Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Анархија

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Анархија

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 03 Jул 2010, 22:45

  Не се подразбира под анархија смисла на безредие од најсуров вид, како што вие си замислуваат луѓето т.е. кршење излози на дуќани, пљачкање банки, разбојништва, Силовање, или Секој што ќе се добере до оружје ќе го испука оној што е до него, бидејќи ќе нема систем да го казни него, туку безвластие Во суштина, анархија значи општество во кое ќе нема власт, но ќе има највисок ред. Анархистите не сметаат дека тој ред може да се воспостави преку власт. Тие сметаат дека може да се создаде преку бездржавен Социјализам (анархизам), односно преку доброволно организирање и самоуправување на луѓето, без било какви општествени хиерархии, бидејќи токму хиерархиите во општеството ја носат со себе нееднаквоста, а со тоа и неправдата. Значи анархисти се луѓе кои се залагаат за општество каде ќе нема власт, ќе нема држава, ќе нема авторитет, ќе нема класи, но ќе има доброволно договарање и организирање меѓу народот, бидејќи само така човекот може да суштествува како слободен и да прави тоа што му е по волја, но имајќи на ум дека слободата на еден човек завршува онаму, каде што започнува слободата на друг човек.
  avatar
  Гостин
  Гостин

  Re: Анархија

  Пишување by Гостин on Нед 04 Jул 2010, 12:45

  Слободата е најбитна ама некој шо намислил да напрајт нешто ќе го напрајт безразлика дали ќе е казнет или не. Е сеа со анархизмов идат ситуација кј шо љуѓево знает дек немат да се казнети и воведвет некој нов систем "сурова анархија" кј шо си прает шо сакет безразлика на потребите. То е до негде чоечки, такви се сите љуѓе и немојт да се воспоставит анархија целосно. А иначе јас сум ногу за анархија и самоконтролирање, ако некојпат се покачит свеста и интелектуалната способност на љуѓево.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Анархија

  Пишување by Batty on Саб 10 Jул 2010, 11:30

  Така нешто. Денешниот човек не заслужува анархија. Секој мора да биде под некого, барем формално, оти мозокот на обичниот човек не знае што да прави попрво кога е слободен. Човековиот ум е бескрајно глуп. Замислете го во анархистично време. Кога нема власт, што би правеле сите идиоти на светот.
  ЈАс сум ЗА анархија. Јас тврдам дека може да се создадат услови за тоа. Кога секој човек секој метар од земјата ќе го чувствува како свој. Се што гледа, се што ќе чуе, мора да го почитува како со своја пот да го створил. Инаку, се што не е негово, би било канта и безвредно.
  Значи, имаме форма на општи добра. Никој да нема ништо, а секој да мисли дека има нешто. Едноставно, нели?

  Чиј е градот без улици, што би рекол Џони Б. Штулиќ.

  За тоа, потребно е да се укинат националности, народи, потекла.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Анархија

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 10 Jул 2010, 13:23

  Анархистите се алтруисти и одат на ЧОВЕЧКИ односи.
  На Анархистите јасно им е дека државата е заснована на Присила..но СЕ ТУКА за реакција кога ТРЕБА-неправда не трпат,и истите работат и се корисни за општеството.
  Анархијата има добри примери во субкоманданте маркос(мексико)и народот живее ЧОВЕЧКИ...понатаму Махно...системот функционирал,и не значи дека анархијата е антидржавна-напротив анархизмот е за ПРАВЕДНА ДРЖАВА.
  avatar
  RebeL

  Female Мислења : 212
  Местолокација : Раштански гробишта.
  Зачленет на : 2009-07-28

  Re: Анархија

  Пишување by RebeL on Вто 13 Jул 2010, 19:54

  zaptija stojkovski напиша:ПРАВЕДНА ДРЖАВА.
  Е ова е веќе анархо-национализам, анархија во рамките на државата. Ама според мене ова е најглупавиот вид на анархија, со самото опстојување на анархијата во ИНСТИТУЦИЈА која работи по некои зададени правила и народот во неа се декларира како посебна нација се негира анархистичкото и станува смешно и бесмислено. Потребно е сите да сме граѓани на светот па да може анархијата да функционира.

