Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Помош при одлуката за факултет

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Batty on Чет 19 Фед 2009, 12:23

  Електро ти е факултет со светла иднина. Имаме електраш овде, апсолвент, па може да ти даде некој совет.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Чет 19 Фед 2009, 12:35

  Alek напиша:Ја се мислам помеѓу електро и машински и незнам шо да праам иако иам уште 2 години неможам да се одлучам

  и двата факултети (како и секој друг) си имаат убавина и примена. зависи која насока те привлекува, широки поими се вака. имам другари и на едниот и на другиот факултет, задоволни се од програмата и условите за работа.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Dirge on Чет 19 Фед 2009, 15:06

  Alek напиша:Ја се мислам помеѓу електро и машински и незнам шо да праам иако иам уште 2 години неможам да се одлучам
  Електро е попаметно да избереш.
  Имаш бааајги време така да нема потреба уште сега да се замараш.Ти само глеј да имаш добри оцени
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Чет 19 Фед 2009, 15:13

  еее... тешки сега да бирав факултет... шубај времиња беа тоа, времиња на соништа и надежи...
  најважно е да учите, како што рече Морбид, поубај оцени-помалку мака при упис, пис оф кејк

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Шмугле on Саб 28 Фед 2009, 10:29

  сега се повеке и повеке го намалуваат процентот на оценките спрема процентот од матурата за упис.
  така јас не би ви ве секирала многу со сегашните оцени, туку со резултатите од матурата.
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Bright on Саб 28 Фед 2009, 11:03

  Хм..можда Шмугле
  АМА оценки се оценки. подобро е да имаш висок просек зш и не е многу добро да се потпираме само на матурата и да се надеваме дека само преку нејзе ќе успејме да се запишиме.. Имат огромна конкуренција и ко ќе се видиш на списокот од 150 души ти си на 151 место -- враќање немат. Имат други начини ама не е то то.
  *како и да е ова немој да сфатиш дека тебе лично те карам или слично ;) .. се однесуват на сите :)

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Morholt on Саб 28 Фед 2009, 11:10

  Зависит на шо факултет ќе одиш, односно колку е заинтересираноста за дотичниот факултет дали ќе има многу ули малку пријавени. Од тоа зависаст оцените а и матурата

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Шмугле on Саб 28 Фед 2009, 11:31

  почнаа веке се да сведуваат на крајни тестови, така да...
  а за уписите, ако се’ гледаме до таа крајност, тогаш ке треба да се запишуваме само кај што сме сигурни дека ке не примат, или ка јшто имаме врски, не оди тоа така.
  и не сум сигурна ама мислам дека од годинава матурата ке е 60%, просек 40%, и така да кога знаеш на што си со росек и матура, нема што да се плашиш од тоа да бидеш сто педесет и први.
  а на филолошки, осоено за англиски, да има многу конкуренција, можеби и премногу, истото се случува и за билингвалниве по англиски по средниве.
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Bright on Саб 28 Фед 2009, 11:40

  е да.. на филолошки.. на англиски.. имат конкуренција и пол. а на некои факултети е поопуштено. Тука некој добиват, а некој губит.

  Cinnamon*

  Female Мислења : 2194
  Зачленет на : 2009-03-09

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Cinnamon* on Пет 20 Мар 2009, 18:58

  медицина > психијатрија
  животна желба ми е да бидам докторка! нешто најново ми е режија (филмска) ама то сигурно нема да ом. 99% медицина!
  avatar
  Џассс
  кафе-гледачица
  кафе-гледачица

  Female Мислења : 462
  Зачленет на : 2008-11-11

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Џассс on Сре 15 Апр 2009, 10:16

  100% медицина
  од секогаш сум сакала докторка да станам, не се откажав од желбата... :dada:
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Ane Rockerka on Сре 15 Апр 2009, 17:47

  веројатно економски....пошто средно сум економски али сепак...... ме бива и за друго ...

