Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Што ја расипа младината?

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Што ја расипа младината?

  Пишување by Batty on Пон 15 Aвг 2011, 01:32

  Да, што ја расипа младината?

  Во време кога имаме интернет и модерен живот, каде што многу работи се лесни и достапни, сепак, имаме луѓе кои животот го сфатиле како шега, луѓе кои се глупи што кантар не ги трга, луѓе вакви, луѓе онакви.

  Пороци, глупост и трулост и се останато, можеби одлика и на минатото, ама денес е „апла“.

  Најбитните фактори молам!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Kelso on Пон 15 Aвг 2011, 01:48

  1.Технологија.

  Прво и основно.Утре ќе се изјаснам.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Сатан Панонски on Пон 15 Aвг 2011, 07:39

  Кратко и јасно - Америка.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Сатан Панонски on Вто 16 Aвг 2011, 09:22

  It's sad to see young kids today - they're sitting around listening to the Hip-Hop or new metal with a Sony PlayStation and a bong." - JACK WHITE
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by prozaque on Вто 16 Aвг 2011, 11:18

  Вулгарниот капитализам, порничите, фејсбукот, WOW, Wikipedia, американските батаци, indie културното движење со акцент на хипстерот, House, Радио Антенна 5, лошото вино и прсканата ганџа, Американска Пита 1, 2, 3...5324, тоталната партизација т.е ПАРАЗИТација, интернет во секое село, национализмот во 21 век...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by PantomimoS on Вто 23 Aвг 2011, 16:20

  Buzz Killington напиша:Вулгарниот капитализам, порничите, фејсбукот, WOW, Wikipedia, американските батаци, indie културното движење со акцент на хипстерот, House, Радио Антенна 5, лошото вино и прсканата ганџа, Американска Пита 1, 2, 3...5324, тоталната партизација т.е ПАРАЗИТација, интернет во секое село, национализмот во 21 век...

  + Амерички серии, сркање од „златни лажички“, добивање ствари „на послужавник“, дрогата (популаризирањето и пропагирањето на дрогата како најкул нешто што постои)...

  Денешнава младина може да се подели на неколку (де)генерации, ама сите ги спојува фактот дека имаат извитоперени слики за што е добро, а што не, што е правилно, а што не, што е вредност, а што не...

  Љубовта се гледа како 5 мувања со тип/ка.
  Сексот се гледа како пенис во вагина.
  Фејсбукот се гледа како врата кон „бољи живот“.
  Поим за добра музика е Пол ван Дајк или рандом ди-џеј со слично име.
  Поим за убава девојка е чачкалица со големи цицки, изгорена пеглана коса, тон шминка, дубоко деколте итн итн.

  Да не должам...младината е расипана. Скапана. За‘рѓана. Смрди.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by prozaque on Пет 04 Ное 2011, 16:43  Сви професори ме толеришу јер су ми мама и тато доктори и то сви знају..и баш сви желе да се друже са мном..и нема везе што немам појма кој је напишао Хтео Мочи, јер имам имам моќ и привелегију да понижавам сиромашне девојчице и дечаци...види факинг јебену прогресивну Милицу!

  Извадок од песната.
  Иако песната е саркастична, луѓето упорно мислат е промовирање на такви вредности.Двоен клик на видеото да одите на јутуб и да ги видите коментарите.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 04 Ное 2011, 17:50

  Причината што денешната младина се ебиветровци е во тоа што има и возрасни "побудалени" и без култура,осет или морал,и нормално тогаш ќе има и таква младина.
  Значи нема невоспитани деца, туку има невоспитани родители! Бидејќи децата се слика на родителите.

