Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Скопје се "затвора".

  Share

  Poll

  Дали Скопје треба да се затвори за нови жители?

  Општо гласови: x
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Скопје се "затвора".

  Пишување by prozaque on Сре 15 Јун 2011, 23:53

  Скопје (ваљда) во наредниве 5 години ќе затвори за нови жители од надворешноста.Ќе го фура Љубљанскиот модел.Инфраструктурата на Скопје не може повеќе да се носи со пренаселеноста.Непропорционалната распределба на работната сила, работните места и генерално државната економија во еден град се одразува на негативно.И така...

  Дали Скопје треба да се затвори за нови жители од надворешноста.Ако не зошто не...ако да зошто да..итн..знајте вие големи сте.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Чет 16 Јун 2011, 00:03

  Условно НЕ!

  Ако се оди по принципот прво мост, па после река, тогаш нормално дека ќе кажам не!
  Оти, така стојат работите. Многу од “скопјаните“ не сакаат да живеат во бетонското чудовиште, ама немаат некој голем избор во другите села во Македонија. Под села подразбирам градови од 50-100,000 жители во држава каде што главниот град е пола нација.

  Сакам да кажам... прво нека го растеретат сето тоа што е натрупано во Скопје, нека ги живнат малку другите градови, да може обичниот македонец да живее во некој од тие грдови, нема да има потреба да го затвораат. Што барам јас да живеам во Скопје и да плаќам кирија цел живот? Ќе си работам и живеам во Охрид пример.

  Ама во случај да остане концептот „ала Сингапур“ ист, тогаш, затворањето на градот ќе отвори многу други, поголеми проблеми. Незамислов хаос ќе настане.

  Нека не ја копираат Љубљана. Словенците тоа го конципираа во 1980 година, кога градот имаше 300 000, блиску колку што има и сега.  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Kelso on Чет 16 Јун 2011, 00:12

  Јас сум за, најмногу заради распределба на работна сила.Мислам дека така барем малце ке се зголеми вработеноста.
  А и затворањето може да биде во полза и за другите градови.Мислам дека тоа ќе биде потик да се живнат другите градови.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Printers and faxes on Чет 16 Јун 2011, 00:16

  Ко што рече Игор Џамбазов, Скопје не треба да се затвори, напротив, треба да се отвори, но за бркање на некои животинки од нашиот ни главен град... како што кажа тој, овде некои животиње не заслужувет да живеат.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Чет 16 Јун 2011, 16:44

  Значи, Гилан, според тебе, добро би било сите НИЕ што не сме СКопјани, да си останиме со „машкоста“ в раце?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Сашо комшијана

  Male Мислења : 11104
  Местолокација : Корча
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Сашо комшијана on Чет 16 Јун 2011, 17:15

  Gillan напиша:Јас сум за, најмногу заради распределба на работна сила.Мислам дека така барем малце ке се зголеми вработеноста.
  А и затворањето може да биде во полза и за другите градови.Мислам дека тоа ќе биде потик да се живнат другите градови.

  Мислиш дека ако имаше работа по другите градови сите ќе трчаа во скопје? Или пак со затворањето на скопје ќе МОРА да се отвораат нови фабрики и нови работни места? Нема врска, Скопје си е исфорсиран до јаја, и не смее да се затвори, а ако се затвори нека се исфрлат сите дошљаци па да видиме кој ќе остани да работи таму хаха

  Џонсон Контролс не можеше фабрика да отвори во Радовиш па луѓе од таму и од околните градови да работат таму? Или утикачот за кабелот од фабриката пасират само во ск? Касно е за затварање
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Пон 20 Јун 2011, 13:00

  Скопје (ваљда) во наредниве 5 години ќе затвори
  Keyword being - ваљда . :)))
  Голема глупост.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Kelso on Пон 20 Јун 2011, 16:24

  Недијагностициран напиша:Значи, Гилан, според тебе, добро би било сите НИЕ што не сме СКопјани, да си останиме со „машкоста“ в раце?

