Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Марихуаната и општеството

  Share

  Poll

  Дали треба да се легализира марихуаната во Македонија?

  Општо гласови: x
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Вто 14 Дек 2010, 00:42

  Шо вика Тоукатер, пред појќе од пола век беше достапно да се зема хероин (прилагоден за медицински цели). Но, тогаш ... не било kewl да бидиш high. Така да, и јас се согласуавам дека во се помодерно време наркотиците се се подостапни и сл.

  facebook = marijuana

  (ask me why)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Вто 14 Дек 2010, 01:32

  Порќе амиго?

  Абе во Југославија имаше намерна дупка во законот, кој овозможуваше поседување на хашиш до одредена грамажа.Ама секој втор не стана зависник од него.Стариот во војска се знаел со еден тип од Белград, пацифистички момак кој редовно си млател џоинти...добро..се додека не го фатија. :)  На фотографијата е македонското „хипи племе“, неформалната група наречена „Пчиња-деж“ (кратенка од зборовите Пчиња и надеж), сликани непосредно по Вудсток

  П.С Вудсток беше 69та.Тито беше жив 69та.

  http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=09A0B54146F9C64880CAAC48226D6DB0


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Вто 14 Дек 2010, 01:40

  Во рурал и ignorance Сточар ориентираната Југославија (акцент на Мачедониш) се знаело кој е хипик, и кој би можело да има „тргнато по тој лош пат“. Едноставно, униформирани биле џанкерите. И мислам дека немало премногу хипици, панкери, рокери, анархисти, пацифисти, фанови на Бјорк и слично. Дури можеби се работи за изолирани случаи.
  Нека имало, не биле премногу. Крај краева, поентата е таа. Биле униформирани.
  А сите руралци, немале чуено за нешто различно од Брена и радиото на тераса, па немале чуено за џоинт.

  Нема doubt дека дрогата (каква год била) зема голем слаповиден замав. Преголем.
  Од мене да тргнам ... во осмо оделение, немав претстава што е џоинт. До пред година дена со мои очи немав видено. А сега?
  Седмооделенци викаат „we are flying through the universe mother“.
  Шо знаат тие копињаци за тоа?
  Допрва ќе биде шамарот на наркотиците. Допрва. И се надевам дека еден ден, како родител ќе дискутираме.

  Инаку, за фејсбук релацијата.

  Зборувам за двете заедно, пошто не постои разлика.

  Добар начин за губење време. Штетен во преголеми количини. Добар начин да знаеш нешто повеќе, да кажеш нешто повеќе. Се повеќе (зло)употребен. Секој втор го користи. Се повеќе се користи. За него зборуваат уште во второ оделение. Ни за џоинтот ни за фејсбукот не беше планирани да бидат такви какви што се.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Вто 14 Дек 2010, 02:01

  Колку уживатели на дроги во Југославија имало ќе остане мистерија.Интересна работа, за Голи Оток како најголемиот и најцрн симбол на диктатурата на Тито не се знаело многу меѓу народот се додека постоела СФРЈ.Иако многу комшии "заминувале на службен пат во Немачка и никогаш не се враќале назад", едноставно за Голи Оток само се шушкало.Дури после нејзиниот распад и отворањето на ДЕЛ од архивите се дознало како функционирало се.Koj биле дисидентите, кој си го кркал ни крив ни должен..итн итн.Според тоа мислам дека бројот на уживатели на дроги во СФРЈ бил многу поголем отколку шо мислиме,тоа бил уште една појава која требала да боди очи, но државата со нејзиниот пропаганден систем се погрижил младите да бидат лоботомирани.Дрога имало секаде и не морало да се внесува.Мислам, да му ја ебам мајката на државниот грб имаме АФИОН.Дивиот коноп а.к.а марихуаната се користела уште од турско.Исто и хашишот кој бил донесен од Блискиот Исток.

