Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Share
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Printers and faxes on Пет 30 Дек 2011, 16:32

  Банките инсистираат на било кој начин граѓаните да земат кредит, по секоја основа. Е сега, во СФРЈ можда каматната стапка била ниска или ја немало, како и да е, ти мораш да ги вратиш парите. Во капиталистичково денешно, банките ти мрсат очи со пониски каматни стапки од минатите (пред две три години) за да земеш, и да нарапаш на суво. Ти солат памет дека порано немало услови да се земе кредит, нормално, тоа е со некаква цел. Луѓето што потекнуваат од тие социјалистички времиња, полека се намалуваат, стапките на камата ќе се зголемуваат, на крајот, генерациите ќе немаат со што да ги споредат камативе и кредитиве со било што од минатото, затоа што нема да постои. Минатото се фалсификува одамна, во се. Можеби условите порано за кредит да земеш биле поарни, ама тоа те прави пак роб некому. Пак по секоја цена ќе му работиш некому, двапати поќе, за да му ги вратиш парите. Денес, само работиш поќе од двапати. Банките даваат кредити за свој профит, не за граѓаниве. Банките го урнаа системот во Либија.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 31 Дек 2011, 01:10

  СТРИКО напиша:Ти солат памет дека порано немало услови да се земе кредит, нормално, тоа е со некаква цел. Луѓето што потекнуваат од тие социјалистички времиња, полека се намалуваат, стапките на камата ќе се зголемуваат, на крајот, генерациите ќе немаат со што да ги споредат камативе и кредитиве со било што од минатото, затоа што нема да постои. Минатото се фалсификува одамна, во се.

  Можат да им солат памет дека тешко било да се земе кредит во СФРЈ на некои што се родени генерација од 1980-1990. И одма тие генерации би го поверувале тоа. И ќе си мислат дека денес лесно е да се зене кредит, секој човек фирмичка ќе си отвори, ќе си има приватни бизниси, секој бизнисмен и менаџер ќе стане, секој свој шеф ќе си стане, ќе си го одмара газот а никој нема мотика во раце да фати и нешто да сработи.

  Но сигурно не можат да им солат памет дека тешко било да се земе кредит на генерациите што се родени 1941-1971.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Printers and faxes on Саб 31 Дек 2011, 10:30

  Искрено, во некоја друга држава е тешко да убедиш човек, но во Македонија, не е.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Batty on Саб 31 Дек 2011, 14:58

  Заптија, твоето најсилно оружје за одбрана на Југославија, кредитот, претставува робување, а не слобода.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by prozaque on Нед 01 Јан 2012, 19:40

  Homo Sovieticus (pseudo-Latin for "Soviet Man") is a sarcastic and critical reference to a category of people with a specific mindset that were allegedly created by the governments of the Eastern Bloc. The term was coined by well-known Soviet writer and sociologist Aleksandr Zinovyev as the title of his book of the same name.[1] A similar term in Russian slang is sovok (совок), which is derived from Soviet but also means scoop.

  In many ways it meant the opposite of the New Soviet man, someone characterized by the following:

  Indifference to the results of his labour (as expressed in the saying "They pretend they are paying us, and we pretend we are working"), and lack of initiative.

  Indifference to common property and petty theft from the workplace, both for personal use and for profit.[2] A line from a popular song, "Everything belongs to the kolkhoz, everything belongs to me" ("все теперь колхозное, все теперь мое" vse teper kolkhoznoye, vse teper moye), meaning that people on collective farms treasured all common property as their own, was sometimes used ironically to refer to instances of petty theft. The Law of Spikelets, which made stealing from the collective punishable by ten years’ imprisonment, was a failed attempt to break this attitude.

  Isolation from world culture, created by the Soviet Union's restrictions on travel abroad and strict censorship of information in the media (as well as the abundance of propaganda). The intent was to insulate the Soviet people from Western influence; instead, "exotic" Western culture became more interesting precisely because it was forbidden. Soviet officials called this fascination "Western idolatry"
  (идолопоклонничество перед Западом idolopoklonnichestvo pered Zapadom).

