Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Помош при одлуката за факултет

  Share
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Robby on Вто 25 Мај 2010, 12:28

  ^ ете нашиот драг администратор прозак е на стоматологија.. Тој верувам најубаво ќе те посочи шо и како..
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Wednesday on Вто 25 Мај 2010, 21:46

  супер ... Еве една јавна молба до почитуваниот администратор, кога ќе е во можност нека начкрапа ред два , колку да видам како стојат работите на стоматолошки... би му била мн благодарна
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by prozaque on Вто 25 Мај 2010, 22:45

  Вака..прво да ти напоменам дека јас студирам на Европски стоматологија, но доста добро сум запознаен со ситуацијата на државен чунки имам доста школски од средно (забни техничари) кои студираат на државниот..било во Скопје или Штип..

  Значи:

  Стоматологија Скопје: Факултетот има доста јака традиција и веќе неколку декади произведува солидни кадри.На државниот во Скопје се обрнува повеќе внимание на теоретската настава која е обемна..можеби и премногу оти голем дел од таа теорија никогаш нема да ти биди во корист во пракса..Како и да е, за оние кои имаат интерес средината е доволно стимулативна за од нив да изделка добри стоматолози.И доктори покрај тоа.Основните медицински предмети како анатомија, физиологија, хистологија, биохемија итн итн..се на ниво речиси на Медицински Факултет.Се пуштаат муабети дека факултетот е во долгови но не ете солидно се држи, но факт е дека малце заостануваат со технологијата и условите за разивање практично.Тоа му е маната..недостиг на пракса има стоматолошки во Скопје, за која откако ќе дипломираш и сите останати работи треба малце да се загрејш да ја надокнадиш.Проблем има и кај професорите и асистентите кои те гледаат како потенцијална конкуренција и малце штедливо го даваат своето знаење.И да има доста многу корумпирани и искомплексирани..ама генералната слика е солидна.

  Државниот во Штип е пресно отворен и најголема предност е што во него доста многу се инвестира..забрзано се донесуваат солидни кадри, се создаваат услови..факултетот можеби не работи во полн сјај но најмногу за 2-3 години ќе дојде во израз неговиот квалитет кој ќе парира со стоматолошки во Скопје.

  Стоматологија на Европски...каде што студирам јас работи според принципите и критериумите на западното стручно образование.Тоа значи дека теоретски сме оптмално оптеретени..поточно учиме она што во праксата се покажало како применливо.Теоретски сме можеби осиромашени за разлика од Штип и Скопје..ама кога е во прашање праксата и квалитетот на образование тогаш сме далеку понапред.Моментално се гради клиничкиот центар кој ќе работи како компанија во иднина и ќе регрутира кадри од студентите кои ќе покажат солиден успех.Професорите и асистентите ни стојат на располагање во секое време, не се суетни или скржаво го даваат знаењето оти платата им наложува да си ја брката работата одговорно..
  Проблем со овој факс е тоа што е скап и сеуште (барем уште оваа година) е во процес на акредитација оти е прилично млад..Ама постои општо правило за се...колку пари..толку музика..Обично постои мислењето дека со приватното школување си купуваш диплома и те осакатуваат професионално..ова е делумно точно..поради тоа што студент кој нема амбиции или пак нема совест за колку инвестираат неговите родители..ќе ја купи дипломата на било кој факултет.За оние амбициозните и совесните им останува само да ги искористат максимално условите кои им се нудат..а на европски ги има значително многу..Не велам дека државниот не нуди никакви, било тој во Штип или во Скопје..ама тука се поголеми ради тоа што се плаќа повеќе..да не се повторувам и да не звучам како реклама..


