Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Share
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Пон 27 Фед 2012, 17:38

  Бошко напиша:
  И јас сакам да шетам, би спиел во кола... ама нит кола иам, нит пари за до една Србија да појдам :Д
  А да, за то е крив татко ти. Шо не си извајл штедна книшка за сега да има пари да ти купи кола и за до една Србија да појдиш. Па нели во Југославија се земало убаа плата...Или пак и тој како татко ми мислел само да е најаден и напијан денес, а утре за синојте азното само ќе дој...Оти поќето така праеле, зато шо не мислеле со своја гла...Не им
  било дозволено.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Batty on Пон 27 Фед 2012, 17:43

  А пази ние за нашите деца шо ке остајме :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Раткапна on Пон 27 Фед 2012, 17:59

  Бошко напиша:
  еленче напиша:Е и јас зборувам за муабети од ваму и од таму и знајш кој се најзадоволни? Оние на кои не му се работело, а имало други кои рмбале и за нив, а земале иста плата.
  Вујко ти имал грамофон, и татко ми имал и некои други имале, па што, една ластовица пролет не носи.
  Мајка му на татко ми(баба ми значи) се чадела во фурна за да напрај леб, т.е. за да испечи. Перела алишта на минус триста надвор во дворот. Татко ми ко ќе ми кажува како живееле, среќна сум шо не сум таму. Исто татко ми откако се вработил, не му било кизне колку доволно, затоа што татко ми е авантуристички тип, сакал да шета, и ок шетал, ама не спиел во хотели (како богатата класа, иако се мислело сите другари и другарки се исти) туку спиел во колата, за него било доволно, нормално заради то шо поарно нешто отколку ништо(ама сега да го отепаш нема да спие во кола). Со платата можел само сметки да плати и да купи по нешто. А то нештото како шо кажва, било ништо.

  Епа, и татко ти имал и грамафон, и сите имале, можеле да си дозволат значи, имале пари... денес секој може да си дозволи ферари од 23 иљади евра? (нормално трескам за цената.) Или нешто слично, што е поново и скапо?
  Тогаш сите можеле да си дозволат за се. Секој имал кола, не била порше или ферари, ама била достојна за извршување некои потреби. Спиел во кола а не во Хотел... демек денес се прекрши народов од спиење во кралскине апартмани или општо било која соба во хотел. Во Америка нема многу луѓе што спијат во коли, спијат во пакети, затоа што немаат ни кола. Велиш дека некому не му се работело а земал иста плата ко некој што рмбал нон стоп.. не е точно, колку работиш толку заработуваш било тогаш. За перење, имат и сега што перат надвор на раце. Тогаш переле затоа што допрва излегвеле машините за перење... демек во Америка сите се прекршиле од перење во машини, и носење одела во хемиско. Туку, кажи ми ти мене, која е таа богата класа тогаш? кога се било државно, ништо не било приватно па да прај капитал врз туѓ грб.
  Плус, да те прашам... како тоа мајка ти перела на раце, а татко ти имал кола? Велиш, татко ти имал пари само за сметки да плати и плус нешто да си дозволи... Колата на бинго ја добил? и доживотно снабдување на се што е потребно за издржување на колата... и добил награда - „авантуристички тип“ и му било дозволено за безпари да шета?

  Ко денес поубо се живејт, заш сите најдалеку што имет ојдено е пуст Охрид? нешто пубав им е од другине држави?
  И јас сакам да шетам, би спиел во кола... ама нит кола иам, нит пари за до една Србија да појдам :Д

  Значи расчистивме за бабата.
  Тие американците што спијаат во пакети се скитници, ги има и овде и секаде, не се ич битни за темата.
  Која била богатата класа? Таа шо можела да си дозволи да престојува во луксузни хотели. ЗА почеток. Се надевам не мислиш дека навистина сите биле еднакви. Не биле. Ама така мислеле.

  И пошо сите бегате од темата:

  Во битола моментално полно имаат по една две коли и то нови, секаде по паркиралиштата има преубај коли и иако сите се жалат дека се сиромашни во секој момент се подготвени за на кафе. Тие богаташите имаат сметки на поќе банки и му е гајле за другите, а фино лепо можи да напрат некоја фирма и да се крени малку народот во битола. А не да се чека само на странски инвестиции. Или државни. Зошто државни, за пак да има приватизација некогаш и пак да се вратиме на старото.
  Сум капиталист заради то што човекот кој моментално гази по земјата не е достоен за социјализам.

