЕга не се знае дали ќе земеш плата на први или ќе касни 2 месеци , не се знае дали утре ќе работиш или ќе те избркаат, неможеш да земеш кредити зошто ќе заглавиш . Неможеш да планираш дека викендот ќе правиш скара со пријателите зошто може да ти речат да останеш на работа и за викенд.. ПРазник не е празник за работниците само за оние Горе..

  Но сепак Добро е што работам и што сум способен за тоа.. Добро е што работам од 16 години и што сум постигнал нешто ..Задоволство ми е кога ќе си погледнам во соба и ќе видам Масичка , тепих, телевизор.двд, телефон ..компијутер со интернет.. Дури и поликолорт со кој се бојадисани зидовите си го купуваш сам со свои заработени пари .. Убаво чувство .. Ќе продолжам да работам но прашањето што сега се наметнува дали во Македонија?

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Нед 20 Дек 2009, 16:57

  Toa e тоа.
  И да, се согласувам. Нема срам и понижување ако работиш.

  На работа, на труд!

  Работата го краси човекот! Работата е нешто што треба да те истакне, нешто што треба да те исполнува, да те прави среќен. Иако капитализмот знае да го расипе и тоа. Па работникот е само беден човек. Значи, правам мубает за голем дијапазон на работници. ОД оние што чистат ѓубре низ улиците, до некои малку поситуирани. Сите тие се работници, сето тоа е работничка класа. И денес, лошо е и понижувачки е ако си работник. Оти финтата е да лежиш, да си мамин и татин син, да имаш кола (што би рекле Дубиоза Колектив).
  Класата работничка е маргинализирана. Обесправена, понижена и без дух. Ретки се тие кои имаат (револуционерен) работнички дух и срце. Па и таквите покасно стануваат работнички опортунисти. И молчат и ќутат. Па работат за празници, па чекаат плати по 12 месеци. А капиталистите многу добро знаат да го исцедат сокот од лимонот. И молкот за нив е совршен. Па лесно е да се удри по работникот.

  И друг муабет, да ја прошириме темава...

  Разлика во плати....појава на капитализмот потесно, или така треба да биде (нешто нормално)?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Phoenix on Пон 28 Дек 2009, 18:42

  види по некое си непишано правило кое потекнува уште од раната историја..знаеме дека постои работодавач и работник ..Не мешам робови како оние кои дигале камени плочи да градат пирамиди во египет ..море коа ќе размислам нема баш некоја разлика..Само што тука не игра камшик туку те тепаат во здрав ум ..

  Има една работа што ме револтира.. Купување на дипломи ..

  Типче има паричка одвишак ќе отиде во тетово ќе купи диплома за 5000 евра и ќе ми биде мене шеф..и ќе напиња секој ден иако нема појма од процесите и начинот на кој треба да се работи ..

  и тогаш му доаѓа на работникот преку глава и можно е да има бурна реакција односно физички напад кој ќе доведе до ОТказ .и на крај .. нервози

  нормално мажот седи дома женаму невработена .. и караници во семејството .. а знаете нервозата го јаде човекот како Р`ѓата железото ..

  и ич не е убаво кога човек работел имал кариера и женаму му вика оди барај работа, оди пред железничка ќе најдеш на некој да му бидеш амал .... о о оо о шит .. е тоа дури убива..

  но кога тоа ќе го поврземе со она што погоре го пишав..ќе видиме дека капитализмот знае да сје-е .. цели фамили .. зошто за 5000 евра..

  Еве со кои правила јас се соочувам на работа.. Секојдневно бричење..забрането носење долга коса, забранет накит обетка или било какви ланчиња и привезоци , забранети тетоважи , летно време забрането кратки панталони ниту од оние до подколеници,

  Забрането разговареање со колеги, забрането палење цигара, забрането пиење кафе, време за јадење и пазува воедно 15 минути ..

  Месечна плата прилично ниска. за работата која се обавува,, и никакво право на приговор..во спротивно следи одговор од претпоставениот. .ако не ти се работи одиси има еден куп луѓе што со душа чекаат да се вработат..

  ПА видете и размислите убаво дали би сакале да работите или да учите факултет..

  но јас.. Се пронајдов ,, иако би сакал да работам во библиотека и да читам книги и да имам лап топ со интернет конекција..тоа се само желби

  реалноста вика нешто друго

  Врежано е ..