  Што се однесува до паралелата помеѓу фејсбукот и марихуаната се согласувам потполно.Меѓутоа старосната граница не е толку голем проблем, колку шо е масовноста.Ама така е кога пуштаат на сред бел ден филмој со диви секс сцени и црнечки комедии кај шо се пушат мега-џоинти.После нека ги криват дилерите, педагозите на училиште, полицијата...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Вто 14 Дек 2010, 02:16

  Ете, и да имало пожар, без разлика на методите, бил локализиран. Колку и да пушеле, да џвакале, да орале, пак бројката не била во толкав размер. Дури можам да се осмелам да кажам дека сразмерно во цела 22 милионска југославија уживатели на каков бил на нарко боризвод бил еднаков на нарко уживателите во денешна 500 илјадна Црна ГОра. Без разлика на бројките кои никогаш нема да ги дознаеме, можам да претпоставам, и секако да тврдам дека нема шанси да била во толкави размери. А ипак, светот бил под друга лоботомија. Според некои автори, кои допва очекувам да го разложам нивниот збор, некои виши западњачки служби произведоа лица како курвата од Џефеерсон Ерплејн да лоботомира младинци дека drugs are ok. Без разлика на позитивите, колата е турната по рид.
  Додека во педерскиот Запад пола од младината се пукала со хероин, нашите како во Шошенг редемпшн имале пристап. Ете, имале, земале, кој како. Небитно. Ама, во време на рокенролот и секс и драгс револуциите, затворената (фала богу само за тоа) Југославија останала КОЛКУ ТОЛКУ имуна на сето тоа.
  И тука можам да повлечам паралела дека ... што се дешавало во Стенли Парк во 66та година, тоа се пробува да се деси денес во екс ју републиките, со акцент на Македонија во поглед на наркоманизацијата на населението.

  Штом е масовно, како што кажа, е и наметнато. Како и бонукс прашаците.

  Уште полоша работа е што секоја дрога, дал било тешка, дал било лесна, не е за секого. Поготово не за мешавина на фејсбук манијаци, пинк флојд (ај ноу дем ол) лоботомџии и евридеј џанкери. Сигурно не.

  Државата е управувана од нарко босови. Секоја дискусија ни паѓа во вода, без разлика на pro et contra аргументи. Ама добро е да си кажиме ставови, for the sake of the song ... after the thrill is gone.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Toecutter on Вто 14 Дек 2010, 17:01

  Priest напиша:Ќе мора да има документација дебела. Сите тешки дроги, ти донесуваат целосна изолираност од државата. Без покасно „покајание“. Си пазариш хероин, со тебе се стори. Ако сакаш, збирај капини кај село Рамне, и менувај ги за леб и хероин, твоја работа.

  Оние „полесни“ дроги, како марихуаната. За нив, нормално дека не ни смее да биде толку остро. За нив, ќе треба да бидиш пријавен дека си уживател, колку да знае заводот дека ги земаш (како што знае на какви лекарства си). Кога ќе си документиран дека земаш трева секој ден, нормално, државата ќе се потруди да не најдеш работа како педагог, професор и слично. Ако сака нека има 33 позитиви, ама здраво општество со напушен професор не постои.
  Ако сакаш да свириш тапани во некој брутален дет метал бенд во Куманово, државата ќе ти обезбеди здравствено, пензиско и се. Значи, во зависност од работата.
  Лесно и едноставно, ама пшретходно разработено.

  Инаку, општествата како Кореја, Индонезија и Иран кои сечат глави за посед на дрога можеби ја претераа работата. Ама пак, во никој случај нема да кажам дека општеството во холандија или Чешка е подобро. Баш ... обратно тргна работава.

  Тоа нема да го реши проблемот бидејќи повторно би имало репресија во вид на “досиеа„ за оние кои користат дроги и користење на тие досиеа за забрани при стапување на работа и слично.
  Тоа повторно ќе ја мотивира нелегалната трговија, за да се избегнат документациите, повторно цената ќе расте и со тоа ќе мотивира нови дилери.