  Анархијата и комунизмот не можат никогаш да се воспостават затоа што се базираат на добрината на луѓето, а луѓето не се добри , туку се многу расипани суштества. Ама не е важно што е утопија, јас се залагам за анархија.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Сре 14 Jул 2010, 20:28  еве една интересна работа за анархизмот..кога веќе е спомната поделбата на анархистичкото движење..Во кое од сите најмногу се наоѓате?Или дали воопшто се наоѓате..Само не велете дека е queer anarchism. hahaha


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Анархија

  Пишување by Batty on Чет 15 Jул 2010, 03:42

  Црвено црно мене ми пасират, ваљда природно. Анархо - комунизмот, добар, интересен концепт, ама на папирус. А таквите ко мене, нека longing оваат за такво нешто.

  Додуша, не зналужвиме таков подарок од природата на општествен план ... така да, добро е и вака.
  Како и да е, да живее бандиерата, овој пат, црвено - црна.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  RebeL

  Female Мислења : 212
  Местолокација : Раштански гробишта.
  Зачленет на : 2009-07-28

  Re: Анархија

  Пишување by RebeL on Саб 17 Jул 2010, 11:34

  Розово-црно, анархофеминизам.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Пон 19 Jул 2010, 21:51

  Беспотребни поделби на ионака не премногубројните анархисти и оние кои за такви се сметаат иако живеат и работат под системот кој наводно го мразат а сепак остануваат цел живот робови на таквиот систем.

  Има две основни струи - анархисти и анархисти-после-ручек-пред-дремка-сакам-да-сум-интересен-ќе-фатам-пиче и слични...

  Изборот е еден - или си за или си против системот.
  `Абе лом ќе праиме бе само да завршам факс,само да се вработам,само да ги израснам деците,само да заработам за стан/куќа, само да се пензионирам...`
  Во превод - ќе останам роб на системот ама ионака нели треба свееестааааа кај рајата да се зголеми па да дојде до анархија...за едно 114 века...
  До тогаш ќе слушам панк,ќе читнам малку од Кропоткин и ќе носам чудна фризура...


  You either sell your ass to the system or you don`t.
  Nevermind the anarcho this or anarcho that...

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Анархија

  Пишување by Batty on Пон 19 Jул 2010, 21:58

  Апсолутно си во право. Пораката твоја нека ја прочитаат панкерите кои анархијата ја апсолвираат само со имиџ и Секс Пистолс :)
  A ги има многу такви. Fuck the system им е нивното мото, се додека не добијат на лото. Шо велиш, да се вработат, а?

  Имаше една колумна ... ја прочитав пред некое време. Се работеше за тип, со анархистички побуди, against them all, нели ... после некое време, се затворил во соба и си ќутел. Ден два бил зо тихозаточение ... после некој ден, впрочем понеделнички станал рано ... дома му - сите! Татко, мајка, роднини ... шо ти е бе пиле? кажи нешто ... арен си, ова она.

  Се вработив - рекол братот. Толку од анархијата :)
  Така да ... барем си кажал чоекот

  И да, мнозинство болви се оние кои се анархисти, но чекаат некој друг да биде против системот (или cd плеерот) само не тие ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Пон 19 Jул 2010, 22:08

  Priest напиша:Апсолутно си во право. Пораката твоја нека ја прочитаат панкерите кои анархијата ја апсолвираат само со имиџ и Секс Пистолс :)
  A ги има многу такви. Fuck the system им е нивното мото, се додека не добијат на лото. Шо велиш, да се вработат, а?

  Имаше една колумна ... ја прочитав пред некое време. Се работеше за тип, со анархистички побуди, against them all, нели ... после некое време, се затворил во соба и си ќутел. Ден два бил зо тихозаточение ... после некој ден, впрочем понеделнички станал рано ... дома му - сите! Татко, мајка, роднини ... шо ти е бе пиле? кажи нешто ... арен си, ова она.

  Се вработив - рекол братот. Толку од анархијата :)
  Така да ... барем си кажал чоекот

  И да, мнозинство болви се оние кои се анархисти, но чекаат некој друг да биде против системот (или cd плеерот) само не тие ...

  И на локално и на глобално ниво е така.

  Што мислиш од каде сите овие поделби анархо-ова, анархо-она од некои практични луѓе?
  Се тоа ти е од теоретичари и премногу образувани луѓе кои немаат ништо заедничко со `класите` во чие име наводно говорат, а фабрика виделе само на слика.

