Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Кориците на книгата..

  Share
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Кориците на книгата..

  Пишување by Phoenix on Вто 02 Фед 2010, 19:07

  Колку ви е битно како изгледаат кориците дали се едни од битните работи кога се купува книга. Дали треба да се обрне внимание на тоа или едноставно тоа за вас е само небитен дел ..

  што на вас ви претставуваат кориците од книгата.  Последната промена е направена од Phoenix на Вто 02 Фед 2010, 19:11. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by prozaque on Вто 02 Фед 2010, 19:10

  Тоа што претставува физичкиот изглед за карактерот на човекот..Некогаш е во релација, некогаш не.Ама сите попрво би се нафатиле на книга со впечатлива корица, отколку за книга со пожолтена и проста корица.Се разбира се додека насловот не ни е познат. :Д


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Зелена

  Female Мислења : 58
  Местолокација : Дома, пред чергата.
  Зачленет на : 2010-01-27

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Зелена on Вто 02 Фед 2010, 19:14

  Не претставува ништо.
  Али, сакам книги со така, стари корици, кои делуваат изчитано.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Alhemius on Вто 02 Фед 2010, 19:23

  Не е лошо книгата да има добри корици,поготово како овие погоре на сликата.Но ако не ме интересира напишаното во неа,од корист ќе ми биде само тоа што ќе ми служи како украс на полицата.Имам неколку такви дома кои се само добри за гледање.Сепак мислам дека поважно е напишаното во книгата,отколку нејзиниот дизајн.Јас пак во последно време повеќе пдф книги читам на пц,така да повеќе се замарам со тоа дали е добро искуцана или е само искенирана ради реда :D
  avatar
  Morticia Addams

  Female Мислења : 2170
  Зачленет на : 2009-10-08

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Morticia Addams on Сре 03 Фед 2010, 01:37

  Па како што веќе е кажано погоре, имам книги со тврд повез, ама и со обични, тенки, картон-корици :) Овие вториве и поомилени ми се, поради тоа што се поефтини. Но секако она што го има внатре, побитно е од надворешниот изглед.
  А секако би сакала секоја да ми биде квалитетна, со врвна хартија и корица од соништата...
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Shadow on Сре 03 Фед 2010, 10:59

  мислам дека дизајнот на корицата го привлекува читателот на прв поглед да ја земе, да ја разгледа книгата, ама затоа пак има и книги со доста едноставни корици а во себе да содржат вистинско богатство.
  стварно има доста интересни корици, ама мене повеќе ме привлекува насловот.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Batty on Саб 26 Јун 2010, 22:54

  Не ја цени книгата според корицата. Никогаш не кореспондира
  Добра корица - уште подобра книга
  Добра корица - лоша книга
  Лоша корица - добра книга
  лоша корица - уште полоша книга ...
  Затоа, никогаш не ценам книги според надворешниот изглед.
  Можеби се немало пари за уредување, што ми е поготово јасно.
  Во интерес на објавување на прекрасниот материјал, се штедат пари на амбалажата.

  Инаку, уживам да читам книга која има супер корици. Кејф ми е некако!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Sunshine
  Brutal but effective
  Brutal but effective

  Female Мислења : 3502
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2009-08-03

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Sunshine on Сре 11 Aвг 2010, 15:48

  Па не дека обрвнувам некое големо внимание на тоа дали корицата е добра или не,но сепак поубаво е ако е повпечатлива,поубава корицата.
  Не мора да значи дека книгата не е добра ако корицата не е убава или обратно.
  Како и да е,повеќе гледам по насловите.Многу пати ми се има сличено ако не ми се допаѓа насловот да не ја земам книгата..ама подоцна сфатив дека и тоа нема ама баш ич врска..
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Meri on Сре 11 Aвг 2010, 15:57

  Не сакам да читам книги со дебели корици , затоа што не можам да си ја превиткам наназад
  Точно дека книгата не се познава по корицата, ама зошто некој кога веке се нафатил да издаде книга да не се потруди и убаво да изгледа, па впечатокот да е комплетен - убава книга со убави корици... сите срекни и весели
  А ако сакаш да си ги редиш во витрина и немаш некоја желба да ги исчиташ книгите, се разбира дека корицата е најважна

  Sponsored content

  Re: Кориците на книгата..

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:08