Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Питачи

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Питачи

  Пишување by prozaque on Чет 18 Ное 2010, 18:30

  „Треба да имаш добра локација кај ќе седнеш, а ако можеш да одиш заработуваш и двојно“.

  „Земете нешто во што ќе ви ставаат пари: чаша, шешир, куфер за гитара... Редовно празнете ги за луѓето (и муштериите и потенцијалните крадци) да не можат да видат колку, всушност, заработувате“.

  Тажната и изнемоштена бабичка која е седната покрај излогот на „Ајриш паб“ дневно може да заработи и по 4.000 ден. Ова го кажуваат келнерите од ова кафуле кој по цел ден стојат и слушаат секакви приказни. На бабата најмногу ѝ се посреќува кога во истово кафуле има странски гости, кои, се разбира, се и најдарежливи, па бабата може да си оди дома со дневна заработка и од 4.000 денари. „Бабата пред ’Ајриш паб’ дневно печалеше и по 4.000 денари, еднаш ми кажа дека од питачење во банка има 60.000 орочени евра, супер работа“.
  [quote]

  Извор: http://money.mnogoo.mk/mk/articles/Biznis/skopskiot-oliver-tvist-moze-da-ne-kupi-sose-partali

  Што мислете за ова?Има вистина?Давате вие пари на питачи, улични музичари и остали паразити?


  Последната промена е направена од Brian на Чет 18 Ное 2010, 19:26. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Питачи

  Пишување by Printers and faxes on Чет 18 Ное 2010, 18:43

  Абе...што знам....да верувам...или не...

  Јас не сум дал на питач пари никогаш....пошо јас за мене неам...а не ...

  а ако е точно сето ова што го пиша.....одам и јас!!!!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Питачи

  Пишување by Phoenix on Чет 18 Ное 2010, 18:51

  ЈАс ги делам питачите на 2 категории

  Луѓе кои можат да работат ама ги мрзи па питаат..

  Луѓе кои се хендикепирани или имаат психички проблеми и не се во можност да работат..

  За човек да застане и да проси треба да има мака..односно да нема пари да живее во денешново општеств. Неможе да подмирува сметки ниту пак да купи храна или облека за своите деца .срамот е голем но ромите и немаат баш срам тие се како створени за тоа.Јас лично го оправдувам питањето зошто за да станеш питач треба да се понижиш пред сите да се навикнеш на секојдневното исмејување од невоспитани деца и несовесни луѓе.

  Во драчево каде што јас работам секојдневно доаѓа една жена која има 8 деца и застанува пред маркетот со 3 деца од кои едното е бебе..и јас лично сум видел како има многу пари во себе но таа тие пари не ги разбира зошто не е писмена. Сите пари што ќе ги заработи му ги дава на мажот и кој ги троши на пиење коцка и курви .

  Често кога немам работа разговарам со неа и ми кажува дека воопшто не ие срам да проси бидејќи смета дека ромите не треба да се страмат од ништо , кажува дека нема пари да им купува јадење на децата па мора да проси . Снаодлива е и знае каде да застане и како да побара пари .. Знае и кога е велигден да отиде пред Црква , кога е задушница да отиде на Гробишта...едноставно маката ја тера на тоа.

  Јас давам бел бумбар за просењето ..но пари ретко им давам .

  Имаше еден пример кога во парк дојде човек кој бараше 17 денари ...ние сите му рековме немаме а тој ни се сврте и ни рече..

  Абе и вие сте Гола Вода и јас сум нашол од вас пари да барам ! :)

  Moj совет до сите вас..

  Наркомаска финта... Дечко имаш ли 30 денари ми требаат за автобус да си отидам до дома. на такви луѓе не се дава пари ,!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Питачи

  Пишување by Phoenix on Чет 18 Ное 2010, 18:54

  инаку никола таа цифра од 4000 денари е ништо во споредба со групата македонци кои одеа со автобуси организирано во Словенија да просат и се враќаа со по
  5000 евра за краток период )
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Питачи

  Пишување by Раткапна on Чет 18 Ное 2010, 19:12

  Jaс давам, ама скроз ретко.Денес баш на кафе другарка ми му даде на едно ѓупче со чанте шо ретко ни прај проблеми и секогаш ни прај муабет, баш ми падна чудно другарка ми да му дај, пошо таа ич ги неќи. А на оние со гитара и што свират во ред е да им даваш, пошо барем нешто прават(свират).