  Со денешново ниво на технички развој и можностите кои скоро секој ги има едноставно е да се биде против системот.
  Но тоа бара лишување од некои удобности и пред се расчистување со самиот себе кој си што си и колку си искрен во намерите.

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Анархија

  Пишување by Batty on Вто 20 Jул 2010, 13:11

  Проблемот лежи во искреноста на намерите. Анархијата кај парцијална група е само начин да се биде интересен. Дури и немам време да зборувам за правите и битни (шо вели Џони) анархисти, од замарање со повремените анар - хир - џии. Сенката е фрлена на правата смисла на бевластието, на ударот врз системот токму од таквите.
  А дека поделбите се направени од луѓе кои имаат премногу слободно време и можеби се од бистар калибар, па имаат само задача да се испоштоваат самите себе, па да уфрлат една графа каде што ќе го поколебаат секој кој ги носи чевлите на татко му откако тој ќе се врати од прва смена на работа, па оди и пропагира, за систем долу. Наидува на различни специфични борци за систем долу, но со поинаква матица, доследна на поделбите. И работата е онаква каква што ја знаеме во краен резултат. Чекаме автобус, ние и вие анархистите. Ни на хартија не е анархија ко што треба, нели?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Вто 20 Jул 2010, 17:16

  Aнархизмот од поединецот неможе да се спроведува од денот кога тој ќе биде зачнат од нејзините идеи.Потребно е да се формираат услови, а тие услови ќе бидат формирани со инфилтрација во системот.Веењето знамиња, фрлањето на молотови коктели врз цајканите и цртањето на анархистички графити не дало плод досега.Против системот не се оди како со глава кон ѕид, ами од внатре треба да започне распаѓањето.Само проблемот е што откако некој ќе успее да се пробие, некако губи волја и си го сместува газот во фотелјата и не се замара повеќе.

  За да се оствари таа сеопшта инфилтрација неопходно е да постојат поделби на анархизмот, не ради нешто друго, ами класите кои системот вештачки ги поделил да се идентификуваат и препознаат во анархистичката идеологија која е една и доста проста.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Вто 20 Jул 2010, 17:17

  Priest напиша:Проблемот лежи во искреноста на намерите. Анархијата кај парцијална група е само начин да се биде интересен. Дури и немам време да зборувам за правите и битни (шо вели Џони) анархисти, од замарање со повремените анар - хир - џии. Сенката е фрлена на правата смисла на бевластието, на ударот врз системот токму од таквите.
  А дека поделбите се направени од луѓе кои имаат премногу слободно време и можеби се од бистар калибар, па имаат само задача да се испоштоваат самите себе, па да уфрлат една графа каде што ќе го поколебаат секој кој ги носи чевлите на татко му откако тој ќе се врати од прва смена на работа, па оди и пропагира, за систем долу. Наидува на различни специфични борци за систем долу, но со поинаква матица, доследна на поделбите. И работата е онаква каква што ја знаеме во краен резултат. Чекаме автобус, ние и вие анархистите. Ни на хартија не е анархија ко што треба, нели?

  Забораваат дека дури фантазираат за тоа како би требало да изгледа анаррхијата...некогаш `после` паѓањето на системот...дека секој ден го `хранат` системот кој наводно го мразат.

  Има луѓе кои веројатно не слушнале за анархизмот како теорија но кои се анархисти.
  Пример е Бугенвил,остров североисточно од Австралија каде анархијата успеа во пракса.

  http://video.google.com/videoplay?docid=9073157933630784238

  Повеќе може да се научи за анархијата од овие луѓе отколку од целиот опус на Кропоткин на пример.
  Иако се необразувани, сепак секојдневниот живот и потреби развиле кај нив многу способности и квалитети од кои практично може да се научи многу.

  Искреност во намерите и спремност да се биде надвор од системот или барем ако ништо друго да елиминира колку што се може улогата на системот во животот на поединецот.
  Личниот пример е најубедлив.
  Џабе пропагирање и убедување.
  Рајата не се убедува така.
  Кога рајата ќе види дека се живее добро на тој начин (off the grid) ќе размисли.