  Obedience or passive acceptance of everything that government imposes on them (see authoritarianism).

  Avoidance of taking any individual responsibility on anything.

  According to a former US ambassador to Kazakhstan, a tendency to drink heavily: "[a Kazakh defence minister] appears to enjoy loosening up in the tried and true Homo Sovieticus style – i.e., drinking oneself into a stupor."[3]

  ------------------------------------------
  Замени само Homo Sovieticus со Homo Yugoslovenus и работите стануваат многу јасни.Не дека Југословенскиот Човек е 100% пресликан од советскиот ама е достојна репродукција во многу погледи.За него никое време, освен она неговото..советско или југословенско нема да одговара на неговите "потреби".Неговите потреби и вредности кои се внесени од системот кој требал да го одржува.

  Сосем нормално е најмногу идеалот за СФРЈ да се одржува во земјите каде најмногу системот "преовладуваше" и најмногу беше реализиран.Во Македонија и Босна.Земји кои најмногу останаа боси и оштетени од него.Таму каде шо доминираше простата необразована маса која не беше свесна и/или искусна за никаков континуитет освен југословенскиот.Додека останатите БРАЌА се подготвуваа за разделба од бајатиот систем кој не функционираше, Македонија и Босна упорно му даваа стероиди на мртвиот коњ.Дури нашиот референдум со кој деклариравме независност беше скроен со цел да продолжиме во некоја југословенска заедница.Од која видовме толку добри ствари како уништување на македонскиот јазик со дебилната кодификација, отфрлување на секое АСНОМ-ско решение и тако даље и тако даље....


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пет 24 Фед 2012, 00:39

  Деновиве зборувавме со мај фејврит мембер баш за оваа тема и слично баш размиуслувавме.

  Во времето на другарот сите беа среќни и задоволни, затоа што не знаеле за подобро.

  Пример имале три без два прехрабрени продукти и со нив го врвеле месецот, до крај секако, се бирале пред коперации и се журкале до кај 10 сато (пример). Жените плетеле чаршафи со оние малите игли и си озборувале, децата си играле (е тие живееле пресреќно)
  Кола некој имал некој не, телевизор исто, работа сите имале.

  Е сеа денес нема толку вработени, (скоро) сите имаат компјутер и интернет(не дека е нешто добро), (скоро)сите имаат коли, сите имаат прошетано некаде (или сите си одат редовно на кафе, ако немат сол во очи да си фрлат) и сите редовно си пијат сок (а не само гости ко ќе му дојдат:)), сите знаат како изгледа банана во живо и слично.
  И сега го читам напишаното, подруг ми беше муабето, ама сепак кон таа смисла се тера.

  Порано биле посреќни, нормално, не знаеле за подобро и тоа му одговарало на сите, баш на сите. А дека имале вау услови, (освен шо биле вработени и имале плата за да купат леб, шеќер и сол) не мислам баш..

  Да sum up тогаш имале многу малку и му било подобро, а денес имаат многу повеќе (од тогаш, иначе ништо посебно се нема и денес, умревме за нова графичка), но не му е доволно, значи ни тогаш ни сега не е ко шо треба.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пет 24 Фед 2012, 16:40

  ^ И како шо рековме, додека во некои делој на СФРЈ, поконкретно Македонија, поголемиот дел од населението живееше во рурални средини. Во една соба спиеше ситниот или крупниот добиток, а во другата на рогузина беше исполегнато цело семејство до трето колено. Во тоа време на запад некој си подпрднуваше во јакузи...
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пет 24 Фед 2012, 16:44

  Agent Orange напиша:Заптија, твоето најсилно оружје за одбрана на Југославија, кредитот, претставува робување, а не слобода.