  Не.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by prozaque on Пон 20 Јун 2011, 16:26

  Шо е големата глупост бе Кеншинко?Дај остај тоа хаикуто и изјасни се.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Вто 21 Јун 2011, 14:21

  Глупо е „затварање“ градови , како правен акт и како социолошка појава.
  А ме интересира од каде претпоставкава - „ваљда“ .
  Btw, не можам да најдам ништо за „Љубљански модел“ во контекст на забрана од тој тип, што ме упатува на мисла дека е измислица и дека не постои пример во историјата за такво нешто. Или тоа или гугл не знае се, а поверојатно е првото :) .
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Вто 21 Јун 2011, 17:50

  KuroiKenshin напиша:Глупо е „затварање“ градови , како правен акт и како социолошка појава.
  А ме интересира од каде претпоставкава - „ваљда“ .
  Btw, не можам да најдам ништо за „Љубљански модел“ во контекст на забрана од тој тип, што ме упатува на мисла дека е измислица и дека не постои пример во историјата за такво нешто. Или тоа или гугл не знае се, а поверојатно е првото :) .

  Затворањето на градови е глупо доколку ги оставиш оние од „провинција пеер“ на цедило (како на пример сега, кога и да купиш коноп за чешмата ти треба Скопје). Во останат случај, ко0га се ке си биде ок во државата, тогаш затворањето и не е неопходно, оти ќе нема потреба.

  Ако те интересира претпоставката „ваљда“ - читај понатаму

  Ниту Брајан, ниту јас, ниту Дедо Мраз може да знаеле дали законот кој се „крчка“ во владините амбари ќе биде изгласан спроведен или не. Не можеме да знаеме дали воопшто ќе се разгледа, или ќе го остават „за понатаму“. Не знаеме дали ако падне владата, другата ќе го забошоти тоа, или не.

  Затоа има едно „ваљда“. Оти „владините демагогии“ водат кон завршување на тој план, ама никогаш ништо не е сигурно, барем тука.

  Јас пак, на интернет не можам да најдам други работи како длабочина на Песочанска река. Или реката и нејзините хидро параметри се измислица, или пак гугл не знае. Ама се ме води кон .... пааа... второто. А тебе - сигурно првото.

  Да, убаво е модерното доба кога „работите постојат“ само ако успееш да ги најдеш на интернет. Во друг случај, се класична измишљотина

  Прашај некој што живее во Љубљана“ каде живее во “Љубљана“


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Чет 23 Јун 2011, 10:13

  1. Не-ок држава - глупо е да затвараш , пошо дикриминираш луѓе од „провинција пеер“ (твои зборови).
  2. Ок држава - глупо е поради тоа што е излишно.
  Ми ја потврди поентата.

  А за „Ваљда“ , ќе ти повторам само . Нештата уопште не изгледаат дека одат во таа насока од мое гледиште. Најверојатно знаеш нешто што јас не знам , а тоа и не е нешто од кое се срамам, посебно во сферата на малограѓанска политика.

  Исто, фала и за top secret government coverup conspiracy муабетот за Љубљана. Прашав ја пред да пишам , 3 пријатели : 2ца на постдипломским таму , 1 живее таму. Не знаат за такво нешто. Затоа и прашав ( на што не ми даде одговор, Btw ).

  Чисто добронамерен совет за интернет неедуцирани како тебе. Кога има смајли во контекст на некоја реченица (смајли е знакот - :) ) се алудира дека нешто е кажано со цел да насмее/„на шала“.

  Или тоа или гугл не знае се, а поверојатно е првото :)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Чет 23 Јун 2011, 15:43

  Стварно?

  Ќе ми дозволиш да ти изнакажам најгрди работи и пцовки, доколку на крај има смајли? Или било кој да ти јаде трици на нет, ако има смајли на крај? Не ти е проблем?

  А што ако во реалност изнакажам такви работи и се насмеам?

  Чисто добронамерен совет за неедуцираните како тебе, кои веќе губат контакт со реалниот свет. Кога има смајли на реченица која е контра-аргумент во дискусија, алудира на потсмев, ништо друго. ... :)

  И, ќе ме остајш да те опцујам, со смајли?!

  П.С.

  Глава на труп ставам дека пријателите твои не живеат ни во Шишка, ни во Мосте.

  Како што јас живеам во „Скопје“ а сум во приселска населба на Сопиште, така и твоите пријатели се во Мосте.

