Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Марихуаната и општеството

  Share

  Poll

  Дали треба да се легализира марихуаната во Македонија?

  Општо гласови: x
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Сре 28 Jул 2010, 00:23

  Се согласувам. Еве пример.
  Ако од утре ја легализираат проституцијата, сигурен сум дека сите ние нема да чекаме на ред за дрпање со курви :) Ако ти се оди, ќе одиш и сега и тогаш. Ако ти се пуши, ќе пушиш и кога е легална и кога не е.

  Се согласувам со муабетот на Ивањушка, дека ќе покажуваат со прст кон сите тие што ќе појдат на тоа „овластено“ место за да купат канабис.Тоа е точно, нели, такви сме ние, такво е општеството.
  Лекот за тоа е:
  Еден филм ко Шехерезад, каде што господин Бурхан без проблеми ќе мати по 2-3 џоинти дневно.
  Потoа, македонија ќе ја прифати тревата како млекото :)
  Оти плус имаме млекари траваџии :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Robby on Сре 28 Jул 2010, 09:23  го изгледав видеото. Интересно направено во секој поглед.


  Иначе јас сум за. Нека има. Нека се обиде сиротиов народ може во тоа ќе најде иднина и среќа.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Саб 28 Aвг 2010, 23:07

  Прее разговарав со една пријателка, која откако заврши на ПМФ, се вработи како наставничка. Предава од петто до осмо ...

  Откако ми даваше совети и ми пренесуваше наставнички искуства, ми нафрли нешто моѓне интригантно:

  На нејзин час се појавиле напушени шесто одделенци.

  Луѓе, побогу, што е тоа?

  Народот оди надалеку за нигде, се е забегано и сите вредности се искривени. Во сооднос со тоа, имаме џанаци на школо, додека учат ЗПО?

  И, што сега со марихуаната?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Нед 29 Aвг 2010, 01:51

  Се сеќавам..во прва година средно кога бев не собраја сите 7 класа во Медиотеката во сколијата и питомците од полициската академија ни држеја предавање за дрога.Не беше тоа класично предавање во кое предавачите јадат постојано гомна, ами беше интерактивно со слушателите.

  Прво прашање.Дали вие ученици сметате дека постојат лесни или тешки дроги?
  Кревам единствено јас рака од цела генерација и велам ДА.Оти така имав прочитано негде, не дека имав експериментирано.Цајканката со машки хормони, ме игнорира и продолжува..не постојат лесни и тешки дроги..постојат само дроги.И дроби ли дроби да изнеси поента дека хорсот и марата се на исто ниво.Да спомни никотин и алкохол абер нема.

  Второ прашање.Дали некој од Вас има видено како изгледаат некој дрогите?Кревам пак само рака, колегите цајкани потпрени до ѕидот наеднаш пројавуваат интерес да ми ја запамтат фацата.Можи и после да ме замолат доброволно да донирам крв и мокрача :Д.А имав видено.Една моја другарка ми имаше покажано прецизно свиткан кец и екстаза со ликот на еден јапонски цртан со маче.И тоа кога бев 8мо.Ладнокрвно им дадов детален опис и тоа.

  Цела генерација шушка, ме гледа мене(тогаш со долга коса и црни маици со сатанистички групи), гледам некои згрчени фаци ама гледам и насмеани.После некое време циркулираја муабети дека сум наркоман и дека се клукам со амфитамини за да поминам одличен.Ама мина тоа.Цела едукација помина во духот на моите две одговорени прашања.

