Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Контрадикторности!

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Контрадикторности!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 04 Jул 2011, 16:21

  Како сакате наречете ги Контрадикторности, контраверзности, двојни аршини или двојни спреги ги има во Политиката, во Економијата, па и во скоро секоја Идеологија...
  Еве неколку примери:

  1. (Не)Вработеноста во Македонија: Македонија има Норвешки, Аустриски или Шведски процент на невработеност 3-5 % ама живееме многу бедно. Самата реченица по себе е контрадикторна. Како може земја со толкава ниска стапка на невработеност да живее бедноsto Еве ги примерите ако Македонија им парира со невработеноста на Норвешка и Аустрија како е можно Норвежаните да имаат 602 автомобили на 1.000 жители, Аустријците 564, а Македонците само 167 Автомобили на 1.000 жители. Кое е точно сега дали Македонците ги смалуваат бројките или пак Норвежаните и Аустријците многу ги напумпуваатsto
  Статистиките кои гласат дека во Македонија има 300 и кусур илјади невработени многубројни сериозни луѓе кои излегоа со сериозни тврдења дека во Македонија нема повеќе од 3-5% невработеност.
  И дека Статистиката која изминативе години дава нон стоп над 300.00 невработени, е квази статистика оти не е можно да има толку невработени во Македонија.
  Ова до некаде има логика ако се каже дека во Македонија околу 150.000 работници работат на црно, (непријавени, неосигурани), Но наредната реченица вика:
  Во последно време многу се зајакнати контролите од страна на трудовите инспектори којшто водат борба против непријавените работници и за разлика од порано почнаа да си ја бркаат работата. Како е можно ако се толку јаки инспекторите и ако си ја бркаат работата да не ја смалат бројката од 150.000 работници на црноsto
  Слични факти за споредба на невработеноста од СФРЈ и денес.
  Многубројни аналитичари тврдат дека денес процентот на невработеноста е далеку помал дури и во времето на СФРЈ. Но наредната реченица е:
  Во СФРЈ Фабриките броеа четирицифрена бројка. Имаа по 1000, 1500, 2000, а некои и по 3000 вработени, И денеска тие фабрики се пропаднати, Од нив ништо не остана. А оттогаш навакај нова Фабрика не е отворена. Како е можно сите Фабрики што броеа четирицифрена бројка во СФРЈ денес имаат нула, ама пак Македонија да има пониска стапка на невработеност од времето на СФРЈsto

  2.САД и Конфликтот 2001 година.
  Прво ќе започнеме со негирачите за војната 2001 година дека не е под менторство на САД. Дека тоа се само претпоставки, нема за тоа никакви докази, факти, аргументи...Самите ние сме си криви... Дури и некои тврдат дека автоматските пушки М-16 рачните ПВО системи стингери не им се на Албанците дадени од САД туку дека се произведуваат и локално под лиценца.
  Но наредната реченица вика: „Ние Македонците не смеевме да преземеме никакви жестоки акции во Арачиново, Љуботен, Радуша... Бидејќи ако превземевме жестоки акции ќе не најдеше тоа шо и се случи на СР Југославија 1999. Зад Албанците стоеа Американците и затоа ние моравме да си чутиме и да се покориме пред барањата на Албанците.“
  Па нели САД воопшто не стоеа зад Албанцитеsto

  3.Цените на земјоделските продукти растат
  Лошата вест е тоа дека со растот на цените на храната опаѓа животниот стандард на граѓаните. И дека мора цените да се намалат.
  Но кога ќе се намалат цените на храната и земјоделските производи наредната реченица е: Земјоделците имаат ниски откупни цени и мора да се превземат мерки за зголемување на цените...
  Значи никако не може крајот да им се најди...