  А за затворањето на Љубљана, почекај да ја раширам мојата измислица низ интернетот, па ќе имаш да прочиташ.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by prozaque on Чет 23 Јун 2011, 23:22


  Македонија и Словенија имаат по 2 милиони жители,
  Македонија и Словенија како и сите останати земји во бивша СФРЈ биле подложни на иста демографска политика.
  Скопје има 600 000 + жители (рачунајќи ги луѓето со привремен престој заради студирање, работа во текот на денот итн има речиси милион.) а Љубљана има 270 000 - 350 000.
  Знаеш што значи милион луѓе во еден град во 2 милионска држава oд 26.000 km2?Да не прајме муабет шо поради "гравитацијата" на Скопје порастот на населението е пропорционален ко нуклеарна фисија.Види споредба колку скокна населението во Скопје во споредба со другите градови во изминативе 20 години.Македонски и Балкански.

  Ситуацијата на Скопје е таква каква што е, не поради некој конкретен законски акт со кој со стап ги тераат луѓето од надворешноста во Скопје, туку поради низа на социо-економски потези преку кои индиректно, пасивно популацијата на земјата се концетрира на едно место.За сметка на тоа останатиот дел од Македонија, посебно југозападот трпи последици.За да видиш какви последици трпи, нема потреба да изиграваш интернет самурај, туку едноставно намини Охрид на зима или ела Битола на пролет на недела дена, прашај ги каде се младите или пак кои фабрики работат, од шо печалат луѓето итн.Не велам дека по улиците се тркалаат топки од суви треви како во ghost towns на Дивиот Запад, но во споредба со Скопје во поглед на стандардот, достапноста на работа, кадар, образование и слични работи кои чинат едно урбано општество има огромна разлика.Засега таа разлика може да се толерира, но секое рационално општество ќе донесе одлука кад-тад да ограничи нешто.Е сеа,дали таа црта ќе однесува на миграцијата во која ќе спаѓа законско контролирање на нови жители на Скопје (затворен град или по моделот на Љубљана кој е отворен град но рационално се развива и е најсоодветно географски и политики компаритивен за Скопје), ќе развиваат капацитети во запоставените места, Скопје ќе му се придружи на Сингапур или кур ги боли како шо ги болело досега, ќе видиме..Најлесно и најочигледно за нашите политички гарнитури е да речат место поќе нема, па вие снао
  ѓајте се како шо знајте.Затоа стои ВАЉДА.

  http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82010957578&id=9&setIzdanie=22064
  http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=135C469D39D66C43AFCA1D18D158DCA7


  Е сеа браќата Словенци совреме си изиграа како шо треба и Љубљана си има 270 000(кои остваруваат 25% од БДП т.е 1/8 од популацијата остварува 1/4 од БДП, Скопје остварува 45% со милион :)), во другите градови си има работа итн.Не дека го убиваат или депортираат 270 001виот или дозволуваат некој да живее ако има некој умрено, но одговорно си формираат инфраструктура во Љубљана и во останатиот дел од државата, а според тоа и си фураат демографија.Од друга страна не може било кој да живее во градското јадро.Студентите се таму привремено, a жителство не се добива туку така.Јас имам другар кој сака да работи таму(во помочан хотел), ама градот и државата не му дозволува трајно жителство.Aко немаш трајно жителство, а не си студент или хонорарец, неможеш да работиш.Во споредба со него, јас без некои посериозни проблеми (освен партиско бирократските нормално, Македонија сме или шо?)до Октомври ќе бидам жител на Скопје, а сум студент (читај:никој и ништо).Некои и без жителство му ги земаат помочаните 300 денари на скопјани.И скопјаните се жалат оти неможат да си турат бензин у аутото на мама и тато, додека овие сељациве работат за да имаат леб на масата.

  Значи да разграничиме со темата.Прво треба да стои прашалник на крајот.Макар шо сите работи укажуваат дека не треба.Второ Љубљана не е затворен град но рационално се проширува.Ако Скопје сака да биди Љубљана покрај тоа шо сака да биди и Белград, мора да превземи драстични мерки.Ако сакаат скопјаните да работат за 300 денари во кафич .Јебига град предвиден за 300 000, а има милион ако сака да биди како Љубљана треба екстремно да постапи.Во спротивност ќе има гомна.

  Вашите мислења, повелете.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Пет 24 Јун 2011, 00:31

  Љубљана... Љубљана е булана!

  Затворен е. Добро, чекав КејКеј да прочепка уште нешто за „Љубљанскиот модел“ па тек после да се изјаснам убаво, ама for the sake of this discussion, ќе продолжам.

