Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Питачи

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Питачи

  Пишување by prozaque on Сре 30 Ное 2011, 17:42

  Nemo напиша:е кај ќе однесат деца од 7-8 години да работат, и шо ќе работат?
  или оное шо се ретардиранки и седат на некој тротоар со кутија у рака
  ај оние шо се способните и да им дадат нешто да работат, али они пак ќе си питат оти така си се научени..

  *инач, понекоаш им давам ако имам нешто железарии (на деца или ртд) иако имат поише пари од мене

  Парите кои државата ни ги оданочува од сметките за струја, вода, парно па дури од нашите плати, платите на нашите родители, добивките во кладилница итн се доволни да ги згрижат сите вистински социјални случаеви, хендикепирани лица и деца.Нема потреба да се плаќа истата работа 2 пати.Не треба уствари.Оти токму поради тоа има голем дел здрави, способни, но мрзливи луѓе кои без срам и жал ги влечкаат своите деца да соберат милостина која можат чесно да ја заработат.
  Ако веќе сме толку алтруистички и хумано расположени треба проблемот да го бараме во државата која во прогресивна стапка на сиромаштија се решава со парите на народот да гради споменици и палати.Арно ама..овој народ не е народ..туку стока.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Питачи

  Пишување by Kelso on Сре 04 Јан 2012, 07:04

  Баш ми текна на еден муабет со другар што ме насмеа:
  -Седам со другар на кафе во близина на Ленинова и едно циганче доаѓа да ми побара пари и му викам немам.И собира од други маси и му донесоа џус.И таква не можеше да му го земе од раце се подава да го допие.
  -Му викам ако де што жедно било, греота.(лето беше)
  -Е да бе, тоа џус од 140 денари беше.После застанува покрај сендвичара и му даваат сендвич што бил погрешна нарачка.Си викам леле, циганчево живее бољи живот од мојот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8264
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Питачи

  Пишување by Printers and faxes on Сре 04 Јан 2012, 16:52

  ^Па фала богу дека е така. Имаше некои истражувања и пресметки за една дневница на еден питач, заработуваат деневно поќе одколку еден работник месечно. Циганине пример, живеат во бараки, питаат, циганкине носат марами од 2-3 иљадарки, на бараките имаат саталитски итн..

  Питачине можат да си живеат cool живот од тие пари, и да се вработиш во некое солидно местенце, но нејќат. Нормално, полесно е да седиш на камени.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Питачи

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 16 Фед 2012, 18:27

  V for Vegeta напиша:Парите кои државата ни ги оданочува од сметките за струја, вода, парно па дури од нашите плати, платите на нашите родители, добивките во кладилница итн се доволни да ги згрижат сите вистински социјални случаеви, хендикепирани лица и деца.
  Мал дел од оданочените пари од сметките и платите одат за хендикепираните лица. Ами што прајме што нашите oданочени пари одат за многу небитни работи, како на пример:
  1. За партиски војничиња со основно образование којшто се Директори на државни институции и којшто ќе си вработуваат нивни луѓе што се на платен список, а си седат дома.
  2. За боречки пензии за во иднина да се обезбеди фонд за припадниците на ОНА.
  3. Скопје 2014
  4. Високи плати за пратениците некои ниеден збор немаат кажано, а некои воопшто не се појавуваат на седници.
  5. Фали да сме уште членка на ЕУ и да даваме пари за спас на Џаболебарите Грција, Португалија, Ирска...
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Питачи

  Пишување by глупсон on Пет 17 Фед 2012, 00:27

  Уф како сум се расположил последниов период за бркање питачи (ѓупци) од пред врата. Едно ливче со слика од ѓупче, рецепти од матичнио и ајде, удри брату. Последнио шо го избркав ме изнаенади. Почнаа и тие да се курчат бе...Му викам:
  - Слушај брат, ај ој таму среди, со жиро сметка, курци палци, па поверодостојно е така пари за ракија (брзосмртка) да добијаш, отколку вака дирек на рака.
  Батката ама баш ич не се збуна, брзо потезно од џепо извае едно ливче со жиро сметка:
  - Еве бе брат, прати ми на оваа сметка пари...
  Туше!
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Питачи

  Пишување by Phoenix on Вто 21 Фед 2012, 03:26

  Јас имам многу другари питачи ... вистинско богатство е да се спуштиш на нивно ниво а да не испаднеш Голтар.. битна е суштината..

  Sponsored content

  Re: Питачи

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 10:56