  Мала дигресија, денес ако се наоѓаш на некое посолидно работно место, за да го задржиш треба да си до гуша во кредит, за да знај фирмата дека од немајкаде ќе се сложиш да ти ги извај џигерите.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Toecutter on Пет 24 Фед 2012, 22:40

  Во секој случај, екс-Југославија била помало зло од сите 7 држави кои се испилија по распадот.
  Тргнувајќи од претпоставка дека сите држави се зло а се рангираат на некоја скала од мало до огромно.
  Нешто како распон меѓу настинка и ебола.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by prozaque on Нед 26 Фед 2012, 17:09

  Југославија со сите нејзини планови за социјалистички развој сепак беше држава од денес за утре, однапред конципирана како привремен ентитет.

  Кои живееа во тој период до утре можат да кажуваат за црвените пасоши, ебанките на радни акции, хуманоста, итакодаље.com, додека ние потомците на југословените ја наследивиме само нивната југо-носталгија, артефакти со ликот на Тито и непрекршената марксистичка литература.Нашите родители се мачеа да ги сварат свинските кремадли на првомајското сонце и го мочаа пролетерското пиво, наместо активно да учествуваат во градењето и теркот на државата во која течеше мед и млеко.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Нед 26 Фед 2012, 19:50

  Абе и сфрј и рм одат кон две никакви крајности.
  Во СФРЈ пример, како шо рече љубе спиеле со стоката и не знаеле ни дека можи да се живее луксузот сега шо го уживаме. Платата им стигала за се, заради што тоа се било ништо. Лоботомија на големо била СФРЈ.

  Денес имаме работи за кои во СФРЈ можеле да сонуваат само, ама сме многу невработени и имаме трилиони закони и за разлика од порано државните пари не одат на посакувано место. :)
  Интересно е што сме ептен незадоволни, и да имаме убај услови за живеење, пошо е то во мода. И да ти овозможиле се мама и тато и да имаш пари за се што сакаш, пак ќе се жалиш. Испоседнале сите на широк сокак и само се жалат дека немат сол во очи да си фрлат, а на кафе три пати денот одат, то порано го немало, додуша некои и се фалат (а немат динар) ама то му е останато од СФРЈ ко се фалеле сите и ко биле сите другари. :)

  Да сумирам,
  Ниеден случај не е добар. Така да во СФРЈ не се живееше подобро од сега, и сега не се живее подобро од СФРЈ.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 26 Фед 2012, 21:24

  глупсон напиша:^ И како шо рековме, додека во некои делој на СФРЈ, поконкретно Македонија, поголемиот дел од населението живееше во рурални средини. Во една соба спиеше ситниот или крупниот добиток, а во другата на рогузина беше исполегнато цело семејство до трето колено. Во тоа време на запад некој си подпрднуваше во јакузи...
  Спиеле во СФРЈ сите во една соба бидејќи тогаш имале по 7-8 деца и затоа не можело да се заштедат многу пари, а во Западот државите како (Белгија, Австрија, Италија, Холандија, Финска) се мажат/женат на 35-40 години имаат по едно дете во семејството, а некои ниту едно и затоа им остануваат пари...
  еленче напиша:Денес имаме работи за кои во СФРЈ можеле да сонуваат само,
  Сфаќам Еленче што сакаш да кажеш со тоа.
  Демек во тоа време немале Компјутери, мобилни, Лаптопи, Плазма телевизори, плаќање на кабловски, интернети. А дека денес ги имаме тие работи супер е нели?

  Абе ами шо прајме со тоа што во тоа време и Јапонија, Јужна Кореја, Западна Германија, САД исто така немале Интернет, Мобилни(ајфони), ЛАПТОП Компјутери, Плазма телевизори, ДВД-а, немале и тие радио со СД-а.
  Ко е така значи и тие живееле бедно.

