Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Дали Албанците треба да учат македонски?

  Share
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Phoenix on Нед 14 Фед 2010, 21:44

  ОВаа тема веќе неколку месеци е во центарот на вниманието во македонската и албанската јавност.Донесен е закон со кој задолжително треба да се учи македонски јазик кај Албанското малцинство во македонија.. Албанците негодуваат и јавно кажаа дека ќе бојкотираат настави ..

  Како одбрана кажаа дека доколку нивните деца учат 2 јазици уште во прво оделение ќе бидат преоптеретени и нема да можат вистински да се посветат на наставата..

  што мислите вие ..треба да учат или не ..

  образложете го вашето мислење. .

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Morholt on Нед 14 Фед 2010, 21:47

  Нормално дека треба да го изучуваат Македонскиот јазик, живеаат во државата наречена Македонија. Исто како што македонското малцинство во Албанија го изучува Албанскиот јазик од прво одделение, како што алжирците во Франција учат француски (и само тој) и како што татарите во Русија учат руски. Во секоја нормална држава тоа така функционира па сега кај нас некои работи мора да се поинаку, во спортивно не би имало жаришта за конфликти на територијава
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Bright on Нед 14 Фед 2010, 21:55

  Зошто не се побунаа кога го воведоа англискиот јазик во прво одделение? Нели и тоа е оптоварување или се што е македонско треба да се отфрли? Секако дека Албанците (па и останатите малцинства) треба да го учат македонскиот јазик. Ете Каран наведе и неколку примери, немам друго што да додадам.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Robby on Пон 15 Фед 2010, 09:10

  Какво право им се дава на Албанците ?
  Едно што им дават да учат, одозгора па наоѓаат мани.
  Треба да учат Македонски јазик.
  Ако веќе одат со протести и слично, нека одат да учат во училиштата надвор од државата, во Албанија. (таму каде што припаѓаат)..
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Bender on Пон 15 Фед 2010, 16:03

  emotional`!! напиша:Какво право им се дава на Албанците ?
  Едно што им дават да учат, одозгора па наоѓаат мани.
  Треба да учат Македонски јазик.
  Ако веќе одат со протести и слично, нека одат да учат во училиштата надвор од државата, во Албанија. (таму каде што припаѓаат)..

  Точно така Емо,штом си државјанин на Македонија или на која и да било друга земја мора да го изучуваш јазикот на таа држава и тој да ти биде мајчин јазик а доколку не сакаш бегај напуштај ја земјата од кај што мислиш дека си ,им дадовме прст на Шиптарите ни ја грабна цела рака уште малце ќе бараат и ние да учиме Албански,проклето племе....


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Kelso on Пон 15 Фед 2010, 16:18

  Karan напиша:Нормално дека треба да го изучуваат Македонскиот јазик, живеаат во државата наречена Македонија.

  Ова ми се свиѓа.

  Самото прашање е глупо.Се разбира дека ќе учат Македонски во Македонија.Малце ли им е дозволено, уште ова фали и ќе можеме слободно да се лишиме од државава.Имаат толку права тука што немаат право да се жалат и за ова.Ако им смета во Македонија нека идат према запад.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Ane Rockerka on Пон 15 Фед 2010, 16:25

  се е кажано погоре, нема потреба да се повторувам и да го пишувам истото како во претходните постови.
  секако дека ако си државјанин на една држава, треба да го изучуват јазикот на државата во која живееш....
  нема ни потреба да се стави прашањево на разгледување...
  ама како и многу работи во државава и ова не е ниту блиску до совршенството (ова као научна фантастика на државава - совршенство)....
  нешто (или се') е труло во земјата Македонија....

  им даваш прст и ти ја земаат целата рака, зарем е во ред малцинството да има мноогу повеќе привилегии од Македонските државјани? не велам дека тие не се македонски државјани, но сепак прават проблем околу тоа.... живееш во Македонија и ќе го изучуваш официјаниот јазик на државата - а тоа (за сега) е македонскиот јазик! смао нашиве премногу им дозволија, па сега ќе си го бериме алот со нив...
  нема потреба да вмешувам политика иако премногу избегав во политиката........
  а кога ќе размислам, па се е политика.....
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8264
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 15 Фед 2010, 17:04