  А инаку никогаш не би дала на еден тип шо 10 години со ред носи документи според кои детето му и болно и хитно треба да оди на операција, значи 10 години со истата приказна! Мрднат!

  А и на малишаните не треба, или за цигари ги трошат или друг им ги зема... најчесто во друг одат.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Питачи

  Пишување by Batty on Чет 18 Ное 2010, 19:24

  Поголем одразн на општеството од музичкиот вкус на луѓето и од питачите нема. Ќе го образложев првото, ама не е темата за тоа. Второто, е многу лесно.

  Пред две години, имаше европско првенство во ракомет за жени. Ракометарките на Данска беа сместени во Скопје. Еднаш ги прошетаа низ градот, и тие рекоа „никогаш повеќе“ „Македонија е земја на питачи“
  Ако некој рече има и на Запад така, не верувам. Не сум бил подалеку многу, ама како што кај нас има луѓе што глумат лудило, па питаат за пари, или пак, луѓе што глумат лудило што им даваат пари, нема таква земја.

  Такво е општеството, таков е народот.

  Ние сме ѓупци и ништо повеќе.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Питачи

  Пишување by Phoenix on Чет 18 Ное 2010, 19:37

  не бе грешиш ..ѓупците се среќен весел народ..македонците живеат на ниво на ѓупци и се напнати и нервозни ..

  но да се разбереме . Во македонија нема средна класа.. Има богати и сиромаси ... во 90 сите биле средна класа..па тие што крадеа станаа богати ..богати се мисли на луѓе кои се финансиски добри зошто богатството не е во парите.. а сиромаси се мисли на оние кои немаат леб да јадат па или позајмуваат пари, земаат кредити..купуваат на вересија од маалските продавнички и просат..

  Затоа во македонија има питачи зошто има многу сиромаси ..Ако Моите родители и јас не работиме ќе одиме во продавница и ќе купуваме леб и сирење на вересија.. но ако си циган не верувам дека ќе ти дадат леб на вересија..

  па од тука доаѓа идејата да питаат..

  пак ќе речам .. Ако се способни да работат не треба да се оставаат по улиците да питаат..

  А ако е спосбна државата не треба да остави да има питачи треба установи треба закон со кој такви те луѓе ќе земаат месечни примања

  Значи не е крив народот како што викаш ти погоре..

  Ако во данска Владата тоес државата на секој невработен му нуди бесплатно здравство и му префрла на сметка средства со кои ќе плати сметки и ќе има за јадење и облека цел месец ондак нема да има питачи и нема!

  А во македонија и да работиш не ти стига платата па камоли да не работиш .. а државата не се замара со ниска класа се замара со споменици ..

  Затоа градат споменици за да има на што да се потпираат питачите :)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Питачи

  Пишување by Batty on Чет 18 Ное 2010, 19:40

  Во премногу други држави мислиш поинаку е?
  Секаде е ист. Менталитетот е поинаков.

  Да. Секаде ги има истите проблеми, секаде има питачи. АМа не пола милион. Ко кај нас.

  Интересна работа е што ....

  Никој до сега не умрел од глад. Never. Ever. Never!

  Си чул некој некогаш да умре од глад?  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Питачи

  Пишување by Раткапна on Чет 18 Ное 2010, 19:45

  Phoenix напиша:не бе грешиш ..ѓупците се среќен весел народ..македонците живеат на ниво на ѓупци и се напнати и нервозни ..

  но да се разбереме . Во македонија нема средна класа.. Има богати и сиромаси ... во 90 сите биле средна класа..па тие што крадеа станаа богати ..богати се мисли на луѓе кои се финансиски добри зошто богатството не е во парите.. а сиромаси се мисли на оние кои немаат леб да јадат па или позајмуваат пари, земаат кредити..купуваат на вересија од маалските продавнички и просат..

  Затоа во македонија има питачи зошто има многу сиромаси ..Ако Моите родители и јас не работиме ќе одиме во продавница и ќе купуваме леб и сирење на вересија.. но ако си циган не верувам дека ќе ти дадат леб на вересија..

  па од тука доаѓа идејата да питаат..

  пак ќе речам .. Ако се способни да работат не треба да се оставаат по улиците да питаат..

  А ако е спосбна државата не треба да остави да има питачи треба установи треба закон со кој такви те луѓе ќе земаат месечни примања

  Значи не е крив народот како што викаш ти погоре..

  Ако во данска Владата тоес државата на секој невработен му нуди бесплатно здравство и му префрла на сметка средства со кои ќе плати сметки и ќе има за јадење и облека цел месец ондак нема да има питачи и нема!