  Доста од Југословените оделе на одмори во Чехословачка, СССР, Источна Германија...
  Може ли денеска обичниот граѓанин да оди на одмори во тое земји?
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пон 27 Фед 2012, 12:56

  ^ За почеток имале машини за перење алишта, микробранова и електрични шпориња и ред други работи во кујната, па да не збораме колку подобар мебел имале во САД, додека кај нас спиеле на железен кревет со дифтик или слама место достоен душек.. Плус маркетите биле лимитирани на шеќер, сол и леб.. итн., итн. :)
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 27 Фед 2012, 14:15

  ^И таа американизација многу арно му донесе на народов, нема што.

  И плус, во филмојне секој студент што оди на КОЛЕЏ има јака кола, и се е океј... а дали е стварно така? - одговорот лежи во бројот на невработеност во САД

  Македонија, одсекогаш била заостаната во секој поглед. Еве, од 90та наваму, владее капиталистичко доба, па тек сега ќе праат трамвај, кога ни велат да штедиме струја и кога самиот трамвај е вон мода :Д
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пон 27 Фед 2012, 14:28

  Не е поентата дека американизацијата донесе некое добро, поентата е во тоа дека додека Тито си го прчеше на јахтите и во викендиците, обичното селско челаде живееше во гомна и денес некои тоа го нарекуваат живот. Деца еден куп за по нивјето, со срп жнееле жито, со добиток ги орале нивите и некој тоа го нарекува живот...А паралелно на запад некои имале сосема поинакви услови за живот...И да не длабиме во плиткото. Муабети на екс ју носталгичари има еден куп, ама дај им срп в раце или стап па да паси 300 глај овци, ќе видиме шо ќе кажи тогаш, како ќе му се стопи таа носталгијата, исто како чоколадо во микробранова...
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пон 27 Фед 2012, 14:37

  Бошко напиша:^И таа американизација многу арно му донесе на народов, нема што.

  И плус, во филмојне секој студент што оди на КОЛЕЏ има јака кола, и се е океј... а дали е стварно така? - одговорот лежи во бројот на невработеност во САД

  Македонија, одсекогаш била заостаната во секој поглед. Еве, од 90та наваму, владее капиталистичко доба, па тек сега ќе праат трамвај, кога ни велат да штедиме струја и кога самиот трамвај е вон мода :Д

  Не е тоа американизација, тоа е поудобен и подостоинствен начин на живот. Остај политики. Ако ти сакаш да живееш со условите на СФРЈ, повели. Ако си свесен кои се тие.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 27 Фед 2012, 14:46

  Да де многу лоши биле условите во СФРЈ.
  Плата земаш на секој 5-ти во месецот 1100, 1200 марки и тоа редовно, прекувремената работа се плаќаше ако си работел 1 сат тоа ти се рачунало како за 2 сати. И тоа е лошото нели.
  А сега земаш 150 евра плата одвреме-навреме нити пријавен нити осигуран. И тоа е доброто нели?
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пон 27 Фед 2012, 15:11

  Токму така. Нашите татковци се тие шо земале толкави плати и им било плаќано прекувременото. Ама од шо биле испрани во мозоко, појма немале шо да напраат со тоа и зато денес ние овде седиме и си лечиме фрустрации на форумов, во спротивно ќе возевме Ауди А8 и ќе дупевме пичина во сопствен стан од 120 квадрати. Татко ми не напрајл куќа (иако постојано се фали дека напрајл) туку дедо ми, а неговиот капитал е спечален од татко му негов кој бил на печалба во Америка. Со тоа спечаленото се купило еден куп имот и добиток, ама за време на колективите, Југославија му зела убав дел за да му се подели на оние мрзите кои не работеле, оти сите биле исто во то време...Убоо се почнало со Југославија ( и тие буквите пред неа, какви и да биле).


