Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 02 Мај 2011, 20:57

  Според претседателот на ССМ, Живко Митрески, минималната плата во државата треба да изнесува околу 160 евра, а се разгледуваат две варијанти, таа да се утврди на ниво на држава или да се оди на модел на утврдување на минимална плата по гранки


  Сојузот на синдикати на Македонија во пресрет на 1 Мај - Меѓународниот ден на трудот, започнува кампања за утврдување на минимална плата во Република Македонија. Според ССМ минималната плата во државата треба да изнесува околу 160 евра. Се разгледуваат две варијанти, дали таа да се утврди на ниво на држава или да се оди на модел на утврдување на минимална плата по гранки.
  - Станува збор за исклучително значајна активност која веќе дваесетина години не е реализирана. Сметаме дека ова прашање ќе роди плод и еднаш за секогаш да утврдиме минимална плата што ќе им овозможи социјална и материјална сигурност на работниците, а од друга страна ќе претставува дополнително средство во борбата против сиромаштијата, изјави претседателот на ССМ, Живко Митрески.

  Синдикатот посочува дека од утврдувањето на минимална плата придобивки ќе имаат работниците затоа што со тоа ќе добијат материјална и социјална сигурност, а од друга страна и работодавците, бидејќи ќе се елиминира конкуренцијата и работата на црно.
  Од Организацијата на работодавци (ОРМ) ја поддржуваат иницијативата за утврдување минимална плата, но предупредуваат дека треба да се внимава кога ќе се договара износот на најниска плата, затоа што во одредени гранки веќе има утврдено минимална плата.
  - Во колективните договори на ниво на гранка имаме утврдено одредени износи. Во текстилната индустрија износот е 5.500 денари, а во кожарската 5.200 денари. Значи ќе треба многу да се внимава кога ќе се договара износот на најниската плата на ниво на држава, истакна Белинда Николовска, генерален секретар на ОРМ.

  Речиси две третини од земјите во Европската унија имаат утврдено минимална плата, а тоа го имаат сторено и соседните држави. Во Словенија минималната плата е 599 евра, во Хрватска 380 евра, во Србија 160 евра, Бугарија 123 евра.

  http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E84BADC17DF0A746ABC7F143FA04B806

  Минимална плата е добра работа .

  Една држава се цени според висината на минималната плата .Колку таа држава е држава го покажува токму минималната плата .
  Минимална плата нема само во земји од трет свет каде владее експлоатација. Грујо несака да има минимална плата зошто Западњациве треба да не третираат како ефтина работна снага.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Printers and faxes on Пон 02 Мај 2011, 21:15

  Ќе е 160 евра плата, кај и да е ко ќе не акни инфлација, едно масло ко ќе е триста денари, ќе е платата 160 евра...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 02 Мај 2011, 21:27

  Тoa не значи дека со минимална плата ќе има инфлација. Ако беше така досега Швајцарија и Луксембург требаа да бидат банкротирани одамна.

  А пак Македонија дека немаше досега воведено минимална плата требаше да биде прва Економска Суперсила во Европа.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Printers and faxes on Пон 02 Мај 2011, 21:32

  Не реков дека заради зголемената плата ќе ни влепат инфлација... одамна ја очекувам да затропа на нашите порти... кај и да е ќе дојт :)
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 02 Мај 2011, 21:43

  Инфлацијате е последица на неодговорно однесување на монетарната власт која пушта премногу пари во прометот или за време на војни кога воените расходи се финансираат со печатење пари. Инфлацијата предизвикува хаос и целосна дезорганизација на стопанството и доведува со речиси целосно запирање на сите стопански текови. Во историјата има премногу примери на големи инфлации: Немачка после Првиот светски рат, во оптек се јавила банкнота од 200 милијарди марки, Унгарија во 1949 кога инфлацијата достигнала милијарда проценти, Грција после Втората светска војна, Боливија и Полска во 1980-тите Србија во периодот 1992-1994итн.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Printers and faxes on Пон 02 Мај 2011, 21:44

  Брат ме ми давај предавања и информации копирани од книги и што ти ја знам што, знам што е инфлација
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Toecutter on Сре 04 Мај 2011, 01:13

  Daron Malakian напиша:Брат ме ми давај предавања и информации копирани од книги и што ти ја знам што, знам што е инфлација

  Заптија убаво ти напиша, чунки не знаеш шо е инфлација бидејќи ја поврза со минималната плата а тие не се поврзани.
  Ако ентитетот наречен држава не содржи кадарни политичари да донесат такви елементарни закони за заштита на трудот, тогаш сите обврски на поединецот кон наведениот ентитет треба да се прогласат за ништожни.

