Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Share
  avatar
  ateist

  Мислења : 34
  Зачленет на : 2010-06-15

  Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by ateist on Пон 25 Окт 2010, 20:04

  Грчки план за исчезнување на Република Македонија

  И натаму е во сила грчката одбранбена стратегија за влегување во Македонија во 37 км длабина во случај на дестабилизација. Најблиску до таква можност бевме во 2001 година. Интересно, тогаш се разви голема блискост помеѓу Ахмети и Дора Бакојани. На страната на УЧК се бореа и типови како Кољо Дијамантот. Бугарија се нудеше да нé ослободи, а Грција ширум ги отвори границите за масовно бегство на Халкидики

  Кантони и фази

  Почнале да го разработуваат планот што на Мицотакис и Самарас им го предложил Слободан Милошевиќ. Се работи за кантонизација и поделба на македонскиот државен провизориум со карта што ја исцртале грчко-српските картографи со асистенција и на другите два македонски соседи. Гледајќи ја, можете лесно да ги откриете корените на случајот „Паравојска“ од 1993 година и референдумот за „Илирида“. Ќе го сретнете патем и Вранишковски со ПОА, Али Ахмети со „ослободувањето на Скопје и Тетово“. Ќе ги видите и идеите за Групчин, за размена на население и територии, за константното негирање или проблематизирање на македонскиот идентитет од политичари во Македонија, но и бугарските прсти во „струмичкиот“ и грчките во „монастирскиот“ кантон. Особено е интересно совпаѓањето на масовната лицитација со бројноста на етничките групи во првата половина на деведесеттите со грчкиот кантонален план што упатува на темелна агентурска работа во Македонија.


  ПРОИЗВОДСТВО НА ГРЦИ ВО МАКЕДОНИЈА

  Бргу по средбата на Самарас со Милошевиќ, грчката влада излегува со „податок“ дека во Македонија постои големо грчко етничко малцинство што е репресирано. Строгодоверлив разузнавачки извештај од 10 мај 1991 година, кој божем протекол до медиумите, вели дека „239.360 Грци живеат во Македонија. Тоа се луѓе со чиста грчка национална свест, кои себе се сметаат за припадници на грчката раса, а не уживаат малцински права“. Грчката влада и официјално усвојува политика за заштита на грчкото малцинство. На 2 ноември истата година, заменик-министерот Виргинија Цудеру објавува дека во Македонија живеат 150.000 Власи со чиста грчка свест.

  http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=10221010795&id=9&setIzdanie=22114

  итн

  па се нуди и карта на поделена Република Македонија на 4 дела и тоа :

  Албански дел : Кантон Илирида со територија Тетово Гостивар Дебар Кичево Струга

  Грчки дел :Кантон Монастир со територија Битола , Охрид , Гевгелија

  Српски дел :Кантон Јужна Србија со територија Скопје , Велес , Прилеп , Куманово , Кратово .

  Бугарски дел : Кантон Струмица со територија Струмица , Делчево , Кочани , Штип

  Е сега вака :
  Јас и порано ги имам слушанто и правено овие муабети и мислам дека ретко некој во Македонија дека ги нема слушнато или искоментирано .
  ( нее битно што не сме во високата политика и немаме доволно информации )
  Сценариото би било слично на тоа од 2001 год. само што сега навистина Бугарија би интервенирала за "спас" на загрозаните побугарчени изроди
  а што би им дало повод и на Грција и Србија да го сторат истото со истиот изговор .

  Има логика бидејќи поделбата само меѓу Бугарија и Албанија како што би сакале од ДПМНЕ сепак е невозможна оти Србија и Грција би се чуствувале загрозани од зголемувањето на територии и човечки потенцијал на Бугарија и Албанија . Но веќе со 4 инволвирани страни е друга работа .Во таков случај Европа и светот ќе немаат многу замерки .

  Колку е ова возможно или не во 21 век со сите глобализации и напредок на човештвото е друга работа . Па сепак имајќи предвид што се се случува во светот или се случуваше во Хрватска и Босна ваквата работа е глупост да се отфрли како неверојатна и невозможна .

  Ако се види дејствувањето на Груевски сега и во последните 4 години а тоа се сведува на деморализирање на автохтоното Македонско население негова поделба со разни антиквизации , НЕГИРАЊЕ НА ИДЕНТИТЕТОТ , негирање на НОБ , партизација , пљачка на стопанството до негово конечно уништување а со тоа и уништување на егзистенцијата на Македонскиот народ , фрлање пари за споменици плоштади и било што само под услов да не биде за економско опоравување на Македонското стопанство станува јасно дека Груевски АКТИВНО РАБОТИ ДАЛИ на ОВОЈ ИЛИ ДРУГ ПЛАН ЧИЈА КРАЈНА ЦЕЛ Е КОНЕЧНА ЛИКВИДАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ .
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by KuroiKenshin on Сре 27 Окт 2010, 11:00

  Dude , сериозно мислиш дека груевски има план ?
  И да има , сигурно мислиш дека е негов , а не на помоќна политичка структура ?
  И да е негов , сигурно мислиш дека има политичка моќ да го спроведе?
  Come on!
  avatar
  st_kire

  Male Мислења : 65
  Местолокација : неготино
  Зачленет на : 2010-09-03

  Re: Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by st_kire on Пет 17 Јун 2011, 14:35

  Па со оглед на тоа шо Никос Грујос, дедото на сегашниов премиер храбро се борел за грчака анрмија во грчко-албанската војна, неговиот потомок денес ќе има можеби негативни изјави за нашиот јужен сосед,но кој во суштина е всушност еден доста добар гркофил.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by prozaque on Пет 17 Јун 2011, 15:20

  А шојма везе националното чувство на претците со потомците?Демек ако дедо му се чуствувал Грк и се борел за Грци, автоматски сите потомци до 53 колено се Грци.Васко Ефтов како одговорен новинар треба да се занимава со нешто посуштинско наместо поетски да инсуинира.Единствена филија од која пати Грујо е филијата на моќта, култот на личноста и кешот.Оние кои ја имаат истата дијагноза ќе плаќаат Латаси, Васковци, Билјани за да грабнат дел од колачот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by Batty on Пет 17 Јун 2011, 21:40

  Само да се потсетиме дека сите „големи структури“ и тајно-јавни полиции си земаа „за слобода“ со доаѓањето на власт на господинот Никола. Не претходно, ами со неговото доаѓање.

  Значи, не е само полтронштина во прашање.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Планот на Груевски за исчезнување на Република Македонија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:42