  4. Евреите се Чиста нација, ама вистинските Евреи се многу малку

  Теоријата за „Божјите чеда“ е составена од две контрадикторни тврдења:
  Eвреите се втора или евентуално трета најчиста нација на светот и не се мешаат со други народи.
  Но наредната реченица вика: Вистинските Евреи се многу малку. Измешани се и со Русите и со Германците и со некои други народи...Поточна теоријата вака гласи: Евреите велат дека не постои половина Евреин…ако едниот родител (таткото) е Евреин, а мајката – не, детето е Евреин; ако мајката е Еврејка а таткото не, детето пак е Евреин… Како е можно во чиста нација едниот родител да е НЕЕВРЕИНsto
  Значи, ем Евреите не се мешаат, ем најголемиот дел од нив се од други народи претопени. Па како се претопија, ако оние „оригиналните“ не ги примаат во нивните цврсто затворени редови!?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Контрадикторности!

  Пишување by Batty on Пон 04 Jул 2011, 17:21

  Самата политика е контрадикторна. Да не беше, ќе беше нешто поинаку.
  Инаку, општо ќе се произјаснам покасно. No time.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Контрадикторности!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 05 Jул 2011, 15:19

  Ќе напишам уште некои други Контрадикторности којшто ми текнуваат:

  5. Нападите на 11/9 сценарио.

  Фановите на САД тврдат дека нападите на 11/9 се сценарио на САД, демек од каде Ал Каеда да имаат моќ да го направат тоа. Од каде тие да знаат да управуваат авиони? Притоа САД имаат силна разузнавачка агенција и добра ПВО Одбрана... Но истовремено фановите на САД го поддржуваат бомбардирањето на Авганистан бидејќи Талибанците сами си го барале, со тоа што ги урнале кулите близначки и заслужуваат заради тоа да бидат жестоко бомбардирани. Па нели Талибанците не го направија тоа. Како сега да заслужуваат да бидат бомбардираниsto

  6. Грците спрема Македонците асимилатори, окупатори, Империјалисти, Шовинисти, Teрористи, Кукавици, ама Израелците спрема Палестинците - Пример како се бранат Националните интереси.

  Кога сме веќе кај Грците, кај македонските кафански патриоти има Теорија која вика дека Грците се окупатори на Македонија со тоа што ни одзедоа територија од 34.356 km2, за Егзодусот во Беломорска Македонија 1948 година којшто страдаа илјадници невини луѓе и мора тоа што ни е одземено да ни биде вратено...Тие Грчиштата не заслужуваат да живеат...

  Но со истото тоа се соочуваат Палестинците со Израелците и теоријата на македонските кафански патриоти којшто го дрват на Ариел Шарон и Бенјамин Нетанјаху гласи:
  „Израел со тоа што ја одзеде палестинската територија 1948 година и со тоа што убива илјадници Палестински цивили и мали деца од 3-5 годишна возраст треба да биде пример за тоа како се бранат Националните интереси. И воопшто тоа не треба да се осудува.

  Па кога е така зошто нашите „Патриоти“ истото не го викаат и за Грците за Егзодусот спрема Македонците дека тоа е пример како се брани држава, а не терор аsto  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Контрадикторности!

  Пишување by Batty on Нед 10 Jул 2011, 17:13

  Затоа што работите се земаат онака како што ни одговараат. да бевме Палестинци, ќе ги мразевме Евреите. Можеби ќе ги респектиравме Грците. АМа знајш, работите се лоши доколку влијаат на тебе, ако не, тогаш - сеедно е се'.

  Е сега, тоа е до перцепцијата. А за тоа дека Македонија и Норвешка имаат слично невработени, можеби и не е контрадикторно. Разликата е во поставеноста на работите. Во корупција, во нелегални срања, во даноци. Бла бла ствари.

  И да, во Македонија процентот на невработени се движио околу 6-7 проценти.

  АКо ги изземеме наркоманите, ѓупците и оние што нејќат да работата, може и подолу да се дојде во процентажата.

  Е сега, кога ќе се плаќа данок како Норвешкиот и кога цените ќе бидат како оние во Норвешка, тогаш можеби ќе има некоја перспектива.

  Инаку, контрадикторностите се тие. Нема друго. Мислам, секогаш има контрадикција.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Sponsored content

  Re: Контрадикторности!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:34