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Сре 04 Мај 2011, 10:21

  Не треба да постои минимална плата. Зошто да постои минимална плата?

  Да му се даде до знаење на робовладателот до кај може најниско да оди?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Robby on Сре 04 Мај 2011, 10:42

  ^ Точно..

  Мислам дека не е фер ако некој е ограничен во своите способности, во таа насока нема да има можност доволно да се искаже на работното место, му опаѓа мотивацијата и ред други работи.
  А постојат луѓе кои ќе работат многу повеќе, поради потреба од финансии.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 04 Мај 2011, 19:56

  Стварно ова ви е ептен капиталистички и всушност зборувате само дека треба претприемачите да се прехранат а работниците нека работат понекогаш и без земање на 10 месеци плата.Ама важно е дека треба да преживеат богаташите.

  Буржоаската реплика гласи „Никој со сила работникот не го тера да работи за 6000 денари“.

  Е сега некој ќе рече Ако се воведе минимална плата на Газдата ќе му пропаднат плановите за да го прошири бизнисот (Пример ако има 100 вработени да го прошири погонот за уште 100 вработени).

  Или пак да отвори некоја нова фирма.

  Но работникот воопшто не треба да го занима тоа дали ќе му пропадни планот или не. Ако сака уште 6 Фабрики нека отвори ама нека му го даде на работникот она што му следува...

  Точно е тоа дека со воведување на минимална плата ќе му пропаднат плановите на газдата за нов бизнис, ама како што работодавците велат никој со сила не тераме да работи така јас викам:

  „Никој со сила на Газдата не го тера да отвори нова фирма“.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Toecutter on Сре 04 Мај 2011, 20:01

  Минимална плата си постои.
  Таа во моментов е 0 (нула) денари.
  Законски де-факто на терен е легално да се работи без надокнада.
  Муабетот е за износот на минимална плата кој би требало да гарантира биолошки опстанок на работникот.
  Сите муабети за тоа како утврден минималец би ја кочел економијата се ретардирани во најмала рака...
  Холандија,Белгија,Австралија и кој уште не...сите тие се укочени нелииииии во развојот а фекалијата РМ која 20 години нема таков закон си еба мајката во широкиот анус од “развој“...

  Раја која не може да се избори за толку едноставна цивилизациска норма како признавање на правото дека е човечки да се работи за надокнада со која би имало можност биолошки да се опстане...треба што побрзо да ја напушти историската сцена.
  Раја која е до таа мера социјално несвесна и неписмена за елементарни економски поими од кои и зависи живеачката треба да не ја замара планетава со своето постоење.

  Значи оние кои се перцепираат во имагинарни заедници како Македонци, Македонски Православни Христијани...пред се...

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Сре 04 Мај 2011, 20:19

  За секоја раја која е неписмена, неодговорна и многу повеќе од мрзлива, не треба да се напраи таков благороден чекор наречен утврдување на минимална плата. на сличен начин - испробана варијатна, во која се нишаше вратата.

  ќе рече некој „ааа сега не“. Е како не.

  Која е таа раја за која зборував во погорниот дел од овај коментар?
  рајата која се идентификува како македонска, односно живее на овие простори.

  Ултра мрза, некабожност, неписменост.
  До ова дереџе се стигнало преку тие епитети.
  Платата која им е загарантирана и изнесува 0 (нула) не ја донесле од Марс.
  Ниту работното време од осум саати беше подарено.

  работникот барем ОВДЕ може да си преживее, и да ви кажам право, да ги стигне колегите во Холандија.

  Ама зборуваме за една БАГРА на човеколики магариња, што не заслужуваат ниту леб.
  Камо ли минималец.

  П.С.
  Во шумско претпријатие во Скопје (и секаде низ реоните овде) даваат плата од 30 000 денари. Минимална, без да им наложи некој да ја „минимализираат“.