  А во македонија и да работиш не ти стига платата па камоли да не работиш .. а државата не се замара со ниска класа се замара со споменици ..

  Затоа градат споменици за да има на што да се потпираат питачите :)

  а ти шо мислеше за шо се спомениците? За да го грдат СК? Не не не, си имаат намена.
  Се согласувам со твојот пост, не дека оправдувам тоа што место да се потрудат да најдат каква било работа (нели во МК лесно се наоѓа, и јас тропам) тие се одлучуваат да питаат. Пак да речам јас ретко им давам. Досега 3 пати во цел живот.
  Инаку Прици, да имам слушнато некој да умри од глад, само... заборајф кој, аа најстварно имам слушнато
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Питачи

  Пишување by Phoenix on Чет 18 Ное 2010, 19:47

  чув да умре од билборд.. во кофа да се удави ..и многу слични умирања ама од глад до сега не :)))

  имав еден колега кој работеше со мене ..и отиде во Франција ..на мсн правевме муабет и ми кажа дека многу поголема е дискриминацијата за ромите кај нас..Во Франција и немало баш дискриминација..иако јас не верував после она со Саркози..сепак тој живееше неколку месеци и цел беше среќен и пак ќе оди кај да е..

  Гледав и документарка во која се зборуваше за системот во Франција за Безплатното здравство и за сите хумани агенции кои работат без пари ..

  Назат сме ние 100 години ... или напред?

  Зависи кој како гледа..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Питачи

  Пишување by Batty on Чет 18 Ное 2010, 21:01

  Далеку назад сме брат. Не сто години. Ама ... повеќе.

  Франција има таков систем, здравство, образование. Сите имаат. Америка, колку и да ја колниме, има подобро се и сешто. Американците биле вакви и такви. Како не!

  Како македонците нема! Не можам да кажам дека нема сиромаштија, има. Ама тоа не е заради некои волшебства или магии, туку пак заради народот.
  Тој што е долу нејќе да работи. Тој што е горе е донесен од тој долу, и ја направи рботата таква.

  Башка, воведниот пост на БраЈН ги кажува работите појасно од сите мои коментари.

  Четири илјади денари дневно? Па зашто да нема питачи? Лесна заработка претерано.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Питачи

  Пишување by KuroiKenshin on Чет 18 Ное 2010, 23:18

  Никад досега им немам дадено пари, нит па планирам.
  Да знам дека ќе го изведам на „прав пат“ со парите , МОЖЕБИ би дал.
  Во сегашна ситуација - никад.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Питачи

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 21 Ное 2010, 22:03

  Проблемот со питачите во Македонија е што сиромаштијата во државата си го прави своето.
  Има некои питачи што вистина имаат потреба да питаат, а има и некои којшто ја злоуботребуваат нашата добрина.
  Но лесно е за питачите да се дискутира нека оди нека работит некаде.
  Па и да сака питачот да работи некаде кој е тој работодавец што ќе вработи питач.
  avatar
  Sunshine
  Brutal but effective
  Brutal but effective

  Female Мислења : 3502
  Местолокација : Skopje
  Зачленет на : 2009-08-03

  Re: Питачи

  Пишување by Sunshine on Нед 21 Ное 2010, 23:02

  Порано ептен ми се распаруваше срцето кога ќе видев некој питач како проси а луѓето го одминуваат како да не постои а камоли да му дадат 10,20 денари..па јас ќе му дадев.
  Се заебав така еднаш на една ромка и дадов пари.Девојчето ме научи каде живеам,ме чекаше да се симнам од зграда,ќе почнеше да ми дели комплименти за тоа колку сум убава бла бла и си заминуваше со цигара и некои 10, 20 денари,зависи колку имав.Ај еднаш,два пати,една недела..греота е ваква е таква е и давав пари.Еднаш и реков дека немам и си добив-У пичка ти матер!..sto??
  Еден момак се шеташе со картичка донирајте за глувите по 10 денари така нешто и си викам ај греота ќе му дадам.По 20 минути поминувам од истото место дечково навлезен живо во разговор со еден чистач на чевли.
  Браво,имаат страгегија,секогаш се наоѓале по двајца тројца со меко срце што паѓаат на тие срцепарателни работи..
  Чиста глупост.ДаваВ пари,сега искрено и јас сум една од тие што ги одминуваат како да не постојат.
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Питачи