  Е сега околу Иран,ситуацијата е трагична.
  Благодарејќи на Хомеини и остало лоботомирано друштво, Иран денес е земја со едни од најстрогите закони против дрогата.Има и смртна казна.И се извршува.
  Но Иран е и земја со најголем број на наркомани по глава на жител.
  Во светот.
  Случајно или не?

  http://www.iranian.com/main/2010/sep/drugs-tehran

  Иранската државна телевизија прашува како е можно и покрај таквите закони, тешките дроги да се достапни буквално на секој чекор низ Техеран.

  http://www.albionmonitor.com/0407a/copyright/irandrugs2.html

  Земјата со 70 милиони жители.
  И 11 милиони тешки наркомани.

  Еве изјава на еден полицаец од Техеран.

  "I believe this is the policy of the state, to make all the youth addicted", said Hamid Motalebi, 22, a police officer on duty in a south Tehran park almost overrun by junkies sleeping on the grass or staggering like zombies. "It's the lack of policy and management. If they could create enough jobs, enough entertainment, why would people turn to drugs?"

  Шефот на Иранската агенција за борба против дрогата “признава“ само околу 1 милион наркоси, но потоа сам се побива кога тврди дека годишно околу 130.000 луѓе стануваат зависници.
  Тоа за 10 години прави 13 милиони. Сепак процените се 11 сега засега.

  http://www.reuters.com/article/idUSTRE5AE0Z020091115

  Но затоа Хамид Карзаи е среќен човек.
  Многу многу среќен.
  И богат.

  Стварно бе,да немаше смртна казна за дрога во Иран, тешко на младите...ќе се рушеа во дрогирање...хихихихиииииии
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Toecutter on Вто 14 Дек 2010, 17:17

  Единствен начин да се елиминира најголем дел од наркоманијата и организираниот криминал е целосна легализација и нормално,стандардизирано производство на наркотици како што тоа било до пред 60-70 години.

  Сега ситуацијата е различна, дрогата во исто време со ставањето надвор од закон почнува да се рекламира по масовните медиуми, не директно но суптилно, преку правење перцепција за нешто kewl special & anti-authoritarian регрутирани се фаци како Тимоти Лири и Џери Рубин, еден куп музичари,режисери и писатели свесно или не,кој како се надополнуваат на агендата.

  Реаултатите се тие што се.
  Како и секоја дилема и оваа најлесно се решава ако се тргне од прашањето - кој има корист од ваквата ситуација?
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Toecutter on Вто 14 Дек 2010, 17:23

  Brian напиша:Користењето на лесни дроги во случајов марихуана не влијае во квалитетот како некој ја извршува професијата.Дури во одредени професии има подобрувања во работата или едноставно балансира.Некој се враќа нервозен од работа и клука дијазепам за да функционира правилно, некој лока алкохол а некој рола џоинт.Од друга страна се знај дистанцата помеѓу работно место и дома, работно време и слободно време.Јас еве сум пушач на цигари, ама сигурно во иднина нема да пафкам цигаре во едниот агол на усните во стил на Клинт Иствуд додека поправам заб на пациент во ординација.

  Како и да е мислам дека за некој да има право да користи одредена лесна дрога треба да биди способен за неа.Исто како и за пилот.Неможе секој да биде пилот и неможе и несмее секој да зема психоактивни супстанции ако неможе да се носи со нив.И не само за лесни дроги, така треба да биди и за многу работи.За интернетот најповеќе.Ама тоа е научна фантастика.

  Најголем дел од цивилните пилоти локаат ко нездрави,пушат ко турци, но тоа е табу, за тоа не смее да се знае бидејќи мораме да чуваме илузии а една е дека пилотите се нешто посебно и дека некој кој превезува патници е џоа стрејт еџ фанатик.
  Случајно знам неколку кои се бават со тоа не за друго...некои ми предаваа ха ха ха...