  Од тие што не можат да се прехранат... anyone interested?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Toecutter on Сре 04 Мај 2011, 20:39

  Рајата не е мрзелива, особено кога емигрира во земји со пристоен минималец, но неписменоста и тупоста се основна парадигма.
  Дали тоа значи дека перцепцијата на поединец како Македонец/М.П.Христијанин со себе повлекува “квалитети“ како горенаведените?

  Во шумското даваат 500 евра плата?!
  Знам неколку души шо би прифатиле...одма и тоа...


  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Сре 04 Мај 2011, 20:52

  Знам, мрзеливоста на овие простори (мкд) потекнува од причината „zasto da proljevam znoj kad dobijem manje“.
  Економско оправдување.

  Во странство не се мрзеливи оти таму се судираат со нереалната реалност од типот „ами овде така е“.
  Иста природа и „културата“ што им се раѓа на “нашите“ во Париз кога ќе одат, додека се шетаат на кејот по Сена.
  Две различни приказни за ист човек.
  Ниедна наука (социологија, биологија) не може да го објасни тоа :)

  Туку ... зборот ми беше друг. Ваљда непара ги поставив темелите арно.
  За ова сакав да причам...

  Од Заптија што почна, како демек тоа е „добра одлука“.
  Да, добра е. За да го „купи“ работникот за век и векови, и после да се јави трансшарентот „толку-толку, бериќатврсн“...

  Демек, ете бе... ни дадоа минималец од 160 евра, се бележи напшредок.
  Тоа ти е купување на пензионери со „секој петок кромид парти во ЈСП“ или „катлановски бањи“ за истите... за народните херои...
  Или на студентите што ги „пазарија“ со бесплатни компјутери.
  Или тие во градинка со две лижавчиња...
  Сега, со минималец... Кој и онака го имаше. Барем кај тие што се пријавени.
  Кај тие што не се пријавени, нема ни минималец што е пријавен. Тоа никогаш нема да се искорени. Само ќе биде купен ОГРОМЕН дел од класата работничка со неминовниот (веќе неминовен) минималец.
  Тоа се лепи на основата на парадигмата на глупоста што вирее овдека.

  Ете, нека има и друга димензија.
  Ама сите имаат иста точка на вриење.

  работникот чека некој што самиот си рекол дека е повисоко на вертикалната хиерархиска скала да му “помогне“ со таква награда како минималец од толку и толку евра.

  Заптија на пример, е врло задоволен со таа вест.
  Што ако минималецот се „уфрли“ како просек. Законски - повеќе од изводливо. Нели?

  Во принцип, тоа не е лоша работа, ама со оваа багра, и тоа како може да се преврти во монструозна работа.
  You know what i'm talking about.

  нашава „класа“ е вечито спремна друг да им „подарува“ нешто што им припаѓа.
  Како минималецот на пример.
  Наместо да превземат нешто; прво со себе си, па после и за глобална промена.
  Kако на пример
  - оставка од работното место кое не ти дава пари за да се прехраниш.

  Ама секогаш е најлесно да не се избира ништо, туку да се зема од веќе понудената тацна.
  без разлика дал ти дале кафе горко, а ти пиеш со две лајци шеќер.
  Кога некој ќе ти понуди пола - ти си задоволен како да си добил на лото.

  До млитавоста е, до ништо друго.

  Ништо нема да се смени.
  Се додека луѓето не почнат да се менуваат самте, на подобро.
  Не ми даваш доволно плата? Фааааак јууууј бре, еби си мајката...

  Оти, и овај минималец, реално гледано, е КАНТА.

  П.С.
  Да, 500 евра даваат во Шумско...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by prozaque on Сре 04 Мај 2011, 23:40

  Минималец во транзициско општество не е изводлив.Оти имаш фармацевтска индустрија која прави 300 милиони евра годишно во споредба со клучни индустриски гранки кои ги нема или се слабо развиени односно прават многу помал обрт на пари поради побарувачката и моменталниот стандард кој е хетероген до даске.Бидејќи секоја работна дејност има тенденција на колективизација (пр. во здравството) тогаш што го спречува работодавач во приватна клиника да го услови работникот доктор да работи за минималец.Ќе измислат работни искуства, стажови и други рачки со кои стручноста и трудот ќе бидат деградирани во помочан минималец.Во споредба со тоа некој шо си го прчел цел живот и уште го прчи ќе си добива 160 евра кои за прчење се џек пот премија.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 06 Мај 2011, 15:30