  Друго што ја расипа младината е Дивјачкото и силеџиското однесување на Градските мангупи (Наркодилери, Рекетари, Лихвари) тие станаа “идоли“ за однесување на младите …
  И секогаш се восхитуваат на таквите ситуации кога некој ќе зема скапа кола или пак кога брзинскиот мотор ќе го крене на едно тркало. И пробуваат некои да ги копираат тие работи, (кревање моторот на едно тркало), ама некои завршуваат фатално.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Printers and faxes on Пет 04 Ное 2011, 18:12

  Mогу работи ја расипаа младинава денешна... Менталитетот во Македонија пример, оди се подолу и подолу. Некогаш (сфрј пример) бил прилично низок во овие екс ју простори, другарот Тито (барем така знам) се трудел да ги образова луѓето, да ги натера младите да читаат книги... Но, Американизацијата си го донесе своето, Тито е долу, еднашка веќе даваа Турски срања, сега пак... Интернетот... прашањето е дали е потребен и дали позитивно влијае... Интернетот е добра ствар, но за кого!? сите го користат за погрешни работи. „Ученициве“ пример, наместо да ја земат книгата и да ја прочита (што и го бара професорот), оди на (што би рекол мојот проф. по македонски) Чичко Гугл што се знае, и ќе одкопа најмалите информации за книгата... Образованието ни е на нула. Првин, професорите се неписмени, а камоли учениците. Во образованиево се вработени доста келепури што не се за професори и слично (пример класниот, ха хааа)... Тук ај да не забегувам за образованието... зборев за нето, наместо да се користи за КОРИСНИ работи, ние копаме по ѓубрето - Фејсбук, мајспејс, гугл + (допрва) итн итн... доста го злоупотребуваме... така да, не е до Интернетот, туку до корисниците е .

  Голема грешка е укинувањето на војската. Од тоа укинување, се поголем и поголем е бројот на пешкој и легачи... Зборот „World Pease“ некако, не ми звучи на арно... Гледам денес наоколу, колку се распуштени, арогантни, луди, глупави... и си велам, некако ко да ни е потребен рат овде, да се смири барем малце... хех, некој ќе ме прекрши од маање, или ќе ми се изнасмее, војната да ни е спасот... се надевам дека ќе сретнам истомисленик, ама тешко тоа... некако невозможно ми се чини, прво, самата моја помисла ме тера на смеење, но човече, ми се гледа како добро решение!

  Музиката... па, факт е дека денес, слабо стоиме со квалитет, не само во музиката, се е квантитет... но, и во 70-80тите, го имаа Џонтра Волта.

  Технологијата не доведе до едно ниво - мрза! Наместо, да отидиш да се видиш со некого, го бараш на фејсбук, мсн... Наместо да појш да поиграш надвор камај, жмурка(криенка, кришмиш) играме дота (ало бре, ова ли е игра?!), Кантер итн итн... За музиката, колку и да е современ компјутерот, системот бла бла... никогаш нема да го извади вистинскиот звук (на рок ен ролот зборам)... го сетив тоа кога слушав Азра на грамафон (да ми е жив!)...

  Го подржувам мислењето на Заптија, АКА (акал не акал тој е ) Арамија дека ко прво, родителите се за никаде, камоли младите... Светот, одсекогаш бил на никакво ниво, но наместо нагоре, сепак одиме удолу... Но, да не генерализирам, одсекогаш на светот постоеле „изроди“  ПС. ту би континју... ак ми текни нешто попаметно.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by prozaque on Пет 04 Ное 2011, 20:14

  Јас мислам дека младината по дифолт е ебиветер.Во секое време низ историјата и на секоја географска ширина и должинина.Постојат индивидуалци со идеи, енергија и пожртвуваност кои вршат промена одвреме навреме за доброто на СИТЕ и индивидуалци кои ги користат тие промени и услови во нивна корист на сметка на СИТЕ.Младината која е најпотентна група во општеството за промена се наклонува кон едниот или кон другиот вид на индивидуалци по инерција меѓутоа самата по себе, до ден денешен нема некоја колективна свест туку делува импулсивно и ебиветровски.Хормоните, потрагата по идентитет и неискуството си го прават своето. :Д