  Оние кои се декларираат за анархисти сакаат да се ебат а да не им влезе, секој ден да го примаат до јајца од системот а да останат - невини...  Последната промена е направена од Toecutter на Вто 20 Jул 2010, 17:33. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Вто 20 Jул 2010, 17:21

  prozaque напиша:Aнархизмот од поединецот неможе да се спроведува од денот кога тој ќе биде зачнат од нејзините идеи.Потребно е да се формираат услови, а тие услови ќе бидат формирани со инфилтрација во системот.Веењето знамиња, фрлањето на молотови коктели врз цајканите и цртањето на анархистички графити не дало плод досега.Против системот не се оди како со глава кон ѕид, ами од внатре треба да започне распаѓањето.Само проблемот е што откако некој ќе успее да се пробие, некако губи волја и си го сместува газот во фотелјата и не се замара повеќе.

  За да се оствари таа сеопшта инфилтрација неопходно е да постојат поделби на анархизмот, не ради нешто друго, ами класите кои системот вештачки ги поделил да се идентификуваат и препознаат во анархистичката идеологија која е една и доста проста.

  Нема такви примери од историјата.
  Наводното инфилтрирање во системот е само покритие за лицемерието и стравот.
  И оставање на резервна опција...кога ќе треба да се плати рата од кредит или да се оди на одмор некаде...
  Системот е корумпиран,нерационален и нечовечен до крајност.
  Секој кој е дел од него е корумпиран.
  Или си за или против.
  Инфилтрирање во превод значи - да завршам факс,да се вработам,свадба можеби,децата да матурираат,пензија...е после тоа - АНАРХИЈАААААА...
  Како ќе се инфилтрираш и што ќе постигнеш со тоаsto

  Be the change you want to see in the world.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Вто 20 Jул 2010, 17:52

  А што ако си против системот и цел ден седиш на каменот пред врата и размислуваш како би можел да го заебиш следно.Анархизмот не е само определба, туку е акција.А за таа акција е потребна е енергија и ресурси(човечки, економски итн итн).Е сега една група на способни индивидуалци со цврсти анархистички идеали се инфилтрира во системот,во името дека сака да биде придонесувач на неговото постоење и неговото јакнење.Кога таа група во своја моќ ќе има доволно ресурси да го уништи системот па макар и на најсуров начин ќе ја започне анархистичката револуција која откако ќе биде ефикасно спроведена, тие луѓе ќе се повлечат од своите функции и ќе започнат да живеат еднакво како и со останатите луѓе.И за разлика од луѓето кои се на тој островот во Пацификот анархистичкото уредување ќе им биде поцврсто и подолготрајно.Во случај ако некој систем има јак интерес да го завземе островот во своја власт тоа ќе го направи за 3 дена.

  Во Историјата нема пример на уништување на системот од внатре.Ама тоа не значи дека не можи да се изврши во иднина.Потребно е време и пожртвуваност.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Вто 20 Jул 2010, 18:55

  што ако си против системот и цел ден седиш на каменот пред врата и размислуваш како би можел да го заебиш следно.

  Ништо...ќе си седиш...

  .Анархизмот не е само определба, туку е акција.А за таа акција е потребна е енергија и ресурси(човечки, економски итн итн).

  Анархизмот и анархијата се разликуваат.
  Првото е теоретска доктрина за општество без држава,власт,авторитет.
  Анархија е состојба на бездржавност,безвластие,немање вештачки авторитети.
  Не треба којзнае какви ресурси.
  Само искреност и истрајност.

  .Е сега една група на способни индивидуалци со цврсти анархистички идеали се инфилтрира во системот,во името дека сака да биде придонесувач на неговото постоење и неговото јакнење.Кога таа група во своја моќ ќе има доволно ресурси да го уништи системот па макар и на најсуров начин ќе ја започне анархистичката револуција која откако ќе биде ефикасно спроведена, тие луѓе ќе се повлечат од своите функции и ќе започнат да живеат еднакво како и со останатите луѓе.

  Се е тоа во ред како теорија но има еден проблем.
  Не се има случено, а и нема да се случи.
  Зошто некој кој работел во системот, кој ги ужива сите удибности и предности кои му овозможува `инфилтрацијата` би се откажал од сето тоа...
  Посебно ако оформил семејство...подигнал кредити...

  Е тука веројатно би требало да дојде до израз идеализмот...и дедо мраз...

  .И за разлика од луѓето кои се на тој островот во Пацификот анархистичкото уредување ќе им биде поцврсто и подолготрајно.Во случај ако некој систем има јак интерес да го завземе островот во своја власт тоа ќе го направи за 3 дена.