  Последната промена е направена од глупсон на Вто 28 Фед 2012, 09:47. Мислењето е променето 2 пати.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пон 27 Фед 2012, 15:34

  ^ секоја чест
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 27 Фед 2012, 15:42

  Jaс го неам сетено тој период, ама од муабети од ваму од таму.... Народот тогаш немал ни многу, немал ни малце, имал таман. Татко ми за разлика од сега земал прилично саглам плата и работел колку што сака/може. Тој подостоинствен и поудобен живот што вели Еленче, што велам јас американизација, или капитализација донесе многу луѓе да гладуваат во Македонија заради невработеноста, а тие што се вработени да работат турбо, поќе од што треба за трипати помала плата од тогаш, и нередовна.
  Иако хумористична серија, во Луд збуњен нормалан, има многу јака реплика во која Изет вели дека кај имаш работа, па уште плата бараш.. некои не се ни вработени. Што го практикуваат капиталистите денес.
  Ти Елено велиш дека имале, незнам, шпорети, микробранови итн... Велиш дека југословените живееле бедно. Вујко ми имат доста работи купено во социјализмот, и дваесет години од тогаш сеуште работат. Зборам за Грамафони и слично. Значит вујко ми, со просечна плата можел да си дозволи нешто измеѓу грамафон и радио кое во тоа време било нешто тазе излезено и скапо. Ам ај сега нека си дозволи плазма телевизори итн и да живее ко чоек. Според твоја логика испаѓа дека СФРЈ ако имале грамафони, застави коли итн... Америка имала емпе тројки, плазма телевизори итн. не е така. Американцие во тоа време поголемиот дел имале можда поудобен живот, ама за сметка на останатиот народ што работел ко луд и целиот капитал одел кај капиталистите то ест, кај тие што го живеат тој поудобен живот. Така е и овде сега, додека ние обичните ќе работиме турбо по 10 саати дневно без годишен одмор, работодавачите, капиталистите си го собираат капиталот и си го прчат матлакот на одмори... Тито бил можеби класа над останатите, ама и останатите имале нешто, за разлика од денес капиталистите имаат се, а ние ништо.
  Но океј, тебе американски живот ти одговара, пошто најочигледно си невиден капиталист.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пон 27 Фед 2012, 16:00

  Е и јас зборувам за муабети од ваму и од таму и знајш кој се најзадоволни? Оние на кои не му се работело, а имало други кои рмбале и за нив, а земале иста плата.
  Вујко ти имал грамофон, и татко ми имал и некои други имале, па што, една ластовица пролет не носи.
  Мајка му на татко ми се чадела во фурна за да напрај леб, т.е. за да испечи. Перела алишта на минус триста надвор во дворот. Татко ми ко ќе ми кажува како живееле, среќна сум шо не сум таму. Исто татко ми откако се вработил, не му било кизне колку доволно, затоа што татко ми е авантуристички тип, сакал да шета, и ок шетал, ама не спиел во хотели (како богатата класа, иако се мислело сите другари и другарки се исти) туку спиел во колата, за него било доволно, нормално заради то шо поарно нешто отколку ништо(ама сега да го отепаш нема да спие во кола). Со платата можел само сметки да плати и да купи по нешто. А то нештото како шо кажва, било ништо.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 27 Фед 2012, 16:10

  Баш тогаш Еленче помотивирани биле за работа него денес. Повеќе тогаш работеле.
  Станбениот фондот, инфраструктурата, индустријата, ...кога се удрени темели и изградени? Во таа "никаква" СФРЈ ли? Здравствените домови, амбуланти, школи, кина и театри, патишта и железници...што сторија со истите во 90-тите? Ги распродадоа, срушија или ги запоставија. Да не беше СФРЈ ни автопатот Скопје Гостивар ќе го немавме. Главните инвестиции се тогаш, како сакаш прифати го тоа.

  И како се изградило сето тоа тогаш? Од што не работеле ништо?