  Тие побудалени возрасни кои Заптија ги спомна,повеќето живееле и растеле и се граделе како личности во време на Југославија, време за кое е останато сеќавање дека течеле мед и млеко, имало ред и култура, па народот бил арен, поќе работел, поќе читал, комшиите живееле меѓусебно, луѓето биле емотивно исполнети итн.Е сега како е можно истиот тој народ во транзициско доба да стани гомно па и нивните деца да ги воспитува да бидат гомнари?Како тоа, така наеднаш работите се сменија преку ноќ?Општеството(дежурен виновник) во кое живееме со сите негови фактори е избор на обичниот човек.Се разбира дека обичниот човек не се заангажирал одредени фаци да не ограбат во почетокот на 90', меѓутоа бил доволно необразован и доцилен да дозволи да се случи.А бил необразован и доцилен, оти на часовите по Маркизам во средно учел механички што е тоа вредност, работничка класа, човекови права, оти вистински приоритети му биле како да се ебне нешто на радна акција и колку пиво да се земе за Први и Втори Мај.Да си бидеме реални, таквата младина била идеална за другарот Тито и Црвената Буржоазија оти така нараат си го прчеле - бирократски стајл, се додека иделе кредитчиња и сл.
  Сите способни мажи отслужуваа воен рок во една од најопремените и најмоќните армии своевремено.Пријател на татко ми, својот рок го отслужуваше во Ниш во 101 Подобранска Единица чија обука беше приближна на специјалните единици како на Фоките, САС и др.Кога беше војната 2001ва тој и уште илјадници други кои отслужија во ЈНА имаа мака со половината.

  Да не должам многу..
  Муабетот ми е дека денес младината има слобода и шанса ја истакне својата трулост.Дека работите немаат шминка.Дека некоја тин курва на времето давала скришно блоуџабз на кој ќе стигне во јавни вециња или денес дозволува да ја снимаат со мобилен не го менва фактот дека таа е курва.Младината е расипана по дифолт.Стравот и срамот привремено покриваат некои работи, но не ги менуваат.
  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by PantomimoS on Саб 05 Ное 2011, 13:01  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Kelso on Сре 04 Јан 2012, 07:14

  Зашто порано се било поинакво?Им фалело нешто на родителите?Што им е на денешниве?
  Се вреднуваат погрешни вредности.Порано имало нешто што се викало семеен ручек, на ден кој не мора да биде празник за да се собере цело семејство.Сега сите пред компјутер јадење и собираме трошки на тастатура.
  Порано се вреднувало повеќе средно образование со факултет си некој и нешто.Сега и со магистар си никој.Зашто?Зашто немаш моќ.Немаш позиција.Немаш пари.Постојана трка кон материјални добра и пари.Никогаш не е доволно.И да имаш три коли, не се доволни.Секад сакаш уште.
  Светов стана трка за тоа кој повеќе пари ќе направи.Прво за да егзистира, а потоа за да се покаже и докаже пред себе и другите.Затоа што има нешто што го влече понатаму да го прави тоа, некоја потреба појака од цигара со кафе.
  Зашто да правиш нешто што те прави среќен како на пример да сликаш кога можеш да бидеш адвокат и да можеш да живееш/егзистираш во склад со твоите потреби и потребите кои ти ги наментуваат?
  И порано имало серии и технологија, алкохол и дроги.И порано имало расипана младина.Ама со брзината со која живееме границата на работи кои смее да ги прави и не смее се поместува постојано и рапидно.Веќе не постои тоа, не е достојно за твојата возраст.

  Притисок и премногу слобода.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Printers and faxes on Сре 04 Јан 2012, 14:53