  И да не остајме ништо за децата, не е лоша работа, бидејќи ни за нас не остајле ништо.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Batty on Пон 27 Фед 2012, 20:15

  И пошо сите бегате од темата:

  Во битола моментално полно имаат по една две коли и то нови, секаде по паркиралиштата има преубај коли и иако сите се жалат дека се сиромашни во секој момент се подготвени за на кафе. Тие богаташите имаат сметки на поќе банки и му е гајле за другите, а фино лепо можи да напрат некоја фирма и да се крени малку народот во битола. А не да се чека само на странски инвестиции. Или државни. Зошто државни, за пак да има приватизација некогаш и пак да се вратиме на старото.

  И Тоукатер шо вика: Болнициве преполни низ државава, ама не се сите болни. Ниту сите се умрени, пошо гробиштата се полни.


  И да не остајме ништо за децата, не е лоша работа, бидејќи ни за нас не остајле ништо.

  Верувам дека се што “имаш“ (и имам) си го стекнала сама (сум го стекнал сам)?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 27 Фед 2012, 22:23

  еленче напиша:Во битола моментално полно имаат по една две коли и то нови, секаде по паркиралиштата има преубај коли и иако сите се жалат дека се сиромашни во секој момент се подготвени за на кафе.
  Денеска луѓето во Македонија возат БМВ, Ауди, Мерцедес,а некои поединци и Бентли, Ферари, Масерати, Ламборџини - Колку тоа луѓе од 2 милиони што ги имаме во државава возат такви автомобили? 5% од населението нека се. Има ли смисла заради само 5% од тие што возат такви коли да ги сметаме другите 95% дека и тие возат таквиsto
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Вто 28 Фед 2012, 09:06

  Agent Orange напиша:А пази ние за нашите деца шо ке остајме :)
  Па во времето на СФРЈ (и делумно во РМ) платата на татко ми во поглед на цената на бензино, лебо, пивото...била поќе од доволна, да не речам предоволна. Ама шо напрае со тие пари тој за мене и за брат ми...Е па пред некоја година, ко го избркаа од работа со прсто в уста му текна дека можел многу поќе да напрај за нас (не дека сеа сум ептен за нигде и живеам во контињер...), ама...
  Ние шо ќе им остајме на нашите. Хм...Па за почеток нека ми дај мене некој плата како татко ми шо земал (во поглед на цената на бензино, лебо...) па ќе видиме...Или ќе им остаам нешто на дечиштата, или ќе се дозапустам и ќе завршам в затвор (читај лудница)...Не се знај. Ама да не одиме со СФ муабети. Твојот муабет си е таман, реално гледано, ќе им остајме ништо

  П.С. Во СФРЈ имало пари и границите биле отворени и можело слободно да шеташ кај сакаш...моите во Претор оделе...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Batty on Вто 28 Фед 2012, 09:24

  Ти ја имаш поставено најубата дефиниција за сиромаштија
  „Ми оќелаја глувците од шо се нервирет, шо нема шо да јадат“  меѓутоа, секако, кога прајме муабет на оваа релација, можит и да се поставит како „економско појманемање на нашите родители“

  ТОчно, да знаеле шо како во то време, ке им останеше нешто.
  Ама то е позитивно од тогашниот систем, не е негативно. То шо стварно немале појма стариве то е друго.
  А денес, можит ние би знаеле, ама не можиме.

  Се разбираме,секако.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by глупсон on Вто 28 Фед 2012, 09:39

  Agent Orange напиша:
  Се разбираме,секако.

  Јас зедов еден друг аспект само како одговор на прашањето твое.

  П.С. Во СФРЈ имало убаа плата. Тате Фиче возеше
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 28 Фед 2012, 12:57

  глупсон напиша:Па во времето на СФРЈ (и делумно во РМ) платата на татко ми во поглед на цената на бензино, лебо, пивото...била поќе од доволна, да не речам предоволна.
  Зејтинот, Лебот, Млекцето, Шеќерот биле пет пати поефтини од денес. А продавниците насабајле уште во 07.00 часот биле испразнати со тие артикли не од што немало производство туку дека била доста поголема куповната моќ на граѓаните. Тие работи ги купувале во три пати поголема количина од денес...
  И автобуските билети биле доста ефтини. За само 500 динари можело да се оди до Љубљана и тоа со повратна карта.
  Кој сакаше канцелариска работа земаше една просечна плата
  Кој работеше во производство ќе земеше две негови плати
  Во градежништво и други теренски работи ќе земеа три просечни плати
  Парите не беа како сега во државната администрација туку секој што сакаше да заработи повеќе значи сметал дека е поспособен си одел во производство и таму земал поголема плата.

  А за старите ако мислите дека немале појма во тоа време (биле за никаде) навистина се лажете...
  Биле доста попаметни за разлика од сегашниве.
  Во тоа време Џанкерите и останатите девијантни појави се броеле на прсти. А денеска од младината имаме Армија на Џанкери, Силеџии, Силувачи, Манијаци, Педофили...

  Sponsored content

  Re: Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:42