  Гледам голем дел сте против минимална плата.
  Да собираме деца од улица и како во Тајланд да си отвориме "sweatshop"-ови на секој агол и така да функционираме. Така ке отворат фабрики кај нас и Nike и Adidas и сите познати светски компании. И да им речеме зошто во Тајланд да давате 30 долари плата кога во Македонија може да си помините со 20.Ете ти како се привлекуваат странски инвестиции.

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Пет 06 Мај 2011, 15:42

  Да.
  Убаво поентираше Татко му на Стен. Ако некој работи за 20 долари месечно, значи му е убаво. Никој не прави нешто што не го сака.

  Ако не ти е убаво да работиш за ниска плата, не го прави тоа. Дај отказ. Оди си.
  Нека си одат сите.
  Ама сите работат.
  Затоа не е потребен минималец.
  работниците НЕ работат ништо (се легачат) а тие “капиталистите“ лоши не се толку криви колку работниците. Секоја плата е заслужена. Се додека магарето јаде трње.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Toecutter on Пет 06 Мај 2011, 18:45

  Brian напиша:Минималец во транзициско општество не е изводлив.Оти имаш фармацевтска индустрија која прави 300 милиони евра годишно во споредба со клучни индустриски гранки кои ги нема или се слабо развиени односно прават многу помал обрт на пари поради побарувачката и моменталниот стандард кој е хетероген до даске.Бидејќи секоја работна дејност има тенденција на колективизација (пр. во здравството) тогаш што го спречува работодавач во приватна клиника да го услови работникот доктор да работи за минималец.Ќе измислат работни искуства, стажови и други рачки со кои стручноста и трудот ќе бидат деградирани во помочан минималец.Во споредба со тоа некој шо си го прчел цел живот и уште го прчи ќе си добива 160 евра кои за прчење се џек пот премија.

  Минималец постои, тој е нула денари.
  А во многу други транзициски земји (дури и мајчица Россија !!!, Албанија, Косово) не е нула туку е некоја реална сума.

  А за докторите примерот...па ако се земе дека е легално да не им се плати ништо, тогаш зошто не ги деградираат со 500 денари месецот...сепак економската динамика не зависи целосно од законот и ако има минималец (како Русија на пример) тоа не значи дека целокупната работна сила ќе е на таа сума...

  Е сега да не забегуваме со католички катехизис на “кривња“ бидејќи светот е дуалистички по природа и кривицата е на обете страни, и газдата и работникот не ги бива...во спротивност и за дете кое умира од глад или маларија на 3 годишна возраст може да се каже дека е криво шо не се изборило за поарно...

  Тоа што овде нема соодветни плати е причина за нискиот квалитет на сработеното, спротивноста е од овдешна раја по земји каде има соодветна плата па квалитетот е соодветно поголем далеку...

  Со други зборови ако газдата плаќа со кикиритки ќе добие мајмунлаци...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Пет 06 Мај 2011, 19:08

  Тоа што нема соодветни плати е резултат на задоволството на работникот.
  И ништо повеќе.
  Голема е разликата меѓу детенце од три години кое е болно, и работник кој вика „здравје, поарно ќе биде“ кога ја зема платата од 6 0000 денари.

  Ко шо беше речено...

  Штом работат, задоволни се и со толку. Интересно би било да НЕМА минималец (односно, да не се установи), пда да експериментираат капиталистите, до кај можат да одат.

  6 000
  5 000
  4 000
  ...
  Ако стигне на илјадарка, и ако пак работниците ги гледаме во 5 сабајле со изреката „Здравје само“, тогаш... стварно не постои дијагноза. Ниту минималец не ги спасува.

  А друга работа е што тој „минималецот“ ќе ги замолчи за век и векови... а не е некоја фина сума... да му ебам мајката, шо се 160 евра.

  Мај поинт ис...
  Дури и во мајка Русија, не постојат луѓе ко овде што мојш да ги потураш со жешко кафе на стомак и пак да викаат „во време на Бране полошо беше па што“.
  Затоа и вооошто нема минималец.