  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 28 Дек 2009, 21:02

  Тоа ти е пустиот Капитализам. Некој ќе работит 8 сати ќе се отепат од работа, ќе земат плата 7000 денари, а некој ќе работит 4 сати и то нон стоп ќе седит, а плата ќе земит 15000 денари. Друг пример некој со Факултет растоварат гајби во Скопско, а некој со основно работит во Општина со Партиска книшка. Мизерии.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Вто 05 Јан 2010, 14:34

  Основна „исприка“ (што велат Хрватите) за капитализмот и големите неправди е изреката „снајди се па живеј“.
  Тоа е вака некако:

  Имаш диплома, ама немаш пријател. Зафркнат си.
  Имаш свидетелство. Од петто до осмо. Имаш пријател. Доба ри.

  И после иде она - Си се снајде човекот, зошто да не. И доаѓа време учениот да побара работа кај претприемач кој не знае 2+2 колку се. Ја добива работата.

  Обична работа, што велат Хрватите „шљакер“. Секој ден работи под будно око на газдата. Понекогаш прави грешки, оти ова што сега го работи, го нема во сета таа литература што ја прочител. И трпи заради тоа. Е омаловажуван, кон него се однесува како со мало дете. А тој ... не смее да одговори воопшто. Оти ќе добие отказ.

  Кога ќе наидат на проблеми во фирмата, сите скокаат да ги решат. Газдата, синот негов, внукот, жената. Кој од кој попаметен. Ова не го виделе до сега. Ама тој со диплома го знае решението. И вели:
  „јас знам“
  И се слуша одговор: Молчи бре, оди бркај работа.

  Ја завршува својата работа. Тоа што го работи го завршува пред време. И сопственикот гледа дека неговата работа е завршена, и веднаш му дава друго задолжение. Зошто да најди некој друг работник, кога може крвта да му ја испие на тој што веќе е тука

  Е тоа е основата на претприемаштвото. Тоа што можат повеќемина да го направат побрзо, нека го направи еден - цел ден!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 05 Јан 2010, 18:05

  Работниците дигале револуција против Капиталистичкиот систем. Работата била што Капиталистите воопшто не гледале на човечките односи. Во тоа време се работело по 16 часа, плата мизерна или немало работа, или немало плата, а во тоа време немало ниту здравствено ниту пензиско осигурување. И затоа некои предлози од Работничката класа Капиталистите прифатиле после. Така да сите работи околу човечките односи се предлози од комунистите како здравственото, социјалното и пензиското осигурување. Да не биле комунистите кој ти знае како ќе биле меѓучовечките односи.

  А Капитализмот ако бил толкуа убав (зборувам за работничката класа) немало да има воопшто Револуции.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 06 Јан 2010, 00:10

  Маркс со право истакнал дека техниката и технологијата во капиталистичкото општество спрема живиот човечки труд, односно спрема работникот, се поставуваат како доминантна сила. Кога, со посредство на техниката, трудот ја изгубил својата целосност и станал парцијален, предизвикувајќи поедноставување на механизмот на човечкото движење и операција, тој почнал да ја губи својата привлечност и да се сведува само на груби мануелни движења. Таквиот труд ја зголемува монотонијата и здодевноста и предизвикува други психички последици. Работникот често се подвргнува на еден присилен ритам на работење, диктиран од самиот техничко-технолошки процес на трудот, со што тој психо физички се преоптоварува и го оштетува своето здравје (шивачките од конфекциските погони можам да кажам дека се најмногу изложени на тоа декадентно техничко-технолошки однос со нивниот труд). Работникот се претвора во дел од подвижната лента или само како дел на машината, со што се обезличува, се оттуѓува и од самиот себе. Таквиот начин на производство ја отстранува ,,радоста при работењето”, а во условите на капиталистичкото производство, каде доминира односот на владеење со луѓето, а не обратно - луѓето да владеат со предметите, РАБОТНИКОТ Е ОТТУЃЕН И ОД СРЕДСТВАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО, ОД РЕЗУЛТАТИТЕ НА СВОЈОТ ТРУД И ОД СВОЈАТА.
  avatar
  Flow

  Female Мислења : 462
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2009-02-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Flow on Чет 07 Јан 2010, 03:21

  Во едно капиталистичко општество, еден работник е буквално роб на некој приватњак што со минимален труд и основно познавање на економија +малку среќа и наклонетост од партиските `големци` успеал да отвори некоја фирма или сл.
  Знаејќи ја бедната економска положба на земјава е многу лесно да се збогатиш на сметка на педерската работничка класа,никогаш задоволна. освен коа треба да направи нешто, да им помогне на поексплоатираните работници, но не, тогаш седат дома 96% од нив,тешејки се со тоа дека некој е во полоша финансиска положба од нив.