  Пишување by Тротоарска Мома on Пон 22 Ное 2010, 02:06

  Ко се стари луѓе би им дала пари и ко се некој шо свират би им дала(иако не се питачи тие де), али ко ќе видам две годишно дете мајки со бебиња е од такви преку уво ми е, не сакаат да работат а можат по цел ден да „мерат улици“

  бтв Мобетот со бабата и урочените пари ми е малце уфилман, од кај тие 4000ден, зарем ние сме толку хумани? Може сме, али не ми се верува. Ко собираме пари за хуманитарни цели сите бегаат ко изгорени едвај илјада денари собереме низ цел град она од пред кафич ќе земе толку пари?! Стварно невозможно
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Питачи

  Пишување by глупсон on Пон 22 Ное 2010, 09:14

  Питачи...Иди еден на работа, во трета смена, често...Смрди...Не влегува во салонот, од врата порачва. Зависи. Некогаш топло чоколадо, некогаш две чајчиња. Купва весници, по три, по четири. Во најлонче си носи сок. Кога Швепс, кога Фанта, од литар ипол. И други работи, за каснување, од пекарите околни...Сношти носеше нови патики, Њу баланс...
  Кај ли му е работното место? Да појдам, ќе се договориме, филијала ќе отвориме...Па сигурно заработува поќе од мене. Јас не можам да си дозволам секоја вечер јадење и пиење како шо си го дозволува тој...
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Питачи

  Пишување by Тротоарска Мома on Пон 22 Ное 2010, 12:44

  Абе можно е незнам, може има хумани луѓе кои работат за да им дадат ан таквите да пијата фанта, кола кола било шо ... Такви се циганчињата на камени мост просат со чоколадо и кока кола у рака. Ама дека можад да живеат живот чекајки некој да им фрли у кутија ми е стварно нешо невозможно.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Питачи

  Пишување by Batty on Сре 23 Мар 2011, 18:39

  Просењето треба да биде забрането со закон. Не знам какви се законските регулативи во државава за „таа работа“ али ништо не се превзема.

  Немале пари да јадат луѓето. Греота се. дај им пари. И што добиваш?

  - ѓупче од 11 години со најлон ќеса в рака кај што дува лепак
  - постара ѓупка која ти го нуди Господ како телохранител за пари да си купела лепче. И нејзината шамија од 1000 денари.

  Треба да се превземе нешто. Државата на пример да ги собере сите такви. Да ги натера да ги извршуваат работите кои никој нејќе да ги работи.
  - растоварање камиони
  - чистење (се!)
  - разно разни работички

  Ќе им плаќа за тоа. Ама дупло помалку. За да го купуваат својот „леб“, и нормално, оти појма немаат од работа.
  И после да видиме како ќе се одвива просјаштвото во државава.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Питачи

  Пишување by PantomimoS on Чет 24 Мар 2011, 00:20

  Порано скоро секогаш на децата просјаци им давав по некое ситно денарче што ми се маткаше по џебовите.
  Ама, еднаш едно циганче ми побара (а беше со уште три другарчиња)и му дадов 30-40 денари, што им се таман да си купат по еден ѓеврек. Ама не, не им беше доволно, гадчиња мали. Ме фатија од 4 страни, јас па немам душа да кренам рака врз човек, и едното ми брцнало во ташна и ми ги собра новчаникот (со заштедата и мноооогу спомени во него) и слушалките од телефонот.
  И така јас заклучив дека се мали, злобни мочковци што не заслужуваат да им дадеш пари, особено кога се понашаат така.
  Од друга страна, па, никогаш нема да заборавам едно маааало циганче во чаршија, што влезе во бурекџилница и ни рече дека му се јаде и му купивме кифла, си кажа „фала“ и си отиде. :Д
  Ама, Недијагностицираниов арно вика. Зошто они со целодневно викање „Ќе те ‘ркам“ да собираат повеќе пари дневно отколку некој што цел ден ‘рмба?

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Питачи

  Пишување by prozaque on Чет 24 Мар 2011, 00:27

  Ситуација, пушиш родео тврдо а имаш плус 15 денари.Му ги даваш на питач пред продавница..ти излегваш со родео..тој со бос лајт..чру стори му се има десено на брат на еден другар.Кога беа родеото чиста 50ка.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: Питачи

  Пишување by Nemo on Чет 24 Мар 2011, 14:20

  јас преска му дадов парички на едно дете пред факултет, после 5 мин дојде друг питач и му ги зема сите пари
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Питачи

  Пишување by Kelso on Чет 24 Мар 2011, 15:18

  Седевме во кафич и доаѓа циганче со позната реплика дај ми го десет денари немам да јадам и еден другар вика - вака ај ако сакаш да ме почекаш тука ќе ти земам нешто за јадење, ова циганчево не пари сакам.
  Не знаев дали да плачам или да се смеам.Трагикомично.
  Има некои се закануваат ако не ми дадеш пари ќе те плукнам.