  Ова е барем генералното инфо за секој од стоматолошките факултети во државава..ако има било какво прашање..макар и најобично и апсурдно слободно прашај..јас ти стојам на располагање..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Wednesday on Сре 26 Мај 2010, 14:40

  Фала ти премногу за исцрпново објаснување :)
  ме интересира уште шо нешто
  Што учеше ти средно ?
  Сакам да знам дали влијае многу тоа што еве на пример јас во овие две години што ми преостануваат во гимназијава , освен билогија и хемија (во природно-математичко подрачје , комбинација Б) нема да учам ниту еден предмет што би можел да ми послужи на стоматологија ...
  е сега прашањево можи ќе звучи малце глупо ама ме интересира дали се потребни предходни знаења (од средно) во врска со новите предмети како медицинска етика и психологија , биостатистика и што ти знам уште што, или се учи се од почеток т.е таму се стекнуваат основните знаења и за време на додипломските студии истите се надоградуваат ...
  пошто ми се чини би наишла на голем проблем ако не е така , бидејки сигурно дека сега во средно нема да изучуваме патолошка анатомија или хистологија со ембриологија итд итд...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by prozaque on Сре 26 Мај 2010, 14:57

  Јас учев средно медицинско - смер:Забен Техничар..во Битола.Во средно имавме анатомија, физиологија, психологија, микробиологија, хигиена,(нешто као медицинска статистика) од општите медицински предмети и Анатомија на Заби и Вилици, Фиксна Протеза, Тотална Протеза, Парцијална Протеза и Ортодонција од протетичарските предмети.

  Е сега..овие предмети ми овозможија некаква основа сега во прва година на факс..во смисол полесно да го "сварам" oна што го учам с..а воглавно тоа се предметите од општа медицинска природа шо ги спомнав..само поопширно..а протетичарските накнадно во иднина ќе ми поможат за други предмети..да не речам дека после 4 години во средно веќе имам готови испити спремени кои можам да ги полагам и во сон..Значи за kick-start да си учел средно-медицинско е во прилог.Ама факултетот се учи 5 години и има многу повеќе предмети со кои ќе се запознавам накнадно а не сум ги учел во средно..

  Кога е во прашање учењето на праксата..оние шо завршиме средно забен техничар имаат колку-толку некаква рутина со мануелна работа, ама и гимназијалците со нивната упорност ги стигнуваат за одредено време.

  Има доста луѓе кои завршуваат и гимназија..поготово комбинација Б од природно-математичкиот смер и тие (поготово од Корчагин :) ) се исчеличени до јаја кога е во прашање абсорбција на нови знаења, а и тие шо ги добиле по биологија и хемија (кои ги учат поопширно) им се во голем прилог..Добро е ако латински ќе учиш во иднина..ќе ти помогни во учењето на новите медицински поими..така да..во случај ако затераш математички Б ќе немаш сериозни потешкотии со стоматологијата.Дури низ годините е покажано дека оние што завршиле гимназија се подобри стоматолози од оние кои завршиле средно-медицинско.

  Друго нешто?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Wednesday on Сре 26 Мај 2010, 15:05

  тоа би било се ... сега за сега
  сепак фала ти премногу :)
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by PantomimoS on Сре 26 Мај 2010, 19:50

  vicarious напиша:Сакам да знам дали влијае многу тоа што еве на пример јас во овие две години што ми преостануваат во гимназијава , освен билогија и хемија (во природно-математичко подрачје , комбинација Б) нема да учам ниту еден предмет што би можел да ми послужи на стоматологија ...
  Ај и јас да се умешам..Јас сум на ОХБ, ама споени сме со ПМБ (природно-математичко Б). ПМБ е смерот што најмногу одговара за медицински факултет. Се учи латински во трета, биохемија во четврта, хемија и биологија во трета (веројатно и во четврта), така што треба максимално да се посветиш на тие предмети (бидејќи тоа најмногу ти треба за на факултет и треба да го гледаш како приоритет во однос на другите предмети). Ако имаш добри професорки по тие предмети имаш голем плус. Факт е дека на факултет ќе те чека бура од нови информации, ама исцеди ги професорите и учебниците за во средно да добиеш колку-толку информации/податоци кои ќе ти помогнат понатаму. :)
  avatar
  Wednesday
  vicious delicious
  vicious delicious