  Тоа ти е како да споредуваш потенцијален добитник на лото премија и некој кој сам се изборил за нешто.

  Неколку системи имаа јак интерес.

  1.Најголемиот рудник ВО СВЕТОТ за бакар, Пангуна, се наоѓа на тој остров. Види ги цените на бакарот на светските берзи и ќе ти стане појасно.
  2.Тогаш најголемата светска рударска корпорација (сега мислам дека е на второ место) Рио Тинто го експлоатираше тој рудник и ја загади животната средина на островот до крајни граници.
  3.Политички припаѓал тој остров кон Папуа Нова Гвинеја чија власт имала интерес. Жителите на Бугенвил како извор на даноци, продавање на концесии за експлоатација на рудата, патриотска лоботомија...
  4.Локалната велесила Австралија во никој случај не и одговарало појавување на некаква бездржавна територија во близина...

  - 13 години борба
  - 15.000 мртви (од 230.000 жители)
  - Ангажирање на целокупната Армија на ПНГ, авијација и морнарица
  - Воен ангажман на Австралија
  - Најмување на платеници од страна на Рио Тинто и владата на ПНГ- Сендлајн Интернешанал
  - Масакри на цивили,примерот со неколку училишта каде со минофрлачи се масакрирани стотици деца
  - Целосна блокада на островот од страна на ПНГ и Австралиската морнарица

  И покрај сето тоа НЕ ПАДНАА ЗА ТРИ ДЕНА БРАТ !
  13 години...

  Успеаа да ги истераат и ПНГ и Австралијаните и платениците и Рио Тинто...
  Успеаа да ја вратат еколошката рамнотежа на островот
  Нема држава како таква, таму не постои
  Локална самоуправа од луѓето и решавање на проблемите на оние кои се засегнати

  И ЖИВЕАТ НЕСПОРЕДЛИВО ПОДОБРО ОТКОЛКУ ПОРАНО, во секој еден аспект.

  Арно ама не го читале чичко Кропоткин...ништо...
  требало да чекаат инфилтрација...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Вто 20 Jул 2010, 21:22

  E то и шо велиш..Австралија и Папуа Нова Гвинеја се големи фактори во светската политика.Просто не се бројат народите кои биле скршени од нивната опакла надворешна политика.Секоја чест шо издржале 13 години.Ако не друго ќе служат за пример.

  И кажи ми со каква истрајност и трпение еден систем ќе се конветира во анархија.Во шо ќе треба да се биде истраен..Во делењето на памфлети?Во пишување на анархистичка литература?Во примањето на потреси на мозокот од цајканските пендреци?Или просто едноставно ќе си гаеме анархизам во себе па ќе чекаме EMP да ја спржи струјата за да можиме да створиме анархија.За тоа време ќе бериме боровници, ќе таиме данок и ќе се криеме во некоја дупка.Надвор од системот.Можеби и ќе ги прошируваме менталните и духовните хоризонти со шо ќе земаме ЛСД..или ќе прајме оргии во шумите.И сет живот ќе го поминиме ко пизди под кошула, а системот кур ќе го боли оти така прајме.Дури и ако таквиот пасивен однос завземи масовни размери (а нема) системот ќе најде начин да изврши притисок за да се се врати на старото.Исто како и со хипиците.И се шо ќе остани е сонот за анархијата, кој ќе биде предаден на наредните генерации за и тие да сонуваат.

  А и како шо велиш ти дека треба истрајност и трпение..јас велам дека треба и доследност.Зборам за луѓе кои се анархисти во крв и месо.Кога низ историјата имало луѓе кои во името на анархијата го ризикувале сопствениот живот и животот на најблиските нема да биди проблем тоа да го направат на рационален начин како со инфилтрацијата.Значи прајме муабет за вистински анархисти.А не за луѓе кои се зачнати со слаба сперма и на првиот притисок или задоволство се шиткаат.Има огромна разлика.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Сре 21 Jул 2010, 15:23

  Друже...сакаш да се ебеш а да не ти влезе јасно ми е, интересно ти е сево ова со анархизмот и тие работи...
  Плаќај си данок,полагај си испити,вработи се,гласај на избори...
  Системот те сака, не заборавај.
  И ти го сакаш.
  Љубовта е взаемна.

  А еден убав ден ќе станеш премиер и ќе го рушиш системот од внатре...