  Тоа значи дека едукациите за дроги во кои треба да се кажува вистината и ништо повеќе/помалце од вистината ги нема.Затоа младината почнува да се дрогира за да се курчи за да биди оригинална.Јас имам слушнато шоканти приказни дека млади заглавувале на хорс за да бидат препознаени и да се вртат трачој за нив.Марихуната за нив е шега, немаат поштовање, ниту капацитет за нејзиниот потенцијал.Ама поарно да дуваат, отколку да пијат.И не само за младите.За сите.Само да не мешаат.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  дедо иљо
  Малешевски
  Малешевски

  Male Мислења : 219
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-09-19

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by дедо иљо on Вто 28 Сеп 2010, 23:12

  слушам денес на радио ударна вест запленети 2 грама марихуана и така убо си се изнасмеав е голема работа завршила нашава брутална полиција алал да му е мизерни се во цел свет тревата е рамна на алкохолот само овде кај нас е рамна на ѓаволот ама то е до менталитетот македонски заостанат
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 05 Ное 2010, 21:00

  За оние кои ги интересира:  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пет 05 Ное 2010, 21:04

  дедо иљо напиша:слушам денес на радио ударна вест запленети 2 грама марихуана и така убо си се изнасмеав е голема работа завршила нашава брутална полиција алал да му е мизерни се во цел свет тревата е рамна на алкохолот само овде кај нас е рамна на ѓаволот ама то е до менталитетот македонски заостанат
  Или пак, не е заостанат. Според едно истражување, алкохолот е harmful број 1 ... чуст отров е, јеби га ... 2 проценти алкохол во водфа (пиво) може да те напрај прасе ...
  Така да ... секаде ако е исто со ... алкохол, значи ... и марихуаната не е цвеќе за ... дување :)
  prozaque напиша:За оние кои ги интересира:


  Ми изгледа причилно ... ветувачки. Ќе го прегледам покасно ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Ике

  Male Мислења : 97
  Местолокација : Велес
  Зачленет на : 2008-09-18

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Ике on Саб 06 Ное 2010, 01:23

  Priest напиша:
  дедо иљо напиша:слушам денес на радио ударна вест запленети 2 грама марихуана и така убо си се изнасмеав е голема работа завршила нашава брутална полиција алал да му е мизерни се во цел свет тревата е рамна на алкохолот само овде кај нас е рамна на ѓаволот ама то е до менталитетот македонски заостанат
  Или пак, не е заостанат. Според едно истражување, алкохолот е harmful број 1 ... чуст отров е, јеби га ... 2 проценти алкохол во водфа (пиво) може да те напрај прасе ...
  Така да ... секаде ако е исто со ... алкохол, значи ... и марихуаната не е цвеќе за ... дување :)
  prozaque напиша:За оние кои ги интересира:


  Ми изгледа причилно ... ветувачки. Ќе го прегледам покасно ...
  Мислам дека најголемата предасуда за марихуаната е дека можеш многу лесно да се навлечеш на неа, па после како бабите што кажуваат, од марихуана преминуваш на потешки дроги... :)

  Се зависи до човекот, некој може да се зарази и од интернет (а верувајте ми МНОГУ ги има такви) па сега дали треба интернетот да го направат нелегален? Точно е дека и алкохолот е поштетен од марихуаната.. Стварно незнам зошто не ја легализираат, едно е што е природна, друго е што не е толку штетна како алкохолот.
  Дали е поради тоа што ќе можат сами да ја растат дома, па системот нема да има профит од неа? Алкохол многу ретко дека некој може сам да го „расте“ дома, мора да го купи од продавница, а травата можат да ја растат сами дома.

  Марихуаната ако не друго те прави по опуштен, за разлика од алкохолот што кај некои луѓе ги прави поагресивни. Можеби алкохолот ти го „исклучува“ мозокот па не размислуваш многу за делата што ги правиш (ти дава повеќе храброст?)

  Како и да е... Треба да се легализира :)
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Нед 07 Ное 2010, 16:26

  Ако се легализира ќе се намали сивата економија.А од сивата економија печалат сините дечки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Kelso on Нед 07 Ное 2010, 20:11

  Како да се легализира:


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пон 08 Ное 2010, 14:44

  Brian напиша:Ако се легализира ќе се намали сивата економија.А од сивата економија печалат сините дечки.

  Се согласувам. Подобро да се легализира, и пак да си ја земаат тие што сакаат, него да не е легална, па да си се богатат некои на кои им одговара да не е легална. Лесно, нели?