  да беше саглам работата, ќе имаше минималец, можеби на денешниот максималец.

  А што добиваме?

  работничка класа и борци за права кои се крстат и палат кандила пред лидерот на синдикатот (?!?!) кој зема плата од неколку нули изразена во евра, за да им помогне со тоа што ќе им ПОДАРИ минимална загарантирана плата?

  Ал и то не иде...

  Крај краева, со доза на објективизам и горчина...

  Така треба бе, зашто на овие говеда да им помогнеш некако...

  дај им партиска книшка, и дај им да копаат камења на жешко сонце од 5 до 17 часот за 6000.

  Зошто?

  I fought the law and the law won


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 06 Мај 2011, 21:10

  Недијагностициран напиша:Да.
  Убаво поентираше Татко му на Стен. Ако некој работи за 20 долари месечно, значи му е убаво. Никој не прави нешто што не го сака.

  Ако не ти е убаво да работиш за ниска плата, не го прави тоа. Дај отказ. Оди си.
  Нека си одат сите.
  Ама сите работат.
  Затоа не е потребен минималец.
  работниците НЕ работат ништо (се легачат) а тие “капиталистите“ лоши не се толку криви колку работниците. Секоја плата е заслужена. Се додека магарето јаде трње.

  На Работниците:

  1. Им се вади душата
  2. Башка Маста
  3. Крвта им се цица
  4. Се килават (мудата до коленци ги спуштаат).

  Фали уште Работодавецот да ги врзува со алки на нозете како Веслачите на Бродови во Римската Империја. И да стави еден тапанар којшто ќе тропа со какво темпо да се работи и еден камшикувач којшто ќе го камшикува оној што ќе направи пауза од неколку секунди.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Пет 06 Мај 2011, 21:19

  На Работниците:

  1. Им се вади душата
  2. Башка Маста
  3. Крвта им се цица
  4. Се килават (мудата до коленци ги спуштаат).

  Ако им е толку тешко, нека дадат оставка :)

  Фали уште Работодавецот да ги врзува со алки на нозете како Веслачите на Бродови во Римската Империја. И да стави еден тапанар којшто ќе тропа со какво темпо да се работи и еден камшикувач којшто ќе го камшикува оној што ќе направи пауза од неколку секунди.

  разликата меѓу времето кога тоа беше можно и ова денешното (каде што “крвта им се цица“) е во тоа што...

  ...

  ...

  работникот може да даде отказ.

  штом не дава, би го дијагностицирал дека...

  Сака да биде измачуван, небаре мазохист е.

  Едноставно.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by prozaque on Пет 06 Мај 2011, 22:42

  Македонија е земја од 2 500 000 граѓани.Од нив дел спаѓа во работно способно население.Од тоа работно способно население 34 % (макар што е многу повеќе) е без работа.После сите шупчења од газдите и власта во последните 20 години, партизација во секоја сфера итн народот е пасивен со тек-тук некоја пцовка.Сега ќе го добие од Бога заслужениот минималец за да си ја затни муцката.Последната фаза во метаморфозата на македонецот во ѓуптин.

  Иначе Тоу, максилофацијалните хирурзи во државните клиники земаат 20 000 денари.Тоа е еквивалент на физички работник кој хонорарно зема 700 денари да почни да зема 100 денари.А ваму учеле, вложувале и константно вложуваат во себе, ги будат во 3 сатот сабајлето да склопат фаци на пијани адолесценти од сообраќајки тн.Најважното ги има малце и се неопходни.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Nemo on Сре 18 Мај 2011, 09:03

  минималната плата -160 евра, а минималните месечни трошоци -многу повеќе од 160 евра...
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Printers and faxes on Сре 18 Мај 2011, 12:05

  За сега не се толку... ама кај и да е, ќе се ;)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Batty on Сре 18 Мај 2011, 15:02

  Nemo напиша:минималната плата -160 евра, а минималните месечни трошоци -многу повеќе од 160 евра...

  Епа сега... има луѓе што сакаат да пијат мартини и да го гледаат изгрејсонцето. Или ќе работат и ќе преговараат за својата плата, или нека замолчат и нека ги испружат нозете колку што долги им се.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Утврдување на минимална плата од 160 евра

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:30