  Иначе мерки, може да пријавиш ако те замараат во полиција ама само ќе ги однесат во станица и после пак ги враќаат пошо нема што да им прават.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Питачи

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 29 Ное 2011, 20:35

  Казни за питачење во Битола

  Во последно време во Битола ескалира проблемот со питачење по улица, пред се зашто најголемиот број од питачите се деца. Социјалните служби најавуваат казни.

  С
  татистиката покажува дека во градот се регистрирани 70 лица кои питаат, од кои 67 деца. Центарот за социјални работи најави казни за родителите кои нема да ги тргнат децата од улица, а тие пак условуваат дека ќе престанат да питаат ако им се подигне социјалната помош.
  Дома немаме струја. Овие сите деца јас ги гледам. Да ми поможат повеќе пари да земиме, па нема да питаме.

  „Дома немаме струја. Овие сите деца јас ги гледам. Да ми поможат повеќе пари да земиме, па нема да питаме.“

  „Питаме на тој начин се храниме.“

  „Ние сме четиричено семејство, живееме од социјално 2000 денари. Дали тоа стига за храна, за лекови на мажот ми кој боледува од депресија, а и детето ми е оболено. Куќата ми изгоре. Што да не казнат, од каде да најдеме да им платиме? Ако ни помогнат нема да питаме, ако земаме повеќе пари.“


  Низ битолските улици се почесто деца питачи

  Директорката на Центарот за социјални работи, Виолета Гаџовска вели:

  „Ги запознаваме луѓето во делот на запоставувањето на родителското право дека веќе ќе почнеме многу помасовно да поднесуваме пријави за одземање на родителско право и надвор на тоа право. Додека претставниците на полицијата Ние сме четиричено семејство, живееме од социјално 2000 денари. Дали тоа стига за храна, за лекови[...] Што да не казнат, од каде да најдеме да им платиме?
  ќе го Ние сме четиричено семејство, живееме од социјално 2000 денари. Дали тоа стига за храна, за лекови[...] Што да не казнат, од каде да најдеме да им платиме? презентираат делот од Кривичниот закон за
  тоа колку изнесува казната во однос на пари и затвор ако продолжи да се
  питачи по јавни места.“

  Иако веќе неколку месеци работи Центар за згрижување на деца од улица, бројот на оние кои го посетуваат се намалува.

  „Почнавме со 17 деца, потоа падна бројката на 13 деца, а сега се движи од 7 до десет. Многу е мала бројката се должи на неодговорноста на родителите. Ги опоменувавме и многу ми е жал што ќе мора да применуваме и одредени репресивни мерки во тој дел“, додава Гаџовска.

  http://daily.mk/cluster3/de7515c87c200eacfcd826a5673cc45b/745638/kazni-za-pitachenje-vo-bitola

  Наместо судството да ја троши енергијата за казнување на питачите зарем не треба да ја троши енергијата судскиот систем на покорисни работи, како на пример казнување на вистински криминалци?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Питачи

  Пишување by Batty on Сре 30 Ное 2011, 04:58

  Држава е, јеби га, си ги брани своите.
  Ама тешко е. како да му помогниш на ѓуптин што сакат да бидит наркоман?
  Има начин, ама и тој нема да им одговара.
  Сите питачи, нека ги соберат и нека ги однесат да работат работи кои никој нејќит да ги работит. За малку пари и то! За појке, се знајт кај се ојт и какви квалификации се потребни.

  Во друг случај, државата сака да биде чиста од таквата појава и одлучува да ги елиминира со трошење на мои и твои пари.

  Јас не велам дека е арно.

  Ама за ваков народ - малку е.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: Питачи

  Пишување by Nemo on Сре 30 Ное 2011, 14:36

  е кај ќе однесат деца од 7-8 години да работат, и шо ќе работат?
  или оное шо се ретардиранки и седат на некој тротоар со кутија у рака
  ај оние шо се способните и да им дадат нешто да работат, али они пак ќе си питат оти така си се научени..

  *инач, понекоаш им давам ако имам нешто железарии (на деца или ртд) иако имат поише пари од мене

  Sponsored content

  Re: Питачи

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:42