Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Помош при одлуката за факултет

  Share
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Пет 31 Окт 2008, 10:32

  ајде колешке, бујрум..катедрата за превод и толкување на Филолошки е далеку подобра од наставната... се радувам што имаме и заинтересирани филолози тука... Драги Михајловски по теорија на превод е еден од најдобрите и најценетите професори не само на Филолошки, туку воопшто..закон е човекот!
  муахахаах...само, повторувам, не бегајте од Македонија, да придонесуваме за нашата земја... ние сме иднината
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Batty on Пет 31 Окт 2008, 12:59

  Каран, јас ти кажав еднаш, точно на овој ден, значи ан 31 октомври!
  Ке видиш што е најдобро за тебе, ама воедно и што најмногу сакаш. Во твојов случај знам дека има индиции да го учиш нешто што ен го сакаш, ама ке ти обезбеди иднина, а тоа е добра опција, кога ке видиш дека можеш да запишеш тоа што го сакаш 4 години подоцна!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  @hellracer@

  Female Мислења : 338
  Местолокација : Кочани
  Зачленет на : 2008-11-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by @hellracer@ on Пон 12 Јан 2009, 19:16

  Јас на филолошки во Скопје,Англиски ке бубам
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Phoenix on Пон 12 Јан 2009, 19:26

  јас ке студирам вонредно веке имам планови но покасно ке ви ги откријам
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Пон 12 Јан 2009, 19:28

  @hellracer@ напиша:Јас на филолошки во Скопје,Англиски ке бубам

  бујрум
  лесно е
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by angelofpain on Вто 13 Јан 2009, 05:20

  дефинитли ПРАВО или ПОЛИТИКОЛОГИЈА само се мислам на коеsto па не знам сеа што совет би ми далеsto затоа повелете
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Meri on Вто 13 Јан 2009, 05:36

  Политички студии !
  Правници се мнооогу, на политикологија се помалку студенти, така да појче можиш да се истакниш и појче да научиш. Во помала група е секогаш полесно за работа.
  Ако си маклу појче амбициозен можиш многу појче да успејш со политички отколку со правен.
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by angelofpain on Вто 13 Јан 2009, 06:28

  фала мери го ценам твоето мислење и да знајш дека ке размислам!!!
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Вто 13 Јан 2009, 11:06

  Мери е во многу право хехеххе, катедрата за Политикологија е супер, знам народ шо студира и шо завршил таму, сите убоо си поминаа, нема шо вели Мери гужва,не се милјарда студенти ко на правен, предметите му се супер, дури и мене ми беа интересни. Има многу пракса низ студирањето, ако си амбициозен да се вклучиш во некои организации. И се разбира, endless posibilities за постдипломски.
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by angelofpain on Вто 13 Јан 2009, 12:15

  иначе веќе ссум во една политичка организација!! па се надевам да стигнам до некое ниво
  avatar
  Korovjov

  Male Мислења : 797
  Местолокација : City of the Pyramids
  Зачленет на : 2008-11-10

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Korovjov on Саб 17 Јан 2009, 01:47

  ако го завршам.. ке оам на за режисер хе хе

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Morholt on Саб 17 Јан 2009, 16:25

  сериозен си ?
  Стварно добар избор

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Шмугле on Вто 20 Јан 2009, 01:08

  Meri напиша:Политички студии !
  Правници се мнооогу, на политикологија се помалку студенти, така да појче можиш да се истакниш и појче да научиш. Во помала група е секогаш полесно за работа.
  Ако си маклу појче амбициозен можиш многу појче да успејш со политички отколку со правен.
  tokmu poradi ova se predomisluvam za studii na filoloshki na jazici.
  vo posledno vreme dosta interesno mi dojde i komparativnata knizhevnost, no sepak imam mnoogu vreme, ako ne uspeam da zaminam od tuka :hmmm:
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by danna*shoe on Саб 07 Фед 2009, 02:47