  Капитализмот го уби работникот, ги скара Мирко и Славко,го збогати Јанко,ги замени моралните вредности за пари, но успеа да го задржи духот на други мај, додека цел свет се бунтОва да јадеме скара, иако ништо не е исто,свинското и ракијата се тука да не потсетат дека некогаш сме биле донекаде задоволни. (а можби и сме, зошто која е логиката на денот на работникот да уживаме во дебелите сенки на Водно , ако не сме задоволни?)

  мислам на `капитализмот ` во македонија, а тоа е некој посебен вид капитализам, во кој сопственоста се приватизира со најнизок степен на социјална правда и највиок степен на политизација, а народот врши геноцид врз животните од некоја приватна фарма по повод ДРУГИ МАЈ!!!
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Чет 07 Јан 2010, 14:10

  Оти се грижите повеќе за животните, а помалку за луѓето.

  За први мај и втори мај, не сум видел работник да биде на излет. Работниците се во фабриките, рударите во окната.

  Работничката класа која е само грст во републикава, нема слободни денови. Нема свеж здив ниту за мај, ниту денес, ниту на Великден. За нив, show must go on. Додека сопственикот го пие виното и им вика : Ќе изгубам многу пари ако не работиме на празници“, работниците легнуваат рано пред празникот, за сабајлето да станат и да тркнат до на работа.
  За да му остварат уште повеќе капитал на сопственикот.

  Прерачунај прво што значи капитал


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 07 Јан 2010, 14:21

  Периодот од 18 и 19 век Маркс со право го означува како темен. Индустриската револуција била тогаш да, ама тоа не значи дека народот живеел добро. Работеле по најмалку 12 часа на ден, земале плата недоволна за живот. Во тоа време се случиле протестите на работниците (1 мај затоа се слави) а сигурен сум дека не протестирале од што им било убаво. Тој период бил добар само за капиталистите а не за народот.
  Ропството било укинато во тој период од други причини. Една од нив е секако новото финансиско ропство кое имало многу предности. наместо да ги чуваш и раниш робовите сега можело да им дадеш нешто ситно и самите да си се грижат за тебе.
  Tој систем е поставен на едно нешто ПРОФИТ.
  Капитализмот е систем кој воопшто не го вреднува човекот - туку само профитот.
  Економските кризи не се појавуваат таму поради тоа што е добар. Се појавуваат поради тоа што во суштина капитализмот е лошо поставен и секогаш ќе генерира криза. Кризата генерира сиромаштија каква што ние не сме виделе.
  Капитализмот не познава етика, морал, социјална одговорност. Единствено ПРОФИТ.
  Комунизмот, разбран добро, се залага за морални и етички вредности, хуманост, социјална одговорност. Комунизмот е хуман систем. Капитализмот не е.
  Капитализмот убива во Ирак. За нафта. За корпорациите американски. Тоа е хумано? Тоа е добар систем?
  Капитализмот се меша кај нас. Ни вика да менуваме име. Тоа е хумано?
  Капитализмот не ни ги признава основите човечки права кои сам ги усвоил во ОН. Тоа е хуман систем?
  Друго, она што го кажува Маркс до сега не функционирало никаде во светот. Комунизам не е исто со социјализмот кој владеел тука, во Русија и сега во Кина.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 07 Фед 2010, 14:28

  Како што во Робовладетелството робовите биле експлоатирани од робовладателите, во Феудализмот закрепостените селани од феудалците, а во Капитализмот наемните работници се експлоатирани од капиталистите.
  Во Комунизмот ќе исчезне експлоатацијата заради фактот што ќе се укине приватната сопственост над средствата за производство и ќе се разреши основната спротивност во капитализмот, т.е. на општествениот карактер на производството ќе се остварува и општествено просвојување.
  Историскиот развој на човечката зедница не е ништо друго туку постојана класна борба која ги менува производствените односи и ќе ги менува се до воспоставувањето на бескласно општество.
  Без сомнение делото на Карл Маркс е грандиозно и за восхит. Но неговите следбеници не успеаа да го продлабочат. Освен неколку мислители на кои им се додава епитетот Марксисти кои настојуваат објективно да го продлабочат и прошират учењето, повеќето му пристапија догматски и партиски, пристрасно т.е. го вулгаризираа до таа мерка што дадоа повод за делумно негирање на истото.
  Причина за тоа беше што со победата на Социјалистичката Револуција 1917 година во СССР Болшевичката Партија го прифати учењето на Маркс како партиска наука т.е. Марксизмот мораше да се прифати како партиски став односно секој обид на критички осврт врз Марксизмот значеше автоматски противпартиска дејност и како такво се санкционираше со терање ос партија во најблаги случаи, а и полошо со драстични казни во времето на Сталин и во СССР каде Сталинизмот беше присутен.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by prozaque on Вто 09 Фед 2010, 15:31