  Значи, Југославија го разгледувала планот да го затвори градот со декрет. Порди негодувања или слични ствари, и поради неможноста да се стори истото (оти тогаш стварно би бил затворен ... no one in no one out). Затоа, тогашната администрација го затворила градот, ама со финта. Не е затворен, ама затворен е. Како?

  Намалување на даноци, разни давачки и други бенефиции доколку се населиш во рурален простор во Словенија, посебно во гравитационото подрачје на Љубљана. Напоредно со тоа, зголемување на даноците и другите давачки доколку се доселиш во Љубљана.
  Испаднало, ако сакаш да живееш во Птуј, вчерашните 300 динари, сега ке се 200, а ако сакаш во Љубљана, вчерашните 300 сега ќе се 400.

  Плус за тие во Птуј и одредени субвенции. Само to keep them out.

  И да, успеало. Подобро е (200 пати) да патуваш еден саат, и да живееш ко човек, него да патуваш ... пак саат, ама да ти ја јадат душата со даноци, само за да се курчиш дека имаш flat во Мосте.

  Истиот модел (да, затоа е модел... еве и смајли :) ) се спрема и за Скопје, FYROM.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Пет 24 Јун 2011, 09:40

  @Јагула , фала за појаснувањето. Сепак , моментот
  Не дека го убиваат или депортираат 270 001виот или дозволуваат некој да живее ако има некој умрено, но одговорно си формираат инфраструктура во Љубљана и во останатиот дел од државата, а според тоа и си фураат демографија.
  алудира на тоа дека повеќе би требало да биде Словенски , него Љубљански модел ( поради ефектот на таквата „тивка реформа“ , што е всушност цела Словенија).
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Пет 24 Јун 2011, 09:47

  Како што јас живеам во „Скопје“ а сум во приселска населба на Сопиште, така и твоите пријатели се во Мосте.
  Фала што ме запозна со моите пријатели. Благодарен сум , без смајли . Озбилно.

  Кога има смајли на реченица која е контра-аргумент во дискусија, алудира на потсмев, ништо друго. ... :)
  Ако си ја имаш мувата на капата (читај комплекс да бидеш секогаш во право , и неспособност на поглед на дискусијата од друга перспектива ) , да.

  И, ќе ме остајш да те опцујам, со смајли?!
  Dude , интернет е ова , ало. Што и да ми пишеш нема да се замарам многу многу.
  А јас ако ти опцујам мајка , шо? Ќе ми дојдеш на врата со билдери ? Свашта.

  Истиот совет од пред година и кусур - Научи да ја живееш забавната страна на животот.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Batty on Пет 24 Јун 2011, 11:38

  Стик он д трид, а за другото ... што вика ALF: Hey, noo problem!
  Трето, јас интернетот не го гледам како друга димензија, така да, се што кажувам на интернет, го мислам/правам и надвор.
  Ти ако не се за мараш со ништо кажано/напишано на интермец, why bother? Што ми објаснуваш каде живееле твоите другари тогаш?

  П.С.

  Не знам како во твојот свет ги гледате комплексите, ама да сакаш да си во право кога навистина си во право е нормална работа.
  Можеби во Јапонија е комплекс тоа, ама хеј... sex dolls и хоограм пејачки (на пример) are cool stuff.

  И така значи...
  Словенија е рурал земја...

  се можело :D


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  KuroiKenshin

  Male Мислења : 443
  Местолокација : A galaxy far far away
  Зачленет на : 2009-10-06

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by KuroiKenshin on Пон 27 Јун 2011, 10:25

  За да укажам на релативноста на аргументот
  .Јас имам другар кој сака да работи таму(во помочан хотел),
  паричката има 2 (најмалку :) страни.

  Преку тоа , МОЖЕБИ да наметнам флексибилност на ставови со цел да in the long run луѓето сватат дека нивниот став е само дел од приказната (базиран врз нивните субјективни искуства) , или во превод - Да , тоа што го кажуваш е вистина , но има и други вистини Out there. Амбициозен проект , посебно за форумов. :)

  А за комплексот - За што поточно беше во право ?
  Те прашав прашање ( Дај повеќе информации за Љубљанскиот модел. )на што не ми даде образложен одговор :\ Ако тоа по автоматизам те прави во право , be it :))

  Sponsored content

  Re: Скопје се "затвора".

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:31