  Female Мислења : 1116
  Зачленет на : 2010-01-26

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Wednesday on Сре 26 Мај 2010, 20:53

  фала на совет PantomimoS ela da te ljubnam
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Dirge on Пон 31 Мај 2010, 01:48

  Нема некој од машински тука, поточно индустриски дизајн?Сакам да поставам неколку прашања.
  avatar
  ForeverYoung

  Мислења : 68
  Зачленет на : 2010-01-04

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by ForeverYoung on Вто 01 Јун 2010, 01:11

  Со кој факултет мислете дека може да се најде полесно работа....економски или филолошки(италијански,германски)?
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by prozaque on Вто 01 Јун 2010, 10:47

  то зависи како ќе го изучиш..во двата има работа..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Robby on Вто 01 Јун 2010, 12:43

  ForeverYoung напиша:Со кој факултет мислете дека може да се најде полесно работа....економски или филолошки(италијански,германски)?

  Мислам дека и двата нудат убава работа. Сега.. Битна е желбата и напорот што ќе го вложиш во учењето, за на крај резултатите да ги задоволуваат барањата за вработување. Со економски факултет сигурно нема да работиш како продавач во сендвичара.. Се знае тоа. На економски има „гужва“ (конкуренција) .. Еве можеш да се консултираш со некои форумџии што се и ќе бидат идни економисти.

  За филолошки... Денес се бараат преведувачи, толкувачи, професори па макар и предавачи во центри за странски јазици и слично. Исто така можеш да прашаш некој од форумов којшто има завршено филолошки..

  Има избор... Има... Само учење треба.. И желба се разбира....
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Dirge on Вто 01 Јун 2010, 13:08

  а дали има некој од државен завод за статистика да ми каже од кој факултет најмногу луѓе добиваат работа?
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Ane Rockerka on Вто 01 Јун 2010, 22:23

  ^ малку ти е промашена темата... и зборот ми беше:

  Малку посериозно! Нареден испад и постот ќе ти биде едитиран!
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Dirge on Вто 01 Јун 2010, 22:38

  кур.


  Последната промена е направена од Dirge на Пон 07 Јун 2010, 00:48. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by PantomimoS on Вто 01 Јун 2010, 23:02

  Завод за статистика има веб страна, побарај, можеби ќе најдеш податоци.
  Јас сеуште не сум решена 100% за факултет. Имам уште една година, ама ако летне брзо како оваа, значи уште малку време ме дели од уписот на факултет. Од факултетиве што ги нуди Македонија најмногу ме влече психологија. Ама ништо чудно во последен момент да падне одлуката на нешто друго.
  Знаете ли каде може да се најдат подетални програми за факултетите во Македонија, со смерови и евентуално предмети?
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Ивањушка on Вто 01 Јун 2010, 23:05

  еве ви ја веб страната со сите државни факулети, за секој има веб страна колку толку можеш нешто да видиш шо е како е....
  http://www.ukim.edu.mk/
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by PantomimoS on Чет 26 Aвг 2010, 17:12

  Сите ги отупев, па ај и вас...
  Имам уште 4 месеци да одлучам шо ќе студирам, пошо на полугодие бираме предмети за полагање и треба да бидат соодветни со факултетот. Се мислам меѓу психологија, филмска и ТВ режија на драмски и евентуално филолошки (ваљда англиски).
  Е сеа, ако може некој малце повеќе информации за филмскава режија да ми даде и ако се најде некој добар чоек нека ме посоветува малце пошо стварно незнам шо да праам. :Д
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Batty on Чет 26 Aвг 2010, 19:14

  Никогаш, ама НИКОГАШ немој да размислуваш да се запишеш на факултет, кој мислиш дека би ти донел перспективна одлука. НИКОГАШ!

  Look deep inside you ... како се гледаш во иднина. Како сакаш да се гледаш. Што сакаш да бидеш! Вооптш не е битно дали тоа ќе ти донесе некоја гоолема иднина. Воопшто.