  Сега тоа време им сметало само на оние кој во тоа време КРАДЕА. Ама не можеа многу да крадат. Немаше шанси тогаш директорот да те држи неосигуран и тие пари од доприносите да си ги клава в џеб... Во тоа време директори лежеа затвор ( сега им даваат плакати за најдобри бизнисмени).
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 27 Фед 2012, 16:55

  еленче напиша:Е и јас зборувам за муабети од ваму и од таму и знајш кој се најзадоволни? Оние на кои не му се работело, а имало други кои рмбале и за нив, а земале иста плата.
  Вујко ти имал грамофон, и татко ми имал и некои други имале, па што, една ластовица пролет не носи.
  Мајка му на татко ми се чадела во фурна за да напрај леб, т.е. за да испечи. Перела алишта на минус триста надвор во дворот. Татко ми ко ќе ми кажува како живееле, среќна сум шо не сум таму. Исто татко ми откако се вработил, не му било кизне колку доволно, затоа што татко ми е авантуристички тип, сакал да шета, и ок шетал, ама не спиел во хотели (како богатата класа, иако се мислело сите другари и другарки се исти) туку спиел во колата, за него било доволно, нормално заради то шо поарно нешто отколку ништо(ама сега да го отепаш нема да спие во кола). Со платата можел само сметки да плати и да купи по нешто. А то нештото како шо кажва, било ништо.

  Епа, и татко ти имал и грамафон, и сите имале, можеле да си дозволат значи, имале пари... денес секој може да си дозволи ферари од 23 иљади евра? (нормално трескам за цената.) Или нешто слично, што е поново и скапо?
  Тогаш сите можеле да си дозволат за се. Секој имал кола, не била порше или ферари, ама била достојна за извршување некои потреби. Спиел во кола а не во Хотел... демек денес се прекрши народов од спиење во кралскине апартмани или општо било која соба во хотел. Во Америка нема многу луѓе што спијат во коли, спијат во пакети, затоа што немаат ни кола. Велиш дека некому не му се работело а земал иста плата ко некој што рмбал нон стоп.. не е точно, колку работиш толку заработуваш било тогаш. За перење, имат и сега што перат надвор на раце. Тогаш переле затоа што допрва излегвеле машините за перење... демек во Америка сите се прекршиле од перење во машини, и носење одела во хемиско. Туку, кажи ми ти мене, која е таа богата класа тогаш? кога се било државно, ништо не било приватно па да прај капитал врз туѓ грб.
  Плус, да те прашам... како тоа мајка ти перела на раце, а татко ти имал кола? Велиш, татко ти имал пари само за сметки да плати и плус нешто да си дозволи... Колата на бинго ја добил? и доживотно снабдување на се што е потребно за издржување на колата... и добил награда - „авантуристички тип“ и му било дозволено за безпари да шета?

  Ко денес поубо се живејт, заш сите најдалеку што имет ојдено е пуст Охрид? нешто пубав им е од другине држави?
  И јас сакам да шетам, би спиел во кола... ама нит кола иам, нит пари за до една Србија да појдам :Д
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пон 27 Фед 2012, 17:29

  Бошко напиша: Татко ми за разлика од сега земал прилично саглам плата и работел колку што сака/може.
  Е па тука имаш еден убав одговор. Мислиш дека со таква идеологија сите ќе бидат богати и задоволни долго време? Секој да работи колку шо сака и пак да се сите норми исполнети и на петти сите да си земат платичка фул?
  Е па тука лежи зајако. Тоа го напрае народо забушант. И зато плачи народо, оти се науче со забушавање да зема плата. И ко се распадна сето тоа, не беше навикнат со рамената да вади пари со фул работно време...Имам долги образложенија и примери од прва рака, татко ми, ама ме мрзи да пишам.
  Заклучоко е дека во СФРЈ не се живееше многу лошо, ама и не била толку добра колку шо ја величите.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Batty on Пон 27 Фед 2012, 17:32

  Не е оправдано да се велича Југославија и да се „утопизира“.
  Меѓутоа, споредбите меѓу Македонија, од било кој период, со времето од Југославија, е повеќе од неоправдано.
  Греота е.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:45