  И не само марихуаната. Секоја (читај: секоја) дрога да биде легална. Од трева до хероин.

  Да си се отворат „продавници“ каде што со мала рпоцедура ќе можеш слободно да си купиш хероин.

  И по принципот кој беше за војска во ЈНА. Слободно, можеш да се пријавиш дека не си способен за војска, и нема да одиш. Ама, ако си неспособен за војска, нема да добиеш работа, бидејќи си неспособен. Интересно, нели?

  И по тој принцип, бидејќи светот се базира на РЕАЛНОСТА, и се околу светот (работа и сл.) секој што ќе си купи хероинче, ќе си биде ослободен од реалните работи.
  Не те чепкаме, живеј си живот со твојот хероин, кај нас си евидентиран дека и пазариш синтетика секој ден (условно) и не мора да се трудиш да бидеш дел од реалното општество.

  Според мене, супер ред.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  DivineChaos

  Мислења : 3
  Зачленет на : 2010-11-04

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by DivineChaos on Вто 09 Ное 2010, 22:05

  this guy say it all
  Why is pot against the law? It wouldn't be because anyone can grow it, and therefore you can't make a profit off it, would it? bill hicks

  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Toecutter on Сре 10 Ное 2010, 01:46

  Пази невесто да не ти стават марикуана во интернето...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Нед 12 Дек 2010, 18:19

  Да би се прашувал јас, би се залагал за легализација на сите дроги, за марихуаната воопшто не е проблем.

  Би постоела специјализирана „аптека“. Во неа, на рафтови има хероин, кокаин, мескалин, ЛСД, хашиш, марихуана.
  И се обраќаш на продавачот (надлежното лице): Ќе Ве молам, 200 грама хероин ...
  Ти даваат формулар, го потполнуваш, а во меѓувреме надлежниот располага со податоците твои (лична карта). Откако целата таа „папирологија“ ќе се среди, ти даваат тоа што си нарачал. Без никаков проблем.
  Но, на формуларот што го пополнуваш има штиклирано дека никогаш нема да најдеш работа во државата, нема да добиеш здравствено, пензиско или било какво осигурување.
  Слободно уживај во средствата на паралелите, но ... биди изолиран. Баш каков што сакаш да бидиш.

  Најдобар начин да се изолираат таквите единки од оппштеството.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Тротоарска Мома on Пон 13 Дек 2010, 00:15

  Priest напиша:Да би се прашувал јас, би се залагал за легализација на сите дроги, за марихуаната воопшто не е проблем.

  Би постоела специјализирана „аптека“. Во неа, на рафтови има хероин, кокаин, мескалин, ЛСД, хашиш, марихуана.
  И се обраќаш на продавачот (надлежното лице): Ќе Ве молам, 200 грама хероин ...
  Ти даваат формулар, го потполнуваш, а во меѓувреме надлежниот располага со податоците твои (лична карта). Откако целата таа „папирологија“ ќе се среди, ти даваат тоа што си нарачал. Без никаков проблем.
  Но, на формуларот што го пополнуваш има штиклирано дека никогаш нема да најдеш работа во државата, нема да добиеш здравствено, пензиско или било какво осигурување.
  Слободно уживај во средствата на паралелите, но ... биди изолиран. Баш каков што сакаш да бидиш.

  Најдобар начин да се изолираат таквите единки од оппштеството.

  Добар предлог ... потополно се согласувам ... секој има свој живот, ако смета дека така треба да живее океј. Сам да си ги трпи последиците.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Сатан Панонски on Пон 13 Дек 2010, 13:26

  Priest напиша:Да би се прашувал јас, би се залагал за легализација на сите дроги, за марихуаната воопшто не е проблем.