  Зошто, животот е многу краток за да го посветиш на работење на нешто што не го сакаш. Добро, не да не го сакаш, ама мора да го обожаваш!

  Затоа, размисли. Инаку, не се сомневам дека би била успешна на што и да се упишеш. Ама, има голема разлика во „учење со кеф“ и учење за да добиеш оценка.

  Believe me, I know!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Тротоарска Мома on Чет 26 Aвг 2010, 21:51

  Priest напиша:Оние што се помлади :D :D

  Кај планирате на факултет?
  Можит ке добиете некој совет од нас постарите :D :study:

  Длабоко се двоумам меѓу драмски и новинарство .... имам желба и двата да ги завршам ... стварно незнам кој би ми донел поголем успех али и двата ги сакам
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by PantomimoS on Пет 27 Aвг 2010, 02:09

  Прист, дец д проблем. Незнам што сакам...Или, незнам што повеќе сакам. Се сомневам во способностите да бидам психолог...А од друга страна незнам дали можам да бидам режисер.
  Сакам да се бавам со уметност...А психологијата ми е интересна. И стварно незнам. И неможам да се погледнам себе неколку години покасно.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Batty on Пет 27 Aвг 2010, 20:19

  Не смееш да имаш сомнеж. Ако сакаш, можеш! Ако сакаш!

  Знам дека ќе знаеш, за брзо. Знам дека ќе дознаеш што сакаш да работиш. Што би уживала да работиш.

  Сомнежот дали би била добра во тоа, тргни го настрана. There's nothing that you can't do!
  Ако имаш желба ќе успееш.

  Посвети си самата себе си неколку часа. Што сакаш да бидеш? Ако се пронајдеш дека САКАШ да бидеш режисер, знај дека ке успееш во тоа!

  Look deep inside you!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Kelso on Нед 05 Дек 2010, 22:33

  Геро ја делиме сличната мака.Почнав да се думам за психологија.
  Во себе знам дека сакам мојот живот да го поминам низ уметноста.Со цртање, пишување...да дадам свој придонес за уметноста и моите ангажмани да бидат воглавно во полето на уметноста.Имам доста идеа и имам доверба во моите спосоности..ама не знам за што поточно во уметноста да се ангажирам.Сега почнав најмногу да го сакам театарот...


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Раткапна on Нед 05 Дек 2010, 23:59

  Јас само да кажам дека се наоѓате во Македонија, место каде нема многу место за следење на желбите.. Ама од друга страна јас сум на факултет кој само 50% го сакам, т.е. предметите кои се поврзани со економија, менаџмент или право.. другото смрт ми е! Ебати веб дизајн! nervozen Размислував помеѓу правен(политика), економски, менаџмент, маркетинг .. и сум запишана на менаџмент на информациски системи. И сама незнам шо се информациски системи. Знајте оти? Оти факултетите во македонија се шитовина голема, немаме учебници, важните предмети ги учиме од скрипти кои содржат небитни работи, а битните..епа сам треба да ти текни што се.. nervozen ЕБАТЕ!
  Ок, претервам, знам што се информациски системи.. ама пак! nervozen
  avatar
  st_kire

  Male Мислења : 65
  Местолокација : неготино
  Зачленет на : 2010-09-03

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by st_kire on Чет 16 Дек 2010, 20:19

  RebeL напиша:Би сакала ликовна академија...
  Во последно време, после огромно размислување дојдов до едно мислење кое ме врати уште од основно.Тоа беше запознавањето со ликовното образование(особено со гранките на оваа уметност)Така направив една одлична анализа и во последно време во главата ми се вртат, за упис на факултетликовна академија,историја на уметност,архитектонски,ако имет некој што е поврзан со овие области можи да кежи некое зборче-дваа инаку и не остана многу време, така да треба да ги одбериме предметите за полагање на матура, па имам одлична селекција(бар за мене)

  Sponsored content

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:07