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Саб 18 Дек 2010, 18:31

  Во право си. Сума сумарум, нека ја има таа аптека „дрогеријата“ ... :) и нека има рафтови. Нека зема на кој му се зема. Нека крши глава ...
  Слободна за сите, кој сака.
  Ваљда за некое време ке се истребат тие што сакаат мескалин место кафетин :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Сатан Панонски on Чет 07 Апр 2011, 12:35

  Револуција - Канабисот ќе стане 'нов Аспирин'

  По бројните случаи на болни од рак или други болести кои барале дозвола за користење на канабисот во медицински цели, конечно стигна добра вест - Научниците откриле начин на кој THC ќе може да се искористи за ублажување на болките, но без пропратни нуспојави кои се казнуваат со законот.

  Посебниот облик на THC би можел да стане 'новиот Аспирин', односно универзален лек против болка. Тимот предводен од физиологот Ли Зенг открил дека канабисот може да влијае на неколку делови на нервниот систем, па така и на делот наречен GlyRs. Споменатите рецептори помагаат во регулирање на активноста, чувството на болка, опуштање на мускулите и токму поради тоа решението го гледаат во синтетизираниот облик на THC. Овој облик на THC ќе влијае директно на рецепторите, па пацинетот нема да се чувствува "напушено", туку ќе му се ублажи болката.

  Студијата на доктор Зенг била објавена во магазинот Nature Chemical Biology - "Канабисот се состои од околу 400 хемиски компоненти, помага во ублажување на хронична болка, епилепсија, депресија и грчеви на мускулите предизвикани од мултиплекс склероза. Сепак канабисот има и негативи последици, кои се обидуваме да ги елимираме".

  Лековите како што е Аспиринот влијаат во намалуавње на главоболката, но може да ви наштетат на желудникот и токму поради тоа тука е THC. Доколку тимот продолжи да реди вакви успеси, тие ќе им го олеснат животот на оние луѓе на кои навистина им е потребна медицинска помош при санирање на болката.

  Извор - Точка

  Ајде можеби за 15 години и Хероинот ке биде новиот парацетамол.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Чет 07 Апр 2011, 15:14

  Стефан не мешај баби со жаби од Амазон.Марихуаната е совршен супститут во многу области.Рационален супститут.Најмногу во дрвната индустрија, но во медицината не изостанува.За 20 години ќе го успорува Алцхајмер и Паркинс.

  Хероинот никогаш нема ги надмине неговите штетни дејства.Освен ако не почнат со манипулација на молекули енд стаф.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Robby on Пет 08 Апр 2011, 12:07

  Доколку се воведе марихуаната како начин на лекување од одредени заболувања и доколку даде резултати на некое поле сигурно и ќе почне да се легализира и нема да биде тоа што е денес во суштина.
  А оти може да се искористи во медицината може.
  Зарем опијатите како терапија не се дроги ?
  - Никому ништо..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пет 08 Апр 2011, 12:54

  Роби, од кои опијати како терапија го губиш разумот, секоја трошка од разумот? :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 08 Апр 2011, 14:40

  Дијазепамот и тромадолот се 100 пати потешки опијати од марихуаната.Да, на рецепта се.Да, мојш да најдиш начин без рецепта да ги земиш.Ама секој втор не се пука со нив.Плус поефтини се од марихуаната.Ако имаш јајца - hit the harder stuff.Стануваш отапен, рамнодушен.Во комбинација со алкохол имаш загарантирана ФИЗИЧКА зависност.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пет 08 Апр 2011, 14:45

  Фала Богу што се на рецепта, единствена добра одлука на сегашната политичка гарнитура :)
  Знам дека и лесно може да се стигне до нив и без рецепта, ама ако веќе некој решил да стигне, ќе стигне па имало и десет рецепти.

  Убаво е тоа што секој втор не се пука со таквите глупости, ама најчесто тоа е следниот чекот после марихуаната.
  Процентуално и сликовито, 90 од 100 не застануваат на марихуана, барем во периоди кога тревата те „вози“ тебе, а не ти „неа“.

  Ама муабетот беше ...

  Кога веќе сакате да ја оправдате марихуаната со секакви работи, демек ете ги има, пробајте и табли, шо вика Слаткар „ќе се чувствуваш вешт“ :)

  Крај краева така е ...