  се согласувам целосно со каран,нормално е дека треба да го изучуваат македонскиот,овде живеат,а тие уште се бунтуваат,кај им дадовме поголеми права уште ''јадат'' бурек ,за разлика во Албанија на пример не смееш ни а да кажиш ак сакаш да се спротивиш за тоа што мак. таму учат албански.
  avatar
  Blackie
  wild child
  wild child

  Male Мислења : 1180
  Местолокација : Атлантида
  Зачленет на : 2009-11-19

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Blackie on Пон 15 Фед 2010, 17:10

  море нека учат и ќутат
  avatar
  Ane Rockerka

  Female Мислења : 3900
  Местолокација : in the darkness of the night
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Ane Rockerka on Пет 19 Фед 2010, 00:45

  black shadow напиша:море нека учат и ќутат
  да те припотсетам дека ова е малку посериозна тема и се бара посодржински постови...
  нареден пост со ваква содржина ќе ти биде модериран...
  благодарам на разбирањето...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Batty on Пет 19 Фед 2010, 02:55

  Дека треба да учат, треба ...
  Ако веќе испадне дека не учат, односно, ако ја заташкаат работата, па направат дека не треба, тогаш ... нема ни да учат, и сето тоа ќе изгледа нормално, за жал ...

  Ама и тогаш може да се преврти желката на политиката :)
  Воопшто не е тешко да се донесе закон во кој би се дискриминирал секој кој не знае да напише еден лист хартија со течен текст на македонски јазик. По тој критериум се одлучува кој е писмен, а кој не. Па нека го направат тоа така и може да се форсира следното.
  Не знаеш македонски? Не СМЕЕЕШ да работиш ништо во државата, или поекстремно, ако не знаеш - напушти ја :)
  Само ако се саакаа :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Meri on Чет 12 Aвг 2010, 11:27


  “Реалитети”: И децата Македонци да учат албански


  среда, 11 август 2010, 16:48

  Реципроцитет –
  ако
  децата Албанци учат македонски, тогаш и албанскиот јазик да стане
  задолжителен за изучување во општини каде оваа заедница е мнозинство.
  Со ова барање невладината “Реалитети” ја дочека новата идеја на
  министерот за образование за воведување на македонскиот јазик преку
  игра од второ одделение.

  "Мислиме дека иницијативата е добронамерна но сметаме дека
  интегрираното образование означува исто така и Македонците да го
  изучуваат албанскиот јазик или да се запознаваат со албанскиот јазик,
  таму каде што доминираат Албанците", изјави Валон Беља, НВО Реалитети.


  “Реалитети” веќе добија една битка со министерот Тодоров. Тие
  успеја да го оспорат владиното решение децата албанчиња да го изучуваат
  македонскиот јазик од прво одделение. Како што вчера објави Алфа,
  Владата сега планирана измени на законот за основно образование за
  децата албанци преку игра да се запознаваат со македонскиот јазик од
  второ одделение, а да го изучуваат од четврто. На овој начин практично,
  Владата се повлече од досегашниот концепт и се приближи кон сегашното
  законско решение кое веќе предвидува изучување на македонскиот од 4
  одделение.

  (Вероника Мароска Леова, Alfa televizija)
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Тротоарска Мома on Чет 12 Aвг 2010, 15:13

  Phoenix напиша:ОВаа тема веќе неколку месеци е во центарот на вниманието во македонската и албанската јавност.Донесен е закон со кој задолжително треба да се учи македонски јазик кај Албанското малцинство во македонија.. Албанците негодуваат и јавно кажаа дека ќе бојкотираат настави ..

  Како одбрана кажаа дека доколку нивните деца учат 2 јазици уште во прво оделение ќе бидат преоптеретени и нема да можат вистински да се посветат на наставата..

  што мислите вие ..треба да учат или не ..
  образложете го вашето мислење. .
  Нормално дека треба да учат ... Во Македонија се, ако не им одговара МАРШ во Албанија па таму нека кажуваат што и како. Македонците што се во Италија, Германија итн. немаат право да учат на својот мајчин јазик и покрај тоа што имаа над 50% Македонци во таа област, а овие кај им е дозволено на свој мајчин јазик да учат таму па и македонски да не учеле ...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 26 Јан 2013, 22:55

  ТребиТ племето нивно

  Sponsored content

  Re: Дали Албанците треба да учат македонски?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:02