  не се откажувам од желбата да помагам на невработените
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Гостин on Пет 17 Апр 2009, 19:03

  за доктор физијатар или ортопед. двете ме влечет ак имат некој совет шо е поубо нек кажит :dada:
  avatar
  Painful

  Female Мислења : 37
  Местолокација : Pred kompjuter
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Painful on Сре 29 Апр 2009, 14:17

  Па бидејки средно учам сообракајно тоа и планирам да продолжам Битола ....или пак дефектологија ......имам време уште една година....ке размислам до тогаш
  avatar
  Malice
  Шишарка
  Шишарка

  Female Мислења : 1348
  Местолокација : Жабит а Битоља
  Зачленет на : 2009-03-19

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Malice on Вто 19 Мај 2009, 15:31

  Електро сакам, на смерот за програмирање, ама нешто ме пишманат сите..
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Вто 19 Мај 2009, 15:40

  Punk напиша:за доктор физијатар или ортопед. двете ме влечет ак имат некој совет шо е поубо нек кажит :dada:

  заврши ти прво медицина шест години..па за специјализација само ќе си дојди
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Peanut on Сре 20 Мај 2009, 19:06

  balAlajkA напиша:
  Punk напиша:за доктор физијатар или ортопед. двете ме влечет ак имат некој совет шо е поубо нек кажит :dada:

  заврши ти прво медицина шест години..па за специјализација само ќе си дојди

  ах Панк ако сакаш да умреш иди на медицина.Знам мајка ми е доктор специјалист по офталмологија.Цел живот се истепа од учење.Сега во нашето скапано државиче не се исплати да бидеш доктор зш сите те газат али ако идеш на запад си БОГ.
  Хауевер,и јас планирам да идам на медицина не поради тоа шо мајка ми е доктор,туку самата наука ми е некако мистична и ме копка,сакам да дознаам за моето тело,хомо сапиенс,болести и да не ти филозофирам бла бла бла а + сакам да помагам на луѓето...
  А ако сакаш подетално за специјализацииве има да ти кажувам до утре сабајле
  бај д веј добар избор :њењењењ:
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Гостин on Сре 20 Мај 2009, 19:08

  немат проблем јас можам да слушам. а иначе не планирам да останам во македонија во никој случај, негде скандинавија ќе забегам
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Peanut on Сре 20 Мај 2009, 19:11

  Punk напиша:немат проблем јас можам да слушам. а иначе не планирам да останам во македонија во никој случај, негде скандинавија ќе забегам

  И ја планирам накај Кувајт со вујче Давитков да идам.Ако ме повлече ако не у Прага
  а на крај и Скопје па шо биде нека биде  Абе сега читам многу имало на медицина шо сакаат да идат...можда колеги ќе бидеме а?

  Cinnamon*

  Female Мислења : 2194
  Зачленет на : 2009-03-09

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Cinnamon* on Пет 05 Јун 2009, 18:45

  јас сакам медицина од мала.
  ама некако се премислувам, се појке и појке ме влечи филмска режија. има уште една година, кузнај на шо ќе завршам.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by prozaque on Нед 07 Јун 2009, 18:33

  Стоматологија.За да ги задоволам моите садистички нагони.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Dirge on Нед 07 Јун 2009, 19:56

  Punk напиша:немат проблем јас можам да слушам. а иначе не планирам да останам во македонија во никој случај, негде скандинавија ќе забегам
  Ете кој ги сака блекерите
  Ја после средно ке се запишам на Земјоделски факултет.Ке одгледувам овци на една планина, и кокошки у сред центар
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Гостин on Нед 07 Јун 2009, 20:42

  и јас ќе те чекам скандинавија со ливада за овците
  avatar
  Peanut

  Female Мислења : 757
  Местолокација : In The Middle Of Nowhere
  Зачленет на : 2009-04-20

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Peanut on Пон 08 Јун 2009, 08:34

  prozaque напиша:Стоматологија.За да ги задоволам моите садистички нагони.

  Ах хирургија,ама не им клаам анестезија.....
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by balAlajkA on Пон 08 Јун 2009, 14:06

  ај бидете посериозни на темава, споделувајте искуства, прашувајте, барајте, најдете.
  рекла казала муабети-на чешма
  :hmmm: :adminpower:

  Sponsored content

  Re: Помош при одлуката за факултет

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:01