  Терминот "работник" еволуирал исто како и капитализмот.
  Ова е сегашната дефиниција за терминот работник во Македонија, превземена од Законот за Работни Односи на Република Македонија:

  "Работник е секое физичко лице кое е во работен однос врз основа на склучен договор за вработување"

  E сега, со оглед на тоа што има работници кои земаат плата од 50 000 денари, малце поќе се бришат границите помеѓу работничката класа и капитализмот.
  Дали ова се добри или лоши вести за работничката класа?Од една страна ако гледаме строго по дефиницијата, работничката класа е многу поголема отколку шо мислиме и има капацитет за разлика од работничката класа пред 100 години да се заложи за промена со која би се подобрила општата ситуација на работникот или капитализмот ја повлече работничката класа во таква инерција што речиси е невозможно да се направи некаква промена макар и минимална.Големината на платата вештачки ја дели работничката класа.Дури некој со месечна плата од 6000 денари не е чуствува одредена припадност со оној шо зема 7000 и обратно.Оти едниот зема 1000 денари помалце за речиси иста работа.Тоа е крајната декаденција шо капитализмот ја изврши врз работникот.Го натера да размислува како капиталист.

  За работник кој зема 50 000 денари плата не мислете дека му е нешто полесно од работникот кој работи за 100 евра месечно.Тие 50 000, работодавецот(претставникот на капитализмот) ќе му ги извади низ нос, за таквиот работник работното време трае додека е на работа, но кога и е дома и тоа си повлекува многу работи.Сепак поентата на животот не е да се родиш човек, а скот да умриш шо би рекол другарот Рацин.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 09 Фед 2010, 18:25

  prozaque напиша:За работник кој зема 50 000 денари плата не мислете дека му е нешто полесно од работникот кој работи за 100 евра месечно.
  1.А си се запрашал ли дека некој директор бирократ шо земат да речиме 30000 денари плата дали пружат повеќе труд и мака од некој работник шо земат 100 евра?
  2.Колку случаи има некој шо немат ни средно образование ќе земат 30000 плата, ќе работит по принципот нишај врата земај плата со работно време од 4 сати, (од причина што е роднина на газдата), а некој со Факултет ќе се отепат од работа 8 сати и повеќе и плата ќе зејт 100 евра.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Kelso on Пон 24 Окт 2011, 15:57

  По цели денови работам како вол.Од мојата плата кратат за да се возат пензионерите бесплатно со автобуси, од мојата плата градат споменици на плоштад.Кога работничката класа ќе види бел ден?


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Printers and faxes on Пон 24 Окт 2011, 17:15

  ^Се сложувам за пишаното... Но, не е никој крив за тоа, осем самите граѓани, работниците. Никој не те тера да живееш во капитализмот, да работиш по 17 саати за ебани 6 илјадарки месечно и да се нервираш кога гледаш како пензионерите се возат во вторник и петок благодарение на твојте пари... Ако не ти се свиѓа нешто, мојш да го промениш. Нема да филозофирам, има една песна која ќе објасни што ми е поентата. Еве текстче :)

  An' I wanna move the town to the clash city rockers
  You need a little jump of electrical shockers
  You better leave town if you only wanna knock us
  Nothing stands the pressure of the clash city rockers

  You see the rate they come down the escalator
  Now listen to the tube train accelerator
  Then you realise that you got to have a purpose
  Or this place is gonna knock you out sooner or later

  So don't complain about your useless employment
  Jack it in forever tonight
  Or shut your mouth and pretend you enjoy it
  Think of all the money you've got

  An' I wanna liquefy everybody gone dry
  Or plug into the aerials that poke up in the sky
  Or burn down the suburbs with the half-closed eyes
  You won't succeed unless you try

  You owe me a move say the bells of St. Groove
  Come on and show me say the bells of Old Bowie
  When I am fitter say the bells of Gary Glitter
  No one but you and I say the bells of Prince Far-I
  No one but you and I say the bells of Prince Far-I

  An' I wanna move the town to the clash city rockers
  You need a little jump of electrical shockers
  You better leave town if you only wanna knock us
  Nothing stands the pressure of the clash city rockers

  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Сатан Панонски on Пон 24 Окт 2011, 18:02

  Не постои веќе Радничка класа изумрена е многу одамна. Така да Капитализмот царува последниве 30 години.