  охоо... пусти желби на дана..
  мењам често ама на крај ке испадне како шо глеам ентериер :hmmm: :hmmm: :hmmm:
  незнам незнам... ке видам
  avatar
  Temptation

  Female Мислења : 1213
  Зачленет на : 2009-01-22

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Temptation on Нед 08 Фед 2009, 20:33

  Средно па после........ медицина, неврохирургија или кардиологија ќе видиме
  avatar
  Achad44

  Male Мислења : 200
  Местолокација : kavadarci
  Зачленет на : 2009-02-02

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Achad44 on Вто 10 Фед 2009, 21:33

  TheDoorS напиша:јас ке студирам вонредно веке имам планови но покасно ке ви ги откријам
  година време а може и повеќе ти е у план вонредно да полагаш..........


  Јас че учам за занает ...онака..........
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Bright on Сре 18 Фед 2009, 16:07

  па.. филолошки/ англиски + италјански.. а можно е и 3 јазик.. ќе видам.. имат време. :naokolu:
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Phoenix on Сре 18 Фед 2009, 16:16

  Achad44 напиша:
  TheDoorS напиша:јас ке студирам вонредно веке имам планови но покасно ке ви ги откријам
  година време а може и повеќе ти е у план вонредно да полагаш..........


  Јас че учам за занает ...онака..........


  абе битно е да имаш план и желба .. другото само ке си дојде.. чекам да ми падне бинго
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Сре 18 Фед 2009, 16:30

  Mrs.Brightside напиша:па.. филолошки/ англиски + италјански.. а можно е и 3 јазик.. ќе видам.. имат време. :naokolu:

  имаш катедра за Англиски и можиш да земиш под Б и под Ц било кој јазик, вклучувајќи го и Италијански.
  позагаш приемен англиски и македонски

  на катедра за Италијански и било кој друг јазик не можиш да го комбинираш Англиски под Б
  полагаш приемен македонски и историја на Италија на македонски

  на катедра за превод и толкување учиш паралелно 2 јазици и за приемен ги полагаш двата, а не знам дали можи англиски+италијански, и дали можи и трет да учиш јазик.

  под Б значи дека слушаш 3 години, ти се важи дипломата од наставна да го предаваш тој јазик, испитите под Б не ти се за чистење и за услов, освен за диплома

  под Ц јазикот го учиш како на курс, две години, немаш дилпма за него и ти е за чистење и УСЛОВ

  ако си на Англиски со јазик под Б во трета не можиш да одбериш да бидиш преведувач, МОРАШ да учиш наставна

  ПОУКА: разгледај ги ВНИМАТЕЛНО програмите, со сите дупки во законот и очите извај и ги на таа на Студентски
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by danna*shoe on Сре 18 Фед 2009, 16:46

  проектирање и технологија на мебел и ентериер дефинитивно решив :dada: уште матура да положам
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Bright on Сре 18 Фед 2009, 23:45

  Balalajkee :) фала за информацииве :)) бац**
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Сре 18 Фед 2009, 23:49

  ени тајм, шо ве интересира, тука сум, вие тешки учете rock and roll

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Рокси on Сре 18 Фед 2009, 23:53

  Сакам на психологијааа... ама слушнав демек многу било тешко да се влезе на тој факултет :(
  А сакам и на филолошки на англиски и француски, ама за јазиците мислам дека можам сама да ги усовршам до одреден (висок) степен

  .
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Batty on Чет 19 Фед 2009, 02:00

  Па така е Рокси, нормално дека е тешко да влезиш на психологија кога ќе имаш двојки или тројки, а тоа што некој ти кажувал дека е тешко е баш таков. ТИ учи си како што учиш, продолжи понатаму и зашто да биде тешко? Не бараат да го препливаш Ла манш за да влезеш, бараат петки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Alek

  Male Мислења : 322
  Местолокација : Јупитер
  Зачленет на : 2009-01-04

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Alek on Чет 19 Фед 2009, 11:54

  Ја се мислам помеѓу електро и машински и незнам шо да праам иако иам уште 2 години неможам да се одлучам

  Sponsored content

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:03