Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Народни поговорки

  Share

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Morholt on Сре 12 Ное 2008, 20:41

  :dada:
  таа со пазарењето дедо ми ми имат кажано дека е влашка
  и да од струшки крај се

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Morholt on Сре 12 Ное 2008, 20:42

  Meri напиша:Времето се лечит.
  Времето шчо поминало назад не се врашчат.
  Големата риба во мала вода не живејт.
  Да беше арно, и господ брат ќе имаше.
  Да имаше баба мустаќи, не ќе предеше.
  Да му паднит носон, не се навеждат да си го зејт.
  Два карпуза под една мишка не се носет.
  Два лешника еден орев надвивјет.
  Евтиното месо ни кучиња не го јадет.
  Еден го бијат тапанот, други 'и собират парите.
  Еден гроб е и за богат и за сиромав.
  Еден дробит, други сркат.
  ова на пример е од охридско

  ****

  секоја чест
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by balAlajkA on Сре 12 Ное 2008, 21:04

  аферим Мери, ашколсун
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Meri on Нед 04 Јан 2009, 21:41

  Nil desperandum - Никогаш не очајувај
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Народни поговорки

  Пишување by danna*shoe on Нед 04 Јан 2009, 21:56

  сиромавиот дупло плаќа
  avatar
  @hellracer@

  Female Мислења : 338
  Местолокација : Кочани
  Зачленет на : 2008-11-30

  Re: Народни поговорки

  Пишување by @hellracer@ on Чет 08 Јан 2009, 23:07

  Najde pa zajde

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Morholt on Пет 09 Јан 2009, 04:39

  или по Охридски речени
  Сиромајот дупло плаќат
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Народни поговорки

  Пишување by danna*shoe on Пет 09 Јан 2009, 04:46

  може на секаков дијалект :њењењењ: :њењењењ:
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Meri on Сре 14 Јан 2009, 05:29

  договор куќа гради
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Народни поговорки

  Пишување by angelofpain on Сре 14 Јан 2009, 06:04

  homo hommini lupus est- човек на човека волк му е!!! :hmmm:
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by balAlajkA on Сре 14 Јан 2009, 13:47

  утреш кујча не крепи
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Dirge on Сре 14 Јан 2009, 15:56

  кој рано рани е ненаспан
  avatar
  Korovjov

  Male Мислења : 797
  Местолокација : City of the Pyramids
  Зачленет на : 2008-11-10

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Korovjov on Сре 14 Јан 2009, 16:01

  тоа шо не се прчело не се козело
  avatar
  алкос

  Male Мислења : 121
  Местолокација : алкодонија
  Зачленет на : 2009-01-10

  Re: Народни поговорки

  Пишување by алкос on Сре 14 Јан 2009, 16:13

  Morbid напиша:кој рано рани е ненаспан

  кој рано рани, две ракии пред коперација на екс ги мава
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by balAlajkA on Пет 16 Јан 2009, 19:40

  Со администратори грав не се срка

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Morholt on Сре 21 Јан 2009, 02:13

  balAlajkA напиша:Со администратори грав не се срка
  шо си е така, така е

  ****

  Сложни сестри, јавна куќа градат
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Meri on Сре 21 Јан 2009, 02:14

  јес јес јеееес

  со деца ништо не се срка :hmmm:
  avatar
  Tarana

  Male Мислења : 5821
  Местолокација : Струга
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Tarana on Сре 21 Јан 2009, 02:16

  поговорката на чнм важит за сите возрасти на деца,. :dada:
  ---------------------------------------------------------------
  Со деца на плажа не се ојт ,мојт да ти го изедат сапунот.
  а пак ако носиш шампон можат да ти го испијат.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by balAlajkA on Сре 21 Јан 2009, 11:33

  Tarana напиша:поговорката на чнм важит за сите возрасти на деца,. :dada:

  rock and roll
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 12 Апр 2009, 15:12

  Младите не знаат што е старост, а старите забораваат што била младоста.
  Подобро е да се прокоцка својата младост, отколку ништо да не се напраи со неа.
  Силата и убавината се одлики на младоста, додека разумноста е цвет на староста.
  Младоста е разум на животот, радоста е вечна младост на духот.
  Додека си млад уживаш, а кога ќе станеш свесен за тоа, почнуваш да старееш.
  Деновите на нашата младост се вредни толку, колку и искуството на старите.
  Младоста е нешто што го имаат само младите, а што го ценат само старите.
  Младоста предлага, староста одложува, а средината извршува.
  Како цвет, како оган - така поминува нашата младост.
  Да се остане млад, не треба да се подлегнува на непријатните чувства.
  Безгрижната рамнодушност е голем подарок и моќно оружје на младоста.
  Тајната како можеме да останеме млади е во тоа, да не се возбудуваме без потреба.
  Младите секогаш повеќе се восхитуваат на нешто грандизоно отколку рационално.
  Уште во младоста треба да го пресечеш стапот на кој ќе се потпираш во староста.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 12 Апр 2009, 19:39

  Би било добро кога младоста би знаела се што може, а староста би можела се што знае.
  Дури и сонцето старее.
  Кога е човек млад има премногу сили за својата работа, а кога ќе остари, премногу работа за својата сила.
  Млад е оној кој навечер се чувствува како наутро, а стар е оној кој наутро се чувствува како навечер.
  Пропуштената лудост на младоста не може да ја надополни сета мудрост на староста.
  Во младоста треба да се љуби, во зрелоста да се пишуваат книги, а во староста, најпосле да се зборува вистината.
  Старец е човек кој го довршил својот ручек и гледа како другите јадат.
  Старите луѓе премногу заморуваат, предолго размислуваат, пребрзо се каат, а ретко ја тераат работата до крај, туку се задоволуваат со просечен успех.
  Стареејќи човек станува и полуд и помудар.
  Да се старее не е пријатно, но тоа е единствениот досега познат начин за да се живее подолго.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Народни поговорки

  Пишување by SQUIER13 on Вто 14 Апр 2009, 15:13

  Од собирачката дејност на Марко Цепенков

  Неколку благослови

  1.Аирлија да ви е пазаро!
  2.Аирлија да ви е радоста!
  -Амин брате и во ваша куќа.
  3.Ај да си ми благослоен-Овај благослов се дава од поп или мирјанин,кога ќе му се прогоори на попо некој убав збор или ќе му се напраи некокоја шака,то-гај ќе му рече:
  -Ај да си благослоен,бре чоече, што ме насмеа !
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Народни поговорки

  Пишување by SQUIER13 on Сре 15 Апр 2009, 16:17

  од собирачката дејност на Блаже Алексоски-Глумецо

  Доказ за генијаност 1

  Се скарале Аче и Лозано, уметночко карање било, вечеше Аче, креативно, за уметноста бил зборот.
  -Ти, Аче, прво израмни се со моето интелектуално ниво -му рекол Лозано- после ќе дискутираш со мене за уметноста.
  -Израмни се прво ти со мојот талент -му рекол Аче- после кажувај како се прави уметност. Со кажување не се прави уметнодст, ме разбираш ти мене, ами со талент.
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Народни поговорки

  Пишување by SQUIER13 on Сре 15 Апр 2009, 16:30

  Доказ за генијалност 2

  Секој ден го продавам талентот на сликите.Јас ќе секнам, талентот Ачески не секнува, бручи му стапо ! - Аче
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Alive on Сре 15 Апр 2009, 16:38

  Пиј си каве, пиј си тутун, азното само ќе си дојт...

  Sponsored content

  Re: Народни поговорки

  Пишување by Sponsored content

   Similar topics

   -

   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:10