  Би постоела специјализирана „аптека“. Во неа, на рафтови има хероин, кокаин, мескалин, ЛСД, хашиш, марихуана.
  И се обраќаш на продавачот (надлежното лице): Ќе Ве молам, 200 грама хероин ...
  Ти даваат формулар, го потполнуваш, а во меѓувреме надлежниот располага со податоците твои (лична карта). Откако целата таа „папирологија“ ќе се среди, ти даваат тоа што си нарачал. Без никаков проблем.
  Но, на формуларот што го пополнуваш има штиклирано дека никогаш нема да најдеш работа во државата, нема да добиеш здравствено, пензиско или било какво осигурување.
  Слободно уживај во средствата на паралелите, но ... биди изолиран. Баш каков што сакаш да бидиш.

  Најдобар начин да се изолираат таквите единки од оппштеството.

  Хмм,не верувам дека така ке се намали бројот на зависници,на таков начин локалните дилери нема да пропаднат со бизнисот,но и да пропаднат ништо нема да се менува,некое лице што веќе го боли кур за животот,знае дека никој нема да го прими на работа ке си отиде ке си купи дрога но не само за себе,и за другите зависници кои се надеваат дека ке најдат работа итн..ЗНачи лицето кое ке купи ке си има за себе и за другите да ги продава со цена двојно поголема од што ја купил во аптеката,ова е мое мислење..Иначе НЕ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА МАРИХУАНА !!!
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пон 13 Дек 2010, 14:06

  Верувај, доколку се среди на тој начин (што воопшто не е можно) ќе се среди и (пре)продавањето. Оти, се знае се'. Кој, кога, како и од кого купил, но ... некој нема интерес да тепа и да апси.
  Unfortunately


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пон 13 Дек 2010, 16:17

  Јас сум за моделот на Прист, ама пред да се отворат вакви кофи-шопови да се вложат баги пари со кои ќе се врши масовна едукација за ВИСТИНАТА позади дрогата и дефинирање на границите на дрогата.Посебно границите на дрогата.

  Социолошки гледано, дрогата е не-научен концепт чии граници се дефинирани со морална и политичка евалуација, која или е премногу либерална како во Прага каде дозволуваат секаков вид на дрога или е премногу конзервативна каде шо за дрога лета главата(Иран, С.Кореја).Еве хипотетички да земиме дека ќе станиме одговорно, начитано, продуховено општество кое ќе успее да постави најрационални и позитивни граници на што е дрога а што не.И врз основа на тие граници ќе одлучи шо ќе легализира, а што не, колкава количини, какви казни ќе има...итн итн

  Проблемот е фармаколошкиот аспект на дрогата.Оти накратко "дрога"/лек/отров е секоја фармаколошки активна супстанција.Од марихуана до цијанид.Од оспен до ЛСД.Во зависност од нејзината квантитативна и квалитативна потенција зависи дали има има позитивен или негативен ефект.Е сега логично е дека минимална количина и минимална потенција на одредена супстанција значи дека ќе нема никаков ефект односно макс.количина и макс.потенција значи сигурна СМРТ, ама измеѓу тие крајни вредности има цела сива зона која е подложна на дискусија и пред се ХИПОКРИЗИЈА.

  Оти досега никој не направил спотче да кажи дека кофеинот го зафркава тестостеронот, дека Б12 прави депо, дека од одредени контрацептиви за жени расти брада, дека производите на кортикостероидите се повеќе штетни отколку корисни, дека ракот на бели дробови е предизвикан од вирус, а не од пушење, дека цирозите најчесто се од тешките метали во исхраната, не кажуваат колку луѓе умираат годишно од анафилактички шок ради несоодветни антибиотици.

  Ама нели, ако од некој фармаколошки препарат имаш ПРОФИТ тогаш е тој легален.Поготово во хипохондрично општество каде за еден симптом секој ден се вадат по 5 различни лека, а всушност се заменува со 1.Некогаш ни тој 1 не е потребен.

  И сега на тие рафтови во кофишоповите кои дроги би биле изложени?Кои ќе бидат изолираните корисници?  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пон 13 Дек 2010, 17:04

  Ќе мора да има документација дебела. Сите тешки дроги, ти донесуваат целосна изолираност од државата. Без покасно „покајание“. Си пазариш хероин, со тебе се стори. Ако сакаш, збирај капини кај село Рамне, и менувај ги за леб и хероин, твоја работа.