  секоја чест
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Сре 21 Jул 2010, 20:52

  Досега само во Исланд е забележано анархистичка комуна која траела ок. 3 века.Сите други имале краток век на траење.Можеби пресно зачнатите анархистички општества почнувајќи од Whiteway Colony, преку Кристијанија во Копенхаген или примерот што ти го даде со Кокосовата Револуција уште опстојуваат, ама прашање на време е до кога ќе опстојат.Не заборавај, денес е глобализација секој на секого му тура пипер во манџата.Ако ти очекуваш дека со бојкот на системот и формирањето на анархистички комуни од неколку хектари или во некоја букујебовина ќе го смени мислењето на сите оние кои се експлоатирани во системот глобално за да и тие да превземат некоја иницијатива тогаш се ебиш здраво во умот.

  Во случај ако го бојкотираш системот шо досега не си одел на факултет, не си вработен, не гласаш, не плаќаш даноци и не одиш по леб и млеко во најблиската продавничка секое сабајле те прави анархист колку шо најскапото сако го прави сељакот господин.Можеби мислиш дека со тоа што ќе извојуваш индивидуална победа над системот и си слободен.Ама таа слобода е само апликантна само за мрсење муда на форумов, а пред системот кој ќе те потисне(и скрши) ако е свесен за твојата самопрогласена слобода ќе се криеш и ќе ги сереш систематиџиите..колку се тие робови на сопствениот капитал,робови државата итн итн.Така да не се замарај со моите квази-анархистички теории, нет трошиш после треба да му го плаќаш на системот.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Анархија

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 21 Jул 2010, 21:07

  Во Исланд Анархизмот е возможен затоа што Исланѓаните имаат високо развиена свест.
  А додека Анархизмот се интерпретира во Македонија тоа ќе биде Анархизам (Хаосизам). Во тој случај во Македонија би настанале пљачкање Банки, убивање, силовање, разбојништва и други девијантни појави.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Сре 21 Jул 2010, 21:18

  Заптија, анархизмот во Исланд постоел од 10 до 13 век. :Д.И не бил анархизам како шо се дроби според унифицираните и општо прифатени теории, туку бил некојси прототип.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Анархија

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 21 Jул 2010, 21:22

  prozaque напиша:Заптија, анархизмот во Исланд постоел од 10 до 13 век. :Д.И не бил анархизам како шо се дроби според унифицираните и општо прифатени теории, туку бил некојси прототип.
  А дали во субкоманданте маркос(мексико) и Махно тоа не е еден вид на Анархизамsto
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Анархија

  Пишување by Toecutter on Сре 21 Jул 2010, 21:41

  Досега само во Исланд е забележано анархистичка комуна која траела ок. 3 века.Сите други имале краток век на траење.Можеби пресно зачнатите анархистички општества почнувајќи од Whiteway Colony, преку Кристијанија во Копенхаген или примерот што ти го даде со Кокосовата Револуција уште опстојуваат, ама прашање на време е до кога ќе опстојат.

  Здравје...ќе видиме.
  И Чиапас, и голем дел од Сомалија и Западна Сахара и Аргентинските пикетероси...

  А низ историјата има колку сакаш примери...стотици...

  Колку ќе опстојат никој не може да каже.
  Ништо не е вечно.
  Она што таму го има како и во Бугенвил не е некаква си `инфилтрација` или `подигање на свеста на народот` или било што слично.
  Им дошол на луѓето нож до коска и престанале да бидат дел од системот.
  Тие го немале луксузот на читкање теории за анархо-ова или анархо-она.Биле гладни,гневни,без покрив над главата,без надеж,без иднина.

  За разлика од твоите фантазии околу инфилтрација, во овие места анархијата (не анархизмот кој вирее само на страниците на книгите) се практикува така како што е можно во дадените услови.

  Просечен жител на тие подрачја - не плаќа данок,не оди на факс,не е `официјално` вработен, не е поданик на бирократијата, не постои како обичен број на парче хартија,не гласа по избори...

  .Ако ти очекуваш дека со бојкот на системот и формирањето на анархистички комуни од неколку хектари или во некоја букујебовина ќе го смени мислењето на сите оние кои се експлоатирани во системот глобално за да и тие да превземат некоја иницијатива тогаш се ебиш здраво во умот.