  СТРИКО напиша:Mогу работи ја расипаа младинава денешна... Менталитетот во Македонија пример, оди се подолу и подолу. Некогаш (сфрј пример) бил прилично низок во овие екс ју простори, другарот Тито (барем така знам) се трудел да ги образова луѓето, да ги натера младите да читаат книги... Но, Американизацијата си го донесе своето, Тито е долу, еднашка веќе даваа Турски срања, сега пак... Интернетот... прашањето е дали е потребен и дали позитивно влијае... Интернетот е добра ствар, но за кого!? сите го користат за погрешни работи. „Ученициве“ пример, наместо да ја земат книгата и да ја прочита (што и го бара професорот), оди на (што би рекол мојот проф. по македонски) Чичко Гугл што се знае, и ќе одкопа најмалите информации за книгата... Образованието ни е на нула. Првин, професорите се неписмени, а камоли учениците. Во образованиево се вработени доста келепури што не се за професори и слично (пример класниот, ха хааа)... Тук ај да не забегувам за образованието... зборев за нето, наместо да се користи за КОРИСНИ работи, ние копаме по ѓубрето - Фејсбук, мајспејс, гугл + (допрва) итн итн... доста го злоупотребуваме... така да, не е до Интернетот, туку до корисниците е .

  Голема грешка е укинувањето на војската. Од тоа укинување, се поголем и поголем е бројот на пешкој и легачи... Зборот „World Pease“ некако, не ми звучи на арно... Гледам денес наоколу, колку се распуштени, арогантни, луди, глупави... и си велам, некако ко да ни е потребен рат овде, да се смири барем малце... хех, некој ќе ме прекрши од маање, или ќе ми се изнасмее, војната да ни е спасот... се надевам дека ќе сретнам истомисленик, ама тешко тоа... некако невозможно ми се чини, прво, самата моја помисла ме тера на смеење, но човече, ми се гледа како добро решение!

  Музиката... па, факт е дека денес, слабо стоиме со квалитет, не само во музиката, се е квантитет... но, и во 70-80тите, го имаа Џонтра Волта.

  Технологијата не доведе до едно ниво - мрза! Наместо, да отидиш да се видиш со некого, го бараш на фејсбук, мсн... Наместо да појш да поиграш надвор камај, жмурка(криенка, кришмиш) играме дота (ало бре, ова ли е игра?!), Кантер итн итн... За музиката, колку и да е современ компјутерот, системот бла бла... никогаш нема да го извади вистинскиот звук (на рок ен ролот зборам)... го сетив тоа кога слушав Азра на грамафон (да ми е жив!)...

  Го подржувам мислењето на Заптија, АКА (акал не акал тој е ) Арамија дека ко прво, родителите се за никаде, камоли младите... Светот, одсекогаш бил на никакво ниво, но наместо нагоре, сепак одиме удолу... Но, да не генерализирам, одсекогаш на светот постоеле „изроди“  ПС. ту би континју... ак ми текни нешто попаметно.


  Технологијата ја уништи имагинацијата повеќето млади. Па и на постарите богаТи (наместо богами, де..)
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 04 Фед 2012, 21:20

  Освен тоа што денешната младина е расипана е и со намалени способности...
  Нашите татковци на пример имале основни познавања и од водоинсталатерство и од монтерство и од мешање малтер и цементирање по дома, швајцовање, од електричарство, а денешната младина не знаат сијалица да сменат, не знаат гумче да сменат од расипана батерија од чешма, не знаат електрода швајцапарат да наместат,не знаат каменот на шлајферицата да го стават, не знаат синџир да стават на моторна пила.Како што на нив им е чудно како не знаеме сијалица да смениме а тие чепкале по цели инсталации така на нивните прадедовци не им било јасно како овие не знаат коњи да јаваат, како што нас нема да ни биде јасно зошто нашите внуци не можат да возат кола ако не е автоматик или со ГПС навигација, кога ние сме возеле и без серво, сме залутувале по пат и пак сме се наоѓале. Да му се дупне гума на некој од младинава не верувам дека сам е способен да ја смени. Туку само со мобилниот ќе ѕвони в сервис и одма ќе му ја средат работата, а претходните генерации биле способни тоа да го решат сами без никаков проблем.
  Но денешнава младина мисли дека оваа генерација е супериорна од претходните генерации во секаков поглед.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by глупсон on Нед 05 Фед 2012, 20:46

  Родителите!

  Sponsored content

  Re: Што ја расипа младината?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:36