  Оние „полесни“ дроги, како марихуаната. За нив, нормално дека не ни смее да биде толку остро. За нив, ќе треба да бидиш пријавен дека си уживател, колку да знае заводот дека ги земаш (како што знае на какви лекарства си). Кога ќе си документиран дека земаш трева секој ден, нормално, државата ќе се потруди да не најдеш работа како педагог, професор и слично. Ако сака нека има 33 позитиви, ама здраво општество со напушен професор не постои.
  Ако сакаш да свириш тапани во некој брутален дет метал бенд во Куманово, државата ќе ти обезбеди здравствено, пензиско и се. Значи, во зависност од работата.
  Лесно и едноставно, ама пшретходно разработено.

  Инаку, општествата како Кореја, Индонезија и Иран кои сечат глави за посед на дрога можеби ја претераа работата. Ама пак, во никој случај нема да кажам дека општеството во холандија или Чешка е подобро. Баш ... обратно тргна работава.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пон 13 Дек 2010, 17:19

  Користењето на лесни дроги во случајов марихуана не влијае во квалитетот како некој ја извршува професијата.Дури во одредени професии има подобрувања во работата или едноставно балансира.Некој се враќа нервозен од работа и клука дијазепам за да функционира правилно, некој лока алкохол а некој рола џоинт.Од друга страна се знај дистанцата помеѓу работно место и дома, работно време и слободно време.Јас еве сум пушач на цигари, ама сигурно во иднина нема да пафкам цигаре во едниот агол на усните во стил на Клинт Иствуд додека поправам заб на пациент во ординација.

  Како и да е мислам дека за некој да има право да користи одредена лесна дрога треба да биди способен за неа.Исто како и за пилот.Неможе секој да биде пилот и неможе и несмее секој да зема психоактивни супстанции ако неможе да се носи со нив.И не само за лесни дроги, така треба да биди и за многу работи.За интернетот најповеќе.Ама тоа е научна фантастика.


  Последната промена е направена од Brian на Пон 13 Дек 2010, 17:24. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пон 13 Дек 2010, 17:24

  А што би го спречило еден професор да се напуши в кабинет, меѓу часовите?

  Мојот опинион е дека човечкиот ум сеуште не е спремен за:

  - анархија
  - позитивата на наркотиците
  - и многу други работи, кои се злоупотребуваат


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пон 13 Дек 2010, 17:32

  Абе камо да беше само напушвање.Некои потешки хемикалии јадат на паузи.

  Капацитетите на генералната популација не се способни за многу работи.Отсекогаш е така.Затоа секоја револуција е иницирана од поединци.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 13 Дек 2010, 22:21

  Mарихуаната оној момент ќе престанат да ја користат младината кога ќе бидат екстрадирани во зандана големите нарко дилери.

  Огромно НЕ за ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА МАРАТА. Сега кога е забранета па секое трето дете ја користи, а тек што ке биде кога ке ја одобрат. За 10-15 години ке станеме најнаркоманска нација ПО ГЛАВА НА ЖИТЕЛ.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пон 13 Дек 2010, 23:12

  Заптија, во време на Тито...колку од младината пушела трава?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 13 Дек 2010, 23:31

  Во СФРЈ наркомани во споредба со денес ги имаше ептен малку.
  Исто така трошка дрога не смееше да помине низ граница, али сакавте модерна европска Македонија, уживајте.

  Држават ствара услови единката и заедницата нормално да се развиваат.
  Фамилијата, односно родителите го градат моралот и етиката кај детето.
  Ако живееш во држава во која на секој чекор имаш марихуана, тогаш шансите твоето дете да тргне по тој пат се доста поголеми.

  Овие работи треба да се учат како пороци и како ништо друго.
  Пример како не треба а не дека може и со тоа.

  Sponsored content

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:43