  Ете типичен пример зошто во душата го обожаваш системот.
  Поими како `вукојебина` (не е вуко-јебовина) и слични не значат ништо.
  Со нив потценуваш и омаловажуваш вековна пракса на милиони народ кои живееле надвор од системот по `вукојебини` и слични `некултурни` и `сељачки` места.

  Инаку сељак сум...шо да правам...тоа е...

  Дали ќе се неколку хектари или декари,дали ќе е вукојебина или урбано-јебина и на кој начин, зависи од вољата и потребите на поединецот.
  Не сум врзан за некое одредено место.
  Сега и овде а не некогаш за 14 века.
  Тие муабети за `славна иднина` можеш да му ги продаваш на панкери...

  А за глобална промена...размислувам на таа тема, не е во моја моќ да сменам ништо што не поаѓа од самиот себе.Тоа го правам.Не е лесно но мојата слобода нема да ми ја поклони некаква си `анархо-елита` што ќе се `инфилтрира` во системот и ќе го сруши одвнатре.Можам да се изборам или да не се изборам.
  Јас знам колку и како ми требало да стигнам до тука.

  Тоа што плаќаш даноци,одиш на факс,ќе се вработиш,ќе гласаш,ќе членуваш во вмро-сдсм,ќе лепиш плакати,што ќе си евидентиран секаде од системот,што ќе работиш пола работен век само за да платиш твоето право на егзистенција во системот а со другата половина да се прехраниш е симбол на прав и непоколеблив анархист.

  Мене...Искрено..баш ме заболе дали спаѓам во некаква категоризација на анархизам...

  Во случај ако го бојкотираш системот шо досега не си одел на факултет, не си вработен, не гласаш, не плаќаш даноци и не одиш по леб и млеко во најблиската продавничка секое сабајле те прави анархист колку шо најскапото сако го прави сељакот господин.Можеби мислиш дека со тоа што ќе извојуваш индивидуална победа над системот и си слободен.Ама таа слобода е само апликантна само за мрсење муда на форумов, а пред системот кој ќе те потисне(и скрши) ако е свесен за твојата самопрогласена слобода ќе се криеш и ќе ги сереш систематиџиите..колку се тие робови на сопствениот капитал,робови државата итн итн.Така да не се замарај со моите квази-анархистички теории, нет трошиш после треба да му го плаќаш на системот.

  Или си со системот или си против.
  Биди си искрен пред самиот себе што сакаш.
  Не го серам никого.Само го изнесувам мојот став и искуство околу темата.
  Самопрогласена? Е ај сега оди разбери се...

  Нетот го крадам.Пријави ме.

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Анархија

  Пишување by prozaque on Пет 23 Jул 2010, 00:13

  Јас сум против системот.Ама не значи дека тотално сум имун на него.Исто како што и ти не си.Можеби нетот го крадиш, ама сигурно не живејш во колибата на чичо Том каде што 1000 хрчаци трчаат во имровизирано динамо за да го напојуваат твојот украден компјутер кој добива сигнали од хенд-мејд супер ресивер на вајрлесс сигнали.И сигурно твоите знаења за слободата, анархизмот или кој кур таму тераш не ги стекна со медитација во блиската шумичка или дур праеше муабет со пеперутките во полето.Ти ако сакаш биди категорично против системот, изолирај се од него ако сакаш, игнорирај го, присособи се минимално.Тој во ова време и на овие простори постои.Дури ако успејш да го банкротираш на свој начин тој сеуште ќе постои.И твојата акција не прави никаква разлика.Дури ако прај ќе прај се додека си ти жив.И како и сега, така и во иднина ќе му буфта отпозади на сите..на кој помалце, на кој помалку.

  Анархија подразбира отсуство на систем, на класи и на сите други работи кои ќе донесат благосостојба и просперитет за сите.Оти анархијата е алтруистичко организирано општество.Како шо кажа и Заптија.Дали до анархија ќе се стигне на еден или на друг начин не е важно, важно е сите да уживаат во нејзиното постоење.Тоа во Бугенвил или на стотици места во историјата и денес што постоеле/постојат анархистички заедници, или ти лично шо си извојувал победа и си стигал до "таму" е само делимичен успех кога е во прашање општо, глобално анархистичко организирано општество.Не дека твоето и на многумина не е за поздрав ама да не се повторувам, системот постои и си го прај своето.Темава е за Анархија, а не како и колку сме против или за системот.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Анархија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:02