  Оправдувањата за марихуаната ги има милион. Кога ќе се практикуваат, тогаш ќе кажам „пеки“, така е.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 08 Апр 2011, 15:05

  На игриците од ЕА games, дур поминват loading шпиците имаше натпис Experiences may vary.Бидејќи марихуаната и игриците се во категоријата на рекреативни активности, не може да се оформи објективен поглед според некое лично искуства или искуствата на мала група на луѓе.Луѓе кои го губат разумот од марихуаната, преминуваат на потешко, го оддебуваат факсот, пријателите, женската би го направиле тоа и без неа.До луѓето е, why give mary jane a bad name?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Пет 08 Апр 2011, 15:10

  Знајш ... никогаш нема да речам дека марихуаната е лоша работа. Апсолутно се согласувам дека човекот е тој кој дава позитива и негатива на работите. Во случајов, пак се согласувам, до човекот е како и што ќе прави со марихуаната.

  Но, истиот случај е и со комунизмот, динамитот, калашниковот, фејсбукот. Ако тие работи ги користеа саглам луѓе, и тие работи ќе беа саглам.

  Исто прашање: why give facebook a bad name? До човекот е.

  Experience may vary, тоа арно го посочиле. Милиони луѓе, милиони карактери, милиони работи.

  Затоа, зошто да и дајш „убо име“ на марихуаната, кога истите тие факти можат да се префрлат од друга страна, кога толку луѓе пропаѓаат како во жив песок заради тревата.
  А двајцата знајме дека тие се појќе.

  И ако се легализира ... што би било, кога тие кои би оделе forward после тревата, би имале прекрасна прилика да го сторат тоа?

  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 08 Апр 2011, 15:33

  Абе легализацијата не значи трајно финално решение.Иако профитите и интересите на многу ќе направат да остани така.Во секој случај ако земиме во обзир колку толку одговорни едуцирани конзументи, добра чиста марихуана и одговорна власт тогаш можи да му се дај trial период.Социјален експеримент.Ако има срања тогаш опет нека оди на криминализација.Знајш најверојатно ќе испадни срање ситуација, ама барем после ќе се има аргументи против оние кои крекаат за легализација.Ќе им речиш..еве ви..легализирана беше..you have failed..доста бучите.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Саб 09 Апр 2011, 00:05

  Не, јас секако сум за легализација, без никакви скрупули. И порано го напоменав тоа. И марихуана и секоја друга дрога.
  Нека биде available for all the kids; па после ќе видиме што е, како е, кој може да се носи со сето тоа, кој ќе пропадне како во жив песок, кој ќе продолжи се до хероин и слично.

  Оти на овај начин е полошо. Вака барем ќе биде nice and clean.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Дедо му на Стен
  Grandpa Marsh
  Grandpa Marsh

  Male Мислења : 763
  Местолокација : Саут Парк
  Зачленет на : 2008-10-03

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Дедо му на Стен on Саб 09 Апр 2011, 12:26

  Општество со висок процент на наркомани не може да биде добро општество.Не!
  avatar
  Shortie No Mass

  Мислења : 1
  Зачленет на : 2011-11-01

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Shortie No Mass on Вто 01 Ное 2011, 22:39

  Арамијо хаха марихуаната е света работа алоо..чим не сте пробале НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ..ТРЕВАТА НЕ Е ЗА СЕКОЈ..само кој како ја сваќа ,а ти Мерси да знаеш дека тие шо ги глеаш како идиоти тебе те гледаат како нешто најкретенско у тој момент..!
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Batty on Вто 01 Ное 2011, 22:54

  Добро, и животот не е за секого, ама ете, го живеат секакви.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 04 Ное 2011, 14:43

  Јеllo Biafra и фактите за марихуаната.Настрана наркоманската примена.It blew my mind.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by prozaque on Пет 04 Ное 2011, 14:47

  Зошто е криминализирана..  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Марихуаната и општеството

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:33