Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Судскиот систем во Македонија!

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 23 Јан 2012, 01:13

  Еден од најголемите проблеми во оваа држава е судството...
  Проблемите со нашето судство не се од вчера или денес....А, реформите траат и траат. И којзнае кога ќе завршат..
  Основен двигател на една држава,темел е судскиот систем.
  Се менуваат судии како чорапи,им се врши невиден притисок на судиите..Не е ни чудо што ниеден од големите криминалци нема легнато в затвор онолку долго колку што си заслужил...
  Излегуваат во рекорден рок.
  Ќе си фатат јаки адвокати,адвокатите имаат врски,обвинетите ги штити партијата...доколку легнат тие во ќорка,ќе се загрозат некои поголеми "риби",па ги ослободуваат во рекорден рок....
  Затворите ни се полни,пред се со ситни криминалци....барем за нив функционира системот за казнување...а оние кои ги влечат конците се оставени да си кулираат...
  Виновна е државата шо не се зафаќа сериозно и одлучно во борба со криминалот...а пред се не се завзема во изготвувањете,и пред се реализација на една ТЕМЕЛНА И КВАЛИТЕТНА РЕФОРМА ВО ЦЕЛИОТ СУДСКИ СИСТЕМ..во сите степени...па се до врховен суд....

  Отсекогаш во Македонија правдината е на страната на побогатиот
  Како на пример:
  1. Воопшто не се оди затвор ако те фатат со една Сканија или една Раба Хероин, туку се оди за 200-300 грама Марихуана и тоа едно 4-5 години.
  2. Има Сообраќајка помеѓу БМВМ5 и 101. Типот со БМВ петката е крив ама бидејќи е повлијателен нормално ќе го направат праведен...
  3. Нема да биде казнат некој со Ферари што вози 150 km/h каде што е дозволено до 50 km/h, туку ќе
  одговара некој со 101 каде што е дозволено 50, а тој ќе вози 55.
  4. Воопшто нема да биде казнет некој шо има 100 неосигурани работници во погон со 200 вработени, туку ќе биде казнет тој што има 1 неосигуран во дуќанче од 10 квадрати.
  5. Се случува тепачка, помеѓу син на обичен работник и син на Началник на МВР.) и тепачката е готова, фино лепо двајцата ги водат во станица синот на Началникот на МВР го пуштаат дома а синот на обичниот човек го тураат од мање, следниот ден уринира крв го тепаат небаре убил човек и пишуваат дека тој бил единствениот кривец и дека тој го извршил нападот врз синот на началникот...

  Македонија и се е можно...

  Во оваа држава лесно може да се подмитат судството, обвинителство, полицијата, медиумите, дури и ако доволно се нафатите, ако ве уапсат, можете да организирате и луѓе да протестираат во ваша подршка и да блокираат улици и патишта.
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Phoenix on Вто 21 Фед 2012, 21:38

  каков судски систем човеку , ако имаш евра да платиш нема никој да те суди :) освен ако не му пречиш на Грујо
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 23 Фед 2012, 15:38

  Phoenix напиша:каков судски систем човеку , ако имаш евра да платиш нема никој да те суди :) освен ако не му пречиш на Грујо
  Aми досега јас што зборував. Независно од која партија да си ако имаш пари да подмитиш судство ќе ти се прогледа низ прсти.
  Но ако немаш пари и да си од партијата што е на власт (со партиска книшка) џабе ти е...
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Phoenix on Чет 23 Фед 2012, 16:14

  јас знам или сум чуч за повеќе кривични дела повеќето поврзани со дрога.. личностите фатени живи што се вика со сите докази . приведени испрашувани и пред да им се суди плаќаш евра мин 5000 и не те судат..

  но по се изгледа не е проблемот со судството туку со обвинителството.. а тука има разлика
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Саб 05 Мај 2012, 09:27

  Нема притвор за градоначалникот на Старо Нагоричане

  По неколкучасовен распит пред истражен судија во Основниот суд Куманово градоначалникот на Старо Нагоричане кој со службениот автомобил во саботата рано наутро удрил во пешак и избегал вчеравечер е пуштен да се брани од слобода.
  Привремено му е одземена патната исправа како гаранција дека нема да ја напушта државата. Инаку во полициската станица 51 годишниот М.Ј. тврдел дека не се сеќава на ништо од претходната вечер.
  31 годишниот бурекџија со скршеници на главата и градниот кош се уште се бори за живот во Ургентниот центар во Скопје. Несреќата се случила на стотина метри од неговиот дом во центарот на Куманово. Враќајки се од работа младиот кумановец бил удрен со шкода октавиа и оставен да лежи на тротоар без да му биде укажана прва помош од возачот. Повредениот во бессознание и облеан во крв го забележал случаен минувач дури час и половина по несреката. Врз основа на стакло од скршениот фар на возилото полицијата извршила проверка на повеке од 100 шкоди по што било утврдено дека станува збор за општински автомобил. Се уште била забележлива и вдлабнатината на предната страна од возилото од ударот на пешакот. Повредениот со платата од бурекџилницата прехранува 4 члено семејство и плаќа кирија за станот во кој живее.
  Несовесниот возач се товари за две кривични дела, за тешки дела против безбедноста на луѓето во сообраќај и за неукажување помош на повредениот.

  http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=90345

  Еве како функционира нашето „НЕЗАВИСНО„ судство, законот „ЕДНАКВОСТ ПРЕД СИТЕ“ и преродбата во 100 чекори...
  avatar
  Happy-great

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2012-11-29

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Happy-great on Чет 29 Ное 2012, 20:50

  катастрофа
  avatar
  Happy-great

  Мислења : 33
  Зачленет на : 2012-11-29

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Happy-great on Нед 02 Дек 2012, 07:38

  Судството кај нас спроведува владеење на неправото.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by prozaque on Нед 02 Дек 2012, 17:09  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Судскиот систем во Македонија!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:05