  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Kelso on Вто 25 Окт 2011, 11:48

  Ама како бе да не работиш за 6000?Што ќе правиш без тие 6000?
  Децата дома така ќе си ги оставиш?На твоја немилост?
  Како ќе промениш?


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Вто 25 Окт 2011, 13:24

  Компот напиша:Ама како бе да не работиш за 6000?Што ќе правиш без тие 6000?
  Децата дома така ќе си ги оставиш?На твоја немилост?
  Како ќе промениш?

  Aх, иначе преголема милост имаат со тие шес илјади. Дури и глисер побараа за новагодина децата.

  Прво, чоек треба да си ја чукне главата пред да прајт деца, да си види дали некој ден ќе е способен да ги напрајт gods beloved kids или од нив да напрајт луѓе кои цел живот ќе влечат комплекси на кој знајт каква вредност, заради тоа што на школо оделе...со 20 денари.... неделно.

  Е сега, кога веќе имат деца некој што „земат шес илјади“... нека му ја мислит.

  So don't complain about your useless employment
  Jack it in forever tonight
  Or shut your mouth and pretend you enjoy it
  Think of all the money you've got

  Или нека ќути, или нека превземе нешто. Има начини.

  Rural calling.
  Од печурки збирање може да извади 1000 евра за два месеци.
  Може прасе да чува.
  Тешко тој што не може на село, има и такви.
  Јас таквите ги ставам во социјални случаи, што треба да им се помогне.

  Маркс ги повика сите, и Џо Страмер, и Џони Штулиќ.
  Никој не слушаше.
  Јас сум на ред? не знам.

  Не прајте деца ако планирате да живеете мизерно.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by prozaque on Вто 25 Окт 2011, 17:57

  Животот во рурална средина е прилично самоодржлив.
  Со мудра инвестиција се обезбедуваат сопствени извори на храна, вода па дури и енергија.Во Македонија во споредба со остатокот на светот, државата(засега) не ги оданочува алтернативните извори на енергија(ветер, сонце, мини-хидроцентрали).

  Со исто таква инвестиција можеш да стекнеш вештини и знаења за да си обезбедиш подобро место на пазарот на трудот а со тоа поштена плата.Ако државата цени вештини и знаења во споредба со партиски книшки.

  Исто така можиш да го фатиш патот на друго место во светот каде можиш да живејш како под а) или по б) во зависност од потребите и условите.

  За жал најголемиот дел од радничката класа е сиромашен на материјален и духовен план.
  Оној дел кој преостанува од работничката класа, кој сонува за поубав тостер и плазма екран сигурно има доволен капацитет да согледа други опции освен црнчење за некој да можи да јади кавијар за појадок.Ама пуста лоботомија за америчкиот сон и сите негови пандани ширум светот, е навлезен во секоја пора од животот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 25 Окт 2011, 21:00

  Без синдикат и синдикална борба за работничките права – односот работодавец и работник се сведува на робовски однос …

  Работникот мора да биде заштитен со
  - право на минимална плата за својот труд,
  - право на дневен, неделен и годишен одмор …
  - право на надомест во случај на прекин на работниот однос …
  - право на ХТП заштита …
  - право на осново здравствено и пензизиско осигурување …
  - и многу други права …

  А синдикативе со власта си се поврзани.Се е јасно, но каде е излезотstoВласта во никој случај не сака да застане барем во одбрана на основните работнички права...а камоли да пропагира почитување на трудот и правата по основ на трудот...Па тајкуните се движечката сила во политиката...тие се спонзорите на СИТЕ валканици ...токму во политиката...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Batty on Вто 25 Окт 2011, 21:05

  Aramija, сето тоа без наставката “права“. Ако бара некој права, тоа значи дека се прави роб. На работниците им треба тоа и тоа, безусловно, категорично.

  Владата е построена од луѓето кои ја пијат крвта на работниците. Таа ги брани нивните интереси, тие ја бранат владата. Нормална е нивната кохезија. За жал.

  Во Македонија, неретко, има работници кои ја подржуваат владата и владината постава (секое ниво), што означува особен парадокс.

  меѓутоа, македонија е таква каква штое , заради тие парадокси.  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 28 Окт 2011, 18:27

  Nothing easy напиша:Aramija, сето тоа без наставката “права“. Ако бара некој права, тоа значи дека се прави роб.
  Денес Работниците се бетер од Робовите пред нашата ера.

  Робовите биле најадувани, за да може следниот ден пак да работат … им се оставоло и деца да прават … се прехранувале нивните фамилии за да може нови робови да има …

  Sponsored content

  Re: Работничката класа vs Капитализмот

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:34